Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Cuvinte si expresii neclare

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 03.02.2009
Ce cuvinte sau expresii neclare ati intalnit, si cum se cheama fenomenul?
Ce exemple imi vin in minte:
1. O sa-i iau ceva. Ii cumpar ceva sau ii fur ceva?
2. A servi (masa / o mancare). Tu esti cel care mananca sau tu esti chelnerul care serveste?
3. Imi depun mandatul. Ca sa obtin un post sau sa renunt la post?
4. Strasnic. Asta e mai complicata. Conform dex-ului are sensul si de nemaipomenit si de groaznic, dar devine neclar cand vorbesc oameni din regiuni diferite, de exemplu eu as zice ca strasnic inseamna nemaipomenit, insa corect, conform etimologiei, inseamna groaznic. N-am verificat, dar am auzit la ucrainieni cuvantul dupa bombardamente, si mi-am dat seama ca moldovenii il foloseau in mod corect.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,528
  • Înscris: 01.12.2001
1.
O folosesc chiar des.
Mergem la ziua cuiva. Trebuie sa ii luam ceva. Oare ce? Hai să-i luăm mașina. ;) Sau telefonul.

#3
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,771
  • Înscris: 16.08.2010
1.

- Ce i-ai luat nevestei de 8 martie?
- 100 de lei din poșetă.

#4
ocean

ocean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 05.03.2024
Nu m-am impacat niciodata cu afirmatia "exceptia confirma regula".

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,506
  • Înscris: 10.08.2005
In ce context ai gasit 'strasnic' groaznic ?
strasnic: trainic, rezistent, zdravan.
Acum, o bataie strasnica doare, si doare bine-rau.

#6
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,635
  • Înscris: 21.04.2014

View Postbursucelu_viesel, on 03 mai 2024 - 19:15, said:

Ce cuvinte sau expresii neclare ati intalnit, si cum se cheama fenomenul?


E vorba despre polisemie. Adica insusirea unui cuvint de a avea mai multe sensuri. Iar intelesul lui il afli in functie de contextul in care este folosit. :)

#7
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 03.02.2009

View PostMarianG, on 03 mai 2024 - 19:49, said:

In ce context ai gasit 'strasnic' groaznic ?
Am mai scris pe forum. La facultate, o moldoveanca i-a zis profesorului ca a facut proiectul dar a iesit strasnic. Profesorul s-a enervat pe ea, cum isi permite sa-si laude proiectul, si ea n-a apucat sa-i spuna ca strasnic inseamna groaznic (in limba de unde provine cuvantul). Si apoi la stiri cu bombardamentele ucrainienilor cand toti ziceau "strasnic", mi-am dat seama care-i adevarul. Iar dex-ul zice ca inseamna si groaznic. https://m.dex.ro/strasnic

View PostMarianG, on 03 mai 2024 - 19:49, said:

Acum, o bataie strasnica doare, si doare bine-rau.
S-ar putea sa fie fix invers. M-am bucurat teribil de mult, sau m-am bucurat rau de tot.

#8
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 25.09.2014
Depinde de context:
Este ziua lui, ii iau ceva. Se subantelege ca ii vei duce un cadou
M-a inselat la bani. O sa ii iau ceva. Se subantelege ca ii vei fura ceva.

Merg la restaurant sa servesc masa. Daca nu esti chelner, normal ca vei fi servit, altfel, inseamna ca tu esti chelnerul.

Imi depun mandatul, sinonim cu imi depun candidatura, sau CV-ul ! Pentru renuntare ar fi: imi retrag mandatul.

Este strasnic de complicata limba romana.

#9
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 09.09.2005
mai ales cand nu o cunosti: ce dracu' e "subantelege" ???
e din aceeasi familie cu "Transfagarasan Anchis" ...?

#10
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,771
  • Înscris: 16.08.2010

View Postphoenix76, on 03 mai 2024 - 20:10, said:


Imi depun mandatul, sinonim cu imi depun candidatura


Nu poți depune ceva ce nu ai încă. Ca să ai un mandat (de parlamentar de exemplu) trebuie mai întâi să fii ales. Abia apoi poți să-l depui, când îți dai demisia.

#11
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 03.02.2009
"Luatul" probabil e o scurtatura. Adica iau ceva (de la magazin) pentru cineva, pe scurt ii iau ceva, dar "tehnic" e gresit. De exemplu, sa exagerez un pic, e ca si cum prietenul meu e batut de cineva (sa zicem ca la sport, sa fim mai pasnici), iar eu promit sa-l bat pe cel care l-a batut, deci sa bat pentru prietenul meu, si exagerat de pe scurt, si momentul in care se produce confuzia, sa bat prietenul meu (inseamnand sa bat pe cineva ca sa-l razbun pe prietenul meu).

Luatul vine din cumparat, adica sa-i cumpar ceva. Dar iarasi.. cand spui ca-i cumperi, in mod normal cumperi de la el, nu (de la altcineva) pentru el. Adica ii cumperi ceva tarabagiului sa-si faca safteaua. Deci e tot scurtatura aia dubioasa. Iti cumpar ceva, iti bat ceva (pt tine). Hai ca ma pregatesc sa-ti bat ceva. Posted Image Nu ma.. adica sa bat ceva/pe cineva pentru tine.

#12
Lawnmower

Lawnmower

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 06.07.2009

View PostFreeThinker, on 03 mai 2024 - 20:22, said:


Nu poți depune ceva ce nu ai încă. Ca să ai un mandat (de parlamentar de exemplu) trebuie mai întâi să fii ales. Abia apoi poți să-l depui, când îți dai demisia.
Ma dispera articolele de tip "Cutarescu negociaza cu mandatul pe masa" sau "Cutarescu si-a depus mandatul". Este vorba de un document fizic? Este pus pe masa de bucatarie sau pe masuta de cafea?

#13
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 03.02.2009
Lasati-ma cu subintelesul ca se subintelege si daca spun "Eu la tine place mult".

Mda, cu mandatul gresesc eu. Daca a depune inseamna a lasa din mana, in principal, atunci depui actele sa obtii un mandat, dar cand depui mandatul in sine, il lasi ..din mana . Aici totusi se rupe filmul, ca n-ai mandatul in mana. Asa si cand depui banii, da, ii lasi din mana, dar in sensul larg nu-i pierzi, deci doar ii lasi din mana, si-i valorizezi in altceva. Daca era sa pierzi banii n-ai fi folosit expresia "am depus banii", ci "am pierdut banii" sau altfel. Cand ii depui, nu pierzi, ii transformi. Ma rog, e cu dus si intors mai ales in politica.. cine stie ce castigi in partid cand pierzi o functie benevol..

Edited by bursucelu_viesel, 03 May 2024 - 20:46.


#14
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,771
  • Înscris: 16.08.2010

View PostLawnmower, on 03 mai 2024 - 20:28, said:

Este vorba de un document fizic?

La o căutare rapidă:

"Mandatul parlamentar este explicat în general ca fiind o funcţie publică cu care membrii adunărilor (Camerelor) parlamentare sunt învestiţi prin alegere, funcţie al cărei conţinut este determinat prin Constituţie şi în virtutea căreia fiecare parlamentar, reprezentând naţiunea, concură la exerciţiul suveranităţii naţionale..."

#15
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,493
  • Înscris: 27.10.2007

View PostLawnmower, on 03 mai 2024 - 20:28, said:

Ma dispera articolele de tip "Cutarescu negociaza cu mandatul pe masa" sau "Cutarescu si-a depus mandatul". Este vorba de un document fizic? Este pus pe masa de bucatarie sau pe masuta de cafea?

in unele situatii, mandatul este un document fizic in care  sunt scrise efectiv limitele in care o persoana poate actiona, pentru indeplinirea unui scop.
reprezentantii statului in AGA la societatile de stat primesc deseori mandat scris cum sa voteze, in anumite chestiuni.
in politica, lucrurile sunt mai volatile, asa ca, probabil, mandatul este mai mult virtual. ceva de genul noi i-am mandatat in 2020 sa lupte cu PSD dar ei au gasit de cuviinta sa bata palma cu Ciolacu si ai sai, fara sa isi puna mandatul pe masa.

Edited by strongsss, 03 May 2024 - 20:55.


#16
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 26.07.2023

View Postbursucelu_viesel, on 03 mai 2024 - 19:15, said:


2. A servi (masa / o mancare). Tu esti cel care mananca sau tu esti chelnerul care serveste?

Intotdeauna, cel care serveste e servitorul.

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,071
  • Înscris: 20.10.2015
Nevasta-mea:

"Ai pus aia acolo?"

Eu raspund:

"Da!"

:lol:

#18
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,506
  • Înscris: 10.08.2005

View Postbursucelu_viesel, on 03 mai 2024 - 20:09, said:

Am mai scris pe forum. La facultate, o moldoveanca i-a zis profesorului ca a facut proiectul dar a iesit strasnic.
De care parte a Prutului s-o nascut (o crescut) moldoveanca ?
E prima data cand aud "strasnic" folosit pentru a descrie o lucrare slaba.

Edited by MarianG, 03 May 2024 - 21:11.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate