Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Cat de riscant e sa rezerv un hotel direct pe siteul lor decat pe Booking.com?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
120 răspunsuri în acest subiect

#1
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 194
  • Înscris: 31.08.2023
Mi-am setat niste filtre pe bookings perioada, hotel pe plaja, all inclusive, parcare si participanti (2 adulti, 2 copiii). Am dat locatia, initial Grecia si am setat pe mod harta cum imi place mie sa ma plimb si poate stiti el iti afiseaza hoteluri de peste tot, practic unde faci zoom acolo iti apar hoteluri chiar daca treci pe alta tara. Zis si facut. Pe Grecia Halkidiki m-am uitat special sa vad gandindu-ma ca acolo preturile sunt mai joase dar nici poveste. Am constatat ca au preturi mai mari ca in turcia si conditii cel putin din poze nu arata atat de ok. Asa ca m-am dus mai la vest pana am ajuns in Italia, Rimini. Pe coasta vestica nu mi-a gasit nici un hotel, in zona Rimini mi-a bagat vreo 4 hoteluri dupa criterile acestea. Daca scot all inclusive imi baga si hoteluri pe coasta vestica.

Practic am ceva neclaritati, in italia nu e prea la moda all inclusive? Voi recomandati all inclusive sau mai bine sa mananc pe unde apuc ca sa pot gusta din mai multe tipuri? Sau un half board s-ar preta ? gen mic de jun si cina ca sa umblam pe la amiaz pe la taverne ?

Momentan nu ma pot decide, am gasit un hotel pe bookings 12000 lei, l-am cautat pe google aceleasi conditii 8600 lei direct pe siteul lor. Chiar asa mare diferenta e ? Mai are rost sa ma uit pe booking ? sau doar informativ cat sa gasesc hoteluri si apoi sa rezerv direct la ele? Pot avea surprize sa comand direct pe site si sa iau teapa ?

Inca nu m am decis la locatie, cautam hotel pe plaja, dar oare in italia s-ar preta asa ceva? Sau sa nu ne batem capul. Ce zona recomandati daca vrem sa vizitam si obiective istorice ? Mergem cu masina din Cluj, vom face probabil oprire in Budapeste si apoi prin Slovenia probabil sau Trieste ? ca sa impartim drumul cat de cat echilibrat sa nu fim obositi. Ce zone recomandati prin italia de vazut ? Coasta vestica sau estica? Nu vom merge zilnic asa ca ne-ar placea sa vizitam cat mai mult dar si sa ne balacim si sa ne tragem sufletul si sa degustam mancare. Am ajuns la italia pentru ca in croatia am fost, albania parca inca nu ne-am risca, muntenegru au putine variante si drumul anevoios, slovenia putine variante si am inteles ca nu ofera prea multe, grecia am mai fost turcia e departe, nici italnia nu e prea aproape dar sper sa merite.

Scuze ca am pus intrebarile una peste alta, orice informatie este utila. Vrem sa mergem in jumatatea lui iulie deci nu mai e mult.

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.075
  • Înscris: 30.08.2006
Ce hotel are 12K pe booking si doar cu mic dejun? Pe mine ma sperie asemenea scoruri. Ai cautat si pe Agoda ?
De ce nu iei un pachet turistic complet cu transport aerian ? Scapi de o multime de costuri si de oboseala drumului.

Editat de Leo2006, 02 mai 2024 - 17:05.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.275
  • Înscris: 13.03.2017
Pai Booking.com nu este institutie de binefacere Posted image
Are un comision destul de nesimtit - chiar si peste 20%

De aia e mai ieftin direct la hotel si nu prea exista riscul de tzeapa
Tzeapa exista si face parte din viata Posted image
Sa nu crezi ca o rezervare pe Booking te scapa de tzeapa - e fifty-fifty Posted image

Acuma ... sunt multe resorturi all inclusive in Italia
Ma mir ca nu le gasesti
Probabil e ceva in legatura cu zona ori criteriile selectate

#4
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.147
  • Înscris: 14.08.2007
Eu rezerv des pe site-urile hotelurilor, nu vad de ce ar fi vreun risc, dimpotriva, mergi direct fara intermediari. Da, de multe ori poate fi semnificativ mai ieftin, depinde insa de hotel. Trimte-mi in privat sa vad ce vrei, poate iti pot da niste sfaturi.

Am fost in Rimini acum vreo 10 ani, nu sunt mare fan, e un fel de Mamaia (ceea ce e rau din punctul meu de vedere), adica plaja mare si lata de nisip, fara peisaj interesant si cu accent mai mult pe cluburi/distractie, dar ai chestii destule interesante de vizitat in jur (inclusiv Rimini are obiective istorice interesante, dar ai si San Marino aproape, Urbino, Ravenna, etc), in drum ai si Venetia, Padova, eventual Ferrara si Bologna in functie de cum iti faci traseul, etc. Ai aproape si parcuri de distractii majore, delfinarii, etc.

Nu prea gasesti all-inclusive in Italia, iti restrangi mult optiunile daca asta cauti. Dar gasesti hoteluri cu restaurante bune.

Editat de utopium, 02 mai 2024 - 17:07.


#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Mesaje: 24.216
  • Înscris: 22.05.2003
Ca peste tot, preturile au luat-o razna, mai ales ca inflatia implica in aceasta faza ca oamenii au bani.

Nu mai exista nimic decent calitate/pret, pentru ca de cum vine vara hoardele de europeni pleaca la soare cu avionul sau cu 4 roti.

Destui romani merg prin Bg si Gr la cazari particulare. Am patit sa nu mai fie loc in parcare la Lidl in Gr de cate masini cu numere de Ro erau.
La piata era omor, cearta si negocieri pe fiecare rosie.

Personal recomand macar demipensiune, altfel vei iesi destul de jumulit la bani si in fiecare zi vei avea marea dilema unde ie masa.

#6
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.996
  • Înscris: 08.06.2005

Vizualizare mesajutopium, pe 02 mai 2024 - 17:05, a scris:

Eu rezerv des pe site-urile hotelurilor, nu vad de ce ar fi vreun risc, dimpotriva, mergi direct fara intermediari. Da, de multe ori poate fi semnificativ mai ieftin, depinde insa de hotel. Trimte-mi in privat sa vad ce vrei, poate iti pot da niste sfaturi.



Pe ''vremuri'' booking si mai apoi airbnb erau intr-adevar doar intermediari. Intre timp ii iau cu mine in concediu la ce comisioane au Posted image

ON Topic: eu iau numai de site-urile hotelurilor acolo unde este posibil. Cel mai mult m-am stresat la un bulgar care vroia 50% din suma inainte prin transfer bancar. I-am platit si totul a mers perfect.

Editat de mircea812, 02 mai 2024 - 17:41.


#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.075
  • Înscris: 30.08.2006
Multe hoteluri au contracte cu operatorii de turism si mai lasa cateva locuri disponibile pe agentiile de booking sau pe propriile site-uri, special pentru turistii cu buzunarele largi . Toate cazarile la hotelurile de 5 stele cu all inclusive si plecare de pe aeroportul din Cluj au preturi de 2000 euro pentru un sejur complet pentru 2 persoane in Egipt, Turcia sau Tunisia. Ce depaseste e bonusul hotelului si al agentiei de booking. O rezervare facuta la timp in noiembrie-ianuarie aducea o reducere de 20-25% fata de acum si disponibilitatile erau mai multe.

Editat de Leo2006, 02 mai 2024 - 18:08.


#8
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.418
  • Înscris: 10.05.2007
experienta booking din vremea covid: ''Relating to your booking with us, we would like to inform you that on April 13th 2020 a new Greek Legislative Act was published in the Greek Official Gazette (Issue A, number 84, date 13.04.2020).
Article 70 of this new Greek Law provides that all advanced payment of bookings cancelled
from 25.02.2020 until 30.09.2020 by the customer due to COVID-19, shall not be returned but a voucher with value for 18 months will be issued instead.''
In acelasi timp booking : ''we have sent your proof of charge to the property and are asking them to refund within 5 days. If they do not provide us with proof they have refunded within the deadline, we will refund on their behalf. We appreciate your patience and will notify you once we have a response from the property, or when we refund you in a few days.''

Editat de mihai93, 02 mai 2024 - 18:49.


#9
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.508
  • Înscris: 01.05.2006
Sunt putine all inclusive in occident pentru ca la ei sa mergi sa incerci diverse restaurante din diverse culturi si preparate diferite face parte din experienta unei vacante reusite. Si au dreptate!
Ei nu vor sa manance mancare facuta industrial in stil "autoservire" chiar daca aceasta e adusa la masa de chelneri smecheri.
Asta cu all inclusive merge in partea astalalta a lumii unde mancarea era ieftina pana in 2020.
Eu in locul tau as uita all inclusive.

Apoi partea cu teapa sa sti ca nici booking nu e 100% sigur si garantat. Daca hotelierul vrea sa dea teapa cuiva o va da chiar daca a rezervat prin booking.

La bugetul tau m-as uita putin si la litoralul francez, ca te incadrezi.
Partea aia care-i spune generic Coasta de Azur, da stiu, se spune ca e scump, dar de fapt e o zona f mare si vei gasi hoteluri in orice buget.
Plus ca e f frumos, interesant si diferit de coasta italiana, si de fapt de orice altceva.
Si daca vrei sa si vizitezi putin, recomand Provence (care e pe acolo) care e cea mai frumoasa regiune din lume, dupa mine.

#10
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 194
  • Înscris: 31.08.2023

View PostLeo2006, on 02 mai 2024 - 17:58, said:

Multe hoteluri au contracte cu operatorii de turism si mai lasa cateva locuri disponibile pe agentiile de booking sau pe propriile site-uri, special pentru turistii cu buzunarele largi . Toate cazarile la hotelurile de 5 stele cu all inclusive si plecare de pe aeroportul din Cluj au preturi de 2000 euro pentru un sejur complet pentru 2 persoane in Egipt, Turcia sau Tunisia. Ce depaseste e bonusul hotelului si al agentiei de booking. O rezervare facuta la timp in noiembrie-ianuarie aducea o reducere de 20-25% fata de acum si disponibilitatile erau mai multe.

Anul trecut am mers in noiembrie la targul de turism si nu au putut sa ne ofere nici un pret. or zis ca orice discount se face doar din avion, din hotel nu primesti nimic.si in plus nu aveau nici o oferta ne-a zis sa venim in primavara, si am zis ca dai pace. asta cu ofertele din timp eu nu le-am prea vazut...mai degraba last minute am prins, dar din timp nici cu 6 luni inainte nu gaseam nimic, mai mult decat atat din timp nici nu erau disponibile nimic. ca si cum nu le fac disponibile decat cu putin timp inainte de sezon..nu stiu

#11
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.241
  • Înscris: 30.11.2021
Nu stiu de ce mi-a parut mai ok directbooking.
Am incercat sa fac rezervare pe hotelurile continental folosind pagina lor personala, accepta tichete de vacanta, am fost prin directbooking prin tichete de vacanta, am platit la hotel prin tichete de vacante...
Online nu pot sa achit cu tichetele.
Asa ca am dat comanda tot prin directbooking.

Ca asta nu inteleg la booking.com
Pare un fel de adresa unde gasesti tot felul de hoteluri, mai mult sau mai putin serioase.

#12
Carol_I

Carol_I

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 205
  • Înscris: 14.03.2024
Depinde de hoteluri. Dar n-are ce sa fie asa rau, ba chiar iesi si mai bine la banuti decat daca ai folosi booking.

#13
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.821
  • Înscris: 09.01.2007

View Postdanaciu, on 02 mai 2024 - 19:07, said:

Sunt putine all inclusive in occident pentru ca la ei sa mergi sa incerci diverse restaurante din diverse culturi si preparate diferite face parte din experienta unei vacante reusite. Si au dreptate!
Asta ma gandeam si eu. Daca esti cu copii si vrei sa nu faci NIMIC in vacanta, are sens. Dar in general cand ajung pe undeva 'nou', abia astept sa incerc cat mai multe restaurante. Mi s-ar parea ca ratez mult daca as manca in acelasi loc tot timpul. :)

#14
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.254
  • Înscris: 15.01.2014
De la 8600 la 12000 e cam mare diferența.
Verifică încă o dată dacă e vorba fix de același tip de cameră.

#15
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 194
  • Înscris: 31.08.2023
Bun, deci din toate raspunsurile de pana acum mi-am luat niste repere:

1) sa nu merg cu all inclusive dar nici sa nu merg la liber, deci un demipensiune cu mic de jun si cina ar fi ok? ca sa am pe parcursul zilei libertatea sa ma plimb si sa vizitez  si sa mananc la tavene ?
2) sa nu mai cumpar prin booking ca ies mai ieftin, desi aici apare intrebarea la locatiile intermediare prin cine comand daca vreau sa iau un apartament ceva


Italia, e un nume mult prea mare incat sa pot zice cu certitudine ce vreau de la ea. Vrem sa avem un hotel pe plaja dar nu in ceva pustietate ci intr-o statiune faina care are si istorie. Nu suntem cu aqua parcuri poate nici cu delfinarii, astea le consideram artificiale,  si costuri suplimentare pe care nu le vrem. Mai degraba situri istorice, cladiri frumoase, strazi inguste pietruite, stiti voi, ceva natural.

Sunt constient ca Italia e lunga si ca nu pot vedea tot, dar m-as focusa pe un loc central de unde sa pot pleca la amiaz 1-2 ore cu masina ca sa vad ceva special in inprejurimi. San Marino, Venetia suna bine, dar cat e de fezabil? Pisa vad ca e la 3 ore distanta pe partea celalalta de Rimini. Mamaia nu mi mai place nici mie, Dar ce variante am? Apropo, ce preturi sunt prin italia? Rup pielea de pe mine la taverne ? Comparativ cu croatia ?

View PostpexCom, on 02 mai 2024 - 20:33, said:

De la 8600 la 12000 e cam mare diferența.
Verifică încă o dată dacă e vorba fix de același tip de cameră.

Booking Hotel Zeus 1 × Standard Quadruple Room - 18-25 iulie 2 adulti si 2 copii 12,713 lei
Iar aici https://www.simplebo...4-07-25&coupon= imi da 1665$ adica chiar mai putin decat am zis initial 7,742.25 lei

#16
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 20.342
  • Înscris: 14.06.2006
1778 de euro imi da mie pe booking in timp ce la ei pe site e 1556,50 daca nu iau camera cu vedere la mare. Am selectat 2 copii in varsta de 11 si 12 ani.


Aaaa.... pai pe booking te-ai dus la optiunea de all inclusive. dar ai si celelalte optiuni doar cu mic dejun.
Fișier atașat  Captură de ecran din 2024-05-02 la 21.54.12.png   887,01K   17 download-uri

Si la ei pe site, full board e 2249,50 euro.

In ceea ce priveste rezervarea pe site-urile hotelurilor, am facut-o de multe ori, fara probleme.

Editat de December, 02 mai 2024 - 21:00.


#17
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.241
  • Înscris: 30.11.2021
Trebuie sa te joci la preturi.
Depinde si de hotel.

Cand am facut ultima rezervare am verificat pretul pe pagina lor, pretul directbooking, pretul booking.
Doream cu vedere catre parlament.
Pana la urma am rezervat apartament.

Ca si pret? Cel mai ieftin era pe pagina lor, urmat de directbooking si de booking.
Diferenta fiind destul de mica, cativa zeci de lei.

Chiar imi aduc aminte ca in urma cu ani de zile am facut o rezervare pe internet si citeam ofertele la receptie, eram la hotel si faceam verificarie. La ei la receptie erau camerele mai scumpe ca pe internet.
Depinde de pagina, de ofertele lor.

#18
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 194
  • Înscris: 31.08.2023
Bun, deci ca zona, unde merita merg in italia? difera plajele la ei ? Sau sunt unele mai bune si altele mai rele ? Apoi voi cauta hotel acolo

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate