Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lungime minima traseu frigorific ...

Restaurante pescaresti prin impre...

De ce se taie unii cu lama?

Întrebare de noob
 Rezistenta la caldura vara

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

Revolut, crypto si taxe
 Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...
 Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner
 

Tinerete ratata...

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
adi_piscureanu

adi_piscureanu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.12.2020
Buna ziua,
Sper sa nu fie lung mesajul meu, dar rezum cat se poate de mult.

Am urmarit zeci de site-uri, am incercat sa gasesc povesti similare dar fara rezultat. Poate ma ajutati voi.

Ma numesc Adrian, am 27 de ani si simt ca mi-am ratat tineretea. Tineretea [18-25 de ani] ...
Din pacate, soarta a facut sa ma ocup de lucrurile pe care in mod normal ar trebui sa le faca cineva de peste 40-45 de ani in timp ce altii isi traiau tineretea (aceea frumoasa, din adolescenta si facultate).

Am un job stabil, facultate terminata, dar simt ca timpul nu-l mai pot intoarce inapoi... Ma lupt cu depresia de cand ma stiu, cu episoade mai usoare alteori mai grele (poate pe substratul paragrafului de mai sus).

Acum, cand lucrurile s-au mai linistit, am ajuns in stadiul in care parca as dori sa refulez. In ce sens? Sa ma simt si eu bine:
- astept sa se deschida cluburile/discotecile, poate reusesc sa ma descarc putin. Dar cu cine? Prietenii ? - Majoritatea au trecut la nivelul superior: s-au casatorit, au familii, poate si un copil, etc. Lucruri poate firesti la 27 de ani. Dar mult prea devreme pentru mine.
La vara am de gand sa merg la mare, la Costinesti, de exemplu: Cum e sa apara o fosila in Discoteca Tineretului cand majoritatea au 18-22 de ani? ...

- as incerca lucruri pe care poate doar studentii le practicau (fara sa intram in extreme): chefuri putin peste limita, mai o muzica, mai o distractie, etc... Nu e penibil sa "recuperezi" aceste lucruri ?

Referitor la relatii: Nu am avut una stabila (care e consumatoare de timp si energie). Oricum, pentru ce imi doresc eu acuma, aceasta varianta este exclusa.

Ce sfaturi (pe langa psihoterapie) puteti sa-mi recomandati? Sa las lucrurile sa curga cu firescul varstei sau sa merg pe principiul Toate la timpul lor. Am pierdut trenul, asta e, nu ma mai intorc? Cred ca ar fi ciudat sa ma invart acum in cercuri de 22-25 de ani cand imediat ma indrept spre 30 ...

#2
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,736
  • Înscris: 29.02.2004
despre ce tren vb?
ce ai pierdut?
ce-ai fi vrut sa faci si nu ai facut?
esti inca tanar.
crezi ca toti au parte de copilarii sau tinerete de vis, numai tu nu?
saracii prin rural au o casa posomorata si nu se plang.

stiu ataia care au trait 7 in 3 camere si acum is oameni de vaza si cu familii implinite...
care-i secretul lor?
au perseverat in viata si nu au vrut s afaca pe salvatorii planetei Greenpeace, au facut ce le-a stat in puteri nu s-au visat mari exploratori.

sfatul meu? coboara cu picioarele pe pamant! esti cu capu-n nori!

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
Cum adica - "sa merg pe principiul Toate la timpul lor. Am pierdut trenul, asta e, nu ma mai intorc?"

Pai mai baiatule, hai sa-ti spun un secret - CHIAR ASA ESTE
Nu putem intoarce timpul oricat de mult ne-am dori.

In rest, generatia fulgi de nea nu este pe deplin inteleasa nici de psihologi.
Au 3 depresii pe zi dar nici ei nu stiu exact de ce.

Eu zic sa faci ceva util nu sa pierzi timpul prin cluburi
Apuca-te de drumetie + fotografie
Vezi locuri noi, intalnesti oameni de toate felurile, chestii d'astea

#4
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,602
  • Înscris: 24.02.2017

 adi_piscureanu, on 29 decembrie 2020 - 12:37, said:

Ma numesc Adrian, am 27 de ani si simt ca mi-am ratat tineretea. Tineretea [18-25 de ani]


Habar nu ai ce e aia tinerete. Tu esti tanar. Traieste ca atare, adica cum iti place.
Da-le dracu de cluburi ca nu acolo iti gasesti fericirea. Daca stai dupa programul lor o sa te trezesti ca ai 35 de ani in curand . Sii vii apoi sa mai deschizi un topic despre cat de batran esti la 35.

Dupa capul tau, cei care au peste 40 ar trebui deja sa iasa la pensie sau cum ? Fiecare are locul lui si rolul lui sub acest soare.

#5
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,736
  • Înscris: 29.02.2004
la 27 de ani ai tai pari total imatur din ce scrii, asa ca a te amesteca cu pusti de 18-22 n-ar fi ceva iesit din comun pt tine, te-ai integra perfect.

#6
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 08.10.2004
puii mei esti la varsta perfecta, de acu si pana in 40-45, daca te duce capu cat de cat, poti face ce nu face nici un student sau adolescent, mai ales ca ai job. ce vrei mai exact sa faci - sa bei sa te faci muci, sa "m"uti  in stanga si dreapta...sa te duci la chefuri  sa iti sparga urechile... ? astea le poti face oricand, nu vad nici o pierdere.

#7
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
De obicei la titluri de topic de genul asta , urma "Salut , sunt Gigi am 40 de ani si mi-am ratat tineretea prin cluburi'' Posted Image !
In timp ce vecinul meu Adrian , la 27 de ani are facultate si un job stabil !

#8
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,742
  • Înscris: 23.10.2006
Gaseste doua de 20 ani si nu o sa mai ai timp sa fii depresiv.Posted Image

#9
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 adi_piscureanu, on 29 decembrie 2020 - 12:37, said:


- astept sa se deschida cluburile/discotecile, poate reusesc sa ma descarc putin. Dar cu cine? Prietenii ? - Majoritatea au trecut la nivelul superior: s-au casatorit, au familii, poate si un copil, etc. Lucruri poate firesti la 27 de ani. Dar mult prea devreme pentru mine.
La vara am de gand sa merg la mare, la Costinesti, de exemplu: Cum e sa apara o fosila in Discoteca Tineretului cand majoritatea au 18-22 de ani? ...


Pana la cluburi/discoteci ai natura, o gramada de pensiuni in locuri frumoase unde poti sa uiti de tine.
Sunt o gramada de fosile adevarate in cluburi, pe la 50+ ani, stai linistit.

#10
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,736
  • Înscris: 29.02.2004

 Alltrack, on 29 decembrie 2020 - 14:44, said:

De obicei la titluri de topic de genul asta , urma "Salut , sunt Gigi am 40 de ani si mi-am ratat tineretea prin cluburi'' Posted Image !
In timp ce vecinul meu Adrian , la 27 de ani are facultate si un job stabil !
Posted ImagePosted Image

Edited by odastramosilor, 29 December 2020 - 14:56.


#11
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 04.01.2006
Cam asa ma apucau pe mine depresiile la 25-27 de ani.
Am sa iau gradual intrebarile tale si iti zic ce as raspunde eu, desigur,
- astept sa se deschida cluburile/discotecile, poate reusesc sa ma descarc putin. Dar cu cine? Prietenii ? - Majoritatea au trecut la nivelul superior: s-au casatorit, au familii, poate si un copil, etc. Lucruri poate firesti la 27 de ani. Dar mult prea devreme pentru mine.
La vara am de gand sa merg la mare, la Costinesti, de exemplu: Cum e sa apara o fosila in Discoteca Tineretului cand majoritatea au 18-22 de ani? ...


Fix faceam si eu. Imi petreceam timpul liber prin baruri "ca sa ma descarc". Nu faceam altceva decat sa ma pilesc des, ca de imbatat cu adevarat o faceam rar si a doua zi sa fiu mahmur si nedormit. Eu nu zic sa eviti baruri/cluburi, daca-ti plac (as bea si eu o bere intr-un bar cu mare drag). Dar sa ma duc "sa ma descarc" mai ales asa singur, de nebun, nu vad de ce.
N-am fost niciodata un om cu nevoie mare de socializare, mi-a fost comoda singuratatea (atat in relatii cat si fara vreun prieten apropiat), dar cand ma duceam de unul singur prin baruri mi se parea de rahat. Parca de-abia atunci simteam singuratatea ca pe ceva negativ, vazand pe altii cum socializeaza si eu astept sa-mi beau cele 3-4 beri ca sa plec acasa, semnand condica.
Familie, copil, firesc la 27 de ani? poate, fiecare. Am cunoscuti care s-au insurat de tineri si au facut si copil. Unul la 19 ani era tata, acum are 31 si are o cariera destul de sanatoasa. Pentru el a fost normal. O cunostinta s-a maritat la 35 de ani si a facut copil la 36. Normal si firesc pentru ea.

Cum e sa apara o fosila in Discoteca Tineretului cand majoritatea au 18-22 de ani? acuma depinde, daca e o fosila de dinozaur completa, poate cineva de acolo o recunoaste, daca apare in schimb un om de 27 de ani n-o sa te bage nimeni in seama in mod deosebit.
Nu te mai considera atat de stigmatizat, nu ai de ce, chiar n-ai.

as incerca lucruri pe care poate doar studentii le practicau (fara sa intram in extreme): chefuri putin peste limita, mai o muzica, mai o distractie, etc... Nu e penibil sa "recuperezi" aceste lucruri ? Stii sa te opresti la timp? Intr-o situatie din asta eram si eu, adevarata mea viata de facultate a inceput in anul 4, cand aveam ceva mai multa libertate si a continuat acel stil de viata inca ceva ani. Eu te inteleg perfect, simteam nevoia "sa recuperez", sa fie bifate anumite chestii, dar acum daca as da timpul inapoi as prefera sa dedic mai mult timp unor chestii mai importante. Tu de ce vrei sa le faci? doar sa nu spui ca nu le-ai facut?

Referitor la relatii: Nu am avut una stabila (care e consumatoare de timp si energie). Oricum, pentru ce imi doresc eu acuma, aceasta varianta este exclusa.
Este posibil sa ma insel, dar cand gandeam eu asa (ca parca ma recunosc) ceea ce voiam sa zic de fapt era "vreau enorm o relatie serioasa, nu mai pot de singur ce sunt". Repet, toti suntem diferiti, dar in momente de genul asta in viata ai mari sanse sa gasesti fix o persoana care sa te dezamageasca maxim, si atunci nu e bine.

Gaseste o ocupatie, un hobby, care sa-ti placa. Prin asta vei gasi si oameni cu care sa ai ceva in comun.
Lucreaza in primul rand la tine, la binele tau, nu te mai compara cu altii si invata ca, intr-o oarecare masura, daca ai nevoie de altii pentru a fi implinit ceva e in neregula la tine si poti lucra la asta.

Edited by ambr0zie, 29 December 2020 - 14:59.


#12
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005

 Alltrack, on 29 decembrie 2020 - 14:44, said:

De obicei la titluri de topic de genul asta , urma "Salut , sunt Gigi am 40 de ani si mi-am ratat tineretea prin cluburi'' Posted Image !
In timp ce vecinul meu Adrian , la 27 de ani are facultate si un job stabil !

Unii oameni sunt nefericiti orice ar face.
Pentru initiator, daca esti pe  bune (si daca nu) citeste si ce intreaba omologii tai din toata lumea pe quora. Unii incep chiar de la 20 de ani si niciunul nu pare sa aiba curiozitatea sa citeasca raspunsurile date altora, ca se tot repeta. Mi-am ratat viata la 23 de ani, mai am vreo sansa?

#13
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,602
  • Înscris: 24.02.2017

 Alltrack, on 29 decembrie 2020 - 14:44, said:

De obicei la titluri de topic de genul asta , urma "Salut , sunt Gigi am 40 de ani si mi-am ratat tineretea prin cluburi'' Posted Image !
In timp ce vecinul meu Adrian , la 27 de ani are facultate si un job stabil !


Pai chiar asta urmeaza sa faca, parca vad :D:D:D:D

#14
adi_piscureanu

adi_piscureanu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.12.2020
Depresia este un moft doar pentru cei care nu stiu ce e aia. Si chiar ii apreciez ! As da 10 ani din viata ca sa fiu ca ei!

Faptul ca m-am ocupat de niste lucruri pe care un "copil" la varstele acelea nu trebuia sa le vada (ingrijiri, du-te, fa aia, cauta infirmiera, rezolva acte - adica treburi cu totul neobisnuite pentru un adolescent/student) - ca sa va faceti idee am "ingropat" vreo 4 persoane (cu tot ce inseamna pregatiri si toate cele) a lasat sechele.

Dupa ce m-am linistit, nu vi se pare normal sa simt aceasta refulare? Mi-am dat seama ca o viata avem... Si putin isi dau seama de profunzimea acestei fraze (,,pana nu te lovesti, sunt vorbe")...

#15
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Din pacate fiecare isi doreste ce nu are . Cand si imaginatia si autosugestia intra in actiune atunci efectul se multiplica .

Pentru initiator un exemplu concret , mai vechi dar extrem de reprezentativ .
Ma uitam la tv si prezentau astia o discoteca in Olimp , muzica ok , nu era aglomerat si ''un milion'' de femei singure...numai bunaciuni . Zic...acum ma urc in masina si ma duc , zis si facut !
Ajung acolo , un jeg , cativa alcoolisti , muzica se auzea ca intr-un butoi , gagicile erau aduse de niste agentii de modele sa faca reclama si erau inconjurate de bodyguarzi .
In jumatate de ora am plecat acasa injurand . Dar daca nu mergeam ramaneam cu impresia ca am pierdut ceva super .

Obisnuiam sa rup cu discotecile si barurile de peste tot prin tara . Nu imi aduc aminte de nimic frumos . Betii , urechile zob de la volumul muzicii , a doua zi zombi , mai iesea si cate o bataie si femei de proasta calitate .
Ulterior am invatat ca NU in baruri , discoteci si alte restaurante gasesti femei , bautura , mancare si muzica de calitate .

Edited by Alltrack, 29 December 2020 - 15:30.


#16
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,257
  • Înscris: 23.08.2014
Problema ta e ca traiesti in trecut.In loc sa vezi posibilitatile pe care le ai de acum incolo, si la 27 de ani sint o gramada, te concentrezi pe trecut.Trecutul nu poate fi schimbat, si trebuie acceptat asa cum e.Prezentul conteaza, si viitorul poate fi imbunatatit.

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,701
  • Înscris: 01.12.2001
Ce treburi ai făcut tu ce se fac la 40-45 ani?
Ai plimbat nepoții?
Nu știu treburi pt 40-45 ani.



#18
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Dai in depresie daca nu ai suficienta vit.D3 in organism, vitaminele B si lipsa unei iubite. Fa-ti niste analize si vezi sa nu fie o problema la capitolul sanatate si apoi cauta-ti o prietena dar nu in cluburi ca nu stii peste ce poama dai.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate