Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie
 Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma
 Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat
 RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML
 

Recomandare sistem boxe 2+1 sau 5+1

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#73
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008

View Post4ndr3i-13, on 16 decembrie 2020 - 12:09, said:



corect, cred ca intr-o alta postare am zis ca ar avea, dar ma uitam eu gresit la alte microlaburi

depinde ce e important pentru tine, daca te intereseaza si intrarea optica sau bluetooth trebuie sa mergi spre edifier, daca nu e un must, poti merge lejer si pe microlab 6c

spun aceeasi chestie, ele amandoua sunt ok dupa mine, depinde pana la urma si de gustul fiecaruia, deci daca ai posibilitatea poti sa le comanzi pe amandoua, le testezi si faci retur la care nu iti place :)


offtopic, guys, puteti sa lasati celelalte discutii deoparte sau sa le mutati in privat?
Bluetooth e optional pt mine, ar fi dragut sa aiba, dar ma intereseaza in principal 2 lucruri: calitatea sunetului si sa il conectez la laptop. :)

Am facut retur la pocnitorile de logitech, desi nu fara emotii. Mi-am comandat Microlab 6C new de pe emag. Notsure, daca nu sunt multumit de ele tu imi faci returul de data asta!
O sa revin in curand cu un mic review de profan. Pana atunci mai usor cu orgoliile de injineri, ca nu vreau sa mi se inchida topicul

#74
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 02.01.2008
cu mesajul de mai sus eu ii raspunsesem lui overseas :D

dar oricum chiar sunt curios ce parere ai dupa ce le testezi macar cateva zile

#75
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Postandrei100, on 16 decembrie 2020 - 22:17, said:

Notsure, daca nu sunt multumit de ele tu imi faci returul de data asta!

Crezi ca mi-e greu sa-ti completez o fisa de retur? Imi zici datele si trimit eu formularul.

Daca nu esti multumit nici de astea, ai belit-o, tre sa strangi 2-3 mii de lei ca sa iti rezolvi situatia.

Va trebui sa le asezi in camera cat mai ok, la 30-50cm de peretele din spate si la minimum 80cm de peretii laterali. Puse pe standuri sau pe mobila (dar nu bagate IN mobila) pe ceva la 60-80cm de sol, decuplate (parca au picioruse, daca nu, tre sa pui ceva intre ele si mobila), iar daca sunt pe mobila, trebuie mobila solida, care nu tremura, eventual sa nu fie dulapuri care sa intre in rezonanta. Ar fi bine sa zici dimensiunile camerei (Lxl), ca sa vedem si pe ce latura s-ar potrivi, ca nu ai DSP, deci tre sa ai grija ce faci.

Edited by Notsure, 17 December 2020 - 10:01.


#76
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008
Poate nu chiar atat, Dali LP6 sunt 1500 de lei si sigur suna mai bine. Evident, diferenta nu ar fi asa mare ca de la logitech la microlab, sper Posted Image

Asa arata camera mea. Posted Image Banuiesc ca imi sugerezi sa le pun pe lateralele biroului, pe niste standuri, dar nu ar merge si chiar pe colturile din spate ale biroului, daca il departez un pic de la perete?

Attached Files



#77
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,822
  • Înscris: 04.10.2014
Asculți din pat sau de la birou?

#78
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008
De la birou 95% probabil.

#79
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,156
  • Înscris: 09.01.2007
Pentru ascultat la birou as merge pe niste casti bune, nu dati cu parul.

#80
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,822
  • Înscris: 04.10.2014
De la birou îți bați capul degeaba, nu respecți nicio regulă elementară de poziționare în raport cu boxele, ești în near field, n-ai nicio treabă cu triunghiul echilateral și cred că-ți mai pot găsi și alte hibe fundamentale.

#81
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostJean-Luc_Picard, on 17 decembrie 2020 - 14:11, said:

De la birou îți bați capul degeaba, nu respecți nicio regulă elementară de poziționare în raport cu boxele, ești în near field, n-ai nicio treabă cu triunghiul echilateral și cred că-ți mai pot găsi și alte hibe fundamentale.

"Near field" inseamna cimp electric, cuplare capacitiva, n-are treaba cu astea. In orice pozitie exista teoretic frecvente, sau grupuri, care nu se aud deloc

#82
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,822
  • Înscris: 04.10.2014
„Near field”, în românește câmp apropiat, dacă asta e o problemă, înseamnă zona față de boxă în care comportamentul nu este predictibil din cauza unor fenomene complexe, care includ și difracția, printre altele, sursa sonoră având dimensiuni prea mari în raport cu distanța de la care este ascultată pentru a putea fi rezonabil aproximată printr-o sursă punctiformă.
Nu știu de ce tu din poziția de teoretician te tot contrazici cu unii care fac chestii practice pe probleme care nu țin de ecuații și modele idealizate (în cazul de față de fapt țin și de acelea).

#83
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008

View Postoverseas, on 17 decembrie 2020 - 13:39, said:

Pentru ascultat la birou as merge pe niste casti bune, nu dati cu parul.
La casti am tot ascultat pana acum, vreau sa mai dau urechilor mele o pauza. Pt ca la casti sunt tot timpul tentat sa ascult la volum maxim sau aproape de maxim. Cred ca daca boxele ar fi la 1 m de urechile mele, la un volum moderat spre low nu as percepe distorsiuni.
As mai avea optiunea sa le pun la capetele patului, dar asta inseamna cablaraie peste tot.

#84
petrisor_popescu

petrisor_popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2007

View Postvata_pa_batz, on 17 decembrie 2020 - 14:18, said:



"Near field" inseamna cimp electric, cuplare capacitiva, n-are treaba cu astea. In orice pozitie exista teoretic frecvente, sau grupuri, care nu se aud deloc
Din ce punct de vedere argumentezi?
Din căutările pe Google(goagle) am văzut referințe doar la boxe(incinte acustice) privind termenul de: Near Field, Nearfield și Near-Field nimic din alt domeniu.
Boxe near field: boxe/incinte acustice pe care le asculți de aproape sau într-un câmp apropiat, așa înțeleg eu cel puțin.
P. S. Mulțumesc anticipat și te rog frumos fără aroganțe gratuite, eu vreau doar să înțeleg cel puțin la un nivel minim.

Edited by petrisor_popescu, 17 December 2020 - 15:25.


#85
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Apropos de ce spune colegul Jean-Luc.
Spuneam că ieri am făcut o audiție la volum aproape maxim la amplificatorul Yamaha 803 cu Wharfedale 4.2 EVO. Vreau să vă spun că în triunghiul echilateral se auzea shitty de tot. Sau mai aproape de boxe.
Dacă mă distanțam la circa 4m de ele sunau impecabil. Când eram aproape nu era audiție ci efectiv hărmălaie.
Nu știu eu cu unde staționare, nestaționare și alte drăcii, dar știu și înțeleg ce-mi aud urechile. Așa că treaba asta nu-i chiar simplă.

Am auzit destui care au ascultat boxe într-un loc și se auzeau magnific și la ei acasă erau de tot rahatul.

#86
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,822
  • Înscris: 04.10.2014

View PostReactor2015, on 17 decembrie 2020 - 16:01, said:

Vreau să vă spun că în triunghiul echilateral se auzea shitty de tot.
Triunghiul echilateral nu e literă de evanghelie, depinde și de dimensiunile camerei, distanța dintre boxe și distanța boxelor de pereți.

View PostReactor2015, on 17 decembrie 2020 - 16:01, said:

Dacă mă distanțam la circa 4m de ele sunau impecabil. Când eram aproape nu era audiție ci efectiv hărmălaie.
Exact asta se întâmplă. În (contestatul) Near Field fix aceleași boxe pe același amplificator se aud substanțial diferit față de Far Field. Când ești prea aproape de boxe, începe să conteze și faptul că urechea e la distanțe semnificativ diferite de părți diferite ale membranei difuzorului și începe să conteze și cea mai mică reflexie, în cazul din desenul de mai sus reflexiile din tăblia mesei și din monitor (și ce-o mai fi pe birou și prin preajma boxelor).

#87
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,180
  • Înscris: 16.10.2008
Il contesta(termenul resectiv) doar vreun "teoretician"( trad. soarece de bilioteca) care are prea putine contacte cu lumea reala. Mai ales a domeniului lui de " expertiza".

Edited by edigee, 17 December 2020 - 16:18.


#88
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postpetrisor_popescu, on 17 decembrie 2020 - 15:15, said:

Din ce punct de vedere argumentezi?
Din căutările pe Google(goagle) am văzut referințe doar la boxe(incinte acustice) privind termenul de: Near Field, Nearfield și Near-Field nimic din alt domeniu.
Boxe near field: boxe/incinte acustice pe care le asculți de aproape sau într-un câmp apropiat, așa înțeleg eu cel puțin.
P. S. Mulțumesc anticipat și te rog frumos fără aroganțe gratuite, eu vreau doar să înțeleg cel puțin la un nivel minim.

Citeste asta si vei intelege la ce incearca sa se refere. Sint niste greseli aici, dara asta este alta tema
https://community.sw...ersus-far-field

Ideea de near field poate fi descrisa mai exact in electro-magnetism. "Electro" vine de la cimpul electric, asa cu exista el in interiorul unui condensator. In "near field" predomina de regula cimpul electric. In "far field" apare si componenta magnetica. Cele doua compononente sint vectori perpendiculari unul pe celalalt.
Revenind la ideea de "near field" in acunstica, asa cum se vede in linkul de mai sus, te afli in near field in regiunea de doua lungimi de unda pentru semnalul transmis.
Iar acum fii atent la o chestie:
Lungimea de unda lambda = Viteza sunetului impartita la frecventa. La o frecventa de 100Hz ai Lambda = 343m/s/100Hz = 3,43m. Altfel spus, chiar si la 6m tot in "near field" te afli.
La 1kHz ai Lambda = 343m/s/1000Hz = 0,34cm => Near field inseamna 60cm
Cu cit creste frecventa, cu atit scade distanta considerata ca fiind acest "near field"
Acuma sa spuna cineva ca initiatorul ar fi "pericol" sa se pozitioneze in "near field", practic la citiva cm de boxa.
De aia n-am luat in serios interpelarea ;)

View Postedigee, on 17 decembrie 2020 - 16:17, said:

Il contesta(termenul resectiv) doar vreun "teoretician"( trad. soarece de bilioteca) care are prea putine contacte cu lumea reala. Mai ales a domeniului lui de " expertiza".

Foarte fina aluzia

View PostReactor2015, on 17 decembrie 2020 - 16:01, said:

Apropos de ce spune colegul Jean-Luc.
Spuneam că ieri am făcut o audiție la volum aproape maxim la amplificatorul Yamaha 803 cu Wharfedale 4.2 EVO. Vreau să vă spun că în triunghiul echilateral se auzea shitty de tot. Sau mai aproape de boxe.
Dacă mă distanțam la circa 4m de ele sunau impecabil. Când eram aproape nu era audiție ci efectiv hărmălaie.
Nu știu eu cu unde staționare, nestaționare și alte drăcii, dar știu și înțeleg ce-mi aud urechile. Așa că treaba asta nu-i chiar simplă.

Am auzit destui care au ascultat boxe într-un loc și se auzeau magnific și la ei acasă erau de tot rahatul.

Evident ca nu e. Si nu are nicio treaba cu vreun triunghi echilateral Posted Image

#89
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Daca biroul chiar e atat de lat precum arata in poza, pui boxele in lateral pe birou, lasi 20cm in spate si ...nu stiu ce sa zic, ideal sa asculti cu scaunul dat vreun metru mai in spate. Daca o faci in timp ce lucrezi la acel birou, va fi pozitia un pic prea apropiata de boxe, si ca distanta pana la ele, si pentru ca s va deforma un pic triunghiul. Dar nu e un capat de lume, incearca, posibil sa obtii rezultate decente fata de logitec. Ceva ce mai poti face daca iti permite spatiul e sa tragi biroul 10-15cm mai departe de perete, sa poti pune boxele mai la distanta fara sa le lipesti de perete. Solo6 nu sunt facute sa sune rau de aproape si nici tweeterele nu-s asa departate de woofer incat sa apara probleme grave la 1m daca te apropii. Sub 1m nu mai garantez.

Edited by Notsure, 17 December 2020 - 16:34.


#90
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,822
  • Înscris: 04.10.2014

View Postvata_pa_batz, on 17 decembrie 2020 - 16:25, said:

te afli in near field in regiunea de doua lungimi de unda pentru semnalul transmis.
N-are nicio legătură cu lungimile de undă și nici nu e valabilă afirmația că, dacă e bine la 1kHz, e bine peste tot, mai ales că 1 kHz e deja destul de „pițigăiat”, cam sus pentru a fi luat ca bază.

View Postvata_pa_batz, on 17 decembrie 2020 - 16:25, said:

Cu cit creste frecventa, cu atit scade distanta considerata ca fiind acest "near field"
Nu. E o noțiune globală și oricum în audio muzical percepția generală a calității sunetului depinde fundamental de frecvențele joase.

View Postvata_pa_batz, on 17 decembrie 2020 - 16:25, said:

Acuma sa spuna cineva ca initiatorul ar fi "pericol" sa se pozitioneze in "near field", practic la citiva cm de boxa.
A scris colegul Reactor2015 mai sus ce experiență a avut la diferite distanțe de boxe. Dar normal că teoria ta seacă surclasează percepția lui practică. De fapt omul n-a auzit nimic, și-a imaginat sau e surd.

View Postvata_pa_batz, on 17 decembrie 2020 - 16:25, said:

Ideea de near field poate fi descrisa mai exact in electro-magnetism. "Electro" vine de la cimpul electric, asa cu exista el in interiorul unui condensator. In "near field" predomina de regula cimpul electric. In "far field" apare si componenta magnetica. Cele doua compononente sint vectori perpendiculari unul pe celalalt.
Nu are nicio legătură în discuția asta câmpul electromagnetic, cu două componente legate (electrică și magnetic), transversal, cu câmpul cu o singură componentă și longitudinal de unde acustice sonore.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

17 user(s) are reading this topic

0 members, 17 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate