Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...
 Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...
 Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea
 Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix

Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara
 

Cat de riscant e sa rezerv un hotel direct pe siteul lor decat pe Booking.com?

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#145
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 31.08.2023

View Postmdt, on 30 mai 2024 - 08:26, said:

La Mantua, din cauza sensurilor unice, ca sa vii la apartament va trebui sa vii pe Ponte di San Georgio, apoi la sensul giratoriu sa o iei inspre sud, pe Lungolago Gonzaga si apoi intri pe Via Pomponazzo care are sens unic si din care intei pe Vicolo Prato. Intr-adevar la intrarea pe Vicolo Prato e semn de ZTL dar daca ai parcare asigurata acolo si proprietarul zice ca e OK probabil ca asa e.

Sau vii dinspre sud pe Via Trieste si apoi mergi roata pe Via Fondamenta si apoi intri pe Pomponazzo. Astea fiind Strada Statale 62 nu sunt ZTL, se poate circula pe ele.

"Sau vii dinspre sud pe Via Trieste si apoi mergi roata pe Via Fondamenta" - pai apare camera acolo la intersectia aia

View Postutopium, on 30 mai 2024 - 09:07, said:

Da, e bun traseul ala zis de mdt mai sus, vii pe podul dinspre est, e ok daca vii dinspre Modena (eu pe-acolo am plecat spre Modena, bine, si pentru ca am vrut sa mai opresc pentru o poza dinspre est) si poti merge pana la strada respectiva. Acea strada unde e cazarea insa vad ca are semn de ZTL pe Google Street View, dar nu pare sa fie vreo camera (conform hartii), probabil asta a vrut sa zica. E o strada inchisa, doar de acces pentru proprietari. Deci amenda automata de la camere nu vei lua ... daca vine un carabinier/politist local si vede nr de Romania parcat pe o strada ZTL, aia deja nu stiu cum se abordeaza, dar amenda automata n-ai avea cum sa iei ... daca proprietatea e oficial inregistrata si proprietarul te declara, ar trebui sa fii ok. Altfel exista un mic risc sa vina un agent si sa te amendeze.

Inainte de podul ala estic pe unde intri in oras este o parcare gratuita de unde ai autobuz gratuit spre centru ... problem solved Posted Image Sau poti veni cu masina, lasi bagajele fara sa intri pe strada ZTL, apoi o duci in parcare. Eu am parcat pe strada nordica de langa lac, nu in parcarea gratuita, era foarte aproape de cazarea mea si pretul era mic.

Ti-am desenat cu rosu pe unde ai intra (cu sageti de directie), unde e cazarea, si pe unde ai iesi.
Attachment ztl_mantova.jpg

Deci tu mi-ai zis sa vin din nord. Dar eu vin din sud de la Modena.

#146
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 31.08.2023
Deci am 16 orase italienesti si vreau sa le vizitez si pe altele probabil le voi parcurge. Cum fac eu ca sa am 100% sanse sa nu iau amenda? Ca mi se pare ceva irealizabil.Sa ocolesti toate zonele alea interzise. Nu vad cu putinta un asemenea lucru. Singura sansa e sa parchez undeva pe la periferie si sa o iau la pas dar voi pierde mult timp si energie cu asta. Deja mi se pare stupid. Nu au nici macar o aplicatie pe iitalia pe care sa o folosesc si sa fie valabila. Nu au nimic. Chiar nu stiu cum sa apuc problema asta.

#147
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,702
  • Înscris: 12.12.2006
Pai cand vezi indicator cu ZTL pur si simplu nu intri pe acolo, il consideri ca pe un indicator cu intrarea interzisa. Respectiv intri acolo doar daca ai cazare in ZTL si ai lamurit in prealabil cu cazarea respectiva care e procedura.

Ce fac eu cand vizitam orase si orasele cu masina? Ochesc dinainte cateva parcari si mergem de la una la alta pana gasim loc intr-una. De multe ori gasim loc la prima optiune dar nu mereu.

Daca cumva iei vreo amenda, ia-o ca pe o peripetie, nu ca pe un esec, nu intotdeauna merg toate snur. Si noi am luat o amenda de parcare in Bologna desi noua ni se parea ca am parcat masina bine. Se pare ca nu era chiar foarte bine. Asta e, se mai intampla.

Edited by mdt, 04 June 2024 - 22:31.


#148
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,324
  • Înscris: 14.08.2007
Am fost in 7 orase weekendul trecut si toate aveau zone ZTL. Weekendul asta la fel in Belgia/Olanda, inca 7 localitati, si in Belgia e cam la fel, plin de zone LEZ (o diferenta e ca in Belgia poti sa-ti inregistrezi masina online daca are norma de poluare buna si sa mergi prin zone LEZ, dar si acolo au mai multe niveluri de zone cu restrictii). Waze te avertizeaza daca treci prin zona ZTL/LEZ.

Am luat si eu o amenda de parcare stupida, intr-o parcare gratuita, pentru ca nu aveam ceas de ala care sa zica la ce ora am intrat.

 el_marino_loko, pe 04 iunie 2024 - 20:36, a scris:

Deci tu mi-ai zis sa vin din nord. Dar eu vin din sud de la Modena.
E irelevant din ce directie vii, vii dinspre sud dar intri in oras dinspre vest. Pe acolo am mers si eu la Modena.

#149
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,324
  • Înscris: 14.08.2007

Vizualizare mesajel_marino_loko, pe 04 iunie 2024 - 22:03, a scris:

Deci am 16 orase italienesti si vreau sa le vizitez si pe altele probabil le voi parcurge. Cum fac eu ca sa am 100% sanse sa nu iau amenda? Ca mi se pare ceva irealizabil.
Vizitezi atatea orase cat poti tu sa faci research unde sa parchezi ca sa nu iei amenda :D Da, e obositor sa faci planuri pentru atatea orase cu zone ZTL, dar nu iti ia mai mult de 5 minute la fiecare.

#150
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 31.08.2023
Cat e de calda apa in italia ?

#151
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,702
  • Înscris: 12.12.2006
Presupun ca te intereseaza cat e de calda apa marii la Rimini:
https://www.seatempe...taly/rimini.htm
Pe acelasi site vezi si medii multianuale.
Si poti verifica si alte locatii, in Italia si in lume.

Edited by mdt, 06 June 2024 - 06:48.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate