Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lungime minima traseu frigorific ...

Restaurante pescaresti prin impre...

De ce se taie unii cu lama?

Întrebare de noob
 Rezistenta la caldura vara

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

Revolut, crypto si taxe
 Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...
 Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner
 

TESLA se privatizeaza

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
222 replies to this topic

#127
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,255
  • Înscris: 21.06.2016
Pe prinipiul asta tot ce face Musk e impotriva short sellerilor.
Eu nu inteleg care e problema voastra cu shortii, ei sint recunoscuti ca un fel de doctori ai bursei, ca lupii.

#128
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,391
  • Înscris: 23.02.2017

View Postargentum, on 18 august 2018 - 04:07, said:

Sunt de acord cu tine on ce priveste aprecierile la adresa sh, dar acolo este permis si ei joaca dupa regulile jocului. Daca facea unul din ei o miscare de genul asta si provoca caderea stockului? Sarea misk in sus
de ce sa sara musk in sus? a zis ca nu il intereseaza bursa, preturile actiunilor... dar a cumparat puternic inainte de twitt
ma rog... speculam. Cel mai mult speculeaza cei care spun ca a consultat avocati inainte sa dea acel twitt sau altele. Ei chiar dezinformeaza.

View Postvrajitoruldinoz, on 18 august 2018 - 07:22, said:

Pe prinipiul asta tot ce face Musk e impotriva short sellerilor.
Eu nu inteleg care e problema voastra cu shortii, ei sint recunoscuti ca un fel de doctori ai bursei, ca lupii.
a cui, cine are o problema cu ei? eu nu am o problema cu ei. colegul inuendo zice ceva de ei, dar spune ca face trading, automat cand faci asta iei si pozitia short, macar pt cateva zile.

musk are ceva cu short sellerii daca nu ma insel.

Edited by unbrutus, 18 August 2018 - 10:27.


#129
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007

View Postunbrutus, on 18 august 2018 - 10:27, said:

automat cand faci asta iei si pozitia short, macar pt cateva zile.
Nu te inteleg, explica cum iau automat pozitia de short daca eu cumpar actiuni. Macar pt cateva zile?

#130
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,391
  • Înscris: 23.02.2017
Trading. Ai zis trading. Vinzi cand e mai scump si apoi astepti sa scada, poate ai un ordin deja plasat pe un pret mai mic, sa recumperi mai ieftin cu un profit.
Cam asta ar fi esenta tradingului.

#131
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Prietene, cred ca tu confunzi grav lucrurile.
Am cerut sa imi explici cum iau AUTOMAT pozitia de short daca eu cumpar actiuni. Hai, ca te laudai ca te-a prins flama tradingului.

#132
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,391
  • Înscris: 23.02.2017

View Postinuendo0, on 18 august 2018 - 10:59, said:

Hai, ca te laudai ca te-a prins flama tradingului.
devotamentul tau fata de mine e impresionant.

Legat de intrebarea ta de mai sus, vezi ca iar iei un ton superior care nu te prinde, nu ai substanta.

Ai spus trading. Nu ca cumperi actiuni. Trading inseamna altceva. buying AND selling. ok? look it up

#133
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Deci daca eu am actiuni si le vand inseamna ca fac short-sell?

#134
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
305.00

Sa ma citez sau e suficient: v,am spus eu...

View Postfigo1988, on 16 august 2018 - 16:17, said:

Nu o sa se intample nimic de genul asta. Nimeni nu face declaratii atat de importante fara sa se consulte cu avocatii. Da, Musk zice multe, dar niciodata nu s-a parlit in felul asta. Sa fim seriosi, e antreprenor cu zeci de ani de experienta in spate, multe miliarde de dolari, voi chiar credeti ca el nu stie ce inseamna SEC si ce are voie sau nu sa spuna? :)


Ieri musk tocmai a devlarat ca nu s,a consultat cu nimeni cand a dat mesajul impricinat

Parca vad ca va da vina pe o conditie medicala si o lipsa temporara de judecata ca sa explice mesajul si sa scape de responsabilitate.

#135
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007

View Postargentum, on 18 august 2018 - 17:00, said:

305.00
Ai o pozitie short?

#136
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,255
  • Înscris: 21.06.2016

View Postunbrutus, on 18 august 2018 - 10:46, said:

Trading. Ai zis trading. Vinzi cand e mai scump si apoi astepti sa scada, poate ai un ordin deja plasat pe un pret mai mic, sa recumperi mai ieftin cu un profit.
Cam asta ar fi esenta tradingului.


Asta nu are nici o treaba cu short selling.
Adica in capul tau daca astept ceva sa fie mai ieftin dar nu detin respectivul lucru in nici un fel inseamna ca sint short? Posted Image

#137
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,391
  • Înscris: 23.02.2017

View Postinuendo0, on 18 august 2018 - 12:11, said:

Deci daca eu am actiuni si le vand inseamna ca fac short-sell?
daca faci trading mai baiatule, asa ai scris tu, ca faci trading. Nu poti face trading doar cumparand actiuni. Si eventual vanzandu=le o singura data.
Ai zis ca faci trading de ani de zile. Asta presupune zeci sute mii de buys and sells. Ce tot te invarti atata in juru cozii cand stii f bine ce ai zis?

View Postargentum, on 18 august 2018 - 17:00, said:

Ieri musk tocmai a devlarat ca nu s,a consultat cu nimeni cand a dat mesajul impricinat

Parca vad ca va da vina pe o conditie medicala si o lipsa temporara de judecata ca sa explice mesajul si sa scape de responsabilitate.
pai deja lumea discuta ce droguri a luat, nu daca a luat
se pare ca se discuta tot mai mult varianta cu influenta unor substante, si pretul de 420 are o legatura cu weed-ul, dar a negat ca ar fi ales acel pret cu aceasta semnificatie, totusi a comentat putin cam dubios "weed is not good for productivity"... adica da-mi altceva ca iau

View Postvrajitoruldinoz, on 18 august 2018 - 18:31, said:

Asta nu are nici o treaba cu short selling.
Adica in capul tau daca astept ceva sa fie mai ieftin dar nu detin respectivul lucru in nici un fel inseamna ca sint short? Posted Image
stimabile omul a zis ca face trading de ani de zile... daca tu poti faci trading fara sa fii si short ani de zile, inseamna ca ori nu faci trading, ori nu stii ce inseamna aia ori pur si simplu o dati in diverse...

Si te rog frumos fii consecvent, nu "in capul tau" ci "in capsorul tau", asa zici tu parca, nu? :)

#138
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Huh? Poti sa faci trading foarte bine fara "sa si fii short".
Nu ca short selling ar fi ceva rau, ce-ar trebui interzis, gresit moral bla bla bla. Dar e bine sa ai ceva experienta si instincte, altfel te poti arde rau.

#139
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
@unbrutus
Tot nu ai reusit sa-mi explici cum "automat cand faci asta iei si pozitia short, macar pt cateva zile".
Deja o iei pe aratura, ca de obicei, cand esti prins cu afirmatii fara sens si incerci sa te scoti dar mai rau te afunzi.
Deja iti zic 3 colegi ca nu ai o treaba cu subiectul, ar trebui sa lasi privirea in jos, sa inghiti in sec si sa mergi mai departe.
Ca atunci cand ti-am demonstrat ca nu stii sa calculezi niste procente, sau ca atunci cand ziceai ca franarea regenerativa este insignificanta, sau cu praful saharian si cate si mai cate balarii cu care ai venit si le sustii doar prin repetare ca un patefon stricat.
Simtul penibilui, stii ce e ala?

Edited by inuendo0, 18 August 2018 - 21:02.


#140
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,255
  • Înscris: 21.06.2016
Eu cred ca nu stie ce e aia si dupa aia se enerveaza pe toata lumea. E simpatic :)

#141
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,391
  • Înscris: 23.02.2017
vad ca limbajul asta "concluzie scoasa din fund" e permis pe forum....
am postat articolul care concluzioneaza ce am spus eu. Musk insusi spune clar in interviu ca ia stimulente, si spune ca weed-ul nu ajuta la productivitate.
Care e concluzia ta?
"Weed is not helpful for productivity. There's a reason for the word 'stoned'. You just sit there like a stone on weed," Mr Musk, 47, said.
https://www.bbc.co.u...siness-45218935

Ca tot il comparati unii cu Steve Jobs, Jobs zicea nici mai mult nici mai putin ca LSD a fost unul din cele mai importante lucruri din viata lui:
It's hardly a secret that Steve Jobs used to indulge in some recreational drug use back in the day. Indeed, Jobs once said that taking LSD was one of the "two or three most important things" he ever did in his life.
https://www.networkw...975-arrest.html

E suficient sa te uiti la prietena lui si sa faci an educated guess daca ia sau nu droguri:
https://www.quora.co...on-Musk-do-acid

Ah, stiu, ca s-a consultat cu avocatii inainte sa dea tweetul ala si ca Tesla se privatizeaza.
Dezinformari crase. Un titlu de topic care induce lumea in eroare si apoi o lunga serie de dezinformari, si culmea, cand cineva iti spune adevarul, mai si sari sa ataci la persoana.

Edited by unbrutus, 19 August 2018 - 10:57.


#142
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
O săptămână plină de FUD. Tipii de mai jos o concluzionează excelent:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B0lXyA7IRuQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

@unbrutus: citeaza unde zice Musk ca ia stimulente, atentie: "STIMULENTE", asa cum zici tu.
As face "an educated guess" despre tine, dar nu o sa-ti placă.


#143
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Sa se posteze si dovada, ca musk se consulta cu avocatii cand afirma cate ceva. Da?

Asta spune el. "Mr Musk also said that he took the sedative Ambien to help him sleep when he was not working: "It is often a choice of no sleep, or Ambien."
According to the paper, his use of the drug has concerned some board members, who wonder if it affects his late-night tweets."

Sedativele pot avea si efecte asupra gandirii.

Oricum musk, a spus ca nu era drogat, cand a afirmat ca Tesla va fi privata.
"In the interview, Mr Musk also said he was not "on weed" when he controversially tweeted about taking the company private.

After the comments from Mr Musk, shares were down 8.8%.

The share drop was encouraged by a UBS note predicting Tesla's Model 3 will lose $6,000 per vehicle, as costs soar."

Nu era pe "weed" atunci, cu referire in timp la acel moment cu privatul teslei. Nu a spus deloc, ca niciodata nu s.a drogat. Sa analizam bine frazele.😉

Edited by Torquemada-666, 19 August 2018 - 13:48.


#144
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Măi dar Musk ăsta trebuie să spună tot ceea ce vrei tu să auzi?
Are vreo obligație față de tine?

Edited by ericmario, 19 August 2018 - 14:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate