Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...
 HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...
 Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...
 Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...
 

Service si revizii reprezentanta

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
46 răspunsuri în acest subiect

#1
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.054
  • Înscris: 25.12.2005
Salutare

Masina mea tocmai a iesit din garantie.

Se apropie data reviziei anuale (ulei , filtre poate si placute de frana.

Am gasit la un service multi marca , unde imi tin si anvelopele de iarna/vara

o oferta de pentru revizie de 2 ori mai ieftina decat la reprezentanta.
(se folosesc tot piese , accesorii originale)

Ce alegeti .

Multumesc

#2
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 839
  • Înscris: 03.02.2007
Reprezentanta. Ai continuitate la istoric.

#3
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.461
  • Înscris: 30.06.2023
Salut

Avantajul este Pretul ( piesele pot fi Originale sau After Market ) acest lucru il decizi, Dezavantajul e ca, in momentul in care vrezi sa vinzi masina, in reteaua acelui producator, nu-ti mai afiseaza KM dar si Reviziile.
Dar, nu omite ca de fiecare data cand faci Revizia, la acel service multi marca, sa mentioneze in Cartea Service a masini si Nr de KM si ce s-a schimbat ( Ulei + Filtre ), ca sa ai o acoperire atunci cand vei decide sa vinzi masina.

PS. Nu uita sa pastrezi si facturile de la service-ul multimarca, vor reprezenta un PLUS in momentul in care vrei sa vinzi masina.

Editat de raducanu969, 09 mai 2024 - 08:56.


#4
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.021
  • Înscris: 04.10.2007
Depinde cat vrei sa ti masina....

Daca vrei sa o schimbi in viitorul apropiat, da bine daca toate reviziile sunt facute in reprezentanta.
Daca nu vrei sa vinzi masina in urmatorii 5 ani, clar service-ul multimarca.

Mie in noiembrie 2023 mi-a expirat garantia la masina, anul asta voi face ultima revizie in reprezentanta, in cazul in care vreau sa vand masina sa arat ca a fost facut schimbul de ulei din cutie si la 60.000 si la 120.000 in reprezentanta.

#5
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.025
  • Înscris: 22.10.2007
pastreaza facturile si mergi la service multimarca daca nu e vreun Mercedes sau Lexus. Romanul se uita ca masina sa fie curata , cu multe dotari, fara julituri si cat mai noua cand vrea sa cumpere. Pe multi nici nu-i intereseaza rulajul sau cand ai schimbat uleiul.

#6
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.054
  • Înscris: 25.12.2005
Repet mi-au aratat deja ulei original , placute de frana , stergatoare . Sunt originale , nu after market.
Bineinteles ca imi scriu pe cartea de service a masinii data reviziei , numar de kilometrii si ce s-a facut.

Aceste revizii apar in istoricul masinii.

Nu stiu cum stau pe partea de tinichigerie , vopsitorie.

Voi intreba.

PS Culmea este ca ieri iesea de acolo un Mercedes . Am vorbit cu proprietarul.

Isi face reviziile acolo.

Editat de alex321, 09 mai 2024 - 09:08.


#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.100
  • Înscris: 30.08.2006
Daca vii cu piesele tale, atunci e o idee buna.  Eu fac comanda pe epiesa cu tot ce e mai bun pentru masina mea si apoi urmeaza sa fiu sunat si sa ma informeze daca au sau nu pe stoc sau daca am ales piesa corecta. Daca ai si reprezentanta in oras, transportul e gratuit si iei piesele a doua zi de la magazinul lor. Manopera cu schimb ulei si filtre, m-a costat  200 lei ca am mai lasat ceva si la mecanic. Asa am facut de zeci de ani.
Daca vrei consumabile oem, mergi pe ele. Sunt mai scumpe pentru ca sunt sfintite de producator.

#8
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.461
  • Înscris: 30.06.2023
pt alex321 - Acele revizii, dupa cum am mai spus, Nu apar in Istoricul Masini din cadrul reprezentantei.

pt Leo2006 - Iti recomand ( din patite ) cand faci Distributie sau Schimb ulei cutie sa iei piesele de la Service-ul unde mergi sau, de ce nu la Reprezentanta.


In rest Placute frana, Discuri frana, Bielete, Schimb Ulei + Filtre, este OK la service multi marca, chiar fara Garantie










#9
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.054
  • Înscris: 25.12.2005
Intr-adevar "da bine" daca vrei sa o vinzi sa ai toate reviziile si interventiile in reprezentanta.

De multe ori gasesti mecanici mai buni in alte parti.
Si foarte nepriceputi uneori in reprezentante . Oameni suntem.

Intr-adevar stampila e stampila.Chiar daca e pusa la repezeala .

Cazul meu , revizia la reprezentanta 1200-1400
La service multimarca  600 lei

Editat de alex321, 09 mai 2024 - 09:31.


#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.100
  • Înscris: 30.08.2006
Urmeaza sa ma interesez si ce marca de curea de distributie a folosit VW la fabricarea masinii mele.  La Logan am cumparat aceiasi marca de curea de distributie ca cea de pe masina si a fost totul ok.

#11
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.370
  • Înscris: 21.04.2005
Ce piese sa ia cind face schimb de ulei cutie ?! Bidonul de ulei gol ?!!

View Postraducanu969, on 09 mai 2024 - 08:55, said:

...
Dezavantajul e ca, in momentul in care vrezi sa vinzi masina, in reteaua acelui producator, nu-ti mai afiseaza KM dar si Reviziile.
...

Odo si revizie le iei de pe rarom nu de la producator .

Si da , de acord cu colegul de mai sus , mecanici buni gasesti in service-uri multimarca nu in reprezentante .

#12
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.461
  • Înscris: 30.06.2023

View Postndor, on 09 mai 2024 - 09:32, said:

Ce piese sa ia cind face schimb de ulei cutie ?! Bidonul de ulei gol ?!!



Odo si revizie le iei de pe rarom nu de la producator .

Si da , de acord cu colegul de mai sus , mecanici buni gasesti in service-uri multimarca nu in reprezentante .

De pe RAROM poti face o legatura intre KM ( sa iti dai seama daca sunt sau nu reali, la momentul vaznarii ) , nu si reviziile facute. In exemplu meu, am enumerat pe langa Ulei + Filtre, Placute sau Discuri de frana, Bielete si aici se pot include orice tine de Schimbat la masina.

#13
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.457
  • Înscris: 06.02.2008
Ultima revizie la un Fiat 500x m-a costat 1200 la reprezentanța lor (ulei și filtre, aer, ulei, polen). Am mai și stat trei ore deși aveam programare. N-au fost în stare să-mi rezolve semnalizarea spartă din oglindă, nu știau cum să dea jos capacul oglinzii fără să-l rupă. A fost ultima revizie în garanție, e clar unde le voi face de-acum, la mecanicul meu, unde probabil costurile sunt la jumătate.

#14
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.461
  • Înscris: 30.06.2023
pt Leo2006 - Iti recomand, din proprie experinta ( ieri am platit 3,350 lei Reparatia Motorului 2 Axe Came + 16 Culbutori + 16 Supape + cateva garnituri ) sa CUMPERI Chitul distributie + Chit accesorii de la service-ul unde vrei sa faci aceasta operatiune, ca sa poti avea garantie. Cu piesele cumparate din alta parte, Nu vei beneficia de garantie, chair daca iti va emite factura pe manopera. Motiveaza ca ( a fost defect de fabricatie sau ceva de genul, care sa se absolve de orice vina ). Sau schimbul de Ulei la cutie si Filtru ( daca ai automata ) de recomandat la Reprezentanta, tot pentru a avea Garantie


PS. pe chit complet distirbutie + chit accesorii cu discount-ul aferent de 30% din total ( pe firma unui prieten ) m-au costat 920 lei iar la service-ul unde s-a efectuat schimbarea celor enumerate costau cu 500 lei mai mult ( deci, din start am castigat 500 lei ) dar si unde e mecanic prieten de familie, ieri m-a costat reparatia 3,350 lei deoarece mi s-a rupt cureaua de distributie ne avand nici 800 KM. Patronul service-ului mi-a motivat ca ( Daca cumparam piesele de la el, aveam Garantie ). Asta e, mai chitrosit la 500 lei si Nu la 3,350 lei ( atat de prost pot sa fiu :::

Editat de raducanu969, 09 mai 2024 - 10:39.


#15
thunderbolt

thunderbolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 189
  • Înscris: 03.05.2008

Vizualizare mesajalex321, pe 09 mai 2024 - 09:07, a scris:

Aceste revizii apar in istoricul masinii.

Nu va aparea nicio revizie in reteaua marcii respective, service-urile astea nu au acces la ea. Spre exemplu, daca ai un Ford, masina va figura in reteaua Ford cu reviziile facute la  reprezentantele Ford. Restul sunt povesti.
Eu fac reviziile numai la reprezentanta, dar nu e obligatoriu pentru toata lumea. Sunt constient ca la un service de cartier ar fi mai ieftin, insa reprezentanta imi ofera o "liniste sufleteasca", ca sa zic asa.
Tu poti merge unde te simti mai bine, in general si service-urile multimarca fac treaba buna, iar cele mai mari au piese de schimb si consumabile OEM.



Vizualizare mesajraducanu969, pe 09 mai 2024 - 10:24, a scris:

De pe RAROM poti face o legatura intre KM ( sa iti dai seama daca sunt sau nu reali, la momentul vaznarii ) , nu si reviziile facute.
Corect. Se vor regasi in istoric kilometrajele de la fiecare verificare ITP si atat.

Editat de thunderbolt, 09 mai 2024 - 11:40.


#16
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.054
  • Înscris: 25.12.2005
unde poti vedea in functie de sria de sasiu ce interventii s-au facut la masina

la reprezentanta numai ?
sau nici acolo

#17
thunderbolt

thunderbolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 189
  • Înscris: 03.05.2008

Vizualizare mesajalex321, pe 09 mai 2024 - 09:29, a scris:

Cazul meu , revizia la reprezentanta 1200-1400
La service multimarca  600 lei
Ce masina ai, la care revizia este 600 lei? Numai uleiul, filtrul de ulei, aer si polen fac peste 600 la orice masina mai acatarii (nu stiu la un Logan, ce-i drept). Nu mai vorbesc de manopera, macar o ora amarata, acolo.

#18
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.014
  • Înscris: 14.03.2013
Indiferent cata grija ai de masina, cand vrei sa o vinzi romanul ia ca etalon de pret cazanele aduse din jermania si nu ii pasa ca ai facut la reprezentanta. Vrea calitate la pret de cazan. Oricum o vei vinde tot la pret de cazan de jermania daca te gandesti la asta cand intrebi de pret la revizie.
Fa-o la multimarca dar pune piese calitative acolo unde conteaza cu adevarat (gen placute de frana).
Pe de alta parte, eu cam tot pe la reprezentanta am facut reviziile la masinile mele dar asta pentru ca pretul era relativ apropiat de un service multi-marca daca luam aceleasi piese. Diferenta era prea mica ca sa merite sa merg in alta parte. La alte service-uri (in afara de reprezentanta) poti pune orice mizerii de piese, la reprezentanta nu accepta. De acolo sunt in general diferentele de pret.

Editat de jm2010, 09 mai 2024 - 11:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate