Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 "Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...
 

Refuzare testare droguri la fata locului

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
447 replies to this topic

#55
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,569
  • Înscris: 02.09.2006

View PostLeo2006, on 05 aprilie 2023 - 19:07, said:

Da, ti-l retine.
Permisul ramane la tine doar daca iesi negativ la testarea de la fata locului.
Se considera tot un refuz si asta inseamna dosar penal. Cum ar fi daca toti am refuza testarea de la fata locului si ne-am plimba cu masina politiei la spital. Parcul auto al politiei rutiere ar fi indisponibilizat pentru ca toata ziua ar trebui sa plimbe soferii recalcitranti la recoltarea sangelui. in plus vei plati toate testele.

View Postadisz, on 05 aprilie 2023 - 19:13, said:

Ai omis un "daca".
Daca nu consumi droguri nu va trebui sa-ti bati capul cu cele de mai sus.
Este stiut ca aparatele respective dau erori masive!

View Postandreic, on 05 aprilie 2023 - 19:51, said:

Nu consum mac nici la cozonaci nici la covrigi.
E problema ta!  nu incerca totusi sa ne lamuresti ca din cauza unor aparate dubioase, achizitionate cine stie cum, nu trebuie sa mincam ce vrea pofta noastra! Stim ca reprezinti pozitia oficiala a statului, dar nu exagera!

View Postdorin_2k, on 05 aprilie 2023 - 20:28, said:

Dacă iese pozitiv cu DrugTest din saliva, nu iese pozitiv și din sânge și urina?
Care sunt medicamentele ce dau test pozitiv la DrugTest?
Pai eu iau zilnic medicația mea. Nu mi-a zis nimic medicul.
Care sunt substanțele detectate de DrugTest?
Ar trebui sa îmi fac lista cu substanțele din fiecare medicament și sa compar cu cele ce sunt ilegale?
Dupa parerea campionului nostru la postari pe forum, da! iar daca medicamentul nu se impaca cu testerul de doi bani respectiv, renunti ori la medicament ori la condus!

#56
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,817
  • Înscris: 21.03.2020

View PostEusebyu23, on 05 aprilie 2023 - 21:45, said:

Deci refuz probele pentru a evita un fals pozitiv și plec la probele biologice pot conduce până vine rezultatul,deci dacă rezultatul vine in 40 de zile eu până atunci pot conduce perfect legal?
Nu, pana nu ies rezultatele - asta inseamna minim 12 ore susoendat permisul.

"Șoferii care refuză să fie testați pentru consumul de alcool sau droguri vor avea permisul suspendat și timp de cel puțin 12 ore nu vor mai avea drept de circulație, așa prevede o modificare adusă codului Rutier și care a intrat deja în vigoare."

#57
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,569
  • Înscris: 02.09.2006

View Postabac, on 05 aprilie 2023 - 21:06, said:


Adica procentul invers al celor care iau medicamentele cu reteta din farmacie.

In vestul europei daca e ceva medicament de risc, farmacistul nu iti da medicamentul in mana pana nu ti-a recitat toata povestea, cum trebuie luat, ce nu ai voie sa faci, si pana nu se asigura ca ai inteles care e treaba cu medicamentul ala.

La noi in farmacii este un farmacist pe tura si 3-4 catei in halat alb, absolventi de profesionala.
Folclor!

#58
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,817
  • Înscris: 21.03.2020

View PostLeo2006, on 05 aprilie 2023 - 19:07, said:

Da, ti-l retine.
Permisul ramane la tine doar daca iesi negativ la testarea de la fata locului.
Se considera tot un refuz si asta inseamna dosar penal. Cum ar fi daca toti am refuza testarea de la fata locului si ne-am plimba cu masina politiei la spital. Parcul auto al politiei rutiere ar fi indisponibilizat pentru ca toata ziua ar trebui sa plimbe soferii recalcitranti la recoltarea sangelui. in plus vei plati toate testele.
Gresit domnul Leo... daca mergi la analize de laborator nu se face dosar penal. Nu mai dezinforma lumea.

Prostia asta cu soferi recalcitranti de unde ai scos-o? Ai o definitie in codul rutier ? Posted Image
Recalcitrant este un termen inventat de regimurile totalitare. Daca contesti prostiile spuse de un incompetent/abuzator esti recalcitrant?
https://www.europafm...st-si-drugtest/

Edited by GlCA_Contras, 05 April 2023 - 23:53.


#59
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,569
  • Înscris: 02.09.2006

View PostmihaiC1, on 05 aprilie 2023 - 21:58, said:

De ce credeti ca Piramidonul a fost scos de pe toate pietele ? Bine trebuia iei un pumn de pastile cu pasta de dinti ca sa aibe efect pe loc Posted Image
era ieftin si bun!

#60
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,817
  • Înscris: 21.03.2020
bp

Edited by GlCA_Contras, 05 April 2023 - 23:49.


#61
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,415
  • Înscris: 06.02.2008

View Postbogdan_o, on 05 aprilie 2023 - 20:19, said:

Salut

Eu zic sa luati aminte la ce zice Tipiric

Sunt pline IML-ul si arestul politiei de nevinovati care si-au luat 2 covrigi cu mac si un ceai de salvie... Abia mai au loc de alti amarati care au mancat 2-3 Mon Cheri sau niste prune dupa o masa mai copioasa.

Ai uitat să-i pui în calcul pe ăia care au făcut o salată cu oțet și le-a bipuit etilotestul. Chit că ăla e un acid iar aparatul reacționează la alcool :D

#62
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 31.12.2008
Eu fac aprox 2000Km lunar si n-am vazut cum arata un drug test d'asta

#63
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,588
  • Înscris: 10.01.2019

View Postunknown_35, on 05 aprilie 2023 - 20:06, said:

Am mai spus-o si in alte postari, dreptul de a conduce o masina nu e un drept constitutional. E dobandit in anumite conditii si poate fi pierdut in alte conditii. Cand te duci la scoala de soferi iti
Ar fi util sa existe o lista cu medicamentele care trebuie evitate de soferi, lista care sa fie accesibila pe site-ul politiei sau in sectii pt a ajuta soferii sa evite medicamentele care le pot crea probleme.

Da dreptul la sanatate e un drept constitutional, dar cel la munca si la un trai decent ? Cu ce drept ti le ia statul pt ceva inchipuit.

#64
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 26.06.2009

View PostTruculMagic, on 05 aprilie 2023 - 21:57, said:

ii dati in judecata si scoateti bani frumosi. Posted Image
Te crezi prin filme sau cum? NU scoti nici un "ban frumos" pentru ca raspunderea MAI va fi plasata producatorului aparatului. Si vei afla asta dupa ce te judeci ani de zile, platesti avocati, etc.

Mai bine sa nu ajungi in situatia respectiva...

#65
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 25.10.2008
Tot citest, marje mari de eroate,da nu am vazut de la nici unu vreo statistica. Daca vezi la stiri de 2 persoane ca au avut rezultat pozitiv la testare, iar la analize e negativ, marja e de100%? Tu stii de 2 teste si alea eronate.
Daca eu am fost testat si rezultatul  e negativ, marja deja a scazut la 66%. Voi nu aveti de unde sa stiti ca am fost testat si rezultatul
Am vazut si eu acum cateva zile cateva accidente cauzate de bucuresteni. Hai sa le interzicem sa mai conduca, un numar mare de bucuresteni nu stiu sa conduca

#66
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,722
  • Înscris: 23.04.2007

View Postmihai_mc, on 06 aprilie 2023 - 00:29, said:

si n-am vazut cum arata un drug test d'asta
Atentie ce-ti doresti ... ca s-ar putea sa patesti  Posted Image

#67
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,986
  • Înscris: 04.10.2007

View PostXman_ghio, on 06 aprilie 2023 - 06:22, said:

Te crezi prin filme sau cum? NU scoti nici un "ban frumos" pentru ca raspunderea MAI va fi plasata producatorului aparatului. Si vei afla asta dupa ce te judeci ani de zile, platesti avocati, etc.

Mai bine sa nu ajungi in situatia respectiva...

Nu zice nimeni sa iei sute de mii de euro, dar macar sa iti recuperezi pejudiciul pentru ca nu ti-ai putut exercita dreptul de a conduce.

Ai stat 6 luni fara permis, calculezi ca 6 luni ti-ai angajat sofer pe care il platesti cu 1000 Euro (banii lui + taxele ce le paltesti la stat) + 4000 euro disconfortul creat... rezulta undeva in jur de 10.000 EURO.

sau

Daca job-ul tau nu presupune permis de conducere, pe perioada cat nu ai permis circuli cu Uber si la sfarsit le dai nota de plata unde la fel mai adaugi vreo 4000 euro disconfortul creat...

Edited by mirel3003, 06 April 2023 - 07:14.


#68
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 20.08.2016
Din ce am auzit eu (atentie e din auzite, nu garantez informatia), daca refuzi etilotestul sau drugtestul, mergi la unitatea medicala pentru prelevare probe biologice, ti se ridica permisul de conducere, ti se elibereaza dovada cu drept de circulatie incepand cu 24 ore de la data cand s-a emis dovata, dovada care e valabila 15 zile, si din 15 in 15 zile primesti prelungire...

Deci daca refuzi testarea cu etilotestul/drugtestul nu ai dreptul de a conduce 24 ore... ai neplacerea ca trebuie din 15 in 15 zile sa iti prelungesti dovada dar nu ramai 6 luni fara permis.

#69
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005

Vizualizare mesajEusebyu23, pe 05 aprilie 2023 - 18:59, a scris:

Salut,am vazut ca circula informații pe internet că aparatele drug test de la poliție au o marjă mare de eroare. Dacă refuz testarea la fața locului dar accept să mergem la recoltarea de probe biologice până vin rezultatele îmi este reținut permisul de conducere ? Daca refuz testarea la fata locului dar accept sa mergem la probe biologice imi este deschis cumva dosar penal?Nu am consumat niciodata substanțe interzise dar mă gândesc să nu apară un fals pozitiv și sunt cam dependent de permisul de conducere.

cati ani ai ?

#70
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,722
  • Înscris: 23.04.2007

Vizualizare mesajfoxbat, pe 06 aprilie 2023 - 07:33, a scris:

cati ani ai ?
da' tu ?

#71
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,995
  • Înscris: 06.04.2007

Vizualizare mesajdorin_2k, pe 05 aprilie 2023 - 20:28, a scris:

...
...
Pai eu iau zilnic medicația mea. Nu mi-a zis nimic medicul.
Care sunt substanțele detectate de DrugTest?
Ar trebui sa îmi fac lista cu substanțele din fiecare medicament și sa compar cu cele ce sunt ilegale?
Astea sunt doar cateva.
Poti iesi pozitiv si daca iei tratament cu antibiotice.
Sau la antidepresive... Sau de la analgezice...Pana si ceva medicamente pt slabit pot da rezultat pozitiv
Eu iau de toate (mai putin antibiotic)
Deci e mare rahat. Dar cel mai mare rahat e birocratia din RO pt ca total nedrept pt individul care a iesot fals pozitiv felul si timpul in care isi recupereaza permisul

Attached Files


Edited by Octavian___, 06 April 2023 - 08:16.


#72
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 23.09.2005
E o mare porcarie cu drugtest-ele astea. Ele subt aparate ce detecteaza, iar pentru ca nu masoara nimic nici nu trebuie verificate metrologic, spre deosebire de alcooltest.
Sunt foarte sensibile si mai dau si fals pozitive. Adica poti iesi pozitiv daca iei o pastila cu o zi inainte sau daca mananci un covrig cu mac. Stiu caz in care a iesit pozitiv de la un fasconal luat cu 1 zi inainte de drugtest
Asta nu ar fi o problema mare, dar daca iesi pozitiv la test mergi automat la spital pentru recoltat probe biologice, ti se suspenda permisul, ai dovada fara drept de circulatie pana vin rezultatele.
Rezultatele vin foarte greu, poate sa durez chiar si un an, sau trebuie sa platesti tu analizele ca sa le faca mai repede (cel putin 4 luni). Sunt destule cazuri in care oameni au stat fara permis desi rezultatele din sange nu au indicat nici o substanta interzisa, chiar cazuri cu soferi profesionist care au ramas fara loc de munca din cauza asta.

Pe partea cealalta, conform cu ultima modificare din codul rutier, daca refuzi drugtestul vei merge la spital pentru recoltarea probelor biologice, permisul se supenda dar cu drept de circulatie incepind cu ora 8 AM a doua zi. Deci vei trebui sa nu conduci cateva ore iar reinoirea dovezii se face la fiecare 15 zile si nu vei putea conduce in afara tarii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate