Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024
 Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia
 Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata
 Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...
 

Jurnal casa – IS 2014 P+M

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4612 replies to this topic

#4555
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,231
  • Înscris: 23.02.2007
Kolf clampmetrul de mai sus poate masura CA doar cu sondele, inseriat in circuit, corect? Adica poate masura cu clema doar ce este indicat cu alb, iar ce este indicat cu "portocaliu-mustar" doar cu sondele.

#4556
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 manghels, on 05 iulie 2022 - 11:28, said:

3.31V per celula cu diferenta de 0.002v intre celule. Pare ca se descaca uniform celulele.
La 3.31 V nu este deloc relevant. La 3.31V, o celula poate sa aiba 70%, alta poate sa aiba 60%, alta poate sa aiba 80%, ele vor avea aproximativ aceeasi tensiune. Asa este caracteristica tensiune - SoC la LiFePo4 si de aceea daca vrei sa stii cat mai ai in baterie, trebuie folosit un colmetru cum ar fi BMV712. Altfel, e loterie.

 manghels, on 05 iulie 2022 - 11:28, said:

in manualul UPS-ului..zic astia ca la prima folosire sa incarca bateriile la max..apoi sa le descarc pana deculeaza UPS-ul bateria..E ok asa?
N-are nici un rost aceasta descarcare.

In cazul aplicatiei tale, intrucat nu exista comunicare intre BMS si UPS, trebuie facute setarile asa incat BMS-ul sa nu intervina decat daca se strica UPS-ul. BMS-ul trebuie gandit in instalatia ta ca o "siguranta".

INCARCAREA:
  • Bateriile LiFePo4 se degradeaza cate putin la fiecare incarcare la 100%.
  • Bateriile LiFePo4 se degradeaza daca stau la 100% timp indelungat. Orice tensiune peste 3.37V le tine la 100%
  • Bateriile LiFePo4 cu celule de pe aliexpress au rate de auto-descarcare aleatoare, unele o au cam mare, deci nu stau echilibrate, deci au nevoie periodic (saptamanal, lunar) de o incarcare la peste 3.45V pe celula, pentru ca BMS sa poata reface echilibrarea celulelor
Din motivele de mai sus, acest UPS nu pare potrivit pentru baterii LiFePo4. O sa-ti strice bateria in cativa ani daca o tine la 27.6 V permanent pentru ca o forteaza sa stea la 100%.

Ideal ar fi asa:
  • Incarcare pana la 28V (Bulk)
  • Mentinut tensiunea constanta 28V timp de o ora (Absorption) - in acest timp, BMS-ul va face egalizarea celulelor
  • Redus tensiunea la 26.6V (Float) si mentinut constant acest nivel pentru 14 zile - bateria se va descarca lent spre 90%
  • Repetat automat de la pct (1)
Vezi tu cum potrivesti acest scenariu la UPS-ul tau...

Trebuie retinut ca o celula LiFePo4 se incarca pana la 100% chiar si cu 3.40V daca are suficient timp la dispozitie (1 - 2 zile). Iar degradarea apare din cauza nivelului de incarcare ridicat.

DESCARCAREA

Pragul de descarcare la 20.5V este destul de scazut. Daca se atinge acest prag doar o data pe an nu pateste nimic. Daca le descarci saptamanal pana la 20.5V, ar trebui intrerupta descarcarea pe la 24V.

 bobitzaaa, on 05 iulie 2022 - 11:44, said:

Kolf clampmetrul de mai sus poate masura CA doar cu sondele, inseriat in circuit, corect? Adica poate masura cu clema doar ce este indicat cu alb, iar ce este indicat cu "portocaliu-mustar" doar cu sondele.
Tot cu clestele masoara si CA.
Functiile indicate cu portocaliu se activeaza cu butonul galben "SELECT". Cu sondele masoara doar tensiune, capacitate, rezistenta, diode, frecventa.

Are in plus o pozitie Hz cu alb cu care masoara frecventa curentului prin cleste.
Are a doua pozitie Hz cu portocaliu cu care masoara frecventa tensiunii de la sonde.

#4557
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 27.02.2008
Da..din pacate nu e cel mai inteligent UPS..si nici configurabil..Nu cred ca incarca pana la 27.6V dar dupa ce re-incarc iar la 100% o sa masor iar bateria si celulele sa vad la cat le duce (fara consumatori pe UPS). Ca sa nu le tina incarcate 100% prea mult..o sa-i programez o descarcare dupa un program (poate lunar) cu vreun shelly si un contactor/  sa-i tai alimentarea pt o ora sa zicem (asta dupa ce stiu sigur care-i consumul casei / fara consumatorii tari)..incat sa le duc spre 80-85%% ca apoi sa-i dau iar tensiune sa le incarce 100%. Inca nu m-am dumirit ce inseamna 100% in limbajul UPS-ului..ca nici ala nu cred ca respecta specificatiile lui..Dar mai testez.

Cat priveste descarcarea..penele dureroase de curent sunt rare..adica alea de juma de zi (maxim o data pe an in medie..pana acu)..De obicei is scurte..cateva secunde ..iar alea de 1-2 ore cred ca-s de cateva ori pe an. O sa-mi fac o automatizare in HA sa ma anunte pe goagle si telefon cand nu e tensiune de 1 ora..de 2 ore pe retea..etc.

Gata cu descarcarea. Dupa vreo 6 ore si ceva cu consumatori de 140w + consumul UPS-ului..a ajuns pe la 76% capacitatea bateriilor. Il las sa se incarce si vad pe parcurs.

Daca zici ca ar trebui intrerupta descarcarea pe la 24V..atunci pot programa BMS-ul sa taie accesul la baterie la 24V. Trebuie doar sa testez daca-si revine UPS-ul dupa aceasta operatiune; adica dupa ce accesul la bateria e restaurat..daca UPS-ul returneaza vreo eroare..sau pleaca automat pe incarcare. Spre sa nu le prajesc pe aici..

Edited by manghels, 05 July 2022 - 14:34.


#4558
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 manghels, on 05 iulie 2022 - 14:31, said:

Ca sa nu le tina incarcate 100% prea mult..o sa-i programez o descarcare dupa un program (poate lunar) cu vreun shelly si un contactor/  sa-i tai alimentarea pt o ora sa zicem (asta dupa ce stiu sigur care-i consumul casei / fara consumatorii tari)..incat sa le duc spre 80-85%% ca apoi sa-i dau iar tensiune sa le incarce 100%.
Asta nu foloseste la nimic.
Fix invers trebuie facut: incarcate la 100% pt o ora si apoi lasate sa se descarce pana la 90% pentru restul de 719 ore dintr-o luna.

 manghels, on 05 iulie 2022 - 14:31, said:

Inca nu m-am dumirit ce inseamna 100% in limbajul UPS-ului..
Eu ti-am spus: problema asta se rezolva cu BMV712.

Daca NU descarci frecvent asa de jos, poti lasa la 20.5V

Daca crezi ca se ajunge saptamanal pe asa de jos, atunci programeaza BMS-ul sa taie la 24V.

Edited by kolfleading, 05 July 2022 - 14:42.


#4559
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 27.02.2008
Cam asta era ideea si la mine..sa incarce bateriile 100% apoi (daca nu cade deloc tensiunea in luna aia) sa-i dau eu o descarcare fortata pana la 90% (cum zici tu)..apoi sa-l alimentez iar..sa le incarce la 100%. Nu ar trebui sa ajunga la 20.5V asa de des, eu sper sa nu se intample asta nici cand pana de curent e mai lunga..pt ca BMS-ul va decupla bateria.

Am inceput sa citesc si despre BMV712 si am vazut o schema de montaj cu 2 acumulatori..insa nu m-am prins inca cum il montez eu la acumulatorul meu de 24V facut din cele 8 celule de 3.2V.

Attached Files


Edited by manghels, 05 July 2022 - 15:04.


#4560
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 manghels, on 05 iulie 2022 - 15:03, said:

Cam asta era ideea si la mine..
In ideea de la tine, bateriile stau 719 ore pe luna la 100% si o ora pe luna la 90%. Asta nu foloseste la nimic.
Bateriile LiFePo4 trebuie sa stea 719 ore pe luna la 90% si o ora pe luna la 100%. Adica exact invers.


 manghels, on 05 iulie 2022 - 15:03, said:

nu m-am prins inca cum il montez eu la acumulatorul meu de 24V facut din cele 8 celule de 3.2V.
In cutia gri pe care scrie "Battery System 1" se afla cele 8 celule inseriate.

#4561
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 27.02.2008
Ok, nu pare greu de legat in 'instalatie' numai sa nu interfereze cu BMS-ul sa se bata cap in cap.
In caz ca ma hotarasc sa iau un Victron BMV712 o sa am nevoie de ceva support la configurarea lui. Tu il ai cumva in uz?
Merge si pe 12/24 sau 48V? Intreb in caz ca in viitor poate fi integrat intr-un sistem fotovoltaic.Macar sa merite investitia in acest Victron.

Mai astept sa vad la cat se opreste UPS la incarcare..si masor bateria cu multimetrul.

Din ce deduc eu din documentatia UPS-ului el incarca bateria pana la 28V (regland singur curentul pt a nu o distruge). Dupa ce e incarcata o mentine in jurul a 27V.
La UPS-urile de 12V, ar incarca-o pana la 14.4V apoi o mentine pe la 13.8V.

Edited by manghels, 05 July 2022 - 18:29.


#4562
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 manghels, on 05 iulie 2022 - 18:28, said:

Tu il ai cumva in uz?
Da, de vreo 5 ani merge non-stop. A fost initial la un UPS cu LiFePo4 si acum este la ESS.

 manghels, on 05 iulie 2022 - 18:28, said:

Merge si pe 12/24 sau 48V?
Da.

14.4V si 13.8V (respectiv 28.8V si 27.6V la sisteme pe 24V nominal) sunt tensiunile ideale pentru bateriile cu plumb. Pentru LiFePo4 sunt cam mari.

Incarcarea la 14.4V ar putea fi acceptabila daca ai celule de calitate, dar la chinezariile de pe aliexpress exista riscul ca o celula sa depaseasca 3.65V din cauza dezechilibrelor.

Mentinere la 13.8V iarasi este prea mare pentru LiFePo4, bateria va sta la 100% si se va degrada rapid.

-----------------------

PS: TOATE celulele de pe aliexpress sunt rebuturi, nu satisfac standardele de calitate pentru a fi instalate pe masini electrice. Fabricantii de celule gen CALB sau EVE vand la licitatie aceste rebuturi la gramada (mii de celule). Celulele nici macar nu au terminale cu surub, pentru ca pe masini electrice ele se monteaza numai prin sudura in puncte.

Vanzatorii de pe aliexpress le cumpara en-gros, le sudeaza terminale cu surub sau le dau gauri in borne si fac filet interior M6. Unii dintre vanzatori, aia mai "cinstiti" mai fac si niste teste elementare de tensiune si capacitate (vezi pozele din atasament) si arunca celulele care-s chiar moarte de tot. Cele care raman, le vand pe aliexpress ca "A grade", ceea ce evident nu este adevarat.

Si problema este au obiceiul ca la fiecare cumparator sa-i bage 6 - 7 celule bune, si mai arunca acolo si una care stiu ca-i slaba...de cele mai multe ori cumparatorul nu se prinde sau inghite galusca sa nu-si mai bata capul sa plateasca returul pana in China sau primeste "despagubire" 15 dolari...

Dar chiar si asa, bateriile astea mai duc multi ani de zile in utilizari gen ESS sau UPS rezidentiale.

Attached Files



#4563
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 27.02.2008
Nu zic ca n-o fi adevărat dar si prețurile sunt mai accesibile omului de rand. Am făcut comparații si ceva mai de firma ii cel puțin dublu la Ah similar.

Probabil voi lua Victron-ul de care zici la un moment dat, acu ma "kinui" sa-i dau de cap ATS-ului cu ajutorul lui Mister Anaki. O sa încerc si un ATS chinezarie sa ma lămuresc.

#4564
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Exista 2 vanzatori mai cunoscuti care vand celule LiFePo4 "automotive-grade", care nu-s rebuturi, vin insotite de certificatele originale de la producator:

(China) https://szluyuan.en.alibaba.com/

(USA) https://www.sunfunkits.com/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XKxwMW900Jw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4565
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 27.02.2008
S-a oprit incarcarea la 27.1V. BMS-ul asta cred ca o da in balarii..posibil si celulele..dupa cum ai zis. Dar le mai testez...masor..etc.

Edited by manghels, 06 July 2022 - 08:27.


#4566
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Poate ca una dintre celule a ajuns la 3.75V si una este la 3.35V (dezechilibrate).

#4567
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 27.02.2008
Da..tot ce se poate. Trebuie un BMS mai bun.

#4568
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 27.02.2008
PS: voi ce BMS-uri folositi..daca folositi? Doar Victroane..etc?

#4569
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
JK-BMS (luat de pe OLX)

#4570
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 27.02.2008
La asta ma uitam si eu..pe allie...si am mai citit pe forums pe aici ca ar fi bunicel.

JK-B2A8S20P-H la asta ma uitam ( https://www.aliexpre...3c00ujv2z2&mp=1 ) ..doar ca nu-mi dau seama daca trebuie sa fie de 12/24V.

BMS-ul ce-l am..Heyo e asta ( LiFePO4 8S 24V BMS )..dar se pare ca nu face egalizare activa..Exact ce trebuia sa faca..nu face. ( https://www.aliexpre....69621802JQRppo )

Ii bun JK ala ce l-am pus mai sus? Sau sa caut si pe OLX? Mai ai un link de la cel de la care l-ai luat? Poate e mai de incredere..

Edited by manghels, 06 July 2022 - 14:29.


#4571
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 manghels, on 06 iulie 2022 - 14:28, said:

JK-B2A8S20P-H
Faptul ca e cu -H inseamna ca are iesire de comanda pentru un pad de incalzire (bateriile LiFePo4 se degradeaza daca sunt incarcate sub +5 gr. C). Nu cred ca ai pad de incalzire la baterie, asa ca e bun si JK-B2A8S20P  (fara -H).

De pe aliexpress o sa vina in 3 luni de zile ... de pe OLX o sa vina in 2 - 3 zile.

Sunt mai multe variante pe OLX ...

Varianta cu curent de egalizare 1A:
https://www.olx.ro/d...re-IDfNNPz.html

Anunt cu specificatii incomplete, ar trebui sa contactezi vanzatorul sa-ti trimita o poza cu eticheta de pe spate:
https://www.olx.ro/d...th-IDghazo.html

Anunt cu specificatii incomplete, ar trebui sa contactezi vanzatorul sa-ti trimita o poza cu eticheta de pe spate:
https://www.olx.ro/d...th-IDg5e3d.html

Varianta cu curent de egalizare 2A:
https://www.olx.ro/d...le-IDgcShr.html

Nu recunosc nici unul dintre vanzatori, cred ca cel de la care am luat eu nu mai are anunturi.

#4572
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 27.02.2008
Ms, la alea ma uitam acu si eu.
Ce-am luat eu de pe allie a venit destul de repede. Sub 2 luni cred..BMS-ul cred ca a venit si mai repede chiar. Ma mai gandesc...Pe allie e 500 si ceva ron..pe olx se duc peste 1000.

Mai e nevoie la JK si de alte accesorii fata de ce are in pachet? Are BT built-in , senzor temp, cabluri pt balance si un active switch. Am vazut ca suporta si un power board sau display LCD..dar cred ca aplicatia BT de pe tel e destul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate