Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Receptie ciudata, in functie de transponderi.

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
ITChristian

ITChristian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 31.12.2022
Buna seara, tuturor!
Incerc sa receptionez HotBird 13 si nu inteleg de ce nu pot regla antena astfel incat sa prind la o calitate rezonabila toti transponderii. Unii se prind bine, iar altii oscileaza enorm: 60% - 0%, in salturi bruste, mari.

De exemplu, 12654H il prin cu 77% calitate, iar in acelasi timp pe 12635V il prind cu saltul 0-60% continuu (nu are legatura cu polarizarea, patesc asa si intre mai multe cu aceeasi polarizare).

Antena este una de aprox 65W/80H. Orizontul este deschis. Nu stiu ce ii pot face. LNB-ul este un Amiko (ieftin). Receiverul este un GTMedia. La alti sateliti nu am vazut probleme.

M-ar interesa... Care ar putea fi cauzele, daca ma puteti ajuta? LNB-ul? Antena? Reglajul (desi e reglata cam milimetric)?

Multumesc frumos!!!

PS: Pana acum nu am mai intalnit situatia asta.

Edited by ITChristian, 26 April 2024 - 20:14.


#2
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,033
  • Înscris: 20.12.2007
Ai incercat sa rotesti putin lnb-ul, stanga sau dreapta si sa testezi ?

#3
ITChristian

ITChristian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 31.12.2022

 bog4u, on 26 aprilie 2024 - 21:27, said:

Ai incercat sa rotesti putin lnb-ul, stanga sau dreapta si sa testezi ?

Multumesc! Da, am incercat, si este degeaba! Ori prind unele transpondere, ori prind altele.

Am sa incerc cu alt LNB.

#4
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 22.04.2010
Foloseste doar cablu coax triplu ecranat,din cel gros,cu mufe F de diametru interior corespunzator cu O- ring.
Ori ai interferente de la un router ori de la un pilon gsm din apropiere.
Interferentele patrund pe doua cai,sa zic asa,prin ghidul de unda al LNC- ului si prin tresa cablului coaxial.
Cauta o teava de 2 toli la 1,5m,o bati in pamint 20-30cm in alta parte a curtii la nivelul solului si probezi de acolo.
Sa fie locul doar cu vizibitate spre satelit,in rest cit mai ecranata de magazii,cotete,etc,sa atenueze cit mai mult.
Daca problema persista va trebuii sa elimini de pe cablul coaxial interferentele pe care le culege atit la LNC-ul cit si receiverul.
Pentru a identifica cine este de vina,cablul ori LNC- ul sint necesare niste teste mai laborioase.
....
Intii shimba locatia antenei si cablul,este cel mai simplu de facut.

#5
ITChristian

ITChristian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 31.12.2022
Va multumesc tuturor! Am verificat si cu alt LNB mai bun si nu aparea nicio imbunatatire. Cablul este bun, iar infasurarea lui este groasa fata de cum am mai vazut cabluri coaxiale mai recent.

Am schimbat parabolica cu o alta, si am fost surprins sa obtin 85% calitate pe unele transpondere si 60% pe altele. Se pare ca intr-adevar sunt unele transpondere aparute mai recent pe satelit, care nu pot fi prinse mai zdravan de atat.

Exista langa antena si acooerisul de tabla al casei vecinului, insa nu cred ca ar trebui sa afecteze in vreun fel. Am mai avut antene acolo si nu am avut probleme.

Parabolica pe care o folosisem era una pentru Dolce, ovala, dar se pare ca nu era prea grozava. Nu stiu de ce. Chiar nu stiu.

Multumiri si sarbatori fericite!

Edited by ITChristian, 02 May 2024 - 20:11.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate