Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024
 Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia
 Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata
 Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#361
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Am inteles. Eu nu imi fac planuri pentru 65-70 de ani, cine stie daca oi mai trai pana atunci :). Si cine stie ce se mai inventeaza pana atunci. Citeam ieri ca cei de la  Tesla vor sa scoata nu stiu ce super baterie in urmatoarele 6-12 luni, care ar schimba total abordarea energiei alternative (prin posibilitati de stocare foarte mari, etc). Asa ca 20 cm sunt buni momentan, si mai vorbim peste 20 de ani :)

#362
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 27.02.2008

View PostoMariusRO, on 25 martie 2015 - 13:20, said:

Am inteles. Eu nu imi fac planuri pentru 65-70 de ani, cine stie daca oi mai trai pana atunci Posted Image. Si cine stie ce se mai inventeaza pana atunci. Citeam ieri ca cei de la  Tesla vor sa scoata nu stiu ce super baterie in urmatoarele 6-12 luni, care ar schimba total abordarea energiei alternative (prin posibilitati de stocare foarte mari, etc). Asa ca 20 cm sunt buni momentan, si mai vorbim peste 20 de ani Posted Image

plus ca..daca e prea pasiva..unde  mai e farmecul...te plictisesti daca nu reglezi zilnic cate o rotita pe la vreo centrala..termostate..debite..temperaturi...Daca e pasiva..nu mai are farmec :)) Plus ca...recuperarea investitiei in 20 de ani..in conditiile in care...noi nu stim cum vor evolua lucrurile..preturile..tehnologiile...nici pt maine..dapoi pt la anu'..nu stiu ce sa zic..

#363
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007
ok. revenind la topic, si considerand cei 20cm pe peretii exteriori, supusi la o diferenta maxima de temperatura de 30grd, si podeaua care va avea 30 grd iar pamantul va avea cca 15, putem trage o concluzie: polistirenul de sub placa ar putea fi pus la jumatate fata de cel de pe pereti.

Daca insa avem in vedere ca peste 20 de ani NU vom vrea sa daramam casa pentru a suplimenta izolatia de sub placa, eu as recomanda macar 15 cm EPS... Sau 30cm paie (un strat de baloti), cu straturile de protectie anti-animalutze aferente (plasa metalica subtire, stropire cu solutie NaOH conc.10%, sticla cioburi). E mai mult decat e strict necesar acum, dar ce bine o sa prinda....
La izoaltia de pe pereti se poate umbla. La cea de sub casa.... nup.

#364
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Sau 30cm paie (un strat de baloti), cu straturile de protectie anti-animalutze aferente (plasa metalica subtire, stropire cu solutie NaOH conc.10%, sticla cioburi).

Baloti de paie, adica cum sunt aia de pe camp?  La pereti inteleg, ca nu sunt mari solicitari, sau la tavan intre capriori.. dar sub placa.. adica sa stea toata casa pe ei?! Ce rezistenta la compresiune au, nu se taseaza in timp? Ca vorba ta.. la pereti mai umbli dar sub casa...

#365
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007
Trebuie precomprimati nitel (asa cum vin de pe camp nu sunt buni, sunt prea largi), se mai comprima si in timpul constructiei, dar apoi nu se mai taseaza in timp. Rezistenta la presiune este foarte buna. Nu am cifre la indemana, dar am "studiat" deja problema.

#366
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,039
  • Înscris: 11.03.2006
Cu toata precomprimarea, stropirea, plasa, cioburile cred ca ajungi la pretul polistirenului pecare il cumperi de la magazin si il asezi pe jos.

#367
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007
plasa e sub 5 lei/mp; stropeala cu lesie e 20-30 bani/mp; cioburile sunt gratis; pentru precomprimare confectionezi o presa manuala din lemn; se pierde cam 20% din dimensiunea balotilor, 30% daca intr-adevar reusesti sa faci o presa foarte puternica.
balotii costa cca 3 lei bucata, maybe 4 lei cu transport, si intra 3 la un metru patrat. Cu compresie, ca altfel nu prea incap.
total 12 lei balotii, 5 lei plasa, 30 stropirea, hai 18 lei/mp

polistirenul obisnuit costa 160-170 lei/mc. Nu grafitate sau alte bunataturi.
la 20cm grosime ar fi 32-33 lei/mp, fara transport.

#368
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007
mea culpa, mai trebuie peste nisip, sub paie, o foaie de polietilena de 0,2mm, 6-10 lei/kg, deci 0,25kg deci pana in 2,5 lei. Sau se poate pune polistiren de 2cm, costa cam 3,2 lei (deci cam la fel, un pic mia mult) dar se adauga la izolatie, deci se amortizeaza cu consumul de combustibil pe urmatorii 20-30 de ani.

#369
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Suna interesant, dar oare ce inginer structurist o sa puna asta in proiectul tehnic? Si ce constructor o sa isi asume sa execute? Eu unu pentru o economie de 1200 de lei la 100 mp de amprenta nu m-as risca.

#370
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007
O sa te mire, dar exista. Exista si arhitecti care si-au schimbat optica si acum proiecteaza case naturale si ecologice, si ingineri care le calculeaza, si echipe care le fac. Ii numeri pe degetele de la o mana, adevarat. Dar exista. Un exemplu aici- este singurul pe care l-am salvat, deoarece va fi cel mai relevant - cred - in viitorul previzibil, dar am mai intalnit destule articole in ultimii ani in care e vorba despre constructii din materiale naturale si oamenii care le fac. Exista chiar antreprenori care au transformat paiele si lemnul intr-o afacere (personal nu-mi place chestiunea dar asta nu schimba cu nimic realitatea): fac pereti prefabricati, din lemn si paie precomprimate, cu un pret destul de piperat. Au si 4 sau 5 cm de lana de lemn ca material suplimentar de izolatie (din nou, chestia asta e ceva de genul prafului in ochi dpmdv, dar ... sa lasam chestiunile acestea la aprecierea cumparatorilor acelui sistem).

Edited by addysoftware, 25 March 2015 - 22:27.


#371
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

fac pereti prefabricati, din lemn si paie precomprimate, cu un pret destul de piperat

Stiu despre ce vorbesti, e o firma din tarile Baltice, au si la noi niste colaboratori, reprezentanti.. nu stiu exact..

Oricum, una e sa proiectezi o casa ecologica de la un cap la altul si alta sa puna @dana84 baloti de paie sub fundatia ei de la o casa din beton :)

#372
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007
da, nu "rimeaza" cu betonul. Se umezesc. Se comprima. Trebuiesc protejate. Etc. De-aia eu am renuntat la beton si merg pe paie si lemn.... pe cat posibil. Cam atat am avut de zis.

#373
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Revin cu noutati. Am atasat planurile actuale, planul de fundatii, un detaliu de fundatie si o sectiune.
Concluzia a fost ca nu o sa termoizolam sub talpa fundatiei, doar pe verticala cu 10 cm de XPS pe interior si pe exterior.
Deasemenea nu putem sa rupem terasa de radierul casei, ca urmare va trebui sa o termoizolam. Aici intrebarile sunt: se termoizoleaza si fundatia terasei? cati cm de termoizolant ar fi recomandat sa punem pe intrados/extrados/fundatie?
La acea iesire in consola e mai complicata situatia din punctul de vedere al termoizolatiei pentru ca nu e usor (din punctul de vedere al executiei) sa o facem sa nu fie la acelasi nivel cu placa peste parter. Si avand in vedere ca la etaj ne-am decis pentru radiatoare, nu incalzire in pardoseala, nu avem nici acea diferenta de nivel data de incalzirea in pardoseala.O solutie era sa avem o treapta la balcon - data de acei 10 cm de termoizolant, dar nu stiu cat e de practic asa. Ce parere aveti? Si inca o intrebare: cum pot sa calculez cata caldura se pierde prin acel balcon daca nu il termoizolam?

Si avem si gard - in proiect si imagini artistice Posted Image . Am pus cateva.

Orice idee e binevenita chiar si acum pe ultima suta de metri (sperm ca saptamana viitoare sa il depunem pentru autorizatie)

Attached Files


Edited by dana84, 02 April 2015 - 15:08.


#374
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postdana84, on 02 aprilie 2015 - 15:06, said:

Concluzia a fost ca nu o sa termoizolam sub talpa fundatiei, doar pe verticala cu 10 cm de XPS pe interior si pe exterior.
Din poza 4, deduc ca este prevazuta intr-adevar izolarea fundatiei, nu doar a elevatiei (cum fac majoritatea), ceea ce este un lucru bun.
Sunt curios insa cum se va aplica izolatia respectiva pe fundatie. Se va face sapatura generala?

View Postdana84, on 02 aprilie 2015 - 15:06, said:

cum pot sa calculez cata caldura se pierde prin acel balcon daca nu il termoizolam?
Pierderea nu este singura problema.
Balconul ne-izolat iti poate produce mucegai in casa. Peretele in zona aceea va fi tot timpul rece, iar daca creste umiditatea interioara (peste aprox. 60%), o sa faca condens pe perete.

#375
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postkolfleading, on 02 aprilie 2015 - 15:17, said:

Din poza 4, deduc ca este prevazuta intr-adevar izolarea fundatiei, nu doar a elevatiei (cum fac majoritatea), ceea ce este un lucru bun.
Sunt curios insa cum se va aplica izolatia respectiva pe fundatie. Se va face sapatura generala?
Cu sapatura generala cred ca ar creste mult costurile fundatiei. Maine o sa ma intalnesc cu un potential constructor sa vedem ce solutii ar avea. Eu sper sa putem face aproximativ cum a facut colegul kpk1 aici
http://forum.softped...4#entry13404851

View Postkolfleading, on 02 aprilie 2015 - 15:17, said:

Pierderea nu este singura problema.
Balconul ne-izolat iti poate produce mucegai in casa. Peretele in zona aceea va fi tot timpul rece, iar daca creste umiditatea interioara (peste aprox. 60%), o sa faca condens pe perete.
Nu inteleg. Doar pentru ca placa balconului nu e termoizolata pe intrados (peretele casei o sa fie termoizolat) poate aparea condens si mucegai?

Inca o intrebare in legatura cu termoizolatia: poate sa fie o problema faptul ca in unele zone folosim 12 cm de termoizolant + placat cu lemn si in altele folosim 20 cm de termoizolant?

#376
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postdana84, on 02 aprilie 2015 - 15:35, said:

Doar pentru ca placa balconului nu e termoizolata pe intrados (peretele casei o sa fie termoizolat) poate aparea condens si mucegai?
E ca si cum peretele n-ar fi deloc izolat in dreptul placii balconului.

Daca n-ai avea balcon, doar perete vertical, ce crezi ca se intampla daca lasi o portiune de 10 cm inaltime, de cativa metri latime, descoperita si neizolata?

#377
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
ai 80k - 90k pregatiti pt casuta asta?

#378
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
1. Incep cu o intrebare indiscreta - familia e asa numeroasa cum se prezinta pe plan sau e ceva programat de viitor ? :)
2. Usa dintre ct si camara poate fi eliminata
3. Observ un deranj structural in zona bucatariie-terasa-camera de zi, cu grinzi ce se intersecteaza in mai multe puncte , fara reazem dar si cu una mai lunga ce nu reazema pe  o grinda cu doua puncte de sprijin pentru descarcare directa. E cam aiurea zona aia . Asa ca mai bine decaleaza peretele de la camera de zi inspre terasa pentru a fi pe acelasi ax cu cel de sus . Terasa iesi cu ea mai in exterior , cu tot cu stalpi , fara nici o.problema.
Usa bucatarie -terasa se decaleaza iar coltul ramas in bucatarie poate fi ocupat de un frigider.
4. Amplasarea scarii va conduce la transformarea unei portiuni din camerei de zi ca fiind una de tranzit . Dar cu decalarea mai in spate mai castigi din spatiu de.mobilare si nederanjata de trafic.
5. Zona de intrare ma deranjeaza pentru ca duce a simplitate, dar daca asta a fost alegerea, asta e . Nu am suportat niciodata ideea de aplecatoare din astea la intrarea principala in casa. Si bunicii nostrii erau mai inventivi cu acel cerdac inainte de intrarea in casa.
6. Semineul ce rol ar avea ?



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate