Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...
 Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024
 Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta
 Cine poate lamuri extra-judiciar ...

Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...
 

Cat de riscant e sa rezerv un hotel direct pe siteul lor decat pe Booking.com?

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#127
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,594
  • Înscris: 14.04.2008
Si concertul? Cum a fost concertul?

#128
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,334
  • Înscris: 14.08.2007
Pun o postare mai lunga pe topicul unde am vorbit initial de weekendul prelungit al carui scop principal era concertul (si pe care eu l-am transformat intr-un turneu, unii ar zice "nebun", prin 7 orase din Lombardia, Veneto si Emilia Romagna in 2.5 zile, cu mers la un concert rock de 100.000 de oameni, vizitat 3 muzee de arta, un muzeu auto, un muzeu de arheologie, doua biblioteci istorice, un palat renascentist, un teatru renascentist, o urcare pe deal pana la un castel cu panorama asupra orasului, vreo 7-8 biserici, ture early-bird (inainte de ora 7 dimineata) prin doua orase, stat pana la 1 noaptea pe "centru" la terasa, 480 de km de mers cu masina + 54 km cu trenul + 95.000 de pasi, culmea, am apucat si sa stau prin vreo doua parcuri pe banca sa ma relaxez/odihnesc (vreo 10 minute in fiecare Posted image), sa ma plimb relaxat prin jurul a doua lacuri sau sa socializez pe diverse teme cu unii altii - o estonianca, un argentinian si un englez) ... dar pe scurt, se tin inca neasteptat de bine pentru niste "mosi" de 70+ (tinand cont si de problemele recente cu auzul ale vocalistului, imi pierdusem speranta ca-i voi mai vedea live) Posted image

Edited by utopium, 27 May 2024 - 19:55.


#129
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 31.08.2023
Mersi fain. Am citit commentul tau. In principiu tot unde ai fost am si eu notat sa bifam. Inclusiv la parcari m-am interesat. Trebuie sa mai verific treaba cu traficul limitat. Nu ma ajuta sa alimentez in austria pt ca in intalia stau majoritatea timpului deci va trebui sa alimentez cel putin o data si acolo.

#130
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,594
  • Înscris: 14.04.2008
utopium, astept postarea! O sa mergem si noi la concert, dar in Londra. Asa e, marea surpriza e revenirea lui Brian Johnson dupa 2016 cand a fost inlocuit de Axl Rose.

#131
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,704
  • Înscris: 12.12.2006
@utopium faina escapada! Sa-ti fie de bine!

@el_marino_loko nu e chiar asa de speriat cu benzinariile. Unele din benzinariile self service functioneaza asa: tragi masina la pompa, bagi cardul, iti blocheaza o suma cam cat maximului unui plin (sa zicem 120 de euro), asta ca sa se asigure ca nu pleci fara sa platesti, apoi alimentezi si pleci. In cateva zile tranzactia ti se va regla si se vor lua doar atatia bani cat a costat de fapt benzina, restul ti se intorc in cont.

Ca si in alte tari si in Italia benzina e mai scumpa pe autostrada.

Edited by mdt, 28 May 2024 - 06:47.


#132
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,334
  • Înscris: 14.08.2007

Vizualizare mesajmdt, pe 28 mai 2024 - 06:46, a scris:

@el_marino_loko nu e chiar asa de speriat cu benzinariile. Unele din benzinariile self service functioneaza asa: tragi masina la pompa, bagi cardul, iti blocheaza o suma cam cat maximului unui plin (sa zicem 120 de euro), asta ca sa se asigure ca nu pleci fara sa platesti, apoi alimentezi si pleci. In cateva zile tranzactia ti se va regla si se vor lua doar atatia bani cat a costat de fapt benzina, restul ti se intorc in cont.
Eu asa fac si la Petrom la noi, merg la pompele automate ... problema e ca mai sunt probleme la unele benzinarii ... am patit anul trecut ca trebuia sa alimentez inainte sa predau masina si sa merg la aeroport, am intrat la o benzinarie din Bergamo si aveau niste touchscreen-uri unde selectai ce vrei, aveai optiune de engleza tot, dar nu mergea nimic cum trebuie ... si touchscreen-ul avea un delay groaznic, apasai si facea ceva dupa vreo 2 secunde ... si daca apasai de mai multe ori crezand ca nu a luat comanda apoi lua comanda de mai multe ori si se schimba functia butonului, etc :D In aceeasi zi alimentasem tot la una automata fara nici o problema, simplu/intuitiv. Dar unele au probleme (probabil aici avea nevoie de un restart dispozitivul, ca nu eram singurul care se chinuia cu el). Si cum eram si grabit sa predau masina, n-am mai stat sa ma invart dupa alte benzinarii.

#133
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 31.08.2023
Astea sunt obiectivele ce le-am trecut pe lista, in mare parte sunt confident ca vom face minim un 80% desi eu sper un 95% dar ramane de vazut cum ne incadram cu timpul, mesele, oboseala, durerile de picioare, etc.

Klagenfurt • Lindwurm – fantana arteziana
• Alter Platz – piata veche
• Landhaus and Landesmuseum – cladire renascentinsa a guvernului vechi (10AM-4PM)
• Minimundus (9AM-7PM)
• Planetariu (11AM-5:30PM)
• Zoo reptile (9AM-6PM)
• Turnul de lemn (9AM-7PM)
• Catedrala (7AM-5PM)
Rimini • Tempio Malatestiano (8:30AM-12PM, 3:30PM-6:30PM)
• Arc of Augustus
• Castel Sismondo
• Ponte di Tiberio
• Piata Cavour
• Piata trei martiri
Cattolica • Acvariul
• Portoverde marina
• Portul
• Fantana cu sirena
• Piata Nettuno
Pesaro • Piata Popolo
• Castelul Rocca Costanza
• Catedrala
• Piata libertatii
Ancona • Catedrala
• Piata Plebiscito
• Caduti Monument
San Marino • Turnul Cesta
• Turnul Guaita
• Bazilica San Marino
• Piata Libertatii
Ravenna • Basilica San Vitale
• Mausoleum of Galla Placidia
• Basilica Sf Apollinare Nuovo
• Battistero Neoniano
• Arian Baptistery
• Dante’s Tomb
• Basilica di San Francesco
• Domus dei Tappeti di Pietra
• Rasponi Crypt and Gardens of Palazzo della Provincia
• Piata Popolo
• Rocca Brancaleone
• Poarta Adriana
• Via Cavour
• Church of San Giovanni Evangelista
Classe • Basilica Sf Apollinare
Cesenatico • Porto canale
• Piazza delle Conserve
Santarcangelo di Romagna • Castelul Malatestiano
• Piazza Ganganeli
• Turnul civic
• Porta del campanone Vecchio
Gradara • Castelul
Bologna • Piazza Maggiore
• Basilica di San Petronio
• Piazza del Nettuno
• Archiginnasio – oldest university
Urbino • Palazzo Ducale
• Catedrala
• Obeliscul
• Poarta Valbona
• Oratorio di San Giuseppe
• Oratorio di San Giovanni Battista
• Fortareata
• Piazza de la Republica
Modena • Duomo
• Muzeul Enzo Ferrari
Verona • Arena
• Casa Julietei
• Piazza delle Erbe
• Piazza dei Signori
• Podul Castelvecchio
• Podul Poetra
• Catedrala
• Scaligere Tombs
• Basilica Saint Anastasia
• Funicular
• Portoni de la bra
Mantua • Basilica of Sant'Andrea – very nice
• Pallazo Ducale
• Te Palazzo
• Rotonda di San Lorenzo ~ oldest church
• Pazza Sordello
Sirmione • Scaliger Castle
• Grottoes of Catullus
Venezia • Basilica di San Marco
• Piazza San Marco
• Palazzo Ducale
• Santa Maria della Salute
• Basilica di Santa Maria Gloriosa dei Frari
• Ponte dell'Accademia
• Calle varisco
• Cafe Florian – cea mai veche cafenea din Italia
• Libreria Acqua Alta
• Tintoretto Scuola Grande di San Rocco
• Mercato del pesce (Rialto Market)
• Naval Museum
Lubliana • Castelul
• Prešeren Square
• Catedrala
• Central Market
• Congress Square
• Old town
• Fetiche Patisserie

#134
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 31.08.2023
Acum sunt putin stresat de restrictiile pe care le au italienii, pe langa preturile ridicate la absolut totul, chirii, parcari, restaurante sau atractii, acum treaba cu traficul limitat ma deranjeaza destul de tare pentru ca eu mi-am rezervat cazari doar in centrele vechi ale oraselor in afara de Venetia. Deja ma intreb cum parchez eu masina la ei daca mi-au oferit parcare gratuit devreme ce nici nu pot intra cu masina acolo. Apoi trebe sa vad cu parcarile care sunt pe culori am inteles. Apoi am inteles ca in venetia nici nu ai voie sa mananci pe strada, decat in locurile amenajate, adica cumperi mancarea platesti pt ea apoi mergi in alta parte sa platesti ca sa te lase sa mananci acolo fara sa te amendeze. Nu ai voie sa circuli cu bicicleta sau nu ai voie sa stai pe o bordura. Aerul nu te taxeaza ca il respiri ? Deja imi fac probleme unde voi manca, unde voi merge la baie si unde imi voi trage sufletul in Venetia daca totul e exagerat de scump, daca cafeaua costa 11 euro, avand in vedere ca voi fi cazat in mestre si ca nu voi face drumuri cu busul in and out ori de cate ori am nevoie sa mai si respir de restrictiile impuse de ei. Apoi mai sunt autostrazile din care trebe sa am grija sa nu o iau pe unde nu trebe si apoi pompele de benzina care sunt tricky. Imi pare ca si-au cam luat nasul la purtare italienii. Sper sa nu vin scarbit de acolo.

#135
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,704
  • Înscris: 12.12.2006
@Initiator nu o lua asa in tragic!
Cafeaua o fi 11 euro la cafenelele istorice din Piazza San Marco. Dar daca te duci stanga-dreapta, mai incolo, gasesti preturi mai rezonabile. La fel si cu restaurantele: cauta in Venezia restaurant mai departe de Piazza San Marco, vei gasi raport calitate-pret mai bun. Intelege-i pe italieni: au turisti pana peste cap, mai ales in anumite orase si zone, incearca sa reglementeze situatia ca sa fie cat de cat acceptabila pentru toti. Venezia se plange de supraturism si la fata locului poate ai sa vezi de ce.

Vorbeste cu fiecare cazare pe care ai luat-o in zona de trafic limitat, anunta-i ca vii cu masina si intreaba-i care e procedura.

Cu bicicleta cred ca nu ai de gand oricum sa mergi prin Venezia (si nici nu se prea poate avand in vedere multutudinea de poduri cu trepte), deci problema rezolvata.

Autostrazile si pompele de benzina nu sunt tricky, trebuie doar sa casti bine ochii pe unde o iei iar sa alimenteze la o benzinarie oricine se descurca in cele din urma. Daca nu la o benzinarie, la urmatoarea. Pe autostrada daca te incadrezi gresit si o iei in alta directie nu e nicio tragedie, cu prima ocazie iesi si te intorci in directia buna. Totul are o rezolvare. Si noua ni s-a mai intamplat sa gresim drumul, si probabil si altora. Daca nu mai ai mici aventuri nici nu ai ce povesti acasa :)

Fii mai relaxat, pleaca cu mai multa incredere in tine si in sotia ta care probabil te poate ajuta si ea pe partea de orientare, planificare, samd.

Edited by mdt, 28 May 2024 - 21:56.


#136
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,334
  • Înscris: 14.08.2007
Problema cu benzinariile si gresitul drumurilor nu e asa de relevanta la tine, ca tu nu ai de ajuns la avioane. E relevanta pentru mine cand mai am 2 ore pana pleaca avionul si sunt contra timp, nu imi permit sa pierd timp in benzinarie sau sa ies pe autostrada pe unde nu trebuie. De fiecare data cand am iesit gresit pe undeva, am facut doar cativa km in plus pana m-a invartit Waze sa ma aduca unde trebuie (de cateva ori a fost si "vina" lui Waze ca a vrut el sa faca o smecherie ca sa castige 1 minut in loc sa ma lase pe drumul principal). Are si buguri cateodata Waze, weekendul asta imi zicea sa ies dintr-un sens prin a cincea iesire dar de fapt era a doua sau a treia. Cand nu e clar, prefer sa ma invart in sens pana e clar pe unde trebuie sa ies.

Pe autostrada toate benzinariile au oameni, deci poti alimenta oriunde fara probleme. In afara autostrazilor, multe benzinarii sunt automate. Eu am fost de 8 ori in Italia, de 6 ori am avut masina inchiriata, o data am avut probleme cu alimentarea ca nu a mers si eram grabit sa ajung la aeroport, alta data a fost "o problema" ca nu stiam cat are rezervorul masinii (Fiat 500) si nu a mers plata cu cardul, aveam doar 50 de euro cash, era seara tarziu, am pus banii si apoi de fapt nu a incaput atata benzina in rezervor (si nu intelegeam de ce se opreste din alimentat, nu puteam concepe ca am facut plinul asa de ieftin - era benzina mai ieftina in vremea aia). Asa ca am pus benzina de 40 si ceva de euro (din ce imi amintesc scria ca nu da rest) si asta a fost. Dar cu celelalte 5-6 alimentari n-am avut probleme... Insa cand am de ajuns la aeroport, prefer sa pun benzina mai scumpa pe autostrada decat sa-mi bat capul cu automatele lor. Tu ai timp sa tot incerci :)

Sunt multe chestii "altfel" la italieni, de la coperto, platitul pe autostrada, camerele de viteza care fac media, culorile la parcari, benzinariile, zonele ZTL, e bine sa stii de ele dinainte ca sa stii despre ce e vorba. De exemplu pe Coasta Amalfi unde merg anul asta au zone unde cu masina pot merge in zilele pare/impare in functie de numarul masinii (daca e par sau impar), dar asta nu stiu sa fie si in alte zone din Italia.

Cum a zis colega mai sus, contacteaza hotelurile unde ai parcare si e zona ZTL si intreaba ce trebuie sa faci. Iar in orasele unde doar vizitezi si nu ai cazare, nu te baga in zona ZTL (semnul e cercul alb cu margine rosie de acces interzis plus un text care zice care sunt exceptiile). E mult research de facut daca vrei sa vizitezi asa de multe, asta e un motiv serios sa nu vizitezi exagerat de multe (stiu asta foarte bine dupa ce am planificat weekendul trecut, iar eu mai fusesem in jumate din localitati).

Edited by utopium, 29 May 2024 - 07:26.


#137
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,704
  • Înscris: 12.12.2006
Haha, si eu am fost de cateva ori in Italia daca stau sa numar: de 2 ori cu masina proprie, de 4 ori cu avion si masina inchiriata, de 7 ori cu avion si mijloace de transport in comun si o data, in liceu, cu autocarul. Plus am tranzitat-o anul trecut in drum spre Elvetia si ne-am oprit pt o dupa amiaza si o noapte la Padova. (Oras si el fain si cu o cantitate mai rezonabila de turisti decat altele)

Pana la urma plata autostrazii in Italia nu e atat de altfel, e ca in Croatia si Serbia (si Franta si Spania) iar initiatorul tocmai a fost 2 veri la rand in Croatia deci nu e problema.

In Venezia daca vrei sa-ti tragi sufletul ia-o spre parcuri: Giardini Napoleonici, Giardini della Biennale.

Edited by mdt, 29 May 2024 - 08:09.


#138
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,334
  • Înscris: 14.08.2007
Si noua ne-a placut Padova, e alt oras care e trecut cu vederea de turisti in Italia ... as zice ca preferatele mele dintre orasele care nu atrag hoarde de turisti in Italia sunt Mantova, Lecce si Padova. Florenta, Roma, Venetia sunt foarte faine, dar aglomeratia excesiva iti strica experienta. Mai sunt destule localitati care sufera din cauza popularitatii excesive, Verona, Positano, Sirmione, Riva del Garda, Bellagio, Capri, etc.

Stiu persoane care s-au incadrat gresit la case pe autostrada (voiau sa plateasca cash si s-au incadrat la case care nu permiteau plata cash) si au blocat casa, s-a facut coada in spatele lor, etc :D Si eu era sa intru la un T de ala (unde intra cei cu acel dispozitiv cu abonament), dar mi-am dat seama inainte sa apuc sa intru si am schimbat casa. De aia zic ca trebuie si acolo sa fii un pic atent.

#139
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 31.08.2023
Apartamentul meu din mantova e la adresa asta: 18 Vicolo Prato
Proprietarul zice ca nu se afla in zona cu camere. Am atasat harta cu camere din care nu inteleg nimic. El sta undeva acolo in dreapta. Intrebarea e cum ajung acolo ? El mi-a zis atat "We aren't in the area controlled by ztl cameras. From highway exit "Mantova Nord" you can reach us without problems." dar probabil presupunea ca vin direct din Romania, cand de fapt eu merg la el dinspre sud de la Modena. Nu stiu care e diferenta dintre camerele verzi si albastre, nu vad vreun drum sa ajung la hotel fara sa trec pe langa vreo camera. Voi ?

Proprietarul din Verona, ala cu apartament nou listat, raspunde greu de tot, adica deloc pe bookings. Mi-a raspuns pe whatsup cum ca revine cu mesaj dar nu a mai facut-o. Abia astept sa ma cazez si sa ii ard o nota de 0 (ZERO) sa ii demolez contul de bookings din prima la ignorant.

Attached Files



#140
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,704
  • Înscris: 12.12.2006
Daca te cazezi la hoteluri sau la pensiuni oficiale, autorizate, ei au posibilitatea sa te treaca pe post de turist, iti integistreaza numarul masinii la autoritatile locale si poti sa treci prin zona ZTL. Atentie ca daca apartamentul la care stai ofera cazare la negru, neautorizat, e posibil sa nu poata face asta.

Noi am stat in zona ZTL de 2 ori, o data la Bardolino unde am dat hotelului nr masinii si au rezolvat ei sa fim inscrisi si parcam in parcarea hotelului, alta data la Florenta unde ne-au spus ca sunt in zona ZTL si ne-au cerut nr ca sa ni-l integistreze dar nu am avut nevoie pt ca am lasat noi masina pe toata durata sederii la o parcare aflata imediat in afara ZTL (era mai ieftin decat la parcarea oferita de hotel).

Daca e problema doar ca tu vii dinspre sud, aia e, ocolesti prin nord ca sa intri pe unde trebuie. Sau cauti o parcare in afara zonei ZTL.

Edited by mdt, 29 May 2024 - 22:20.


#141
Anton_Daniel86

Anton_Daniel86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 12.09.2021
Proprietarul nu te minte. Poti naviga prin zona cu Google Street View. Zonele interzise sunt marcate. Aici ceva info https://it.wikipedia...affico_limitato

#142
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,594
  • Înscris: 14.04.2008
Va trebui sa ajungi la cazare pe traseul trimis de gazda. Asta daca nu vrei sa treci prin zona ZTL sau sa iti cauti singur un traseu care sa o evite.  Ti-a trimis traseul corect si simplu pt a evita zona ztl si va trebui sa il urmezi indiferent din ce parte a lumii vii. Prin urmare, intrarea ta in oras va fi prin “Mantova Nord” .

#143
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,704
  • Înscris: 12.12.2006
La Mantua, din cauza sensurilor unice, ca sa vii la apartament va trebui sa vii pe Ponte di San Georgio, apoi la sensul giratoriu sa o iei inspre sud, pe Lungolago Gonzaga si apoi intri pe Via Pomponazzo care are sens unic si din care intei pe Vicolo Prato. Intr-adevar la intrarea pe Vicolo Prato e semn de ZTL dar daca ai parcare asigurata acolo si proprietarul zice ca e OK probabil ca asa e.

Sau vii dinspre sud pe Via Trieste si apoi mergi roata pe Via Fondamenta si apoi intri pe Pomponazzo. Astea fiind Strada Statale 62 nu sunt ZTL, se poate circula pe ele.

Edited by mdt, 30 May 2024 - 08:28.


#144
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,334
  • Înscris: 14.08.2007
Da, e bun traseul ala zis de mdt mai sus, vii pe podul dinspre est, e ok daca vii dinspre Modena (eu pe-acolo am plecat spre Modena, bine, si pentru ca am vrut sa mai opresc pentru o poza dinspre est) si poti merge pana la strada respectiva. Acea strada unde e cazarea insa vad ca are semn de ZTL pe Google Street View, dar nu pare sa fie vreo camera (conform hartii), probabil asta a vrut sa zica. E o strada inchisa, doar de acces pentru proprietari. Deci amenda automata de la camere nu vei lua ... daca vine un carabinier/politist local si vede nr de Romania parcat pe o strada ZTL, aia deja nu stiu cum se abordeaza, dar amenda automata n-ai avea cum sa iei ... daca proprietatea e oficial inregistrata si proprietarul te declara, ar trebui sa fii ok. Altfel exista un mic risc sa vina un agent si sa te amendeze.

Inainte de podul ala estic pe unde intri in oras este o parcare gratuita de unde ai autobuz gratuit spre centru ... problem solved Posted image Sau poti veni cu masina, lasi bagajele fara sa intri pe strada ZTL, apoi o duci in parcare. Eu am parcat pe strada nordica de langa lac, nu in parcarea gratuita, era foarte aproape de cazarea mea si pretul era mic.

Ti-am desenat cu rosu pe unde ai intra (cu sageti de directie), unde e cazarea, si pe unde ai iesi.
Attached File  ztl_mantova.jpg   246K   12 downloads

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate