Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake

Recomandare telefon
 Achizitie SSD

Cum se vor numi romanii care vor ...

Recomandare videoproiector buget ...

Are importanta unde este faza sau...
 Sunt bune apometrele radio?

SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm
 Izolare fonica, camera cu autoade...

Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

i93mid

i93mid

Member

• Grup: Members
Un camera phone de la Huawei

Attached Files

atupi

atupi

Senior Member

• Grup: Senior Members
HUAWEI Pura 70 Ultra Smartphone, 16GB + 512GB 1499 euro pe Amazon DE. Wow!

utopium

utopium

Guru Member

Este deja subiect creat ... noutatea e ca au anuntat ca va fi disponibil si in restul lumii, nu doar in China.

Aici e un mic preview de la GSMArena:
https://www.gsmarena...review-2698.php

tacumd

tacumd

Junior Member

• Grup: Junior Members
E prea scump.

makoka

makoka

Junior Member

Are deja topic seria 70

Punter

Punter

Senior Member

sensor-shift OIS, retractable lens   cam ce inseamna asta?

Andrei4948

Andrei4948

Member

View PostPunter, on 02 mai 2024 - 19:28, said:

sensor-shift OIS, retractable lens   cam ce inseamna asta?
Sensor Shift inseamna ca se misca senzorul camerei pentru a stabiliza imaginea iar lentila retractabila inseamna ca lentila are niste motorase si este retractabila Posted Image, asta ajuta la un zoom precis asemanator camerelor foto.
Camera de 1 inch este un senzor mare ce regasim pe camerele foto compacte de obicei, deci este una dintre cele mai bune camere puse vreodata pe un telefon. Avand in vedere ca scrie Huawei pe el nu cred ca va avea succes mai ales avand in vedere pretul.

Edited by Andrei4948, 02 May 2024 - 21:02.

lex2010

lex2010

Senior Member

Da, e scump rau.
6000 lei, reducere 500 lei in aplicatie si voucher de 1000 lei -> 4500 lei.
E un pret cam mare pentru un procesor care isi ia bataie de la Snapdragon 8 Gen 1, lansat in decembrie 2021.
https://nanoreview.n...icon-kirin-9010
https://versus.com/e...pdragon-8-gen-3

Totusi, la 4800 lei ajungi pe teritoriul lui S24U cand e la reducere...

Alxdava

Alxdava

Senior Member

Procesorul ăla duce orice aplicație de acum și în următorii ani. Ne scot ăștia ochii cu AnTuTu&Co dar în realitate nu ne trebuie nici măcar jumătate din puterea de procesare

lex2010

lex2010

Senior Member

Total de acord! E suficient de puternic incat sa faca fata oricaror aplicatii pe toata durata de viata a telefonului.
DAR, oare faptul ca se foloseste un SoC mai slab, nu ar trebui sa se reflecte in pretul telefonului?
Nu poti sa ceri pe Kirin cat cere Samsung pe Snapdragon 8 Gen. 3.
Plus inconvenientul cu lipsa GMS.

Smitty

Smitty

Member

Pacat ca trebuit sa fie "omorati" de concurenta. Erau nr 1 acum. De fapt erau deja in 2019.

lex2010

lex2010

Senior Member

Da, imi pare rau si acum ca nu am luat, la vremea lui, un P30 Pro. Pentru anul 2019 era senzational.
Cam de atunci s-a rupt firul ...

Sper sa-si revina Huawei, pana una alta, eu n-as da pretul asta pe telefon, mai ales ca Huawei nu are o politica stricta legata de updateuri..
Ca fapt divers, mi-am luat recent un telefon de backup - un Samsung A15, 650 lei. Are promise 4 update-uri de OS, deci ajunge la Android 18. Probabil va primi mai multe update-uri decat iPhone 15 Pro pe care il folosesc ca telefon principal, desi costa doar 10% din pretul iPhone-ului.

Cu toate astea, la Huawei e incert daca primeste si Android 14!!! ... Ma rog, e impropriu spus ca primeste "Android", ca Huaweiurile sunt bazate pe EMUI care e la baza un Android...
In prezent, cel mai nou EMUI-14 e bazat pe Android 12!
Te pune un pic pe ganduri...

Smitty

Smitty

Member

View Postlex2010, on 03 mai 2024 - 13:07, said:

Da, imi pare rau si acum ca nu am luat, la vremea lui, un P30 Pro. Pentru anul 2019 era senzational.
Cam de atunci s-a rupt firul ...

Sper sa-si revina Huawei, pana una alta, eu n-as da pretul asta pe telefon, mai ales ca Huawei nu are o politica stricta legata de updateuri..
Ca fapt divers, mi-am luat recent un telefon de backup - un Samsung A15, 650 lei. Are promise 4 update-uri de OS, deci ajunge la Android 18. Probabil va primi mai multe update-uri decat iPhone 15 Pro pe care il folosesc ca telefon principal, desi costa doar 10% din pretul iPhone-ului.

Cu toate astea, la Huawei e incert daca primeste si Android 14!!! ... Ma rog, e impropriu spus ca primeste "Android", ca Huaweiurile sunt bazate pe EMUI care e la baza un Android...
In prezent, cel mai nou EMUI-14 e bazat pe Android 12!
Te pune un pic pe ganduri...

Dap, dar de la android 12 sincer putine s-au schimbat.

utopium

utopium

Guru Member

Vizualizare mesajAndrei4948, pe 02 mai 2024 - 20:59, a scris:

Sensor Shift inseamna ca se misca senzorul camerei pentru a stabiliza imaginea iar lentila retractabila inseamna ca lentila are niste motorase si este retractabila Posted image, asta ajuta la un zoom precis asemanator camerelor foto.
In cazul asta nu, scopul lentilei retractabile e doar sa fie mai compact cand nu face poze (se retrage lentila cam 1.5-2 mm fata de atunci cand face poze), nu e pentru zoom. Sper la urmatorul model sa serveasca si la zoom optic.

Vizualizare mesajAndrei4948, pe 02 mai 2024 - 20:59, a scris:

Avand in vedere ca scrie Huawei pe el nu cred ca va avea succes mai ales avand in vedere pretul.
Cand scrie Huawei seria P(ura) pe el, stii deja ca se adreseaza strict pasionatilor de fotografie/cunoscatorilor, nu e pentru fitzosii care cred ca Apple si Samsung sunt buni pe partea de camera Posted image Anyway, vor vinde foarte bine in China, asa ca nu le pasa lor asa de mult ca in Europa/SUA vor vinde doar pasionatilor.

Vizualizare mesajlex2010, pe 03 mai 2024 - 10:02, a scris:

DAR, oare faptul ca se foloseste un SoC mai slab, nu ar trebui sa se reflecte in pretul telefonului?
Nimeni nu cumpara Huawei seria P pentru SoC. Poate Samsung sa se bata cu Pura 70 Ultra la camere? Nu, nu poate nici la camera principala, nici la zoom (senzori mai mari, diafragme reglabile, lumina mai multa care intra in obiective datorita diafragmelor mai mari).

Lipsa GMS deja nu mai e vreun inconvenient major din punctul meu de vedere, eu nu ii simt lipsa pe P60 Pro, sunt prea putine chestii la care sa le simti lipsa (GBox functioneaza suficient de bine, chiar daca nu e solutia ideala).

Dar da, de scump e scump. Alternativa reala e Xiaomi 14 Ultra, nu Samsung, ei sunt in Liga a doua, cu Apple, la juniori Posted image

Edited by utopium, 03 May 2024 - 15:43.

Alxdava

Alxdava

Senior Member

lex2010, on 03 mai 2024 - 10:02, said:

Total de acord! E suficient de puternic incat sa faca fata oricaror aplicatii pe toata durata de viata a telefonului.

Din păcate pentru ei, prețul producerii acestui tip de procesor nu este amortizat ca în cazul celor de la TSMC. Apoi au miliarde investite în software-ul lor. Acum depinde de fiecare ce vrea și poate. Ai lor, chinezii, se pare că-i susțin.

Edited by Alxdava, 04 May 2024 - 07:41.

Goodkat

Goodkat

Junior Member

Eu nu inteleg de ce doar Huawei nu are acces la Google Play, dar toate celelalte telefoane chinezesti au, cum ar fi Xiaomi, Oppo, etc.

Am inteles ca chinezii spionau prin Huawei, ceilalalti nu?

Pacat aceste telefon pare sa aiba o camera super, am avut Huawei p30 pro, un telefon extraordinar, dar am trecut pe samsung doar ptr serviciile google.

NoMoreFakes

NoMoreFakes

Junior Member

View PostGoodkat, on 06 mai 2024 - 00:02, said:

Eu nu inteleg de ce doar Huawei nu are acces la Google Play, dar toate celelalte telefoane chinezesti au, cum ar fi Xiaomi, Oppo, etc.

Am inteles ca chinezii spionau prin Huawei, ceilalalti nu?

Pacat aceste telefon pare sa aiba o camera super, am avut Huawei p30 pro, un telefon extraordinar, dar am trecut pe samsung doar ptr serviciile google.

E clar ca povestea cu spionatul a fost doar ca Huawei sa nu depasasca Apple. Toate flagshipurile Huawei sunt peste Apple la anumite capitole. Acum inoveaza din nou cu acea camera de pe modelul ultra.
Chinezii si-au facut propriul ecosistem si pentru ei functioneaza foarte bine. Cine a mers de curand in China a vazut avansul tehnologic masiv de acolo. Nu laud China insa e clar ca US nu mai are suprematia in domeniul tehnologic.

lex2010

lex2010

Senior Member

Eee, stai oleaca...
1. Huawei si-o fi creat propria versiune de Google Play aka Huawei AppGallery, dar e bazata tot pe Android. Deci paraziteaza pe Google fara sa plateasca nimic in schimb.
2. Cu toate eforturile lor, n-au reusit sa scoata un SoC decent pentru anul 2024, ci se bate cu un Snapdragon lansat acum vreo 3 ani.
3. OS-ul lor e bazat pe Android 12 si Huawei nu garanteaza ca va asigura updateuri o anumita perioada de timp. Iti cumperi "flagship" Huawei si e posibil sa primesti 1 singur update.
4. Or fi buni pe camere foto, nu zic, dar nu suficient de buni incat sa determine lumea sa le cumpere telefoanele flagship. Cine e pasionat de fotografie, isi cumpara DSLR/Mirorless, iar cine vrea fotografii bune, e suficient iPhone-ul. La capitolul video, tot iPhone e campion, iar la fotografie - diferentele nu sunt extraordinar de mari. Poate doar pe hartie, cand privesti dimensiunea senzorilor, dar au mai fost si alte firme chinezesti care se laudau cu senzori foarte mari si rezultatele au fost un esec - Xiaomi, de tine vorbesc!

In ce detine Huawei suprematia? Ca a "inventat" chestia asta cu lentila care iese in afara? Macar daca oferea zoom optic prin prisma ei, altfel e doar un gadget ca sa ia ochii la lume.
Asus facuse o chestie interesanta - avea camera foto de tip pop-out, iesea din telefon in momentul cand voiai sa faci o poza si in restul timpului era ascunsa.

Fara suparare, stiu ca sunt multi fani Huawei pe aici, cine ma stie mai demult cunoaste faptul ca urasc si iPhone si Samsung si mi-as dori sa existe un al 3-lea concurent serios pe piata, dar culmea ca in momentul asta detin tocmai un iPhone si un Samsung.
De ce? Pentru ca sunt singurele firme care prezinta incredere, care ofera suport software indelungat, stabilitate si au cele mai noi tehnologii implementate. Pai pana ajunge Huawei sa scoata un SoC similar cu cel de pe iPhone 15 Pro ... ehee...

Da, daca Huawei nu era sanctionata de SUA, ar fi lansat niste telefoane extraordinare, dar din 2 motive: 1. ca primeste subventii masive din partea partidului comunist si 2. labor cost extrem de mic, mult mai mic decat cel suportat de Apple in fabricile chinezesti.

Chinezii inca sunt la nivelul de furaciune si copiere. Inovatie? Sa fim seriosi!
LE: si sa nu uitam ca au lansat P70-ul cu 4 luni inainte sa apara noul iPhone 16 Pro/Max.

Attached Files

Edited by lex2010, 06 May 2024 - 09:55.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate