Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 "Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...
 Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 

Refuzare testare droguri la fata locului

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
447 replies to this topic

#73
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,980
  • Înscris: 04.10.2007

 relu_24, on 06 aprilie 2023 - 08:49, said:

Pe partea cealalta, conform cu ultima modificare din codul rutier, daca refuzi drugtestul vei merge la spital pentru recoltarea probelor biologice, permisul se supenda dar cu drept de circulatie incepind cu ora 8 AM a doua zi. Deci vei trebui sa nu conduci cateva ore iar reinoirea dovezii se face la fiecare 15 zile si nu vei putea conduce in afara tarii.
Deci in concluzie daca politistii vor sa imi puna drugtest-ul mai bine merg la recoltare de probe biologice si aia e, merg din 15 in 15 zile sa reinoiesc dovada decat sa risc sa fiu testat cu cacatul ala de aparat.

#74
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 Leo2006, on 05 aprilie 2023 - 19:07, said:

Da, ti-l retine.
Permisul ramane la tine doar daca iesi negativ la testarea de la fata locului.
Se considera tot un refuz si asta inseamna dosar penal. Cum ar fi daca toti am refuza testarea de la fata locului si ne-am plimba cu masina politiei la spital. Parcul auto al politiei rutiere ar fi indisponibilizat pentru ca toata ziua ar trebui sa plimbe soferii recalcitranti la recoltarea sangelui. in plus vei plati toate testele.

Sa-i mai scoatem la activitate, si asa stau degeaba. Nu ai vazut ce burti de cochon au? :lol:
De ce-ti era tie, ca ii pui la munca pe militieni

#75
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005

 adrian_r5, on 06 aprilie 2023 - 08:08, said:

da' tu ?

n-ai prins-o pe aia cu "intai raspunzi si apoi intrebi"
pe scurt daca nu trolezi si tu - ca sa poti sa iei in serios un astfel de topic e nevoie sa identifici"cazul" initiatorului.Daca la prima vedere este un pusti fara permis care se joaca de a forumul poate ca e om mai in varsta nefamiliarizat cu tehnologia si care e speriat de bombe. Asta pe repede inainte.

in functie de situatie- se inchide/raport topic (mai reducem nr de trolli) sau se dau info corecte.

Spor.

#76
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,817
  • Înscris: 21.03.2020

 sgn30, on 06 aprilie 2023 - 07:25, said:

Din ce am auzit eu (atentie e din auzite, nu garantez informatia), daca refuzi etilotestul sau drugtestul, mergi la unitatea medicala pentru prelevare probe biologice, ti se ridica permisul de conducere, ti se elibereaza dovada cu drept de circulatie incepand cu 24 ore de la data cand s-a emis dovata, dovada care e valabila 15 zile, si din 15 in 15 zile primesti prelungire...

Deci daca refuzi testarea cu etilotestul/drugtestul nu ai dreptul de a conduce 24 ore... ai neplacerea ca trebuie din 15 in 15 zile sa iti prelungesti dovada dar nu ramai 6 luni fara permis.
Cam cate zile crezi ca poate dura o testare de laborator ca sa prelungesti tu cu 15 zile dovada? 200- 300 ?
https://www.synevo.r...p-cannabis-thc/

mai folositi-va si capul nu mai aruncati pe forum din auzite...

#77
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,995
  • Înscris: 06.04.2007
Nu iti accepta teste de la lobarator de la alte clinici, chiar daca (evident) sunt acreditate.
Asta e allta cacanarie.

Deci mai citeste si tu

#78
Eusebyu23

Eusebyu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 24.05.2020

 mihai_mc, on 06 aprilie 2023 - 00:29, said:

Eu fac aprox 2000Km lunar si n-am vazut cum arata un drug test d'asta
Nici eu nu am vazut cum arată un drug test cu permis din 2002 dar m-a pus pe gânduri faptul că poate da eroare aparatul.

#79
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,817
  • Înscris: 21.03.2020

 Octavian___, on 06 aprilie 2023 - 09:15, said:

Nu iti accepta teste de la lobarator de la alte clinici, chiar daca (evident) sunt acreditate.
Asta e allta cacanarie.

Deci mai citeste si tu
Ai citit drept si ai inteles stramb... Dureaza max. 24 de ore o testare - aia era discutia Posted Image

Mai bine nu mai scrii deloc - si din auzite si din citite tu tot prostii intelegi

#80
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003
Deci... morala topicului, mai multa responsabilitate in ce consumati inainte de volan, nu tot ce se consuma pe vremea bunicii e drug free si nici unele medicamente. Deja nu se mai poate cel putin in capitala, in cartiere cu pib mai mare gen Dorobanti/Primaverii sau pe langa cluburi deja e aproape imposibil sa nu vezi cate un drogat la volan, ii vezi dupa cum accelereaza si franeaza si dupa cum nu reusesc sa mentina mijlocul benzii, oscileaza constant si nu ca prostii aia cu canalele, asa de-a dreptul fara motiv. Trebuie intrat in ei USA style ca nu mai merge Posted Image Drug test peste tot si retras permise chiar daca smioc Posted Image

Edited by andreic, 06 April 2023 - 09:27.


#81
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,980
  • Înscris: 04.10.2007

 GlCA_Contras, on 06 aprilie 2023 - 09:22, said:

Ai citit drept si ai inteles stramb... Dureaza max. 24 de ore o testare - aia era discutia Posted Image

Mai bine nu mai scrii deloc - si din auzite si din citite tu tot prostii intelegi

La stat daca ai pile dureaza 7-14 zile, iar daca nu ai pile 90-180 zile...

Stim ca s-ar putea face cu eliberarea rezultatului in cateva ore, dar deh spune-mi si mie o chestie gestionata de statul roman care merge rapid/normal...

#82
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 10.10.2005

 mirel3003, on 06 aprilie 2023 - 09:25, said:

La stat daca ai pile dureaza 7-14 zile, iar daca nu ai pile 90-180 zile...

Stim ca s-ar putea face cu eliberarea rezultatului in cateva ore, dar deh spune-mi si mie o chestie gestionata de statul roman care merge rapid/normal...

Testarea se face foarte repede. Doar ca analizele alea sunt platite de politie care nu prea are bani si plateste cu taraita. (https://sanatateabuz...-de-la-politie/). Si atunci si medicina legata da rezultatele cu taraita pe masura ce mai platesc din datorii.
Nu am patit-o dat se pare ca o varianta de a mai grabi lucrurile era sa platesti tu analizele in locul lor si atunci medicina legata trimitea repede rezultatul tau politiei, nu stiu daca se mai poate.

Edited by trid_ovi, 06 April 2023 - 09:33.


#83
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,817
  • Înscris: 21.03.2020

 mirel3003, on 06 aprilie 2023 - 09:25, said:

La stat daca ai pile dureaza 7-14 zile, iar daca nu ai pile 90-180 zile...
Stim ca s-ar putea face cu eliberarea rezultatului in cateva ore, dar deh spune-mi si mie o chestie gestionata de statul roman care merge rapid/normal...
Ai macar un link sa sustina afirmatia asta, sau e tot din auzite? Posted Image
Rezulatul se da conform legii nu dupa cum plateste politia prestarea de servicii. Crezi ca un traducator autorizat un expert sau orice alt prestator asteapta sa primeasca banii si pe urma presteaza? Asa pateste oricine care lucreaza cu statul, medicii, farmaciile, etc etc... Daca nu-ti convine nu faci contract!

Edited by GlCA_Contras, 06 April 2023 - 09:37.


#84
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
https://argespress.r...e-au-fost-bune/

+

https://www.gandul.r...inovat-19873631

"Răspunsul a fost realizat de specialiștii Secției de Toxicologie și a relevat că 12,9 la sută dintre șoferii care aveau rezultat pozitiv la Drug Test nu se drogaseră. Conform INML, cele mai multe erori au fost înregistrate la benzodiazepine (medicamentele psihotrope) și amfetamine (ecstasy – n.r.)."

Deci 13% din soferi au fost penalizati pe nedrept pentru ca aparate de testare de cacat. Eu unul n-as accepta testarea la fata locului si as prefera mersul la spital. Nu consum droguri dar prefer sa nu fiu printre cei 13% norocosi si sa stau la mila statului roman.

#85
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,721
  • Înscris: 23.04.2007

 foxbat, on 06 aprilie 2023 - 09:02, said:

n-ai prins-o pe aia cu "intai raspunzi si apoi intrebi"
M-ai intrebat tu ceva si nu ti-am raspuns ?

... ca tu vad ca nu binevoiesti sa raspunzi la intrebare  Posted Image

#86
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,817
  • Înscris: 21.03.2020

 andreic, on 06 aprilie 2023 - 09:23, said:

Deci... morala topicului, mai multa responsabilitate in ce consumati inainte de volan, nu tot ce se consuma pe vremea bunicii e drug free si nici unele medicamente. Deja nu se mai poate cel putin in capitala, in cartiere cu pib mai mare gen Dorobanti/Primaverii sau pe langa cluburi deja e aproape imposibil sa nu vezi cate un drogat la volan, ii vezi dupa cum accelereaza si franeaza si dupa cum nu reusesc sa mentina mijlocul benzii, oscileaza constant si nu ca prostii aia cu canalele, asa de-a dreptul fara motiv. Trebuie intrat in ei USA style ca nu mai merge Posted Image Drug test peste tot si retras permise chiar daca smioc Posted Image
Sper sa ti se implineasca dorinta... si fara smiorc  sa-ti fie  Karma Posted Image  Sa pupi cu incredere DrugTestul ala ...

Edited by GlCA_Contras, 06 April 2023 - 09:42.


#87
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,980
  • Înscris: 04.10.2007

 GlCA_Contras, on 06 aprilie 2023 - 09:31, said:

Ai macar un link sa sustina afirmatia asta, sau e tot din auzite? Posted Image
Rezulatul se da conform legii nu dupa cum plateste politia prestarea de servicii. Crezi ca un traducator autorizat un expert sau orice alt prestator asteapta sa primeasca banii si pe urma presteaza? Asa pateste oricine care lucreaza cu statul, medicii, farmaciile, etc etc... Daca nu-ti convine nu faci contract!

Cauta sa vezi dupa cat timp au primit rezultatul cei testati de catre stat... majoritatea au primit rezultatul in aprox 6 luni...
Dar vad ca tu esti exact cum ai si numele (Gica Contra)....

#88
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 01.12.2005
@andreic: hai sa nu exageram. In US nu te ia nimeni cu teste, te pune ala sa faci miscari si gara. Exagerez, dar intelegi logica. Sunt de acord cu etilotest, ca ala imi da o valoare si se poate corela cu niste praguri stabilite prin lege. Ca valoarea aia poate fi (putin) relativa [difera de ce e in sange, etc], e alta poveste. Dar am niste praguri.

Drugtestul zice a a detectat ceva si gata, pare ca ar fi 100% concentratia. Si nu e normal. Aparatul alka ar trebui folosit nu asa la controale de rutina, ci atunci cand sunt indicii ca ala de la volan are un comportament ciudat.
Gen te opreste, daca esti coordonat pa, ai plecat, daca sunt indicii ca ai consumat, te testeaza si cu alcool si cu altele. NU asa tem-nesam...

Pentru ca o multime de medicamente au pe prospect: "poate afecta conducerea" - legal asta nu inseamna nimic, daca ar fi ceva sigur, s-ar scrie explicit. Dar acel "poate" inseamna de fapt pozitiv la drugtest si alergaturi ca sa dovedesti ca tu nu erai afectat.

#89
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,124
  • Înscris: 09.01.2007
Eu tin cu ursul.
Dar la romani le place vorba multa multa si actiunea putina.
Ce mare smecherie e un aparat de testat fix cum are politia, nu se gaseste un blogger youtuber sa achizitioneze unul din asta si sa testeze toate fazele cu macul din cozonac si ceaiul de sunatoare, cum reclama unii ?

#90
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 23.09.2005

 overseas, on 06 aprilie 2023 - 10:06, said:

Eu tin cu ursul.
Dar la romani le place vorba multa multa si actiunea putina.
Ce mare smecherie e un aparat de testat fix cum are politia, nu se gaseste un blogger youtuber sa achizitioneze unul din asta si sa testeze toate fazele cu macul din cozonac si ceaiul de sunatoare, cum reclama unii ?
Cine da 4-5000 euro pe un drugtest sa faca niste filme pe youtube, mai ales ca ai raspunsul oficial de la IML. In Bucuresti aproape 13% din cei lasati fara permis de drugtest nu aveau nimic in sange sau urina.
Problema mare e cu legea care presupune ca esti infractor doar pe baza unui aparat cu precizie foarte mica si ramai pieton pentru 6 luni - 1 an.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate