Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo
 Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...
 Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai
 

Plata cu cardul si bacsisul

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
599 replies to this topic

#1
rammbo

rammbo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 10.01.2021
Mai lasa cineva bacsis pe la birturi si restaurante de cand plata cu cardul?
Cum lasi bacsis? Platesti cu card si dai bacsisul sub forma de cash?
Am vazut ca in alte tari nici nu mai poti plati cash. E deja jale mare ca totul este contabilizat

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,660
  • Înscris: 19.04.2009
E jale mare ca nu se mai poate face frauda fiscala? :)

In PL se plateste cu cardul. N-are nimeni niciun stres.

#3
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,945
  • Înscris: 21.04.2009
N-are nicio treaba, daca platesti cash lasi cash ciubuc cat vrei tu, daca platesti cu cardul, intrebi ospatarul daca se poate lasa de pe card bacsis, te intreaba cat si iti baga in plus exact cat doresti..

Ce fac ei mai departe nu e problema noastra.

Edited by Calypsso, 22 May 2024 - 22:53.


#4
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,272
  • Înscris: 22.04.2005
Este foarte simplu. In toate restaurantele o sa primesti nota de plata si undeva in partea de jos regasesti 3 optiuni pentru tips: 5%, 10% si 15%
Alegi una dintre ele si apoi faci plata cu cardul.
In unele restaurante era asa si in 2023, acum am intalnit cam peste tot aceasta metoda.

Edited by Y0samiteSam, 22 May 2024 - 22:55.


#5
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 04.10.2007
În România plătesc cu cardul și dacă absolut totul a fost ok și am mărunt las.... dacă ceva nu mi-a convenit pa și la gara.

În Ungaria în meniu scrie ca pe lângă preț se adaugă între 5 și 15% tips obligatoriu (cel puțin asa a fost în toate restaurantele unde am fost).... fiecare restaurant are alt procent.
În restul tarilor pe unde am umblat, vine chelnerul îți aduce nota, îți zice ca nota e fără tips și te întreabă cât vrei sa lași tips ca si procent, amintindu-ti ca tipsul standard e 10%... dacă servirea a fost ok, las 5%, dacă ceva nu mi-a plăcut le zic 0%, dacă totul a fost la superlativ, atunci las 10%(asta se întâmplă rar).... deh, eu sunt mai zgârcit, nu va luați după mine.

Edited by mirel3003, 22 May 2024 - 23:02.


#6
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 27.06.2009
Nu te opreste nimeni sa lasi in continuare bacsis cash. Acum daca ei vor sa scoata bon pe el, e treaba lor. Din punctul meu de vedere, bacisul, daca il lasi, il lasi ca pe un bonus, ceva extra fiindca ti-a placut mancarea, servirea, etc.... e cam aiurea sa se impoziteze.
Eu cand ies in oras, majoritatea datilor platesc nota cu cardul si bacsis cash.

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,229
  • Înscris: 30.08.2017

View Postrammbo, on 22 mai 2024 - 22:41, said:

Cum lasi bacsis? Platesti cu card si dai bacsisul sub forma de cash?


Fie platesti cu cardul si lasi bacsis cash, fie ii ceri sa iti puna bacsisul in suma totala pe care o platesti cu cardul. Unii chiar te intreaba inainte daca vrei asta (aluzie evidenta la faptul ca trebuie sa lasi si tu ceva acolo, 10-15%, ca astea sunt pragurile Posted Image).

Eu daca am cash, le las cash, altfel pun pe card.

Edited by george_alexandru, 22 May 2024 - 23:20.


#8
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,931
  • Înscris: 15.08.2014

View Postrammbo, on 22 mai 2024 - 22:41, said:

Mai lasa cineva bacsis pe la birturi si restaurante de cand plata cu cardul?
Cum lasi bacsis? Platesti cu card si dai bacsisul sub forma de cash?
Am vazut ca in alte tari nici nu mai poti plati cash. E deja jale mare ca totul este contabilizat
In ce tara din lumea asta nu poți plăti cu cash?

Pt ceilalți în ce tari și în ce restaurante se atrage atenția că bacșișul e de 10%?
Ai poza cu bacșișul obligatoriu din Ungaria?

#9
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 03.02.2010
.

Attached Files



#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,362
  • Înscris: 20.10.2015

View Postrammbo, on 22 mai 2024 - 22:41, said:

Mai lasa cineva bacsis pe la birturi si restaurante de cand plata cu cardul?
Cum lasi bacsis? Platesti cu card si dai bacsisul sub forma de cash?
Am vazut ca in alte tari nici nu mai poti plati cash. E deja jale mare ca totul este contabilizat

Platesc card, bacsisul INTOTDEAUNA cash
Le spun ca NU le las bacsis pe card, vreau ca banii mei sa ajunga exclusiv la cei care m-au facut sa ma simt bine.
Oprescu, in Grecia, m-a furat si nu m-a facut sa ma simt bine, de ce sa-i dau din banii mei?

View Postmirel3003, on 22 mai 2024 - 23:00, said:

În Ungaria în meniu scrie ca pe lângă preț se adaugă între 5 și 15% tips obligatoriu

imposibil

#11
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 30.06.2023
Platesc cu cardul de fiecare data si las bacsis separat. Nu mi se pare normal sa mi se impuna sa las bacsis ( care e inclus in nota de plata ), lasi numai daca si Merita acel Ospatar / Chelner.

#12
Carol_I

Carol_I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 14.03.2024
La plata cu cardu' noi lasam bacsisu' intotdeauna cash.

#13
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 04.10.2007

View PostTsunamii, on 23 mai 2024 - 05:27, said:

imposibil
In Budapesta in toate restaurantele ce am fost in meniu pe fiecare fila jos de tot e scris cu steluta cat e tips-ul in acel restaurant. Luna trecuta am fost in Budapesta si peste tot la fel, cum sa zici ca e imposibil...

Nu ma crezi, intra pe Google maps si cauta orice restaurant din centrul Budapestei si o sa vezi ca e mentiunea " xx% service charge will be added to you final bill"

Mai jos un exemplu cu 12%

Attached Files


Edited by mirel3003, 23 May 2024 - 07:22.


#14
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,763
  • Înscris: 27.10.2007

View PostTsunamii, on 23 mai 2024 - 05:27, said:

Quote

În Ungaria în meniu scrie ca pe lângă preț se adaugă între 5 și 15% tips obligatoriu
imposibil
stii ce a spus olteanul cand a vazut girafa: asa ceva nu egzita!
dar da, in multe localuri din Budapesta am primit nota cu bacsisul pus direct la plata, nu m-au intrebat nimic. nu exclud categoric ca, pe undeva, sa fi fost scris ceva, cu litere mici despre bacsis. ceea ce va spun este ca am primit nota cu o rubrica de 10% pentru bacsis, fara sa fiu intrebat.
In Szeghed, la un restaurant cu specific sarbesc, i-am lasat unei fete 5 Euro, cash si s-a uitat lung la mine.

in Romania platesc cu cardul si las bacsis cash, direct la chelner.
mai merg in Serbia si fac oarecum la fel: platesc cu cardul in Dinari si las bacsis in lei.

Edited by strongsss, 23 May 2024 - 07:32.


#15
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,561
  • Înscris: 17.04.2006

View Postrammbo, on 22 mai 2024 - 22:41, said:

Am vazut ca in alte tari nici nu mai poti plati cash. E deja jale mare ca totul este contabilizat

Ia, da-ne doua exemple.

Eu las din ce in ce mai rar bacsis, doar atunci cand sunt multumit de servire.

#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 12.01.2018

Vizualizare mesajdjbiti1, pe 22 mai 2024 - 23:04, a scris:

e cam aiurea sa se impoziteze.
totul se impozitează.ȘPĂGILE au uitat să le bage acolo

vedeți?prima excepție

#17
shase

shase

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.05.2024
Bacsisul, daca doresti sa-l dai, cel mai bine il lasi cash cand platesti cu cardul. Eu nu sunt chitros, mereu las un 10% din valoarea notei. Nici nu consider ca ar trebui impozitat.

#18
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 04.10.2007

Vizualizare mesajstrongsss, pe 23 mai 2024 - 07:27, a scris:

dar da, in multe localuri din Budapesta am primit nota cu bacsisul pus direct la plata, nu m-au intrebat nimic. nu exclud categoric ca, pe undeva, sa fi fost scris ceva, cu litere mici despre bacsis. ceea ce va spun este ca am primit nota cu o rubrica de 10% pentru bacsis, fara sa fiu intrebat.

Pe unele meniuri e scris pe fiecare pagina jos de tot cu caractere foarte mici, pe alte meniuri e scris pe ultima pagina... in functie de restaurant. Dar in Budapesta nici un restaurant nu am gasit fara tips inclus...
Sa nu mai vorbim de vasele de croaziera, unde la fel tips-ul e obligatoriu si e suma fixa/pers/zi... mi se pare cea mai mare idiotenie...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate