Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Refuzare testare droguri la fata locului

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
447 replies to this topic

#1
Eusebyu23

Eusebyu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 24.05.2020
Salut,am vazut ca circula informații pe internet că aparatele drug test de la poliție au o marjă mare de eroare. Dacă refuz testarea la fața locului dar accept să mergem la recoltarea de probe biologice până vin rezultatele îmi este reținut permisul de conducere ? Daca refuz testarea la fata locului dar accept sa mergem la probe biologice imi este deschis cumva dosar penal?Nu am consumat niciodata substanțe interzise dar mă gândesc să nu apară un fals pozitiv și sunt cam dependent de permisul de conducere.

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Da, ti-l retine.
Permisul ramane la tine doar daca iesi negativ la testarea de la fata locului.
Se considera tot un refuz si asta inseamna dosar penal. Cum ar fi daca toti am refuza testarea de la fata locului si ne-am plimba cu masina politiei la spital. Parcul auto al politiei rutiere ar fi indisponibilizat pentru ca toata ziua ar trebui sa plimbe soferii recalcitranti la recoltarea sangelui. in plus vei plati toate testele.

Edited by Leo2006, 05 April 2023 - 19:18.


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View PostEusebyu23, on 05 aprilie 2023 - 18:59, said:

Salut,am vazut ca circula informații pe internet că aparatele drug test de la poliție au o marjă mare de eroare. Dacă refuz testarea la fața locului dar accept să mergem la recoltarea de probe biologice până vin rezultatele îmi este reținut permisul de conducere ? Daca refuz testarea la fata locului dar accept sa mergem la probe biologice imi este deschis cumva dosar penal?Nu am consumat niciodata substanțe interzise dar mă gândesc să nu apară un fals pozitiv și sunt cam dependent de permisul de conducere.

Ai omis un "daca".
Daca nu consumi droguri nu va trebui sa-ti bati capul cu cele de mai sus.

#4
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,076
  • Înscris: 02.12.2007
Nu e deloc asa.
Porcarie mare cu drugtestele astea. Detecteaza si cea mai mica urma de substanta, chiar si 0.00001% din cat ar trebui ca sa simti efectul de drog. SI sunt lasate la indemana unor gabori pentru care singurul scop este sa isi faca norma.
Mare grija la ce consumati inainte, chiar si cu 3-4 zle inainte. De exemplu multe antiinflamatoare contin codeina, inclusiv aspirina. Ceaiuri cum ar fi cel de salvie contin opioide si exemplele pot continua.

Edited by Tipiric, 05 April 2023 - 19:25.


#5
Eusebyu23

Eusebyu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 24.05.2020

View PostLeo2006, on 05 aprilie 2023 - 19:07, said:

Da, ti-l retine.
Permisul ramane la tine doar daca iesi negativ la testarea de la fata locului.
Se considera tot un refuz si asta inseamna dosar penal. Cum ar fi daca toti am refuza testarea de la fata locului si ne-am plimba cu masina politiei la spital. Parcul auto al politiei rutiere ar fi indisponibilizat pentru ca toata ziua ar trebui sa plimbe soferii recalcitranti la recoltarea sangelui.
Deci să înțeleg că nu ar avea rostul să cer din prima recoltarea de proble biologice,nu mi se pare normal lucrul acesta sa ne plimbam toți cu autospeciala la spital,dar nu e normal ca aparatul să aibă o marjă de eroare așa mare. Am vazut că cineva apăruse la 8 substanțe psihoactive pozitiv dar el era încă în picioare și la problele biologice a rezultat că nu a consumat nici o substanță pshihoactivă asta mi-a pus un semn de întrebare,bine nu cunosc personal cazul si nu stiu daca in trecut a consumat așa ceva dar la problele biologice a ieșit negativ.

#6
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
https://ro.wikipedia...g/wiki/Codeină

Codeina nu ar trebui sa se elibereze in farmacii fara reteta.

#7
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,076
  • Înscris: 02.12.2007
De ce? E o simpla aspirina. Sau tu crezi ca se da codeina pura, asa la punga? Daca da, atunci esti militian.

@Eusebiu Foarte multe lucruri sunt anormale in tara asta. E tara cu cele mai multe legi ilegale.

Edited by Tipiric, 05 April 2023 - 19:33.


#8
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 02.04.2009
Drobul de sare reloaded... Codeina n-are legătură cu aspirina

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View PostTipiric, on 05 aprilie 2023 - 19:18, said:

Ceaiuri cum ar fi cel de salvie contin opioide si exemplele pot continua.
cat de des bei ceaiuri din astea? acu esti sub influenta lor?

#10
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

View Postadisz, on 05 aprilie 2023 - 19:13, said:

Ai omis un "daca".
Daca nu consumi droguri nu va trebui sa-ti bati capul cu cele de mai sus.
aparatul nu verifica numai drogurile si si alte substante
Cacaturile astea de aparate au o marja de eroare foarte mare.
De exemplu manci produse cu mac covrigi/prajituri esti gasit ca esti drogat
Din ce am mai citit si unele ape de gura au o substanta care da fals pozitiv
Singura problema este ca rezultatele de la laborator vin dupa 4-6 luni

#11
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 08.09.2019

View PostEusebyu23, on 05 aprilie 2023 - 19:22, said:

... dar nu e normal ca aparatul să aibă o marjă de eroare așa mare. ...

Din pacate asta e nivelul tehnologic actual, si trebuie sa avem in vedere asta...

Acum cativa ani treceam des prin aeroportul din Frankfurt si schimbam terminalul, la jumate din treceri ma opreau la controlul de securitate ca scannerul detecta substante explozive si apoi urma tot tacamul, ma opreau, chemau polizei cu puscoacele, ma pazeau pana reverificau si rescanau totul si apoi imi dadeau drumul, imi ziceau ca a fost alarma falsa Posted Image

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostTipiric, on 05 aprilie 2023 - 19:18, said:

Nu e deloc asa.
Porcarie mare cu drugtestele astea. Detecteaza si cea mai mica urma de substanta, chiar si 0.00001% din cat ar trebui ca sa simti efectul de drog.
Pai nu mai consumati :P

#13
Eusebyu23

Eusebyu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 24.05.2020

View PostTipiric, on 05 aprilie 2023 - 19:32, said:

@Eusebiu Foarte multe lucruri sunt anormale in tara asta. E tara cu cele mai multe legi ilegale.
Ai perfectă dreptate,dar ar trebui să fie făcut ceva în privința asta schimbate aparatele sau ceva. Ce face un curier dacă îl oprește la un control de rutină și îi pune drug testul iese pozitiv rămâne fără permis și din oficiu și fără loc de muncă,ținând cond că salariul ca curier nu este unul extrem de mare ca să poți să ai niște bani de de rezervă deoarece o prostie de aparat arată un fals pozitiv și asta este doar un exemplu sau faci naveta din afara orasului.

#14
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

View Postandreic, on 05 aprilie 2023 - 19:46, said:

Pai nu mai consumati Posted Image
te invit zilele astea sa manaci niste feli de cozonac cu mac
poate cine stie ai noroc sa fi testat sa stai vreo 6 luni pana ies analizele si sa ne spui apoi ce parere ai

#15
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 24.11.2020

View PostTipiric, on 05 aprilie 2023 - 19:18, said:

SI sunt lasate la indemana unor gabori pentru care singurul scop este sa isi faca norma.

Aha... "norma". În România trebuie să inventezi abateri ca să "faci norma". Cea mai tare poantă.

#16
Eusebyu23

Eusebyu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 24.05.2020

View PostEminescian, on 05 aprilie 2023 - 19:43, said:


Din pacate asta e nivelul tehnologic actual, si trebuie sa avem in vedere asta...

Acum cativa ani treceam des prin aeroportul din Frankfurt si schimbam terminalul, la jumate din treceri ma opreau la controlul de securitate ca scannerul detecta substante explozive si apoi urma tot tacamul, ma opreau, chemau polizei cu puscoacele, ma pazeau pana reverificau si rescanau totul si apoi imi dadeau drumul, imi ziceau ca a fost alarma falsa Posted Image
Faza este că aici iti continui drumul dupa o oră  maxim,dar să rămâi pieton până vin rezultatele,iar tu să fii un om de bună credință care nu a consumat niciodată substanțe interzise.

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostVaronul, on 05 aprilie 2023 - 19:48, said:

te invit zilele astea sa manaci niste feli de cozonac cu mac
poate cine stie ai noroc sa fi testat sa stai vreo 6 luni pana ies analizele si sa ne spui apoi ce parere ai
Nu consum mac nici la cozonaci nici la covrigi.

Edited by andreic, 05 April 2023 - 19:52.


#18
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,076
  • Înscris: 02.12.2007

View PostFane, on 05 aprilie 2023 - 19:40, said:

cat de des bei ceaiuri din astea? acu esti sub influenta lor?
Beau rar. Dar ceaiurile alea nu se folosesc ca sa te droghezi, ar trebui sa bei cateva vagoane deodata ca sa simti efectul drogului.
Salvia nu e drog si se gaseste in toate farmaciile, plafarurile si cam toate gospodariile de la tara.
Dar contine opioide in cantitati extrem de mici pe care aparatul le detecteaza.
Nu mai vorbim de erorile foarte mari pe care le au aceste aparate.

Si da, multe antiinflamatoare contin codeina. La fel in cantitati infime, nu se pune problema de drogat din asa ceva.
Trebuie facuta diferenta dintre prezenta substantei si starea de high.

Mai informati-va si voi inainte sa dati cu pietre aiurea.
In rest va doresc sa fiti si voi arestati si cu permisul luat dintr-o aspirina sau un aliment care are urme de mac.

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Edited by Tipiric, 05 April 2023 - 19:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate