Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

Recomandare sistem boxe 2+1 sau 5+1

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#55
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,822
  • Înscris: 04.10.2014

View Postandrei100, on 14 decembrie 2020 - 15:32, said:

Salut, tocmai am cumparat un sistem 5+1 Logitech z607 si sunt maxim dezamagit de calitatea sunetului pe joase si medii.
[...]
La piese cu frecvente diferite ale bass-ului imi reda doar un bass plat, la unele bass prea puternic care acopera vocalul, ati prins ideea, e de caca. Satelitii sunt ok, dar subwooferul e jale. Am incercat tot felul de reglaje pe egalizator din placa Dell din laptop, dar nu rezolva problema nici 10%.
La Logitech-uri (și altele similare) sub-ul nu e tocmai bun, dar înainte de a încerca ceva din reglaje (nu vei reuși) trebuie să îl pui într-o poziție mai bună, pentru că din ceea ce scrii sigur e pus într-un loc (extrem de) nefavorabil.

View Postvata_pa_batz, on 16 decembrie 2020 - 12:24, said:

Ca sa obtii unde stationare, este necesar ca directa si reflectata sa se suprapuna perfect. In amplitudine, frecventa si pe aceiasi directie, deci.
Fals. Frecvența și faza sunt de ajuns. Amplitudinea nu e necesar să fie identică. Nu ai scădere în zero în punctul de nul, dar ai scădere. Altfel în realitate nu are exista niciodată unde staționare, pentru că întotdeauna ai o atenuare la propagare sau reflexie.

View Postvata_pa_batz, on 16 decembrie 2020 - 12:24, said:

Iar nul e nul, nu proeminent Posted Image
Arătă-mi și mie o măsurătoare (deci ceva real, nu o simulare pe caz simplificat) cu nulul la nivelul zgomotului ambiental (deci nu-ți cer minus infinit decibeli Posted Image ). Eu îți pot arăta mai multe cu „dip”-uri mai mult sau mai puțin adânci. Asta-i și șmecheria în acustică, să eviți urcări prea sus și scăderi prea jos, pentru că fenomenul în sine de undă staționară nu ai cum să-l elimini și chiar dacă ai putea într-o cameră special construită, nu ar fi de dorit, pentru că ar suna oribil.

#56
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostJean-Luc_Picard, on 16 decembrie 2020 - 12:37, said:

Fals. Frecvența și faza sunt de ajuns. Amplitudinea nu e necesar să fie identică. Nu ai scădere în zero în punctul de nul, dar ai scădere. Altfel în realitate nu are exista niciodată unde staționare, pentru că întotdeauna ai o atenuare la propagare sau reflexie.

Esti obositor. Baga un ochi si pe matematica aferenta. Poate o sa pricepi ceva
https://courses.lume...-and-resonance/

Quote

The waves move through each other with their disturbances adding as they go by. If the two waves have the same amplitude and wavelength, then they alternate between constructive and destructive interference. The resultant looks like a wave standing in place and, thus, is called a standing wave.


#57
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,822
  • Înscris: 04.10.2014

View Postvata_pa_batz, on 16 decembrie 2020 - 14:10, said:

Esti obositor. Baga un ochi si pe matematica aferenta. Poate o sa pricepi ceva
Ți-am spus eu. Te-ai rătăcit în ecuații. Bagă tu un ochi în lumea reală, mergi să ascuți un sistem într-o cameră.

#58
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostJean-Luc_Picard, on 16 decembrie 2020 - 14:13, said:

Ți-am spus eu. Te-ai rătăcit în ecuații. Bagă tu un ochi în lumea reală, mergi să ascuți un sistem într-o cameră.

Ti-am explicat fenomenul si ti-am servit si matematica aferenta. Faptul, ca te incapatinezi aiurea, demonstreaza foarte clar ca esti paralel cu teoria, Ca inginer proiectant nu scapi de teoria asta "uscata", dar ca tester ai sanse, dar asta inseamna liga a doua. Singura problema in cazul asta este ca habar n-ai sa interpretezi masuratorile

#59
petrisor_popescu

petrisor_popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2007

View PostJean-Luc_Picard, on 16 decembrie 2020 - 08:14, said:


Se face o măsurătoare cu mai multe microfoane plasate Ăźn mod inteligent. Evident că bag dimensiunile camerei Ăźntr-un calculator care Ăźmi indică toate frecvențele modale (inclusiv acelea care zici tu că nu există). De asemenea, mai bagi semnal sinusoidal Ăźn sistem și te plimbi prin cameră să asculți unde ai maxime și unde ai minime, pentru că la geometrii ciudate zonele de maxim și minim nu se mai distribuie frumos ca Ăźn calcule școlărești cu paralelipipede. După ce am toate informațiile, știu exact unde trebuie pus sub-ul sau trebuie puse sub-urile, nu mai trebuie să mut nimic haotic și fără țintă precisă.
Pe lângă faptul că sunt total afon vis a vis de acustică mi se pare perfect logic ceea ce spui că faci.
Teoria este teorie dar punerea în aplicare/practică cu efecte reale/benefice cred că este adevărata provocare.

#60
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,822
  • Înscris: 04.10.2014

View Postvata_pa_batz, on 16 decembrie 2020 - 14:33, said:

Ti-am explicat fenomenul si ti-am servit si matematica aferenta. Faptul, ca te incapatinezi aiurea, demonstreaza foarte clar ca esti paralel cu teoria, Ca inginer proiectant nu scapi de teoria asta "uscata", dar ca tester ai sanse, dar asta inseamna liga a doua. Singura problema in cazul asta este ca habar n-ai sa interpretezi masuratorile
Hai să-ți „dau și eu porția” (de ecuații):
După cum vezi, în cazul amplitudinilor diferite avem o superpoziție de undă staționară cu undă progresivă. Deși nulul există (ca parte componentă a ansamblului de unde), el este „mai puțin pronunțat” din cauza părții de undă progresivă de amplitudine A - B, care nu lasă rezultanta (să-i zic așa) să scadă la zero.
Daca nici acum nu te recunoști învins și nu-ți ceri aici public scuze pentru afirmațiile deplasate și etichetele greșite, respectul pe care, crezi sau nu crezi, îl am pentru tine va scădea foarte mult. (M-ai mai făcut și să stau să scriu formule matematice în editorul de text.)

Attached Files


Edited by Jean-Luc_Picard, 16 December 2020 - 15:14.


#61
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostJean-Luc_Picard, on 16 decembrie 2020 - 15:13, said:

Hai să-ți „dau și eu porția” (de ecuații):
După cum vezi, în cazul amplitudinilor diferite avem o superpoziție de undă staționară cu undă progresivă. Deși nulul există (ca parte componentă a ansamblului de unde), el este „mai puțin pronunțat” din cauza părții de undă progresivă de amplitudine A - B, care nu lasă rezultanta (să-i zic așa) să scadă la zero.
Daca nici acum nu te recunoști învins și nu-ți ceri aici public scuze pentru afirmațiile deplasate și etichetele greșite, respectul pe care, crezi sau nu crezi, îl am pentru tine va scădea foarte mult. (M-ai mai făcut și să stau să scriu formule matematice în editorul de text.)

Ce-i drept m-am incins si te-am jignit. Pentru asta si doar pentru asta imi cer scuze.
Dar...
1) dar apelul la emotii, magulire...constituie eroare logica.
2) mai departe, ceea ce prezinti tu acolo este pur si simplu principiul superpozitiei, nimic deosebit

Quote

Do standing waves have the same amplitude?
Standing wave, also called stationary wave, combination of two waves moving in opposite directions, each having the same amplitude and frequency. ...

https://sites.ualber.../lecture12.html

Quote

Standing Waves
Especially important example of superposition is the effect of standing wave
Standing wave is formed when two waves of the same amplitude and freguency, travelling with the same speed in opposite directions interfere (add up).

View Postpetrisor_popescu, on 16 decembrie 2020 - 15:02, said:

Pe lângă faptul că sunt total afon vis a vis de acustică mi se pare perfect logic ceea ce spui că faci.
Teoria este teorie dar punerea în aplicare/practică cu efecte reale/benefice cred că este adevărata provocare.

Cind esti total afon parerile nu conteaza. Este da, sau nu cu o probabilitate statistica de 50% sa nimeresti raspunsul corect incercind la intimplare. Mark my words ;)

#62
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,822
  • Înscris: 04.10.2014

View Postvata_pa_batz, on 16 decembrie 2020 - 16:40, said:

apelul la [...] magulire
Nu e măgulire, respect faptul că te ții ferm de știință (până la nivelul de ecuație matematică), pe care mulți au tendința și tentația s-o eludeze (în special pentru că nu au aprofundat-o, să-i recunoască importanța și meritele).

View Postvata_pa_batz, on 16 decembrie 2020 - 16:40, said:

ceea ce prezinti tu acolo este pur si simplu principiul superpozitiei, nimic deosebit
Ți-am demonstrat doar că știu și matematica din spate și știu să scriu și să rescriu o ecuație. Considerentele de ordin calitativ la care recurg de multe ori pentru ușurința transmiterii ideilor au la baza fundamente fizice și matematice solide. Ca inginer de semiconductoare a fost nevoie să mănânc pe pâine și fizică cuantică și matematică, plus că mi-au plăcut dintotdeauna, nu a fost ceva forțat, singur mi-am ales domeniul în funcție de înclinațiile pe care le-am simțit.

#63
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostJean-Luc_Picard, on 16 decembrie 2020 - 16:47, said:

Nu e măgulire, respect faptul că te ții ferm de știință (până la nivelul de ecuație matematică), pe care mulți au tendința și tentația s-o eludeze (în special pentru că nu au aprofundat-o, să-i recunoască importanța și meritele).

Ți-am demonstrat doar că știu și matematica din spate și știu să scriu și să rescriu o ecuație. Considerentele de ordin calitativ la care recurg de multe ori pentru ușurința transmiterii ideilor au la baza fundamente fizice și matematice solide. Ca inginer de semiconductoare a fost nevoie să mănânc pe pâine și fizică cuantică și matematică, plus că mi-au plăcut dintotdeauna, nu a fost ceva forțat, singur mi-am ales domeniul în funcție de înclinațiile pe care le-am simțit.

Mai ramine sa recunosti ca te-ai pacalit si e ok. Pe asta se bazeaza spiritul onestitatii. Chiar daca am uitat pentru o secunda de el, revin cel tirziu atunci cind mi se aduce aminte explicit de existenta lui.

Iti mai dau un indiciu pentru masuratoarea ta. Chiar si fara a realiza unde stationare este posibil sa nimeresti o pozitie in spatiu, in care viteza relativa a moleculelor de aer sa fie minima, sau chiar zero. Mai mult decit atit, acea pozitie nu este singulara, ci se repeta ca distanta la fiecare lambda/2, unde lambda este lungimea de unda a frecventei respective. Problematic este doar faptul, ca in conditii de amestec de frecvente, urechea nu sesizeaza lipsa unei compenente intr-un punct si mai si integreaza semnalul. Efectiv in sensul matematic al cuvintului. Din cauza asta se pierde factorul de forma si informatia legata de frecventa. Altfel stau lucrurile, daca vei cauta explicit punct cu punct pentru un singur sinus/cosinus.
Ti-am zis si repet, pentru a demonstra ca ai unda stationara, ai nevoie de o serie de masuratori. Vezi ce se intimpla la perete, daca ai nod, sau "burta" si cu ce amplitudine, cauti puncte, unde dai din nou de noduri sau dublari de amplitudine....De asta te ajuta teoria, ca sa nu cauti la intimplare

Edited by vata_pa_batz, 16 December 2020 - 17:06.


#64
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,822
  • Înscris: 04.10.2014

View Postvata_pa_batz, on 16 decembrie 2020 - 17:06, said:

Mai ramine sa recunosti ca te-ai pacalit si e ok.
În ce privință? Dacă m-am păcălit, nu mă doare gura să recunosc, de exemplu mai sus am scris „semiconductoare” în loc de „semiconductori” și când mi-am dat seama, se închisese deja fereastra de editare.

View Postvata_pa_batz, on 16 decembrie 2020 - 17:06, said:

Chiar si fara a realiza unde stationare este posibil sa nimeresti o pozitie in spatiu, in care viteza relativa a moleculelor de aer sa fie minima, sau chiar zero. Mai mult decit atit, acea pozitie nu este singulara, ci se repeta ca distanta la fiecare lambda/2, unde lambda este lungimea de unda a frecventei respective. Problematic este doar faptul, ca in conditii de amestec de frecvente, urechea nu sesizeaza lipsa unei compenente intr-un punct si mai si integreaza semnalul. Efectiv in sensul matematic al cuvintului. Din cauza asta se pierde factorul de forma si informatia legata de frecventa. Altfel stau lucrurile, daca vei cauta explicit punct cu punct pentru un singur sinus/cosinus.
Ti-am zis si repet, pentru a demonstra ca ai unda stationara, ai nevoie de o serie de masuratori. Vezi ce se intimpla la perete, daca ai nod, sau "burta" si cu ce amplitudine, cauti puncte, unde dai din nou de noduri sau dublari de amplitudine....De asta te ajuta teoria, ca sa nu cauti la intimplare
Păi nu caut la întâmplare. În primul rând mă uit care sunt frecvențele modale și se aprinde beculețul dacă găsesc o extremă la o frecvență improbabilă (nu printre cele modale sau aproape de ele sau corespunde unui mod de ordin prea mare). În al doilea rând fac măsurători cu mediere spațială, cu mai multe microfoane (comutate prin rotație, multiplexare temporală) plasate în poziții nesimetrice (și evitând punctele modale de ordin inferior, adică n-o să am niciodată un microfon fix în centrul încăperii, de exemplu), cât mai „aleatorii”, astfel încât efectele locale să fie eliminate la mediere (se face și măsurătoare cu un singur microfon în poziția principală de ascultare, să vedem și cum se prezintă situația acolo). În al treilea rând măsor atât ansamblul format din toate boxele, cât și fiecare în parte ca singură sursă de semnal acustic și compar graficele.
E un proces complex, migălos, bine pus la punct.

Edited by Jean-Luc_Picard, 16 December 2020 - 18:11.


#65
petrisor_popescu

petrisor_popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2007

View Postvata_pa_batz, on 16 decembrie 2020 - 16:40, said:

Cind esti total afon parerile nu conteaza. Este da, sau nu cu o probabilitate statistica de 50% sa nimeresti raspunsul corect incercind la intimplare. Mark my words ;)
Boss, cu ce ți-am greșit? Nici la școala generală(pe vremea lui Ceașcă) nu am fost așa tare mustrat după ce am fost scos la tablă, încă nu știu unde să mă duc: la colț sau înapoi în bancă.
P. S. : Jur să nu îi mai cumpăr niciodată copilului meu vată pe băț(știu glucoza este absolut necesară pentru creier la supraviețuire și dezvoltare pe lângă oxigen) dar nu vreau să aibă efecte secundare, de exemplu:aroganța. Mark my words Boss!

Edited by petrisor_popescu, 16 December 2020 - 19:14.


#66
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,156
  • Înscris: 09.01.2007
Zici ca e Predator vs. Bruzli vs. Martorii lui Iehova.
Ma scuzati, continuati 🤣

#67
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,822
  • Înscris: 04.10.2014
Eu care-s? :)

#68
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Eu zic ca cel mai destept sa cedeze primul..

#69
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,156
  • Înscris: 09.01.2007
Acu stau si ma uit ca prostu la boxe gandindu-ma daca eu chiar aud muzica sau reverberatia siderala a lungimii de unda sinusala convertita in mod pervers de colturile incaperii potentate de faza scurta/ lunga a frecventei subliminale?!

#70
petrisor_popescu

petrisor_popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2007

View Postoverseas, on 16 decembrie 2020 - 19:57, said:

Acu stau si ma uit ca prostu la boxe gandindu-ma daca eu chiar aud muzica sau reverberatia siderala a lungimii de unda sinusala convertita in mod pervers de colturile incaperii potentate de faza scurta/ lunga a frecventei subliminale?!
Acum pun la fiert niște vin și mă bag la audiții, nu pot să mă exprim așa academic ca tine dar vreau să mă simt ok, lasă dracu' undele alea și bucură-te de muzică, îți urez o seară plăcută!

Edited by petrisor_popescu, 16 December 2020 - 20:06.


#71
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,156
  • Înscris: 09.01.2007
Vinul fiert e programat la orele 22.00 trecute fix.
Mama lor de frecvente si hertzi, bag Falco si le reglez.

#72
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018

View PostJean-Luc_Picard, on 16 decembrie 2020 - 19:44, said:

Eu care-s? Posted Image

Nu-i lua/luati in seama, continuati va rog!! Discutia era chiar interesantaPosted Image Posted Image (fara unele chestii din ea dar, daca pe voi nu va deranjeaza, aia e...Posted Image )

Edited by userincognito, 16 December 2020 - 20:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate