Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...
 Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....
 Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya
 Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina

Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...
 

Cuțit/ briceag drumetie

* * * * * 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
109 răspunsuri în acest subiect

#1
yokolen

yokolen

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 126
  • Înscris: 19.08.2023
Am de făcut un cadou cuțit/ briceag drumeție pentru un împătimit al muntelui și nu știu ce sa aleg. Preferabil unul pliabil similar cu ce am eu, original,:
https://www.emag.ro/...8/pd/DFDQ4HMBM/

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.178
  • Înscris: 07.11.2006
Daca-i un impatimit al muntelui s-ar putea sa aiba deja un cutit/briceag. Tatoneaza intai terenul sa afli ce are cu adevarat nevoie.
Este doar un sfat, faci ce vrei. Cutite-bricege gasesti oricum cu duiumul chiar sa fara informatii suplimentare.

#3
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.462
  • Înscris: 28.10.2018
Eu am asa ceva: Victorinox Ranger Grip 57 Hunter

Il am de pe vremea cand era facut de Wenger, inainte sa fie cumparati de Victorinox.

Cel mai tare cutit de drumetie ever. Pe langa calitatea de pe alta planeta, e un cutit mare, cu lama lunga, blocabila, se deschide cu o singura mana, are lama de fierastrau, lama de jupuit animale, etc.

Avand in vedere ca asa ceva te tine toata viata, eu consider ca merita pretul cu varf si indesat.

Editat de abac, 04 mai 2024 - 09:31.


#4
yokolen

yokolen

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 126
  • Înscris: 19.08.2023
L am " tatonat" în prealabil, anul trecut în vârf de munte i au cam sticlit ochii după al meu...

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.310
  • Înscris: 13.03.2017
Ce sa faci cu jucariile alea pe munte bro' ?
OK ... e ceva mai bun decat nimic dar, pentru montarniazi trebuie scula calumea dom'le
Una care taie lemne, bate cuie, alea ... alea Posted Image

Asa ceva
https://www.emag.ro/...j/pd/DQPD1BYBM/

#6
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.782
  • Înscris: 08.10.2004
cmon aia e o chinezarie execrabila. pe munte ai nevoie de unelte pe care te poti baza, preferabil bune la ceva si atat, nu multifunctionale ce fac de toate da nu fac nimic bine

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.310
  • Înscris: 13.03.2017
Pai aia e scula de munte dom'le
In plus, de aia nu se comanda asa ceva de pe net
Trebuie sa pui mana ... sa o atingi ... sa o simti Posted Image

Pe locul 2 urmeaza alea de drumetie ... asa ceva

https://www.emag.ro/.../pd/DM81DCMBM/?

Dupa care alea de pescuit ... au o foarfeca mica super utila

La coada clasamentului sunt astea simple

#8
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.782
  • Înscris: 08.10.2004

View PostNaijax, on 04 mai 2024 - 10:54, said:

Pai aia e scula de munte dom'le

let me Posted Image

#9
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.282
  • Înscris: 12.09.2019
OPINEL tatăl bricegelor

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.310
  • Înscris: 13.03.2017

View Postsmoke, on 04 mai 2024 - 11:40, said:

let me Posted Image

Permission granted

#11
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.282
  • Înscris: 12.09.2019
Găsești la Decatlon

#12
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.062
  • Înscris: 31.07.2007
Dacă vrei briceag, ăsta îi o bestie. Dacă vrei cu mai multe, bun și ieftin, atunci ăsta
Eu folosesc un Mora Companion HD (cuțit, nu briceag). Rupe tot, mai puțin buzunarul. Cu ăla nu ai milă cum ai avea cu un briceag scump, crapi lemne cu el. Pentru alimente, desfăcut bere și diverse am Foresterul de mai sus, varianta Ranger Grip.

#13
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.030
  • Înscris: 06.07.2023

View Postabac, on 04 mai 2024 - 09:30, said:

are lama de fierastrau, lama de jupuit animale, etc.

Ce fel de animale ai jupuit pina acum? Posted Image

#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.682
  • Înscris: 29.03.2006

View Postabac, on 04 mai 2024 - 09:30, said:

Eu am asa ceva: Victorinox Ranger Grip 57 Hunter

Il am de pe vremea cand era facut de Wenger, inainte sa fie cumparati de Victorinox.

Cel mai tare cutit de drumetie ever. Pe langa calitatea de pe alta planeta, e un cutit mare, cu lama lunga, blocabila, se deschide cu o singura mana, are lama de fierastrau, lama de jupuit animale, etc.

Avand in vedere ca asa ceva te tine toata viata, eu consider ca merita pretul cu varf si indesat.

Eu te cred ca e foarte bun si util, dar are 3 probleme majore:
1. Nu arata cool deloc si asta e foarte important, inclusiv pt. inspiratia si placerea de a lucra cu el.
2. Varful cu lama curbata spre el pronuntat din ambele parti poate fi vazut ca stupid, mai putin ascutit decat daca avea drop doar dintr-o singura parte, dar sigur ca sunt si oameni care au filozofie exact opusa - respectiv ca mai safe pt fricosi si mai putin fragil pt. neindemanatici...
3. O fi el posibil de deschis cu o mana, dar nu la fel de usor ca altele mult mai cool...

View PostNaijax, on 04 mai 2024 - 10:34, said:

Ce sa faci cu jucariile alea pe munte bro' ?
OK ... e ceva mai bun decat nimic dar, pentru montarniazi trebuie scula calumea dom'le
Una care taie lemne, bate cuie, alea ... alea Posted Image

Asa ceva
https://www.emag.ro/...j/pd/DQPD1BYBM/

Esti cam excitat in ajunul Pastelui...

Editat de loock, 04 mai 2024 - 14:00.


#15
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.037
  • Înscris: 17.02.2020
Gerber nu face bricege asa de ieftine la 59 lei. Cel mai iefin pe US unde preturile sunt fara taxe este de 25$. Ceea ce ar fi 115 lei.
Unde nu mai pui ca taxa Emag la cutite este de 21% deci calculeaza tu cu ce ramane vanzatorul. Si vezi ca pe Emag sunt cu taxe (TVA) inclus.

Chiar am pierdut 15 minute sa il caut - produsele Gerber sunt extrem de populare - ar fi trebuit sa fie zeci de situri, video-uri si sute de poze. M-am gandit ca poate e ceva model vechi ce nu mai apare in portofoliul Gerber.
Ce am gasit sunt pe situri din Europa de Est si chiar pe Dhgate sit chinezesc. Ori Gerber nu vinde pe situri chinezesti. Am gasit poze cu el fara sa scrie Gerber.
In plus cred ca toate produsele Gerber au serie, am vazut si pe linguri nu numai pe cutite. Iar LOGO sigur au toate.
NU SCRIU CU LITERE DE 2 CM, mai ales pe lama
CONCLUZIA: ce ai tu sigur e un fake. Nici macar fake nu este - este un briceag chinezec pe care cineva a scris GERBER. Gerber nu a facut acest model vreodata.
Este exact smecheria cu cutilele viking sau japoneze ce tot o vezi pe TikTok.

Ce recomand - la dimensiuni apropiate si cu prasele de lemn? Vezi Boker sau Umarex https://eagora.ro/cu...count=60&paged=

#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.682
  • Înscris: 29.03.2006

View Postedy_wheazel, on 04 mai 2024 - 13:29, said:

Dacă vrei briceag, ăsta îi o bestie. Dacă vrei cu mai multe, bun și ieftin, atunci ăsta
Eu folosesc un Mora Companion HD (cuțit, nu briceag). Rupe tot, mai puțin buzunarul. Cu ăla nu ai milă cum ai avea cu un briceag scump, crapi lemne cu el. Pentru alimente, desfăcut bere și diverse am Foresterul de mai sus, varianta Ranger Grip.

A fost recent in Kaufland clona de Mora branduita Fiskars cu toc inclus la oferta cu 34 lei.
Sunt foarte bune Mora dar iar nu prea sunt cool...

#17
cralin

cralin

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 694
  • Înscris: 18.09.2020

View Postedy_wheazel, on 04 mai 2024 - 13:29, said:

Eu folosesc un Mora Companion HD (cuțit, nu briceag). Rupe tot, mai puțin buzunarul. Cu ăla nu ai milă cum ai avea cu un briceag scump, crapi lemne cu el.

Si Fallkniven F1 e de treaba si nu te lasa la greu.


View PostZuckerwatte, on 04 mai 2024 - 13:39, said:

Ce fel de animale ai jupuit pina acum? Posted Image

Te-ai mira ce fel de animale circula mai nou pe munte sau prin padure.
:)

#18
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.890
  • Înscris: 15.04.2007
Banii in plic.Pe plic scrii cuțit/ briceag.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate