Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#6211
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 03.04.2013

View PostBenderbut, on 13 octombrie 2018 - 15:50, said:

Blatul bucatariei este din pal lucuios?

View Postdana84, on 14 octombrie 2018 - 08:33, said:

Blatul da Posted Image ... Eu un fel de "pal alb lucios", doar că îi zice compozit.
Bendere.... Posted Image

============

View Postdana84, on 14 octombrie 2018 - 08:33, said:

Blatul da Posted Image ... Eu un fel de "pal alb lucios", doar că îi zice compozit.
Cum se prezinta dupa 2 ani? Se mentine? este afectata culoarea cumva?

#6212
KEVO82

KEVO82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 30.08.2007
Am inceput sa citesc si eu acest jurnal, si este destul de lung pentr a putea parcurge toate informatiile in 7 zile cat mai am pana incep si eu santierul.

Ar putea sa imi dea cineva urmatoarele informatii care sigur au fost deja discutate in acest jurnal (va dura cateva zile pana ajung sa citesc acele parti care ma intereseaza)?

- voi avea centrala termica pe gaz, dar vreau sa fiu future proof, pregatit pentru o pompa de caldura apa - apa (pentru ca este cea mai eficienta), sau macar aer-apa. Ce solutii am sa modific fundatia si placa pentru upgrade facil la pompa de caldura pe viitor?
- este suficienta termoizolatia din polistiren de 15cm, si daca da, ce EPS sa aleg, (eventual grafitat ar fi mai bun)?
- cat de gros sa fie polistirenul extrudat?
- este ok daca nu folosesc cofraje Doka ci scandura de lemn? Sa platesc suplimentar pt Doka macar la stalpi, pentru a fi sigur ca nu am segregari, sau e ok si cu scandura?
- recomandati sa dau 14 mii € pe tamplarie aluminiu, sau sa ma limitez la PVC? Cea mai mare deschidere este 345cm si inaltimea este 235cm
- daca la parter am 3.08m inaltimea pana in placa de beton, si la etaj 2.8m, cat va ramane util daca vreau tubulatura prin tavan pentru ventilatie cu recuperare caldura?

Daca are cineva rabdare sa ma ajute si pe mine cu niste raspunsuri avizate, cat de scurte, aici sunt planurile proiectului meu:
https://forum.softpe...6#entry27025438

Daca @dana84 sau @andreilesan, sau restul, mai raspund la acest jurnal, as fi curios ce greseli considerati ca s-au facut in acest proiect, si ce modificari ati face daca s-ar putea :)

As avea si eu nevoie de un proiectant pt ventilatia cu recuperare de caldura Zehnder Q350.
Bine, si pentru instalatiile sanitare si electrice as avea nevoie de proiectant, dar nu e graba.

#6213
alin1979

alin1979

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.01.2011
Buna
Am si eu o constructie in desfasurare si  am gasit foarte multe informatii utile in acest jurnal. Am ajuns la faza de cautare echipa pt tencuit si vroiam sa o rog pe @dana84 sa-mi timita PM cu contactul echipei de la  ea.
Multumesc!

#6214
gogutul

gogutul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 02.02.2010
Buna!
Am citit topicul de la inceput si pana la sfarsitul lui 2018. Am vazut ca ai dou surse de incalzire si vreau sa te rog sa ne spui cum fac fata, in special daca semineul a functionat singur. Daca
face fata si cat consuma? si daca se poate, cat a costat manopera acestuia parca facut de Andrei.
Multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate