Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii
 [TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera
 Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...
 Camping Franta - Chamonix

Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.
 

Cat de riscant e sa rezerv un hotel direct pe siteul lor decat pe Booking.com?

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#19
Anton_Daniel86

Anton_Daniel86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 12.09.2021

View Postel_marino_loko, on 02 mai 2024 - 21:04, said:

Bun, deci ca zona, unde merita merg in italia? difera plajele la ei ? Sau sunt unele mai bune si altele mai rele ? Apoi voi cauta hotel acolo
Daca tot ai pomenit de Rimini, eu zic Cervia sau Riccione. Paractic Rimini se afla intre cele doua. Legat de all inclusive eu am gasit mereu in ambele statiuni.
Chiar daca ti se par artificiale atractiile de genul, merita o sansa tinand cont ca mergi cu copiii.

Edited by Anton_Daniel86, 02 May 2024 - 21:48.


#20
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 31.08.2023
@utopium - Ma gandesc ca asta ar fi o buna varianta sa vad venetia. Presupun ca o zi e prea putin, zici ca ar fi ok sa petrec 2 zile langa venetia ca sa o pot vizita 2 zile la rand ? Sau nu am nevoie de atat ? Daca merg venetia si mai ajung si in san marino + 5 zile pe plaja nu e un obiectiv destul de ambitios ? Presupun ca e greu sa realizez mai multe nu ? Sau e posibil ?

#21
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 31.08.2023
Cred ca voi inchide acest topic si voi deschide unul special in zona de Italia. Ms

#22
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,324
  • Înscris: 14.08.2007

View Postel_marino_loko, on 02 mai 2024 - 20:40, said:

Italia, e un nume mult prea mare incat sa pot zice cu certitudine ce vreau de la ea. Vrem sa avem un hotel pe plaja dar nu in ceva pustietate ci intr-o statiune faina care are si istorie. Nu suntem cu aqua parcuri poate nici cu delfinarii, astea le consideram artificiale,  si costuri suplimentare pe care nu le vrem. Mai degraba situri istorice, cladiri frumoase, strazi inguste pietruite, stiti voi, ceva natural.

Sunt constient ca Italia e lunga si ca nu pot vedea tot, dar m-as focusa pe un loc central de unde sa pot pleca la amiaz 1-2 ore cu masina ca sa vad ceva special in inprejurimi. San Marino, Venetia suna bine, dar cat e de fezabil? Pisa vad ca e la 3 ore distanta pe partea celalalta de Rimini. Mamaia nu mi mai place nici mie, Dar ce variante am? Apropo, ce preturi sunt prin italia? Rup pielea de pe mine la taverne ? Comparativ cu croatia ?
Eu anul asta trec de 50 de localitati vizitate in Italia (de toate marimile). Iubesc prea mult Italia ca sa pot recomanda cuiva sa aleaga Rimini ca localitate de mers prima data in Italia, Rimini e probabil cea mai putin interesanta localitate italiana mainstream. DAR, daca te mai opresti pe drum si in alte localitati/faci excursii prin imprejurimi, poate fi o vacanta destul de ok. San Marino e foarte aproape (poti sa si vezi San Marino din unele zone din Rimini - sunt vreo 15 km in linie dreapta, imi aduc aminte ca de la hotelul din Rimini vedeam Monte Titano unde e San Marino), Venetia iti e "in drum", Padova e in drum si ea si e chiar faina, Bologna tot in drum si e interesanta si ea. In Ferrara, Ravenna si Urbino nu am fost, dar par interesante si ele (chiar mi-a parut rau ca n-am ajuns si in Urbino). La Rimini punctul "tare" e ca are plaje de nisip late, ceea ce pentru o familie cu copii e o chestie binevenita. Are si cateva vestigii romane in orasul vechi, relativ interesante, dar pe ansamblu il precepi mai mult ca pe o statiune de volum decat ca pe o destinatie cu spirit italian.

La fel drumul pana acolo il poti face relativ interesant ... eu nu sunt fan al mersului multe ore cu masina si probabil m-as opri o noapte la Budapesta.
- A doua zi pleci si o iei prin Austria, mie mi s-ar parea fain sa ma opresc la Klagenfurt la lacul Worthersee, e un lac chiar fain si mi-a parut rau cand am trecut pe-acolo ca am fost doar in trecere (mai ales cand am vazut ce fain se dadeau unii cu SUP-ul pe canalele linistite care mergeau pana in lac, in zona unde sunt facilitatile de baie). Faceti baie in lac, inchiriati SUP-uri, va plimbati pe lac cu ceva ambarcatiuni, eventual vizitati un pic Klagenfurt.
- A treia zi continui 3 ore drumul pana la Venetia, unde poti sa te cazezi o noapte ... tinand cont ca poti ajunge relativ devreme (pe la 12), ai vreme suficienta sa vizitezi Venetia (nu iti pierde vremea sa vizitezi Basilica San Marco ca nu mi se pare ca merita interiorul si e oricum prea aglomerata).
- A patra zi mai dai o mica tura de dimineata prin Venetia (eu m-as trezi inainte de 7 si as face o mica tura inainte de micul dejun) si pleci pe la 10 ... te opresti in Bologna la amiaza, vizitezi zona centrala, luati masa de pranz (cautati ceva restaurante cu specific local, Bologna e renumita pentru mancare - de aia ii si zice La Grassa, pe langa La Dotta - datorita universitatii si La Rossa - datorita cladirilor de caramida). Daca nu va intindeti prea mult, puteti ajunge pe la ora 17 in Rimini si chiar sa faceti o mica baie/plaja asa de dupa-amiaza tarziu, daca nu stati mai mult in Bologna si ajungeti doar mai spre seara in Rimini.
- In Rimini plaja, baie, vizitat orasul vechi, vizitati localitatile din jur, San Marino, Ravenna, Urbino, poate Ancona. Daca vreti pe la acvarii/parcuri de distractii/delfinarii vezi si Riccione, Cattolica, parcul Mirabilandia aproape de Ravenna, etc, toate astea sunt aproape. 5 zile ar fi suficient din punctul meu de vedere (ai alte destinatii pe care ti le propun in continuare unde sa mai stai). La Pisa nu ai ce sa cauti ca si day-trip din Rimini, e mult prea departe si oricum nu merita, Florenta e semnificativ mai aproape si mult mai interesanta (daca vrei sa mergi spre Pisa, mergi si te cazezi in zona, aia e altceva, poti vedea multe lucruri faine pe langa Pisa, dar nu ca day-trip din Rimini).
- la intoarcere faceti un mic ocol si o luati prin Mantova, unde va cazati doua nopti ... cu oprire pe drum in Modena la muzeul Ferrari (cel din oras, ca e in drum, spre cel din Maranello ar fi un mic ocol) si vizita centrul Modenei. In Mantova aveti palate faine renascentiste (Palazzo Ducale, Palazzo Te), biserici, puteti admira zidurile orasului de dincolo de lac la o mica plimbare, etc. Mantova e probabil una dintre localitatile italiene cele mai subevaluate (nu e asa de renumita cum ar merita). De ce doua nopti? Pentru ca a doua zi faceti o vizita la Lacul Garda (Sirmione e cel mai accesibil punct interesant din Mantova, e acolo un castel interesant) si la Verona. Parcul de distractii Gardaland e si el acolo, dar ai spus ca nu vrei neaparat parcuri de distractii, Gardaland e probabil cel mai popular parc de distractii italian.
- urmatoarea zi plecati spre urmatoarea destinatie: Lacul Bled - Slovenia ... va opriti in Padova de pe la 11 pana pe la 14:30, luati pranzul, vizitati. Ajungeti dupa-amiaza in Bled, plimbare pe langa lac... a doua zi dimineata urcati sus la castel sa vedeti lacul si muntii de sus. Pe la 11 plecati spre urmatoarea destinatie, Lacul Balaton
- in drum spre Balaton (nu ma pricep, poate Siofok?) faceti o oprire pentru pranz si plimbat prin centru la Ljubljana. Dupa amiaza ajungeti la Balaton ... poate ca 2 nopti ar fi mai bine si aici decat una, ca altfel nu apucati sa faceti mare lucru. De acolo veniti spre Cluj

Despre Pisa, Florenta, Cinque Terre, Siena, Toscana, etc eu zic ca putem discuta altcandva, ele merita o vizita separata.

#23
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 31.08.2023

View Postutopium, on 03 mai 2024 - 10:06, said:

Eu anul asta trec de 50 de localitati vizitate in Italia (de toate marimile). Iubesc prea mult Italia ca sa pot recomanda cuiva sa aleaga Rimini ca localitate de mers prima data in Italia, Rimini e probabil cea mai putin interesanta localitate italiana mainstream. DAR, daca te mai opresti pe drum si in alte localitati/faci excursii prin imprejurimi, poate fi o vacanta destul de ok. San Marino e foarte aproape (poti sa si vezi San Marino din unele zone din Rimini - sunt vreo 15 km in linie dreapta, imi aduc aminte ca de la hotelul din Rimini vedeam Monte Titano unde e San Marino), Venetia iti e "in drum", Padova e in drum si ea si e chiar faina, Bologna tot in drum si e interesanta si ea. In Ferrara, Ravenna si Urbino nu am fost, dar par interesante si ele (chiar mi-a parut rau ca n-am ajuns si in Urbino). La Rimini punctul "tare" e ca are plaje de nisip late, ceea ce pentru o familie cu copii e o chestie binevenita. Are si cateva vestigii romane in orasul vechi, relativ interesante, dar pe ansamblu il precepi mai mult ca pe o statiune de volum decat ca pe o destinatie cu spirit italian.

La fel drumul pana acolo il poti face relativ interesant ... eu nu sunt fan al mersului multe ore cu masina si probabil m-as opri o noapte la Budapesta.
- A doua zi pleci si o iei prin Austria, mie mi s-ar parea fain sa ma opresc la Klagenfurt la lacul Worthersee, e un lac chiar fain si mi-a parut rau cand am trecut pe-acolo ca am fost doar in trecere (mai ales cand am vazut ce fain se dadeau unii cu SUP-ul pe canalele linistite care mergeau pana in lac, in zona unde sunt facilitatile de baie). Faceti baie in lac, inchiriati SUP-uri, va plimbati pe lac cu ceva ambarcatiuni, eventual vizitati un pic Klagenfurt.
- A treia zi continui 3 ore drumul pana la Venetia, unde poti sa te cazezi o noapte ... tinand cont ca poti ajunge relativ devreme (pe la 12), ai vreme suficienta sa vizitezi Venetia (nu iti pierde vremea sa vizitezi Basilica San Marco ca nu mi se pare ca merita interiorul si e oricum prea aglomerata).
- A patra zi mai dai o mica tura de dimineata prin Venetia (eu m-as trezi inainte de 7 si as face o mica tura inainte de micul dejun) si pleci pe la 10 ... te opresti in Bologna la amiaza, vizitezi zona centrala, luati masa de pranz (cautati ceva restaurante cu specific local, Bologna e renumita pentru mancare - de aia ii si zice La Grassa, pe langa La Dotta - datorita universitatii si La Rossa - datorita cladirilor de caramida). Daca nu va intindeti prea mult, puteti ajunge pe la ora 17 in Rimini si chiar sa faceti o mica baie/plaja asa de dupa-amiaza tarziu, daca nu stati mai mult in Bologna si ajungeti doar mai spre seara in Rimini.
- In Rimini plaja, baie, vizitat orasul vechi, vizitati localitatile din jur, San Marino, Ravenna, Urbino, poate Ancona. Daca vreti pe la acvarii/parcuri de distractii/delfinarii vezi si Riccione, Cattolica, parcul Mirabilandia aproape de Ravenna, etc, toate astea sunt aproape. 5 zile ar fi suficient din punctul meu de vedere (ai alte destinatii pe care ti le propun in continuare unde sa mai stai). La Pisa nu ai ce sa cauti ca si day-trip din Rimini, e mult prea departe si oricum nu merita, Florenta e semnificativ mai aproape si mult mai interesanta (daca vrei sa mergi spre Pisa, mergi si te cazezi in zona, aia e altceva, poti vedea multe lucruri faine pe langa Pisa, dar nu ca day-trip din Rimini).
- la intoarcere faceti un mic ocol si o luati prin Mantova, unde va cazati doua nopti ... cu oprire pe drum in Modena la muzeul Ferrari (cel din oras, ca e in drum, spre cel din Maranello ar fi un mic ocol) si vizita centrul Modenei. In Mantova aveti palate faine renascentiste (Palazzo Ducale, Palazzo Te), biserici, puteti admira zidurile orasului de dincolo de lac la o mica plimbare, etc. Mantova e probabil una dintre localitatile italiene cele mai subevaluate (nu e asa de renumita cum ar merita). De ce doua nopti? Pentru ca a doua zi faceti o vizita la Lacul Garda (Sirmione e cel mai accesibil punct interesant din Mantova, e acolo un castel interesant) si la Verona. Parcul de distractii Gardaland e si el acolo, dar ai spus ca nu vrei neaparat parcuri de distractii, Gardaland e probabil cel mai popular parc de distractii italian.
- urmatoarea zi plecati spre urmatoarea destinatie: Lacul Bled - Slovenia ... va opriti in Padova de pe la 11 pana pe la 14:30, luati pranzul, vizitati. Ajungeti dupa-amiaza in Bled, plimbare pe langa lac... a doua zi dimineata urcati sus la castel sa vedeti lacul si muntii de sus. Pe la 11 plecati spre urmatoarea destinatie, Lacul Balaton
- in drum spre Balaton (nu ma pricep, poate Siofok?) faceti o oprire pentru pranz si plimbat prin centru la Ljubljana. Dupa amiaza ajungeti la Balaton ... poate ca 2 nopti ar fi mai bine si aici decat una, ca altfel nu apucati sa faceti mare lucru. De acolo veniti spre Cluj

Despre Pisa, Florenta, Cinque Terre, Siena, Toscana, etc eu zic ca putem discuta altcandva, ele merita o vizita separata.

Anul asta merg pe mana ta, eu nu am fost deloc in italia iar tu la cat ai vizitat italia nu indraznesc sa mi pun semne de intrebare ca nu mi-ai zice ceva bine. Totusi am cateva nelamuriri.

1) Ziceai ca la dus din venetia merg Bologna si apoi Rimini. Asta inseamna ca trec prin Padova si Ferrara sageata?
2) Din Venetia nu se poate ajunge la Rimini pe langa malul marii ? Sau motivul pentru care mi-ai zis sa fac ocol prin Bologna e ca sa vad cat de cat si acel oras la "dus".
3) Unde ma pot caza in Venetia ca si zona?  presupun ca undeva in exterior nu? Si cum ajung de acolo in Venetia centru?

4) Ajung 5 zile in rimini daca intr-una merg in san marino in alta in nord poate ravena si alta sud poate spre ancona ? mai ramane timp de baie ?
5) E ok demipensiune in rimini ? mic de jun si cina ?

#24
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 31.08.2023
6) Muzeul Lamborghini care e in Bologna am inteles nu merita ?

Am citit acest comment aici pe alt thread, cat mai e aplicabil azi? (a fost postat in 2020)

"De la Cattolica in jos, adica catre Pesaro, Ancona, Citanove Marche si asa mai departe intalnesti 99% familii modeste de italieni, deja din ce in ce mai putini vorbesc engleza in partea aia. Pentru concedii linistite este ok, dar nu gasesti nimic interesant de facut. Rimini este o corcitura si a devenit foarte populata de refugiati din Africa si Africa de Nord, foarte urat a ajuns orasul. Populatia este o corcitura, aici intalnesti o gramada de nemti si austrieci. De la Rimini in sus pana in Venetia ai o mare majoritate de austrieci.
Si toata partea estica ai problema cu strandurile imense si sta lumea ca sardinele la soare."

#25
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,324
  • Înscris: 14.08.2007
- In Padova am zis sa te opresti cand te intorci (cand pleci din Mantova spre Lacul Bled) ca sa nu ai asa de multe opriri intr-o zi la dus... iar Ferrara am anulat-o pentru ca Bologna merita mai mult timp fiind si un oras mai mare/important.

- Poti merge din Venetia in Rimini pe malul marii, dar nu ai autostrada si nici orase asa interesante (in afara de Ravenna pe care o poti oricum vizita usor din Rimini) ... si faci si 30 de minute in plus pe SS (un fel de drum national/european la ei) fata de autostrada. Pe autostrada singura "problema" e ca vei plati taxe de autostrada (sa ai grija cum te incadrezi, iti arata cum poti plati, unele porti sunt cu un fel de abonament, altele cu card si cash, altele doar cu card, etc). Eu iti recomand un Revolut pe care pui euro cu care sa platesti, pui o suma mai mica de bani pe el.

- Venetia are o localitate "continentala", Mestre. Te poti caza acolo si sa iei trenul spre Venetia, face 5-10 minute. Dar nu simti deloc farmecul Venetiei acolo, Mestre e o localitate banala, dar daca vrei neaparat sa faci economie te poti caza in Mestre. Sau te poti caza direct in Padova si sa vizitezi de-acolo Venetia (eventual mergeti cu trenul, ca sa nu mai ai grija parcarii), e tot suficient de aproape. Vezi ca in Venetia este acum o taxa de vizitare de vreo 5 euro/persoana daca nu esti cazat acolo ... eu m-as caza acolo ca sa pot sta pana seara tarziu si sa pot sa ies si dimineata devreme pe canale pe-acolo (dar n-am fost niciodata cazat in Venetia, am ajuns de 2 ori in Venetia dar ori eram cazat in Padova si am mers 6-7 ore in Venetia, ori eram in drum spre Romania si am stat jumate de zi si am luat seara tarziu tren spre Viena). Data viitoare insa, cand o duc pe fiica-mea (ca ea nu a fost inca), cel mai probabil voi lua o cazare in Venetia

- San Marino e o excursie de jumate de zi, nu merita sa-ti pierzi toata ziua pentru asta ... ori faci baie dimineata si vizitezi San Marino dupa-amiaza, ori invers, eu asa as face. E interesant de vazut, dar nu ai chiar asa de multe de vazut incat sa stai nu stiu cat de multe ore. La fel as face si cu Ravenna/Urbino, le-as aloca jumate de zi, in cealalata jumatate as face baie/plaja. Sunt relativ aproape toate, nu ar trebui sa fie ceva obositor. De exemplu daca ajungi luni dupa-amiaza in Rimini, poti merge o tura la plaja/baie de la 5 seara, a doua zi marti stai toata ziua in Rimini plaja/baie + seara vizitat centrul istoric, miercuri dimineata pleci devreme spre San Marino cat nu e inca foarte cald si vizitezi, te intorci la amiaza si faci plaja in Rimini si mergi iar seara in centrul vechi, joi faci plaja dimineata si dupa-amiaza mergi la Ravenna si stai pana mai tarziu, vineri faci plaja dimineata si dupa-amiaza mergi in Urbino sau poate Riccione/Cattolica care sunt chiar aproape (vezi daca par interesante acvariile/delfinariul/parcurile de distractii de acolo), iar sambata dimineata pleci spre Mantova cu oprire la Modena. Adica faci plaja/baie in fiecare zi, daca vrei chiar si sambata dimineata (desi poate e mai greu cand ai 2 copii, daca nu sunteti suficient de matinali) ... cu un pic de planificare/noroc poti face plaja/baie zilnic timp de 6 zile, de luni dupa-amiaza pana sambata dimineata. Cand planifici a doua zi te uiti si la vreme si daca nu e ok vremea de plaja/baie dimineata, atunci mergi si vizitezi ceva. N-as sta mai mult de 5 zile in ideea ca te mai cazezi si la Venetia, 2 nopti la Mantova + alte locuri de pe drum din Ungaria/Austria/Slovenia, se aduna ceva nopti in total si deja devine si costul semnificativ ... oricum nu e obligatoriu sa vizitezi foarte multe din Rimini, dar important e ca ai optiuni interesante in jur, vizitezi cat iti face placere ... noi cand am fost in Rimini nu cred ca am stat nici macar 5 zile, poate 4, am mai stat in Padova 2 nopti cred si am vizitat Venetia, Bologna, etc.

- Demipensiune suna bine, dar atunci trebuie sa-ti ajustezi programul in asa fel incat sa nu pierzi masa, ca altfel dai banii degeaba ... eu as cauta un restaurant cu pizza/paste bine cotat, aproape de hotel ... dar calculeaza cat platesti extra pentru o cina (din ce vad pe site-ul lor, 47 de euro/zi vine o cina pentru toti 4) si vezi cat te-ar costa o cina la un restaurant apropiat pentru un meniu tipic pentru voi, daca iesi semnificativ mai ieftin decat pretul restaurantului platind la hotel, atunci ok, ia cu demipensiune, dar daca ai de gand sa pierzi vreo masa/doua, se cam schimba calculele si nu cred ca mai merita (47 de euro/cina merita pentru 4 persoane daca e ok mancarea, nu prea poti iesi mai ieftin decat la McDonalds/fastfood, poate la pizzerie daca impartiti doua pizza mai mari si o apa mare Posted Image, dar daca pierdeti doua mese deja se face peste 60 de euro/cina care inca e ok ca pret, dar deja la 60 poate preferi sa poti alege). Hotelul ala e un pic departe de centru, vreo 4-5 km, dar banuiesc ca sunt autobuze (ca sa nu mai porti grija masinii). Pe malul marii zona aia pe unde e roata panoramica/Grand Hotel Rimini e considerata mai interesanta, probabil va trebui sa luati masina/autobuzul ca sa va plimbati seara pe langa mare in zonele mai interesante. In schimb vad ca aproape de hotel Zeus e "parcul" Italia in Miniatura, n-am fost dar probabil ca merita vizitat.

- Eu merg in Modena luna asta, n-am fost pana acum, dar voi vizita muzeul Ferrari din oras pe langa ce voi vizita in centru (au o piata alimentara veche renumita din ce inteleg, poate ajung si pe-acolo, pe langa cladirile/pietele faine din centru) ... la Lamborghini nu ma duc ca n-am nici timp de doua muzee si nici nu ma atrage prea tare brandul (si la Ferrari mi se par mai interesante modelele alea vechi, din anii '50-'60) ... nu sunt fan Ferrari/Lambroghini/masini in general, dar daca mi-e in drum am zis ca poate fi suficient de interesant, dar pentru copii poate fi un punct mare de atractie (mai ales daca sunt baieti - eu merg fara familie de data asta).

Au trecut 10-11 ani de cand am fost in Rimini, e greu sa zic cum e acum, dar toata Italia s-a degradat din punct de vedere a experientei turistice fata de acum 15 ani (in primul rand a crescut aglomeratia de turisti mult) si da, vei da peste refugiati mai mult sau mai putini dubiosi (dar la fel e si in majoritatea locurilor populare/oraselor dezvoltate din Europa sau pe unde sunt porturi mari). Din punctul asta de vedere e mai bine sa cauti destinatii mai de nisa (gasesti usor in Italia destinatii necunoscute dar faine), dar pe de alta parte e normal sa vrei sa le vezi si pe cele "populare", chiar daca multe sufera din cauza turismului excesiv.

Eu am facut o sugestie de traseu care ar fi pe placul meu, care include si mare, si munte (in Austria/Slovenia), si lacuri in care poti face baie (in Austria/Ungaria/Slovenia), si vizitat de castele (Bled/Sirmione la lacul Garda), si vizitat de obiective turistice faine (in Venetia, Padova, Verona, Bologna, Mantova), si muzee tehnice (Ferrari), si parcuri de distractii/atractii pentru copii (Italia in Miniatura, Mirabilandia, acvariu/delfinariu/etc), si capitale (Budapesta/Ljubljana), si 5 tari diferite (Ungaria, Austria, Italia, San Marino, Slovenia). In functie de buget/interese, il mai poti scurta, stiu ca pare mult pentru majoritatea dar la stilul vostru de calatorit cred ca e ok Posted Image Ideea e ca asa vizita voastra in Italia e mult mai relevanta, pentru ca Rimini nu prea e reprezentativ pentru Italia, e doar o statiune de volum gen Mamaia, orientata mai mult catre distractie. Dar in Venetia, Padova, Mantova, Verona chiar poti vedea obiective turistice de top italiene (si nici Bologna, Ravenna, Urbino nu stau rau deloc), Bledul e si el ceva deosebit (panorama de la castel e deosebita, la fel culoarea lacului), nici la Worthersee sau Sirmione nu e rea deloc panorama, adica veti avea destule lucruri de care sa va amintiti cu placere.

In rest stii parerea mea, prefer sa rezerv avion si sa iau masina inchiriata, altfel pierzi prea multe zile pe drum (in vacanta de luna asta voi merge cu avion via Bergamo + masina inchiriata si traseul de vizitare propus e Sirmione/Lacul Garda, Verona, Mantova, Modena, Parma, Reggio Emilia si Milano - asta in 3 zile). In urmatoarea din Italia de anul asta voi merge cu avion via Napoli + masina inchiriata pe Coasta Amalfi si voi merge prin Meta/Sorrento, Capri, Pompeii, Napoli, Agerola (Sentiero degli Dei), Furore (Fiordo di Furore), Amalfi/Atrani, Positano, Ravello - asta in 7 zile - am doua cazari si multe localitati sunt la maxim 30 de minute in jurul cazarilor. Dar ca sa ai preturi bune la avion trebuie sa rezervi din timp (pe cele doua vacante am cheltuit pe avion in total 1.750 de lei, dus-intors, una singur, alta cu toata familia, 3 persoane adica, cu bagaje incluse). De altfel si pentru cazari e tarziu sa rezervi acum, cele mai bune cazari nu mai au camere si trebuie sa te multumesti ori cu cazari mai scumpe, ori cu hoteluri mai slab cotate. Si eu as fi vrut sa merg pe Coasta Amalfi cand e mai pustie, pentru ca si ea e excesiv de aglomerata (dar macar m-am cazat in doua localitati putin cunoscute), dar la cum sunt vacantele scolare puse e cam complicat.

Edited by utopium, 03 May 2024 - 15:26.


#26
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 31.08.2023
1) In Venetia sa i-au cazare e imposibil. Daca merg cu masina e greu sa casesc cazare cu loc de parcare. Preturile sunt imense peste 2000 de lei pe zi fara nimic si nota pe care o au hotelurile sunt de 6.5. Deci as cauta undeva in Mestre unde ai zis tu si sa iau ceva bus sau tren spre Venetia.

2) Bled nu prea pare in drum. Din Padova ma duce prin Lubliana si apoi ma duce in nord spre Bled. Zici ca merita atat de mult vazut sau mai degraba sa vad Capitala Sloveniei si apoi sa merg spre Balaton prin Slovenia ? (apropo slovenii au drumuri ?)

Nu prea gasesc hoteluri in Rimini cu demipensiune, mai degraba cu mic dejun sau all inclusive decat cu demipensiune. Ori nu mai stiu eu sa caut. Apropo, la astia demipensiune e tip bufet suedez sau aia nu stiu ce inseamna bufet suedez? Ca daca nu e bufet suedez nu as manca la hotel chiar daca au preturi mai bune. La ei i-au doar daca e bufet sa am variante, daca e comanda prefer sa nu iau de la ei si de diversific.

#27
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,324
  • Înscris: 14.08.2007
Lasi masina in Mestre si iei trenul, nu ai ce sa cauti cu masina in Venetia. Cauti si vezi daca gasesti cazare ok in Venetia, daca nu iei Mestre si gata.

Da, Bled e un mic ocol, dar undeva de la o ora din Lubljana. Eu zic ca merita, desi o poti lasa pe alta data si sa stai macar 2 nopti. Slovenia e o tara de nivelul Austriei.

Demipensiune are si Zeus, nu? Cum e demipensiunea nu stiu, trimite-le o intrebare in engleza pe email.

#28
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 31.08.2023
Ba da, dar are 3 stele si nu sunt convins daca nu cumva va fi sub standardele noastre. Am mai gasit unul Baia Imperiale care are 4 stele, pe bookings e 1900 euro, la ei pe site e 1475 euro demipensiune. Cred ca e ok pretul nu ?in alea 5 zile as mai avea de acoperit pranzul mai adaug costul pt celelalte zile, intrari motorina taxe. Apropo, Baia Imperiale nu are parcare zice ca pot lasa pe strada 20 euro pe zi, deci mai platesc 100 euro pe parcare.

Apropo, cum e cu parcarea in italia ? Sunt locuri unde o poti lasa fara sa platesti? Sau peste tot se plateste ? Si cum faci plata? Au aplicatie ceva? Ca taxe de drum cum e in austria/slovenia/italia ca nu am fost niciodata, rovinieta ca in ungaria sau platesti la intrare/iesire autostrada ca in croatia ?

Pt dinner mi-au zis asta: "we have dinner served at the table with three courses and a separate vegetable buffet"

#29
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 31.08.2023
Apropo, cam cum is preturile la mancare prin italia ? Cat ne costa un pranz pentru 4 ?

#30
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,324
  • Înscris: 14.08.2007
Pare o optiune mai buna hotelul asta, iar locatia e si ea mult mai buna, aproape de zonele de interes. Detalii despre cum e cu parcarea poate sa-ti dea cineva de acolo sau care a fost recent ... eu de obicei iau ce ofera hotelul daca nu este un parking la pret mai bun in zona, fiind vorba de o statiune populara si o locatie aproape de plaja, ma astept sa fie greu sa gasesti parcare gratis.

Taxe de drum nu au in Italia din cate stiu, eu am fost doar cu masini inchiriate care oricum nu aveau de platit taxe de drum si nu vad sa apara pe site-urile de specialitate vreo vigneta, vei plati insa pe autostrada destul. In Austria/Slovenia/Ungaria ai vigneta ... cea de Ungaria o poti lua din Cluj de la MOL, cele de Slovenia si Austria le poti lua online (asigura-te ca o iei din timp pe cea de Austria, cu vreo 2-3 saptamani inainte, ca altfel nu o vei putea lua si va trebui sa te opresti la granita ca sa o iei, au o lege cretina care ii impiedica sa o vanda cu mai putin timp inainte).

#31
Anton_Daniel86

Anton_Daniel86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 12.09.2021

View Postutopium, on 03 mai 2024 - 22:14, said:

Pare o optiune mai buna hotelul asta, iar locatia e si ea mult mai buna, aproape de zonele de interes. Detalii despre cum e cu parcarea poate sa-ti dea cineva de acolo sau care a fost recent ... eu de obicei iau ce ofera hotelul daca nu este un parking la pret mai bun in zona, fiind vorba de o statiune populara si o locatie aproape de plaja, ma astept sa fie greu sa gasesti parcare gratis.

Taxe de drum nu au in Italia din cate stiu, eu am fost doar cu masini inchiriate care oricum nu aveau de platit taxe de drum si nu vad sa apara pe site-urile de specialitate vreo vigneta, vei plati insa pe autostrada destul. In Austria/Slovenia/Ungaria ai vigneta ... cea de Ungaria o poti lua din Cluj de la MOL, cele de Slovenia si Austria le poti lua online (asigura-te ca o iei din timp pe cea de Austria, cu vreo 2-3 saptamani inainte, ca altfel nu o vei putea lua si va trebui sa te opresti la granita ca sa o iei, au o lege cretina care ii impiedica sa o vanda cu mai putin timp inainte).


Mai nou cele pentru Austria sunt si in varianta digitala si sunt valabile din momentul platii sau iti poti alege singur de cand sa fie valabila.

#32
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,324
  • Înscris: 14.08.2007

View PostAnton_Daniel86, on 03 mai 2024 - 22:19, said:

Mai nou cele pentru Austria sunt si in varianta digitala si sunt valabile din momentul platii sau iti poti alege singur de cand sa fie valabila.
In sfarsit au intrat si ei in secolul 21, ca erau penibili. Anul trecut inca trebuia rezervata cu ceva timp inainte.

#33
Anton_Daniel86

Anton_Daniel86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 12.09.2021

View Postutopium, on 03 mai 2024 - 22:41, said:

In sfarsit au intrat si ei in secolul 21, ca erau penibili. Anul trecut inca trebuia rezervata cu ceva timp inainte.
Posted Image https://shop.asfinag.at/ro/   daca iti este folos si bineinteles initiatorului.

#34
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,324
  • Înscris: 14.08.2007

View Postel_marino_loko, on 03 mai 2024 - 22:00, said:

Apropo, cam cum is preturile la mancare prin italia ? Cat ne costa un pranz pentru 4 ?
Depinde cat/ce mancati si cat/ce beti. O pizzerie cu pret mediu are pizza pe la 8-12 euro, paste tipice pe la 12-15 euro, bauturi soft drinks/apa pe la 3 euro, bere halba mica pe la 5 euro, eventual daca au meniu de copii va fi pe la 7 euro ... mancarurile cu peste/carne de vita/fructe de mare pe la 18-24 de euro de obicei, garniturile se invart pe la 5 euro. In unele restaurante veti plati si o taxa numita coperto, in cele ieftine e 1.5-3 euro/persoana (in cele care au fata de masa de obicei - de cele mai multe ori va fi ceva inclus la masa in acei bani, poate niste grisine, niste bruschete, etc).

Asta e un exemplu in Rimini de locatie destul de ieftina: https://www.brasseri...erie_2023-1.pdf ... poti gasi si mai ieftine, dar cam asta e un pret minim realist din locatii unde chiar sa-ti vina sa mergi. Dar dupa numele fisierului sunt preturi de anul trecut, poate le mai maresc pana incepe sezonul :D

View PostAnton_Daniel86, on 03 mai 2024 - 22:51, said:

Posted Image https://shop.asfinag.at/ro/   daca iti este folos si bineinteles initiatorului.
Da, am intrat si am vazut ca e valabila imediat. Anul trecut cand am luat te lasa sa selectezi doar dupa vreo 2 saptamani (sau acum 2 ani? Ca am fost si in 2022 si in 2023 in Austria).

#35
Anton_Daniel86

Anton_Daniel86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 12.09.2021
Anul trecut (2023) exiata pisibilitatea aceasta de a lua vinieta electronica. Masinile de la firma la care lucrez,  primeau asa ceva. Eu am cumparat una electronica de la o sucursala ADAC https://www.adac.de/ din Germania.

#36
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 31.08.2023
am gasit Hotel Bellevue in Rimini cu 1000 euro pentru 4 persoane pe siteul lor, aruncati o privire sa mi ziceti o parere? cu breakfast doar. si sa imi rezolv eu celelalte mese in exterior, cum vi se pare ?

si pe bookings este 1930 euro deci dublu. cum se poate ? verificati sa validati si voi ?

Pe google imi da asa : Meal for 2 People, Mid-range Restaurant, Three-course 70.00€ asta per rimini. Intrebarea e, cum adica three course? Adica supa fel doi si desert ? ca la noi sau ? Clar nu ma duc la restaurant sa bag 3 portii, imi iau o portie de paste cu creveti sau ceva carne prajita cu legume, o pita ceva si atat. Vad ca la ei nu exista bufet la cina, asa ca nu cred ca mai e rentabil sa cumpar demipensiune. Am intrebat la 3 hoteluri si nici unu nu da bufet. Mai bine iau breakfast si cu celelalte 2 mese ma descurc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate