Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Recomandare sistem boxe 2+1 sau 5+1

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#37
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostJean-Luc_Picard, on 15 decembrie 2020 - 19:32, said:

Ba poți să ai 30 dB între maxim și minim sau poți să ai 15 dB.

În cazul real n-o să scadă niciodată la zero în nul, rămâne ceva acolo, nu e camera un paralelipiped perfect cu pereți care doar reflectă, nu absorb, nu transmit.

Punctele de nul sint altceva

#38
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,796
  • Înscris: 04.10.2014
Eu vorbesc despre maximele și minimele de pe curba de răspuns. Poate termenii de ventru și nul nu sunt ultra-corecți după o știință foarte pedantă, dar, dacă incinta ar fi ideală, am avea chiar ventre și nuluri acolo.

Chiar se produc interferențe constructivă și distructivă în punctele respective.

Edited by Jean-Luc_Picard, 15 December 2020 - 20:03.


#39
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostJean-Luc_Picard, on 15 decembrie 2020 - 20:01, said:

Eu vorbesc despre maximele și minimele de pe curba de răspuns. Poate termenii de ventru și nul nu sunt ultra-corecți după o știință foarte pedantă, dar, dacă incinta ar fi ideală, am avea chiar ventre și nuluri acolo.

Chiar se produc interferențe constructivă și distructivă în punctele respective.

Le amesteci. Ca sa recapitulam, ai zis asa:

View PostJean-Luc_Picard, on 15 decembrie 2020 - 18:43, said:

De exemplu că este o mare diferență de tărie între diferite note, deci ai ventre și nuluri pronunțate de la undele staționare.

Io iti spun pur si simplu ca in legatura cu undele stationare nu exista termen de noduri pronuntate. Ultra-corect este sa intelegi ce se intimpla. Nulurile sint pur si simplu similare trecerilor prin zero ale unei sinusoide. Unda stationara reprezinta suprapunerea dintre frontul emis si cel reflectat. De fapt se poate extinde treaba asta pentru surse care emit pe directii diferite in acelasi timp. Unda stationara va avea lungimea de unda Lambda/2, unde Lambda este lungimea de unda a frecventei care creeaza unda stationara. La distantele k*Lambda/4  incepind fie de la sursa, fie de la peretele de reflectie vei avea asa numitele noduri. In punctele alea viteza relativa a moleculelor de aer este maxima, dar nu se aude nimic. De aia nu are niciun rost formularea "nuluri pronuntate".
Mai departe, in toate punctele k*Lambda/2 obtii punctele de presiune acustica maxima. Acolo viteza relativa a moleculelor de aer este minima si acolo se aude la maxim. Astea sint asa numitele ventre = burti = amplitudinea sinusoidei. Si da, amplitudinea undei stationare este suma celor doua amplitudini date de unda directa si unda reflectata.
Specific pentru unda stationara este faptul ca punctele astea de nul si ventre se afla in aceleasi puncte, invariabil deci.
Tocmai pentru ca se produce interferenta respectiva alterneaza punctele descrise. Dar nul este nul, nu pronuntat

Edited by vata_pa_batz, 15 December 2020 - 20:27.


#40
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,796
  • Înscris: 04.10.2014

View Postvata_pa_batz, on 15 decembrie 2020 - 20:26, said:

De aia nu are niciun rost formularea "nuluri pronuntate"
Măcar citează-mă corect. Am spus „ventre și nuluri pronunțate”, referindu-mă la diferența între maxim și minim (respectiv la aspectul vizual al graficului).

#41
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostJean-Luc_Picard, on 15 decembrie 2020 - 21:11, said:

Măcar citează-mă corect. Am spus „ventre și nuluri pronunțate”, referindu-mă la diferența între maxim și minim (respectiv la aspectul vizual al graficului).

Nu esti onest deloc. Nu te lasa mindria prosteasca sa-ti recunosti greseala. Slab, ia-ti portia  Posted Image

#42
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,796
  • Înscris: 04.10.2014
Uite aici. Gaura de la 125 Hz la 53 dB și vârful de alături de la 84 Hz la peste 74 dB. Pentru mine peste 21 dB pe intervalul a puțin peste o jumătate de octavă și la pantele pe care le au extremele înseamnă „pronunțat”.
Nu te legi de concepte, te legi de modul în care sunt exprimate, de alegerea cuvintelor. (Și mai bagi și o explicație științifică pe care nu știu de unde ai tras concluzia că n-o cunosc.) Apropo, e măsurătoare făcută de mine, nu e pescuită de pe net, nu discut teorii și abstracțiuni sau idealizări, discut situații concrete din practică (personală).

Attached Files



#43
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostJean-Luc_Picard, on 15 decembrie 2020 - 23:31, said:

Uite aici. Gaura de la 125 Hz la 53 dB și vârful de alături de la 84 Hz la peste 74 dB. Pentru mine peste 21 dB pe intervalul a puțin peste o jumătate de octavă și la pantele pe care le au extremele înseamnă „pronunțat”.
Nu te legi de concepte, te legi de modul în care sunt exprimate, de alegerea cuvintelor. (Și mai bagi și o explicație științifică pe care nu știu de unde ai tras concluzia că n-o cunosc.) Apropo, e măsurătoare făcută de mine, nu e pescuită de pe net, nu discut teorii și abstracțiuni sau idealizări, discut situații concrete din practică (personală).

Inca o data citatul mai jos. Te invit sa nu ma aburesti ca nu sint partenerul ideal pentru tactici din astea. O multime de indivizi fac masuratori pe lumea asta. Problematic devine atunci cind îi pui sa interpreteze ce vad. Nu te-a pus nimeni sa amesteci undele stationare in toata povestea asta, tot asa cum nu te-a pus nimeni sa formulezi timpenii, dupa care sa insisti cu tactici de invaluire

View PostJean-Luc_Picard, on 15 decembrie 2020 - 18:43, said:

De exemplu că este o mare diferență de tărie între diferite note, deci ai ventre și nuluri pronunțate de la undele staționare..


#44
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,796
  • Înscris: 04.10.2014
Ce vorbești colega? Cum adică să nu amestec undele staționare? Dar ce cauzează „plonjonul” (dip) de la 125 Hz? Indiciu: nu e S.B.I.R., am avut și așa ceva, dar nu în graficul ăsta; se manifesta la o singură boxă și semnificativ mai sus în frecvență (ceea ce este și normal).

View Postvata_pa_batz, on 16 decembrie 2020 - 00:44, said:

O multime de indivizi fac masuratori pe lumea asta.
Nu cred că o mulțime de indivizi știu să le facă în mod corect și au și cu ce.

Edited by Jean-Luc_Picard, 16 December 2020 - 00:53.


#45
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostJean-Luc_Picard, on 16 decembrie 2020 - 00:52, said:

Ce vorbești colega? Cum adică să nu amestec undele staționare? Dar ce cauzează „plonjonul” (dip) de la 125 Hz? Indiciu: nu e S.B.I.R., am avut și așa ceva, dar nu în graficul ăsta; se manifesta la o singură boxă și semnificativ mai sus în frecvență (ceea ce este și normal).

Esti fenomenal. Nici acum n-ai priceput ca m-am legat de "nulurile tale pronuntate". Posted Image
Poti sa amesteci ce vrei tu ca ipoteza de lucru, numai sa nu o comiti aiurea. Daca erai baiat destept, ai fi facut mai multe masuratori din pozitii diferite. Cel tirziu dupa prima masuratoare ar fi trebuit sa calculezi frecventele de rezonanta posibile pentru incaperea aia, ca sa vezi daca macar ipotetic poate fi vorba despre unde stationare. Dupa asta mutai masuratoarea in macar 3 puncte la distanta definita de Lambda/4. Ca sa vezi daca se rezolva problema, mutai subul la 1/4 din distanta dintre pereti si refaceai masuratorile in aceleasi puncte...Of, te lauzi ca esti inginer electronist cu derapaje laterale prin acustica

#46
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,796
  • Înscris: 04.10.2014

View Postvata_pa_batz, on 16 decembrie 2020 - 01:11, said:

Esti fenomenal. Nici acum n-ai priceput ca m-am legat de "nulurile tale pronuntate". Posted Image
Poti sa amesteci ce vrei tu ca ipoteza de lucru, numai sa nu o comiti aiurea. Daca erai baiat destept, ai fi facut mai multe masuratori din pozitii diferite. Cel tirziu dupa prima masuratoare ar fi trebuit sa calculezi frecventele de rezonanta posibile pentru incaperea aia, ca sa vezi daca macar ipotetic poate fi vorba despre unde stationare. Dupa asta mutai masuratoarea in macar 3 puncte la distanta definita de Lambda/4. Ca sa vezi daca se rezolva problema, mutai subul la 1/4 din distanta dintre pereti si refaceai masuratorile in aceleasi puncte...Of, te lauzi ca esti inginer electronist cu derapaje laterale prin acustica
Colega, vinzi castraveți grădinarului. Se face o măsurătoare cu mai multe microfoane plasate în mod inteligent. Evident că bag dimensiunile camerei într-un calculator care îmi indică toate frecvențele modale (inclusiv acelea care zici tu că nu există). De asemenea, mai bagi semnal sinusoidal în sistem și te plimbi prin cameră să asculți unde ai maxime și unde ai minime, pentru că la geometrii ciudate zonele de maxim și minim nu se mai distribuie frumos ca în calcule școlărești cu paralelipipede. După ce am toate informațiile, știu exact unde trebuie pus sub-ul sau trebuie puse sub-urile, nu mai trebuie să mut nimic haotic și fără țintă precisă. Felul în care te agăți de sfertul ăla ca orbul de bâtă, îmi arată că nu ai configurat practic niciun sistem la viața ta sau poate unul singur.

Edited by Jean-Luc_Picard, 16 December 2020 - 08:15.


#47
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 02.01.2008

View Postandrei100, on 15 decembrie 2020 - 18:51, said:

Am stat vreo 4 ore azi pe comparatiile tipului si am vazut si aceste Edifiere. Nu imi plac, mediile sunt sufocate, zici ca esti sub apa. La Microlab pot sa mai adaug un pic de bass daca simt ca nu e suficient, dar detaliile lipsa de pe medii nu prea se pot recupera.
Modelul mai nou de Edifier din al doilea clip e mai aproape, dar tot parca nu are un range asa mare, desi pe specs scrie altceva.

atunci comanda Microlab si testeaza-le :D si scrie aici parerea ta. Oricum cum au mai zis si ceilalti, la pretul asta sunt unele din cele mai ok.

#48
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostJean-Luc_Picard, on 16 decembrie 2020 - 08:14, said:

Colega, vinzi castraveți grădinarului. Se face o măsurătoare cu mai multe microfoane plasate în mod inteligent. Evident că bag dimensiunile camerei într-un calculator care îmi indică toate frecvențele modale (inclusiv acelea care zici tu că nu există). De asemenea, mai bagi semnal sinusoidal în sistem și te plimbi prin cameră să asculți unde ai maxime și unde ai minime, pentru că la geometrii ciudate zonele de maxim și minim nu se mai distribuie frumos ca în calcule școlărești cu paralelipipede. După ce am toate informațiile, știu exact unde trebuie pus sub-ul sau trebuie puse sub-urile, nu mai trebuie să mut nimic haotic și fără țintă precisă. Felul în care te agăți de sfertul ăla ca orbul de bâtă, îmi arată că nu ai configurat practic niciun sistem la viața ta sau poate unul singur.

Tu esti gradinarul ? Posted Image  Vezi ca dormi pe scule

#49
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Imi trebuie si mie ceva pentru dormitor, muzica si TV.

La Solo 6c si 7c nu vad BT si nici intrare digitala.
Edifier R2750 au ambele facilitati.

Nu ar fi rau nici un minisistem bun Panasonic pana in 1000 lei cu boxele mai puternice.

Edited by overseas, 16 December 2020 - 11:42.


#50
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,796
  • Înscris: 04.10.2014

View Postvata_pa_batz, on 16 decembrie 2020 - 11:40, said:

Tu esti gradinarul ?
Nu mi-ai răspuns la întrebare. Da, cred că am mai mult experiență concretă și soluții practice decât tine. Tu pari blocat în niște ecuații și niște prejudecăți rigide.
Și mai lasă grobianismele și vino cu argumente palpabile.

Edited by Jean-Luc_Picard, 16 December 2020 - 11:44.


#51
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 02.01.2008

View Postoverseas, on 16 decembrie 2020 - 11:41, said:

Imi trebuie si mie ceva pentru dormitor, muzica si TV.

La Solo 6c si 7c nu vad BT si nici intrare digitala.
Edifier R2750 au ambele facilitati.


corect, cred ca intr-o alta postare am zis ca ar avea, dar ma uitam eu gresit la alte microlaburi

depinde ce e important pentru tine, daca te intereseaza si intrarea optica sau bluetooth trebuie sa mergi spre edifier, daca nu e un must, poti merge lejer si pe microlab 6c

spun aceeasi chestie, ele amandoua sunt ok dupa mine, depinde pana la urma si de gustul fiecaruia, deci daca ai posibilitatea poti sa le comanzi pe amandoua, le testezi si faci retur la care nu iti place :)


offtopic, guys, puteti sa lasati celelalte discutii deoparte sau sa le mutati in privat?

#52
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,796
  • Înscris: 04.10.2014
Pe colegul n-o să-l satisfacă să se dea mare în privat. N-are public.

Și nu e chiar pe lângă subiect. Subwoofer-ul nu se pune lângă sateliți precum cartoful în grămadă. Sunt niște reguli aici, altfel omul se va plânge la sfârșit că sună prost.

#53
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Eu nu ascult muzica de pe PC, deci pare ca ceva cu conectivitate mai buna e ce imi trebuie.

#54
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostJean-Luc_Picard, on 16 decembrie 2020 - 11:43, said:

Nu mi-ai răspuns la întrebare. Da, cred că am mai mult experiență concretă și soluții practice decât tine. Tu pari blocat în niște ecuații și niște prejudecăți rigide.
Și mai lasă grobianismele și vino cu argumente palpabile.

Oricit te-ai da peste cap si oricit ai incerca sa maschezi greseala, ea ramine. Ca sa obtii unde stationare, este necesar ca directa si reflectata sa se suprapuna perfect. In amplitudine, frecventa si pe aceiasi directie, deci. Asta este cazul particular al interferentei, icare conduce la unda stationara, indiferent de geometria camerei. Atunci si doar atunci obtii nuluri. Iar nul e nul, nu proeminent Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate