Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Blocurile goale! Orase in care se stinge lumina.

* * * - - 4 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
73 răspunsuri în acest subiect

#1
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.269
  • Înscris: 30.11.2021
Recunosc ca idea mi-a venit citind un articol pe un blog "Filmati blocurile goale!"
https://zoso.ro/tema...locurile-goale/

Si ca om care mai circul si eu prin tara asta, cu transportul public, cu trenul, cu autocarul, adica sunt pasager, nu sunt neaparat atent atent la drum, mai am timp sa mai si urmaresc cum mai arata orasele din Romania.
Si observ ca majoritatea oraselor se sting.
Exceptie facand cateva orase, putine, si cateva statiuni, tot la fel de adevarat "putine".

Sunt orase cum este Brasov, Sibiu, Cluj.
Si orase cum este si orasul in care locuiesc, din pacate: https://www.gds.ro/L...asul-definitiv/

Si in majoritatea oraselor astea, este o politica ciudata a dezvoltatorilor, se depopuleaza orasele, se construieste peste tot si cumva sunt imobile "de investit".

Pentru cine nu este familiarizat cu domeniul imobiliar, sau cine nu are cunostinte care sa se frica cu astfel de imobile. Adica dezvoltatori construiesc blocuri(ei le zic ansambluri imobiliare, rezidentiale) si cei care au emigrat din pacate cumpara imobile in astfel de compelxuri, crezand ca fac vreo afacere. Ca or sa gaseasca persoane dornice sa inchirieze apartamentele/garsonierele/imobilele respective pe sute de euro, asa zisa Nirvana/venitul pasiv.

Voi aveti pe unde locuiti? Aveti bocuri goale? Asa zise complexe, ansambluri imobiliare facute pe post de investite? Ca un om normal, un locuitor al unui oras de provincie nu ar plati cateva zeci de mii de euro sau sute de mii de euro pe un asemenea imobil.

Nu zic ca toate apartamentele sunt goale, ca fie vorba... am cunostinte care s-au prins si au inceput sa vanda terenurile cumparate, imobilele cumparate.
Chiar vorbeam cu o cunostinta care a emigrat, era in oras sa faca demersurile necesare sa vanda, era cumva scarbit, dezamagit, adica cred ca isi planificase viata prin Romania dar descoperise normaltiatea prin strainatate si ca nu mai avea nici un rost sa investeasca bani sau suflet in Romania.

Editat de MindArchitect, 03 mai 2024 - 15:48.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.288
  • Înscris: 13.03.2017
Exagerari nesimtite

Apartamente goale sunt dar blocuri goale, in afara de alea in constructie = NU (PREA) SUNT
Exista cateva blocuri goale prin Petrila, Petrosani, Aninoasa si nu mai stiu care zone miniere parasite
Dar cam asta-i tot

Editat de Naijax, 03 mai 2024 - 16:03.


#3
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.320
  • Înscris: 10.08.2023
La mine in oras, 100k locuitori, nu e niciun bloc gol. Probabil vreun sfert din blocuri au cate 1-2 apartamente nelocuite. Cam la atat ajunge amploarea "fenomenului" la mine in oras.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.288
  • Înscris: 13.03.2017
Eu sunt din Constanta unde s-a construit masiv in ultimii ani - mai ales in Mamaia Nord ... bloc langa bloc
Apartamente goale sunt ... mai ales iarna ... dar blocuri goale ... NOPE

#5
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.269
  • Înscris: 30.11.2021
Sunt sigur ca toti de pe aici avem cunostinte care au emigrat, poate exista careva care o sa scrie vreun mesaj, cum, eu nu cunosc pe nimenea, astea sunt mituri, apartamente goale, case parasite.
Va zic sincer, ca m-am concentrat pe apartamente dar ma gandesc ca sunt si case parasite. Chiar am fost zilele trecute pana la un supermarket, ma uitam din autobuz la case parasite.

Poate nici nu v-ati gandit la treaba asta, recunosc ca nici eu nu am observat treburile astea pana in urma cu ani de zile, ma intorceam din Mehedinti, treceam prin orase si nu mai tin minte in ce oras de pe traseu nu functiona iluminatul public, si am observat cate blocuri erau fara sa aiba vreo luminita.
Apoi am citit subiectul facut de zoso.

Si mai calatoresc, cum va ziceam, prin orase mai proaspete, mai tineresti. Raman surprins cat tineret, se simte ca o gura de aer proaspat, cat tineret este in Bucuresti, in alte orase.
Autobuze, metrou, toate pline de tineri.

Cum ziceam, ma gandesc de ceva timp la subiectul asta, poate o sa observe si alte persoane ce scriu eu.
Cum si eu am inceput sa observ treburile astea treptat, este ceva ce trebuie sa te uiti sa observi.

Se inchid restaurante, cluburi, se deschid farmacie, pacanele, chiar am observat zilele trecute ca s-a inchis un Hotel/Restaurant de renume si s-a deschis un spital privat.

Editat de MindArchitect, 03 mai 2024 - 16:18.


#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.089
  • Înscris: 25.06.2007
Case de bătrâni, asta e afacerea viitorului.

#7
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.422
  • Înscris: 09.08.2006
Se construieste in draci in Bucuresti, o sa ajungem la Dunare in timpul vietii mele, pls stop, sunt satul de blocuri.
Zona de sud e full, dar se mai poate extinde pana la Dunare, daca se continua cu autostrada de centura, la fel in Nord, alea sunt lux, ajung aproape de Ploiesti...
Mai emigrati si in alta parte, va rog.
Pe de alta parte, am avut azi treaba pe la OBOR, e full de nepalezi, indieni, bengalezi...trist....ce a a ajuns Targul Mosilor...
Si arabi, bineinteles..
Singurul "avantaj dat de Ceasca" e ca o sa avem ce mosteni, apartament, case etc

Editat de ovidiu21, 03 mai 2024 - 16:43.


#8
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.493
  • Înscris: 27.10.2007

View PostMindArchitect, on 03 mai 2024 - 16:17, said:

Si mai calatoresc, cum va ziceam,

Cum si eu am inceput sa observ treburile astea treptat, este ceva ce trebuie sa te uiti sa observi.
cand ai deschis topicul despre prima ta calatorie serioasa, te-am ironizat dar acum realizez ca am gresit. calatorind ai inceput sa observi chestii.
acum, nu fa pacatul sa cazi in patima generalizarii. ne confruntam, intradevar cu o polarizare, in sensul ca in orasele mari sunt bani si astfel ele devin atragand populatia din jur, iar orasele mici se depopuleaza, dar, pana la un peisaj apocaliptic cu blocuri goale, mai e mult.
si asta ti-o spune unul care sta intr-o scara de bloc in care, din 44 de apartamente, vreo 20 sunt mai mult nelocuite. motivele pentru care aceste apartamente sunt nelocuite sunt multiple (plecati din tara, stabiliti la tara, probleme cu mostenirile) si nu actioneaza sinergic, astfel ca nu se poate trage o concluzie despre viitor.

inteleg ca esti din Craiova. desi pozitia geografica il recomanda ca un pol de dezvoltare, initial orasul din Bănie a pierdut startul. dar de vreo 10 ani Craiova chiar se dezvolta. nu numai imobiliar (desi acum in Craiova se construeiste destul de mult), ci si dpdv al micilor firme. in jurul orasului au aparut foarte multe hale in care oamenii creeaza plus valoare.

Quote

Apoi am citit subiectul facut de zoso.
el, si nu numai el, tot propavaduieste  o criza imobiliara iminenta in Romania - dar stii cum se spune: nimeni nu-i profet in tara lui!

Editat de strongsss, 03 mai 2024 - 16:48.


#9
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.852
  • Înscris: 16.05.2010

View PostNaijax, on 03 mai 2024 - 15:59, said:

Exagerari nesimtite
Esti sigur?

Quote

În doar un deceniu, din 2002 şi până în 2012, oraşul Focşani  a înregistrat o depopulare de 28%, ajungând de la 103.219 locuitori în 2002, la 73.868 locuitori. S-au pierdut deci aproape 30.000 de locuitori, în condiţiile în care la nivelul judeţului Vrancea scăderea populaţiei a fost de 47.000 de oameni.

De construit s-a construit ca in fiecare oras, au aparut cartiere noi, dar totui populatia a scazut masiv. Iar din 2012 pana in 2024 nu e nici o sansa ca populatia sa fi crescut, nu sa fi scazut si mai mult. Zici ca intr-o localitate din care a plecat atat de multa lume nu sunt blocuri goale?

#10
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.609
  • Înscris: 31.08.2006

View Postovidiu21, on 03 mai 2024 - 16:30, said:


Pe de alta parte, am avut azi treaba pe la OBOR, e full de nepalezi, indieni, bengalezi...trist....ce a a ajuns Targul Mosilor...
Si arabi, bineinteles..


                                              Da, la "Veranda" de la Obor se pare ca e locul de intalnire al livratorilor veniti in Bucuresti de prin tarile prapadite din Asia. Sper sa nu se impuieze astia pe aici. Sa vezi ce e vara, mai ales, prin parcul "Plumbuita". Ai senzatia ca esti strain in propria tara. E plin de salvaragii, cearsafari, imbrobodite, fumatori de narghilele.

#11
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.320
  • Înscris: 10.08.2023

View PostN3mesis, on 03 mai 2024 - 16:55, said:


De construit s-a construit ca in fiecare oras, au aparut cartiere noi, dar totui populatia a scazut masiv. Iar din 2012 pana in 2024 nu e nici o sansa ca populatia sa fi crescut, nu sa fi scazut si mai mult. Zici ca intr-o localitate din care a plecat atat de multa lume nu sunt blocuri goale?

Da, dar calculul nu e asa simplu. Chiar daca a scazut populatia, a scazut nr de copii in special, copii care nu ar fi stat separat in locuinta, ci cu parintii, deci nevoia de locuinte ramane asemanatoare. Apoi, din ce in ce mai multi au si apartament, si isi mai fac si cate o casa (inclusiv eu) cand isi dau seama ca traiul la bloc e nasol, mai ales vara.

#12
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.601
  • Înscris: 17.08.2007
Stiu eu un emigrant care a lasat 2 apart goale in Buc ca nu are curaj sa le inchirieze/gestioneze.
Exagerezi cu Craiova, am rude in zona si chiar se dezvolta orasul.

Editat de atupi, 03 mai 2024 - 17:15.


#13
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.178
  • Înscris: 10.07.2013

View Postfansat, on 03 mai 2024 - 17:06, said:

   Da, la "Veranda" de la Obor se pare ca e locul de intalnire al livratorilor veniti in Bucuresti de prin tarile prapadite din Asia. Sper sa nu se impuieze astia pe aici. Sa vezi ce e vara, mai ales, prin parcul "Plumbuita". Ai senzatia ca esti strain in propria tara. E plin de salvaragii, cearsafari, imbrobodite, fumatori de narghilele.

Confirm si eu ca in zona Pietei Obor sunt foarte multi migranti de culoare...Posted Image

#14
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.609
  • Înscris: 31.08.2006

View Postxmanyacs77, on 03 mai 2024 - 17:14, said:

Confirm si eu ca in zona Pietei Obor sunt foarte multi migranti de culoare...Posted Image

                                        Da, din pacate, sunt din ce in ce mai multi.

#15
Faun

Faun

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 11
  • Înscris: 06.03.2024
Se construiesc intr-o veselie, viitoare cuiburi de lilieci...Posted Image

#16
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.269
  • Înscris: 30.11.2021
Din pacate sunt si pe la mine prin oras.
Nu sunt chiar un etalon de bogatia prezenta imigrantilor, inseamna ca patronul roman nu gaseste personal in orasul respectiv, nu gaseste persoane dispuse sa lucreze pe lefurile respective.

Chiar cunosc firme in care lucreaza imigranti, cred ca asteapta si ei sa treaca aia 2-3 ani, nu stiu cat este nevoie sa poata sa primeasca viza sa lucreze intr-o alta tara.

In orasele astea sarace, in care de sarbatori mai sclipeste ceva, nu cred ca isi doresc nici ei sa investeasca prea mult.
Nici nu cred ca si-ar permite sa cumpere un apartament intr-un asemenea oras, majoritatea mai trimit si ei ceva bani acasa si stau in chirie prin zone mai sarace.
Chiar scriam in urma cu ceva timp ca ii mai intalnesc Sambata sau Duminica prin anumite supermarketuri, cred ca locuiesc la comun si cumpara impreuna mancare, se zbat si ei cu saracia.

Din pacate cred ca ei lucreaza pe la astfel de cartiere imobiliare dar nu cred ca isi permit imobile in blocurile respective.
Eram intr-o Sambata pe la Mall si langa Mall, saraci, lucrau.

La terasa din parc cred ca tot asa sunt din nepal, india, Sri Lanka, era deschis pe 1 sau 2 ianuarie, o scriu sincer, la debarcader la terasa, nu cred ca mai era vreun angajat craiovean, eram la terasa si am comandat ceva mici si bere, erau numai straini.

Ce se constuieste se construieste ca "investitie", asa sunt ademeniti cei plecati din tara, sunt ademeniti ca vreodata or sa se intoarca in tara, ca imobilele astea cumparate in rate or sa le aduca cateva sute de euro investitie pasiva lunar.
Si apoi isi doresc sa vada si isi dau seama ca nu sunt asa de multi romani care doresc sa cumpere apartamente, care sa isi permita Cash sa cumpere, sa investeasca sume asa de importante in orase care se depopuleaza.

O sa intelegeti ce vreau sa zic, o sa va plimbati seara pe bulevardele importante din oras, o sa vedeti cate mai au lumina aprinsa, sa vedeti vreun televizor aprins, adica semne ca acolo locuieste careva.
Si nu ca sa fie goale, o sa va uitati ca din 10-20 de apartamente cate se observa pe o parte a blocului, daca vedeti lumina aprinsa in cateva.

Editat de MindArchitect, 03 mai 2024 - 17:30.


#17
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.852
  • Înscris: 16.05.2010

View PostRaimondMacelaru, on 03 mai 2024 - 17:11, said:

Chiar daca a scazut populatia, a scazut nr de copii in special
Nu chiar. Ma uit la numarul de elevi la o scoala, nu sunt diferente enorme in ultimii 35 de ani. Au scazut numarul elevilor proportional cu restul populatiei.

https://ionbasgan2.w.../10/28/noutati/

#18
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.288
  • Înscris: 13.03.2017

View PostN3mesis, on 03 mai 2024 - 16:55, said:

Esti sigur? ..

Indubitabil

Acuma ... mai ai un pic si spui ca "Army of the Dead" sau "I Am Legend" s-a filmat in Romania ... mai precis in Focasani Posted Image

Nu mai exagerati mai oameni buni

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate