Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Întrebare de noob

Rezistenta la caldura vara

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...
 Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024
 Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia
 Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata
 

Recomandare sistem boxe 2+1 sau 5+1

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#109
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,842
  • Înscris: 04.10.2014

View Postandrei100, on 18 decembrie 2020 - 16:10, said:

Daca e sa revin la bass, nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar cine isi doreste un bass mai puternic e cam cocalar. Nu inteleg de ce ai vrea sa iti bubuie plamanii, cand piesa aia nu se aude asa in realitate.
La bas nu este vorba despre bubuit (plămâni sau alte acareturi), ci despre fidelitatea unor instrumente cu bas pronunțat, un contrabas, o baterie (percuție, nu de acumulatori Posted Image sau un robinet Posted Image ).
La contrabas trebuie să se audă clar și realist părțile componente, ciupirea corzii, vibrația ei atenuată în timp, notele nu trebuie să se suprapună pentru că vibrația notei anterioare nu încetează la timp înainte de generarea notei următoare.
La tobe (în special cea de diametru mare, toba de bas) trebuie să se audă clar și realist lovirea membranei, vibrația ei atenuată în timp sau chiar brusc prin plasarea mâinii pe membrană, intervalul dintre lovituri trebuie să existe, acestea nu trebuie să se contopească, rezultând un bum-bum-bum continuu.

Edited by Jean-Luc_Picard, 18 December 2020 - 16:26.


#110
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Păi pe scurt, subwooferul este o completare pentru joasele pe care nu le pot reda boxele la audiție de muzică stereo și neapărat necesar pentru filme la explozii și bubuieli puternice. Nu poți avea un film în care trag unii cu tunul și în boxe se aude: pârț!

#111
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,729
  • Înscris: 24.10.2015

View PostJean-Luc_Picard, on 18 decembrie 2020 - 16:26, said:


La bas nu este vorba despre bubuit (plămâni sau alte acareturi), ci despre fidelitatea unor instrumente cu bas pronunțat, un contrabas, o baterie (percuție, nu de acumulatori Posted Image sau un robinet Posted Image ).
La contrabas trebuie să se audă clar și realist părțile componente, ciupirea corzii, vibrația ei atenuată Ă®n timp, notele nu trebuie să se suprapună pentru că vibrația notei anterioare nu Ă®ncetează la timp Ă®nainte de generarea notei următoare.
La tobe (Ă®n special cea de diametru mare, toba de bas) trebuie să se audă clar și realist lovirea membranei, vibrația ei atenuată Ă®n timp sau chiar brusc prin plasarea mâinii pe membrană, intervalul dintre lovituri trebuie să existe, acestea nu trebuie să se contopească, rezultând un bum-bum-bum continuu.

Am vrut sa zic eu ceva dar ai explicat mult mai bine. Partea aia cu cocalarul nu mi-a placut.

#112
nebunu777

nebunu777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.11.2009
Uite sistemul meu,e super fain,dar am facut un upgrade  pentru dolby atmos
https://www.olx.ro/o...10-IDduFEP.html

#113
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,842
  • Înscris: 04.10.2014

View Postvinciun, on 18 decembrie 2020 - 16:54, said:

Partea aia cu cocalarul nu mi-a placut.
What? E vorba despre ce am scris eu?

#114
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008
Am zis ca nu am vrut sa jignesc pe nimeni. Boxele le-am luat pt muzica, nu filme. Oricum efectele sonore din filme sunt fake rau.

Sa mai adaug ceva: in cazul meu auditia cea mai buna se efectueaza in triunghi, dar nu echilateral ci isoscel, cu capul meu varful de lance. Boxele sunt asezate oblic. Cat despre pozitia urechii la orizontala fata de tweeter, ei bine mie imi place usor mai sus cu vreo 30-40 cm, se aude mai deep, cald. E doar o chestiune personala probabil.

Mersi Notsure pentru sfaturi, ai ajutat un om. :) Topicul se poate inchide acum.

Edited by andrei100, 18 December 2020 - 18:30.


#115
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Postandrei100, on 18 decembrie 2020 - 18:29, said:

... Oricum efectele sonore din filme sunt fake rau.

...
Te înșeli grav.
Ce ai auzit tu și ți s-a părut fake era din cauza pocnitorilor pe care le-ai ascultat.
Un sistem audio home cinema făcut cât de cât ok face ca sunetul să fie extrem de realist.

#116
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,842
  • Înscris: 04.10.2014

View Postandrei100, on 18 decembrie 2020 - 18:29, said:

in cazul meu auditia cea mai buna se efectueaza in triunghi, dar nu echilateral ci isoscel
Echilateralul e un caz particular de isoscel. Acum depinde de proporțiile isoscelului. Dacă e prea alungit, se îngustează scena acustică, dacă e prea plat, nu se mai contopesc bine cele două surse stânga-dreapta pentru a genera imagini „fantomă”.

#117
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostJean-Luc_Picard, on 18 decembrie 2020 - 18:36, said:

Echilateralul e un caz particular de isoscel. Acum depinde de proporțiile isoscelului. Dacă e prea alungit, se îngustează scena acustică, dacă e prea plat, nu se mai contopesc bine cele două surse stânga-dreapta pentru a genera imagini „fantomă”.

Depinde de proprietatile acustice ale incaperii Spirule. Nu vrei tu sa fugi la joaca?

#118
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,842
  • Înscris: 04.10.2014

View Postvata_pa_batz, on 18 decembrie 2020 - 18:50, said:

Depinde de proprietatile acustice ale incaperii Spirule.
Nu, zău? Ia pune formula dependenței sau, mai degrabă, mai dă-ne un citat de unde ai găsit chestia asta.

Edited by Jean-Luc_Picard, 18 December 2020 - 18:54.


#119
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostJean-Luc_Picard, on 18 decembrie 2020 - 18:52, said:

Nu, zău? Ia pune formula dependenței să mai dă-ne un citat de unde ai găsit chestia asta.

Nu le intelegi oricum. Ia zi, daca ai o incapere patrata cu potential de unde stationare, ce se intimpla la intersectia diagonalelor?

#120
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,842
  • Înscris: 04.10.2014
Și cum ajungi cu triunghiul echilateral taman în nulul modului fundamental de lungime și lățime deopotrivă (beleaua fiind că este vorba despre aceeași frecvență) din centrul camerei? Asta pe lângă faptul că aștept să îmi dai un citat de unde am recomandat eu vreodată ca poziție de ascultare centrul camerei.
Și ce e aia „încăpere cu potențial de unde staționare”? Una care are pereți, nu? Posted Image

#121
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006

View Postnebunu777, on 18 decembrie 2020 - 17:07, said:

Uite sistemul meu,e super fain,dar am facut un upgrade  pentru dolby atmos
https://www.olx.ro/o...10-IDduFEP.html
De ce mai exact? Denon x1400h e capabil Dolby Atmos.

#122
nebunu777

nebunu777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.11.2009
Am luat un  soundbar, samsung q90r mai exact. Denon x1400h nu are eArc,tv-ul meu are; si ca sa ajung la dolby atmos cu ce aveam eu,de la 2.1,trebuia sa investesc mult mai mult in alte boxe, alte fire,alt spatiu,alte certuri:))
Sunt multumit in mare de q90r,si am iesit mai ieftin.


#123
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostJean-Luc_Picard, on 18 decembrie 2020 - 19:01, said:

Și cum ajungi cu triunghiul echilateral taman în nulul modului fundamental de lungime și lățime deopotrivă (beleaua fiind că este vorba despre aceeași frecvență) din centrul camerei? Asta pe lângă faptul că aștept să îmi dai un citat de unde am recomandat eu vreodată ca poziție de ascultare centrul camerei.
Și ce e aia „încăpere cu potențial de unde staționare”? Una care are pereți, nu? Posted Image

Noroc cu indiciul undelor stationare ca ti-a scurtat timpul de cautare Posted Image
Cu peretii e mai greu. Esti sigur ca generezi unde stationare fara sa tii cont si de restul de conditii din camera respectiva?
De fapt ar fi trebuit sa ai o alta tresarire in plus, desi deja e clar ca nu ai de unde. Povestea cu triunghiul echilateral este una fixa, babaete, una care nu tine cont de caracteristicile acustice ale incaperii. Cu asta trebuia sa completezi Posted Image

Edited by vata_pa_batz, 18 December 2020 - 19:14.


#124
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,842
  • Înscris: 04.10.2014
Nu trebuie să caut nimic. Tu trebuie să cauți pentru a da citate. Ia compară câte citate dau eu și câte dai tu. De ce? Pentru că eu unul aplic și practic niște chestii, ceea ce înseamnă ca a trebuit să le înțeleg pentru a le face să meargă. Eu pot să „scriu cu cuvintele mele”.

View Postvata_pa_batz, on 18 decembrie 2020 - 19:14, said:

Esti sigur ca generezi unde stationare fara sa tii cont si de restul de conditii din camera respectiva?
Orice cavitate rezonantă are moduri. Pentru a nu rezona trebuie să aibă o construcție specială care să prevină reflexiile repetate de energie suficientă (prin orice metodă, dispersie, absorbție).

O altă șmecherie este să eviți să pompezi energie în moduri.

#125
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,729
  • Înscris: 24.10.2015

View PostJean-Luc_Picard, on 18 decembrie 2020 - 18:25, said:


What? E vorba despre ce am scris eu?

Nu, el a spus ca boxele lui scot bas foarte bun si daca cineva vrea mai mult e cocalar :D

#126
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,842
  • Înscris: 04.10.2014

View Postvinciun, on 18 decembrie 2020 - 20:03, said:

Nu, el a spus ca boxele lui scot bas foarte bun si daca cineva vrea mai mult e cocalar Posted Image
Am văzut după. Inițial am înțeles că îmi reproșezi mie o presupusă exprimare neelegantă.

Edited by Jean-Luc_Picard, 18 December 2020 - 20:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate