Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#1
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Salutare tuturor,

    Ma alatur si eu zecilor (poate sutelor) de persoane de pe acest forum care au cerut la un moment dat pareri despre viitoarea casa.

    Avem un teren de 570 mp pe care vrem sa construim o casa pe un singur nivel. Suprafata utila va fi undeva la 160 mp, iar structura casei urmatoarea:
- 4 dormitoare (vrem famile un pic mai mare :) - estimam ca la un moment dat vom fi 5) - undeva in jur de 14 mp dormitoarele de copii si 16-17 mp dormitorul matrimonial
- living - 25-27 mp
- bucatarie inchisa - un pic mai mare pentru ca acolo va fi si locul de luat masa - probabil in jur de 20 mp (+ camara 2 mp)
- 2 bai - 3-6 mp
- CT - pentru centrala in condensatie si masina de spalat - 2-3 mp
- un hol mic la intrare - 3-4 mp
- terasa cu iesire din living - 28-30mp

    Alte detalii:
- deasupra vom turna placa, iar podul va fi circulabil. Momentan acolo vom pune doar o camera de depozitare, iar restul il vom amenaja la un moment dat ca spatiu de joaca pentru copii
- incalzirea va fi in pardoseala (sistem umed in zonele cu gresie, sistem uscat unde o sa avem parchet - parchetul va fi majoritar)
- inaltimea libera a camerelor va fi de 2.7 m
- in pod ne gandim daca sa punem sau nu calorifere
- scara de urcare in pod va fi balansata, din beton, trepte de 17 cu pas de 28 (sub scara vrem sa mai facem o debara) - unde vrem sa punema acuma scara nu este spatiu pentru scara cu podest si cum va fi folosita doar ocazional si mai mult de catre copii ma gandeam ca e ok si balansata
- sub terasa o sa facem un beci
- zidaria pe exterior va fi caramida porotherm de 30, izolatie cu vata bazaltica de 10 cm; iar zidurile din interior din caramida de 25 sau 11; placa de beton de la pod o vom izola cu 3 sau 5 cm polistiren extrudat; acoperis din tigla


    Cam acestea sunt datele actuale. Orice parere legata de ce facem / nu facem bine e foarte bine venita si va multumesc anticipat pentru ea :)

#2
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
La 4 dormitoare baga cel putin 3 bai.

#3
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Bai putine .
3 la dormitoare minim plus una de servici jos undeva pe linga hol, bucatarie - va fi cea mai folosita .
O schita cu impartirea ar fi utila , conteaza foarte mult sa fie practica , sa nu faci km prin casa dupa un patrunjel cind ai putea sa parcurgi citiva metrii .
Nu faceti economie la : izolatia termica, firele electrice, tevi, calitatea betonului din placa .
Sa va interesati d.p.d.v. geologic cum sta zona ! sau spune zona de constructie (cartier)

Edited by rozone, 30 September 2014 - 07:45.


#4
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 26.11.2001
Daca imi este permisa o sugestie, camara trebuie sa fie mai mare. Camera cu geam mic, fara incalzire. As face bucataria deschisa, da senzatia de spatiu si e mai usor de comunicat cu livingul.

Gaseste un diriginte de santier inca de pe acum, o sa poata sa iti dea sfaturi utile referitor la impartire a camerelor, betoane/fiare, etc. Te scuteste de muuulta bataie de cap ulterioara.

#5
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
O observatie: cat copiii sunt mici, bucataria deschisa e f utila, ii poti observa mai usor din ea.
La 2 adulti si 3 copii, 2 bai sunt de ajuns, cu conditia ca macar una din ele sa fie mai mare (9-10mp). Cabina de dus in amandoua, plus o cada in cea mare.
Bafta multa gazdei, seamana mult cu a doua casa ce o am in proiect.
P.s. Eu estimez ca in 70.000 se poate scoate ceva decent.

Edited by denky, 30 September 2014 - 20:57.


#6
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Multumesc pentru pareri. Incerc sa fac o schita la ce avem pana in momentul de fata si sa o atasez azi-maine (nu stiu daca din punct de vedere legal pot sa atasez aici ce avem acuma de la arhitect).

Cu bucataria deschisa e mai complicat: gatim destul de mult si sincer nici nu ma straduiesc sa fie foarte curat pe acolo. Vesnic e plin si de vase, plase de cumparaturi carora inca nu le-a venit randul sa fie despachetate si alte cele si cumva parca mi-ar sta pe creier asta (apoi va trebui sa ma straduiesc sa fie curat si acolo nu numai in living :D).

O sa ma gandesc cum sa facem baile mai mari (momentan sunt doua: una cu cabina si una cu cada) sau trei bai, sa vedem daca iese.

Geologic zona nu e cea mai ok (pe partea dinspre front panza freatica e mai sus), tocmai de aceea beciul a ajuns sa fie sub terasa (mai catre spatele terenului). Cel mai probabil vom investi ceva mai mult si in fundatie, dar asta e, cunosteam problemele din momentul in care am cumparat terenul.

#7
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Atasez si schita pentru ceea ce avem pana acum. Poate ca o solutie cu baile ar fi sa micsoram bucataria si sa facem langa hol o baie de serviciu.

Si inca o intrebare: avand in vedere ca zidurile interioare sunt de 25 ce ar fi mai ok: stalpi + grinzi sau zidarie portanta ? (presupun ca financiar iese mai bine cu zidaria portanta, dar as vrea sa stiu si ce dezavantaje sunt daca mergem pe varianta asta).

Attached Files



#8
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
Avantajul structurii pe cadre este ca poti recompartimenta oricand fara a afecta rezistenta cladirii. Apoi, in interior, poti folosi zidarie cu grosimi mici(sau gips) castigand astfel mai mult spatiu util. De asemenea zidaria exterioara poate avea o grosime mai mica(25 sau chiar 20) astfel ca poti utiliza o termoizolatie cat mai groasa(vata, polistiren sau Multipor de la ytong) pt consumuri cat mai scazute la energia termica.

#9
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
Referitor la planurile tale cred ca un dormitor de 10-12mp pt un copil este arhisuficient. Casa are o forma neregulata ceea ce o sa duca la costuri mai ridicate. Pod pt ce? Cunosc destule persoane care si-au facut pod si dupa cativa ani au realizat ca au cheltuit bani inutil pt ca fie nu-l utilizeaza, fie se depoziteaza acolo lucruri care nu vor mai folosite niciodata.

#10
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View PostAlxdava, on 01 octombrie 2014 - 06:13, said:

Avantajul structurii pe cadre este ca poti recompartimenta oricand fara a afecta rezistenta cladirii. Apoi, in interior, poti folosi zidarie cu grosimi mici(sau gips) castigand astfel mai mult spatiu util. De asemenea zidaria exterioara poate avea o grosime mai mica(25 sau chiar 20) astfel ca poti utiliza o termoizolatie cat mai groasa(vata, polistiren sau Multipor de la ytong) pt consumuri cat mai scazute la energia termica.

Zidurile le-am facut mai groase in interior nu pentru zidaria portanta ci pentru o izolare fonica mai buna. Acuma stau la bloc, zidurile interioare sunt de 11 si nu-mi place cand merge cineva noaptea la baie trage apa si se aude in dormitor sau spal vase in bucatarie si se aude in camera de langa. Da, as gastiga spatiu facand ziduri mai inguste, dar ar trebui sa ma gandesc la un alt sistem de izolare fonica si nu stiu daca merita.

View PostAlxdava, on 01 octombrie 2014 - 06:28, said:

Referitor la planurile tale cred ca un dormitor de 10-12mp pt un copil este arhisuficient. Casa are o forma neregulata ceea ce o sa duca la costuri mai ridicate. Pod pt ce? Cunosc destule persoane care si-au facut pod si dupa cativa ani au realizat ca au cheltuit bani inutil pt ca fie nu-l utilizeaza, fie se depoziteaza acolo lucruri care nu vor mai folosite niciodata.

Podul vrem sa il amenajam ca spatiu de joaca pentru copii, plus o debara de 20-25 mp (oricum ar fi cu copii se aduna muuulte) plus o masa mica da ping-pong ca sa ne relaxam si noi.


Atasez si o schema cu o baie de serviciu la intrare (cel putin cum imi imaginez eu)

Attached Files


Edited by dana84, 01 October 2014 - 07:00.


#11
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Parere personala:
o gramada de bani bagati in fundatie suplimentara , bani bagati in pod - as merge pe P+1
De banii ramasi as cauta materiale termo si fonoizolante pentru pereti - rigips-material f si t izolant - rigips sa nu bag ziduri ca la buncare atomice care sa manince din spatiul util plus ca nevoile peste 20 de ani vor fi altele si se pot demonta . M-as gindi la energii alternative pentru apa calda menajera .
O terasa deasupra casei bine gindita poate oferii acesi bucurie de a fi folosita (mai putin depozitarea lucrurilor inutile care se pot "aranja" in beci .
In beci as amenaja si centrala termica cu tot ce tine de ea - executata si proiectata profesional cu sistem specific de siguranta si ventilare .
Trei copii inseamna oricum ai lua-o doua sexe , nu e necesar dormitor separat, doua ajung , mai mult face spatiul exterior cistigat prin suprapunerea nivelelor .
O "casuta a povestilor" facuta in curte face cit 10 dormitoare pentru copii .
Poti iesii la o plimbare pe str Albinii  si stradutele adiacente unde vad ca se construiesc foarte multe case cu bun gust pe spatii mici - este un lucru foarte important ca romanul si-a dat seama de necesitatea unui arhitect si proiectant adevarat !

Edited by rozone, 01 October 2014 - 09:25.


#12
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
Un plan mai interesant/aerisit/gandit decat ai tu : http://www.metricon....bourne/ascot#20

Poti schimba destinatia garajului si dimensiunea, astfel incat sa se incadreze in continuarea dormitorului 2 sau poti muta dormitorul matrimonial in locul lui scurtand lungimea totala a casei.
In locul baii matrimoniale poti face camera centralei. Aranjamentul bucatariei il poti schimba mutand totul pe peretele exterior si o poti inchide cu pereti subtiri(din gips), eventual transparenti sau semi-transparenti.

Sau: http://www.metricon....rne/bohemian#25 , http://www.metricon....e/copenhagen#34

cu cateva midificari pt reducerea suprafetei.

La fel, cred ca 3 dormitoare nu sunt f necesare. Mai bine doua de cate 14-16mp decat 3 de cate 12. Pana vor aparea copiii, poti folosi aceste camere pt biliard sau alte activitati.

Edited by Alxdava, 01 October 2014 - 10:00.


#13
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
http://www.metricon....urne/banksia#27

http://proiect-e-cas...t-casa-AW018-41

#14
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
iDEAL : http://www.archdaily...ustralian-home/   Posted Image))

http://www.archdaily...des-architects/

Edited by Alxdava, 01 October 2014 - 10:58.


#15
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View PostAlxdava, on 01 octombrie 2014 - 10:50, said:


Pai in cazul asta ce sa ma mai complic fac cate un etaj la fiecare copil :)))

View PostAlxdava, on 01 octombrie 2014 - 09:37, said:

Un plan mai interesant/aerisit/gandit decat ai tu : http://www.metricon....bourne/ascot#20

Poti schimba destinatia garajului si dimensiunea, astfel incat sa se incadreze in continuarea dormitorului 2 sau poti muta dormitorul matrimonial in locul lui scurtand lungimea totala a casei.
In locul baii matrimoniale poti face camera centralei. Aranjamentul bucatariei il poti schimba mutand totul pe peretele exterior si o poti inchide cu pereti subtiri(din gips), eventual transparenti sau semi-transparenti.

Sau: http://www.metricon....rne/bohemian#25 , http://www.metricon....e/copenhagen#34

cu cateva midificari pt reducerea suprafetei.

La fel, cred ca 3 dormitoare nu sunt f necesare. Mai bine doua de cate 14-16mp decat 3 de cate 12. Pana vor aparea copiii, poti folosi aceste camere pt biliard sau alte activitati.

Da, asa-i, par mai aerisite planurile. Stiu sigur ca vrem casa pe un singur nivel. Probabil ca si noi am avut atat de multe cerinte incat asta e ce a iesit in final:
- sa nu fie niciun dormitor numai pe nord, sa aiba cel putin o latura pe est sau vest
- livingul sa fie pe sud cu terasa in spate
- fiind pe un singur nivel sa avem o separare virtuala intre zona de zi si zona de noapte
- sa ne ramana cat mai multa curte in spate (deci sa folosim frontul la maxim - dupa ce scadem cei 3m de-o parte si de alta si sa incercam sa mergem cat mai putin pe adancime)
- copii sunt deja "aproape 2" (o sa fie doi in cateva saptamani, deci pana reusim noi sa finisam casa ... cine stie daca mai apucam sa folosim vreun dormitor pe post de sala de biliard :D)
- nu vreau discutii ulterior intre copii legate de "eu de ce nu am camera mea ca si x", iar 4 copii si sa mai si iasa impartiti egal mai greu

Oricum nimic nu e batut in cuie.

#16
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
Vezi si asa ceva: http://www.houseplan...-0-garage-37164

#17
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
Atunci camere de maxim 10mp/copil este mai mult decat suficient. Pt voi maxim 16mp. Bucataria si living-ul sunt ok.

Nu stiu cat timp liber vei avea cu atatia copii, si sincer, decat sa dau bani pe camere si mese de biliard, mai bine ies in oras la o sala cu pretentii cu prieteni cu tot.

Uite un alt plan la care in continuarea locului de luat masa muti bucataria si anexele: http://www.archdaily...tos_planta-png/

Parerea mea este ca o forma L te-ar avantaja pt ca in interiorul sau poti face o terasa acoperita pt gratare sau alte cele.

#18
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
Si una cu 4 camere, in jur de 180mp total din care mai elimini garajul, vre-o 30. La 150mp casa are tot ce-i trebuie.

http://www.houseplan...ge-modern-38726

Edited by Alxdava, 01 October 2014 - 12:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate