Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
sovixel

sovixel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019
Salutare tuturor, vreau sa ma ajutati sa-mi pot alege bicicleta ideala pentru mine. Optez pentru un Devron Riddle datorita bugetului de 2000 lei +/-, sunt putin cu semnul intrebari ce sa aleg.. modelul de 27.5 inch 0.7 / 1.7 / 2.7 sau 29 inch 0.9 / 1.9 / 2.9. Cat despre mine, am undeva la 1.73 sau 1.74 inaltime, in jur de 75kg (practic culturism). Bicicleta o voi folosi prin oras in mare parte a timpului.. in special pentru plimbari iar pentru off-road, am cam la 10-15km de oras niste drumuri forestiere si nu sunt accidentate. As vrea sa fac si niste plimbari mai lungi uneori.. cam de peste 60km +. Orice sfat este bine venit, va multumesc ca ati citit mesajul si ca imi veti aloca timp pentru un raspuns!

#2
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017
La 1,74m inaltime, teoretic iti trebuie marimea M a cadrului sau 18inch la mtb. Ia-ti cu roti de 29, sunt mai confortabile fata de cele de 27,5.
La 2.000 de lei cam toate bicicletele sunt in aceeasi gama de dotari entry-level, probeaza-le personal si vezi pe care stai mai bine.

Cat despre drumuri de 60km+ , ia-ti gandul de la MTB. Poate sa te orientezi spre un model de gravel / ciclocross.

#3
sovixel

sovixel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019

View PostCool_Kick, on 26 aprilie 2024 - 08:08, said:

La 1,74m inaltime, teoretic iti trebuie marimea M a cadrului sau 18inch la mtb. Ia-ti cu roti de 29, sunt mai confortabile fata de cele de 27,5.
La 2.000 de lei cam toate bicicletele sunt in aceeasi gama de dotari entry-level, probeaza-le personal si vezi pe care stai mai bine.

Cat despre drumuri de 60km+ , ia-ti gandul de la MTB. Poate sa te orientezi spre un model de gravel / ciclocross.
Iti multumesc foarte mult!

#4
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 01.02.2009
Fiul meu detine o bicicleta Devron (RM 2.7, pe care a dat anul trecut 3400 ron) cumparata dupa ce un "mare" influencer de pe youtube a laudat Devron de numa-numa (bucharest trafic, ceva de genul).
Am cumparat-o in luna iunie, in luna iulie am trimis-o in service deoarece s-a rupt etrier frana fata, pedalele nu erau centrate si atingea cadrul. Dupa 2 luni a avut probleme cu foile la schimbator, butucul nu a fost gresat (era fara pic de vaselina).
In fine, nu as mai achizitiona aceasta marca ever. Se cunoaste ca sunt romani: pe afara vopsit gardul (arata bine ca si design, piese de renume) dar...
Atunci cand a vrut aceasta bicicleta s-a uitat si la marca Cross (avea echipare Shimano) , acum ii pare rau ca nu a ales-o.

#5
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 27.06.2009
Devron e ok, am o Zerga D4.9 de aproape 3 ani, am facut ~1700km pe ea, majoritatea pe drumuri forestiere, mai mult sau mai putin accidentate fara interventii majore doar inlocuit consumabile si mentenanta periodica.
Initial cand am primit-o avea un punct pe furca unde era vopseaua sarita si conducta de la frana fata indoita, dar cu un mesaj la suport au inlocuit-o fara stress. Probleme de genul pot aparea la orice marca, conteaza cat de repede si usor se rezolva.
Idea e ca tie iti trebui bicicleta de gravel, mai usoara, cauciucuri mai subtiri si din cate stiu Devron nu prea are modele in gama asta. Cred ca poti sa te uiti pe la Decathlon, cred ca au ei cateva modele, daca nu, poate ceva SH sigur gasesti ceva mai ok.

#6
sovixel

sovixel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019
Va multumesc enorm pentru timpul acordat tuturor! Devron este prima mea optiune, dar observ ca mai sunt modele precum Rockride, Afisport, Terrana, Colinelli. Nu ma deranjeaza daca imi recomandati si alte modele, sunt interesat sa-mi iau ceva fiabil, bicicleta o voi achizitiona de la decathlon.

#7
sovixel

sovixel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019
Double post: Ce inseamna acel 0.9 / 1.9 / 2.9 la un devron? Exista o diferenta intre ele iar pe long term ar trebui sa ma intereseze ce aleg dintre aceste numere?

#8
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,048
  • Înscris: 06.09.2008

View PostCool_Kick, on 26 aprilie 2024 - 08:08, said:

/...
Cat despre drumuri de 60km+ , ia-ti gandul de la MTB. Poate sa te orientezi spre un model de gravel / ciclocross.

Se pot face ture mai lungi si cu mtb, ... conditie sa ai.
Cea mai lunga tura de-a mea  de 1 zi pe mtb ... ~160 km (vreo 100 asfalt + 60 forestiere)

Pt inaltimea 1.74 cele pe 29 vor fi cam inalte, daca vrei pe 29 ti-ar trebui ori Trek (Marlin, Xcaliber) ori Specialized (Rockhopper), .. ceva cu cadru mai jos .
Altfel la roti 27.5 te incadrezi la M.

0.9 1,9 etc sunt denumiri de modele, adica au echipari diferite.
Probabil 0.9 e cel mai ieftin ...

Totusi daca esti din zona vreunui oras mai mare vezi si oferta SH din zona ta.
La 2000lei ceva nou va fi slab rau ..

Aici apare in stoc marimea M, n-am mai vazut sa disponibil, mai gasesti doar modelul de anul asta (fix la fel ca echipare si cadru) la ~3200lei,
https://bellabike.ro...s-flo-red-white

Edited by sirgoofy, 26 April 2024 - 15:05.


#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,048
  • Înscris: 06.09.2008
De fapt ignora recomandarea de mai sus, e varianta echipata prea ieftin .... nu merita.

Ziceam de versiunea 2x9 viteze si frane hidraulice...
Adica aceasta , marime M,
Daca te intereseaza as suna rapid sa vad care e situatia cu stocul
https://crossbike.ro...gloss-dark-navy

.. sau cauta local pe SH

Edited by sirgoofy, 26 April 2024 - 15:15.


#10
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017
Evident ca poti merge 60+ km pe un MountainBike doar ca nu e construita pentru asa ceva. Cum ii zice si numele este bicicleta de munte, nu de asfalt.

Vorba ta, conditie sa ai si poti face sute de km  chiar si pe o bicicleta cu roti patrate dar asta nu inseamna ca va fi o experienta placuta. Posted Image

#11
sovixel

sovixel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019

View Postsirgoofy, on 26 aprilie 2024 - 14:50, said:

Se pot face ture mai lungi si cu mtb, ... conditie sa ai.
Cea mai lunga tura de-a mea  de 1 zi pe mtb ... ~160 km (vreo 100 asfalt + 60 forestiere)

Pt inaltimea 1.74 cele pe 29 vor fi cam inalte, daca vrei pe 29 ti-ar trebui ori Trek (Marlin, Xcaliber) ori Specialized (Rockhopper), .. ceva cu cadru mai jos .
Altfel la roti 27.5 te incadrezi la M.

0.9 1,9 etc sunt denumiri de modele, adica au echipari diferite.
Probabil 0.9 e cel mai ieftin ...

Totusi daca esti din zona vreunui oras mai mare vezi si oferta SH din zona ta.
La 2000lei ceva nou va fi slab rau ..

Aici apare in stoc marimea M, n-am mai vazut sa disponibil, mai gasesti doar modelul de anul asta (fix la fel ca echipare si cadru) la ~3200lei,
https://bellabike.ro...s-flo-red-white
Multumesc mult!

#12
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,048
  • Înscris: 06.09.2008
sper ca ai citit mai jos, am dat alt link, cea la 2500 nu merita !!

#13
sovixel

sovixel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019

View Postsirgoofy, on 26 aprilie 2024 - 18:49, said:

sper ca ai citit mai jos, am dat alt link, cea la 2500 nu merita !!
Da, am citit tot!

#14
sovixel

sovixel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019
Dintre aceste biciclete pe care sa o aleg? Mentionez din nou ca am 1.73 - 1.74 inaltime.

https://www.supremeb...7-vb-27-5-mtb_5

https://www.bikexper...m174676abp.html

https://www.bikexper...m274676abp.html

https://www.bikexper...m194677abp.html

#15
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,048
  • Înscris: 06.09.2008
niciuna, alea le cumperi daca vrei sa arunci banii.

Chiar nu poti adauga pt ceva ok /?

Daca nu poti mari bugetul si nici nu vrei SH atunci ia Riverside.. marime M = 1700lei.
E pt oras si ocazionalul forestier usor (are 1 foaie deci nu e pt urcari serioase, ... urci pe langa)

https://www.decathlo...58;U_PORTOCALIU

Edited by sirgoofy, 27 April 2024 - 17:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate