Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Jurnal casa – IS 2014 P+M

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4612 replies to this topic

#4573
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013
Aplicatia de pe telefon e suficienta.
Pe LCD afiseaza nivelul de incarcare, dar nu masoara prea corect. Asta-i singura hiba la acest BMS.

E bine daca are acel "active switch" - care probabil vroia sa zica "activation switch".

Daca tensiunea pe vreo celula scade sub un prag foarte jos (ex. 2 V), BMS-ul intra intr-un Sleep Mode in care are un consum propriu minuscul, ca sa nu descarce si mai tare bateria cu consumul propriu.

Generatia mai veche de JK-BMS, de care am si eu, trebuie "trezita" din acest Sleep Mode prin conectarea unui incarcator la baterie sau cu o sursa auxiliara de tensiune 5 - 9 V.

Generatia mai noua de JK-BMS are optional acest "activation switch" ca sa-l poti scoate din Sleep Mode si fara charger.

Daca tot comanzi de pe aliexpress, ia varianta cu curent de echilibrare 2A  (B2A).

#4574
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008

View Postkolfleading, on 06 iulie 2022 - 15:19, said:

E bine daca are acel "active switch" - care probabil vroia sa zica "activation switch".

Daca tensiunea pe vreo celula scade sub un prag foarte jos (ex. 2 V), BMS-ul intra intr-un Sleep Mode in care are un consum propriu minuscul, ca sa nu descarce si mai tare bateria cu consumul propriu.

Ce face mai exact acel Sleep Mode? ii da 'shutdown' la baterie pana se incarca si egalizeaza toate celulele? Activation switch..ce face? activeaza BMS-ul? Asta de-l am..are un butonel pe modulul BT pt activare.

Da la 2A ma gandeam: JK-B2A8S20P

Edited by manghels, 06 July 2022 - 15:33.


#4575
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013

View Postmanghels, on 06 iulie 2022 - 15:25, said:

Sleep Mode?
In functionare normala, BMS-ul consuma vreo 25 miliamperi.
In Sleep Mode, consuma vreo 25 microamperi si nu mai face NIMIC. Nu merge nici incarcare, nici descarcare, nici echilibrare, nici bluetooth, NIMIC.

#4576
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Pai si in acele cazuri de sleep mode...trebuie apasat pe vreun buton..sau face auto-switch on intr-un anumi scenariu..
Ma gandesc ca vine in sleep mode..si pe drum..din china..si mai intra in sleep in cazul mentionat de tine..cand is prea debalansate celulele..Cum revine inapoi? Il scot de pe sleep..face active balance sa le ecilibreze....etc? E vreo operatiune manuala de facut cand e montat in instalatie..si intra in sleep din varii motive?

Si 2..ce masa' fac cu BMS-ul actual si celulele pana iau un BMS cu egalizare activa? Rup celulele bucati daca le folosesc asa dezechilibrate o perioada pe UPS?

La amiaza am scos alimentarea UPS-ului si apoi le-a balansat pe toate la 3.326-3.327V iar bateria e pe 26.6V...fara vreun consumator bineinteles.

Edited by manghels, 06 July 2022 - 16:56.


#4577
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013
Sleep Mode este gandit sa-ti protejeze bateria de distrugere prin descarcare exagerata daca ramane luni de zile descarcata si fara incarcare.
BMS intra in Sleep Mode doar daca vreuna din celule se descarca foarte profund, mult sub limita normala de functionare. Sleep Mode intervine mai jos decat "Low Voltage Disconnect".

La modelele noi trebuie apasat butonul ca sa se trezeasca din Sleep Mode.
La modelele vechi trebuie pus un charger pe baterie sau trebuie aplicata o diferenta de potential de 5 - 9 V intre bornele [ B- ] si [ P- ] ale BMS-ului.

La LiFePo4 nu se poate vorbi de balansare la tensiuni mai mici de 3.45V.
Balansarea are ca scop sa egalizeze nivelul de incarcare iar ca metoda de a estima nivelul de incarcare se foloseste de tensiune. Problema este ca sub 3.45V, poate sa fie cam aceeasi tensiune pentru nivele de incarcare diferite.

Edited by kolfleading, 06 July 2022 - 17:33.


#4578
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Bun, deci ce recomanzi sa fac cu celulele astea? Sa le scot de pe bms/ups? Sau sa le las asa vreo 2 luni in care sa le descarc 10% max..când mai cade câte 10 secunde trifazicul pe retea?

Problema ar fi ca le tine in 27.1 ups-ul..

#4579
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013
Imi pare rau, nu pot sa decid eu in locul tau.
Dar pot sa te asigur ca daca stau la 27.1 V, stau la 100% si se degradeaza.

Chiar daca le descarci la 90% pentru o ora pe saptamana, tot e prea putin si nu ajuta.

Eu in locul tau as lua un invertor de calitate pe post de UPS, la care sa-i pot seta tensiunile de Absorption (28V) si Float (26.6V).
Si as renunta la ideea cu ATS-ul pentru intreaga casa.

Edited by kolfleading, 07 July 2022 - 07:51.


#4580
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Da-mi un exemplu de invertor accesibil la buzunar sa suporte setările astea.

#4581
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013
Defineste "accesibil la buzunar".

#4582
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
In jurul a 1k ron :)..dar poti sa-mi dai si niste exemple din ce folositi voi..sa-mi fac o idee.

#4583
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013
MPP Solar PIP 2424 MSE1
https://www.fortesho...ertor-2424-MSE1
Eu n-am folosit, dar in specificatii are setarile necesare si avem multi colegi care folosesc produse MPP Solar si in general lumea e destul de multumita.

Avantaje:
  • Pretul e ok, mai ieftin n-am gasit
  • Are charger solar incorporat...poti sa cumperi 2 panouri fotovoltaice si daca e o pana de curent mai de durata, scoti panourile din debara, le sprijini de un gard, cuplezi 2 mufe si incarci bateriile de la soare pe durata penei de curent.

Dezavantaj: consum in gol 25W

---------------

Eu am folosit mai mult timp un invertor Victron Multiplus Compact 24V / 1600 VA (dar intre timp am trecut la 48V / 5000 VA).
Astazi are pret de lista cam 6000 lei, probabil se cumpara cu vreo 5000 lei nou. Am vazut zilele trecute unul la 3000 lei pe OLX.

Avantaje:
  • Stiu sigur ca are toate setarile necesare si ca functioneaza exact cum scrie la carte
  • Design de joasa frecventa cu transformator toroidal, foarte tolerant la suprasarcini tranzitorii, ca o volanta la un motor
  • Inainte de comutarea de pe baterie pe retea isi sincronizeaza sinusoida cu a retelei ca sa nu apara regimuri tranzitorii periculoase pentru consumatori
  • Pot fi incarcate programe numite Assistants cu care se pot face diverse automatizari
  • Consum in gol 8W

Dezavantaj:
  • Pretul
  • N-are incarcator solar, trebuie cumparat unul separat daca vrei incarcare solara din 2-3 panouri mai mult sau mai putin provizorii.


#4584
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Ok. ms, deci acest MPP incarca bateriile din retea si daca crapa reteaua comuta instant pe baterii?! Avantajul e ca e configurabil si-i setezi exact cum sa incarce bateriile..etc. Consumul de 25w il trage din baterii cand nu e tensiune pe retea, nu?

Ma apuc de citit si despre ele..E bine ca suporta si 2-3 panouri..Daca iau panourile poate incarca bateriile si din solar si din retea? Sau se selecteaza cu prioritate una din cele 2 (retea/solar)? Daca nu e retea..sa intre solar..si inver?!

- regulator MPPT de 40A, permite conectarea a 4 panouri de 260W sau 3 panouri de 330W
- tensiune intrare panouri: max 105V, adică 2 panouri în serie

#4585
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013

View Postmanghels, on 07 iulie 2022 - 09:27, said:

deci acest MPP incarca bateriile din retea si daca crapa reteaua comuta instant pe baterii?!
Da.

View Postmanghels, on 07 iulie 2022 - 09:27, said:

Consumul de 25w il trage din baterii cand nu e tensiune pe retea, nu?
Cand e tensiune la retea, il trage din retea.
Cand nu mai e tensiune la retea, il trage din baterii.

View Postmanghels, on 07 iulie 2022 - 09:27, said:

poate incarca bateriile si din solar si din retea? Sau se selecteaza cu prioritate una din cele 2 (retea/solar)? Daca nu e retea..sa intre solar..si inver?!
Cred ca incarca din oricare este disponibila, incarca chiar din ambele daca ambele sunt disponibile.
Parca am vazut prin manual ca se poate configura separat pe fiecare curentul de incarcare si se poate limita si curentul total de incarcare.

#4586
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Ok, atunci o sa dau anunt sa vand UPS-ul asta..si sa ma interesez de MPP-uri.

Daca ar fi sa instalez cateva panouri..am spatiu la vreo 25ml pe casuta lemnelor...fata de locul unde va fi amplasat MPP-ul.

#4587
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013
Panourile pot sa fie instalate "provizoriu", depozitate pe undeva prin curte si le scoti si le expui la soare doar daca e nevoie (pana de curent de lunga durata).

#4588
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
https://www.spy-shop...lule-450-w.html

Ce părere aveți de Invertoarele trifazate Huawei cu panourile de la Canadian Solar?

#4589
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013
Avem o parere foarte buna.

#4590
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Am pus pauza momentan la toate modificarile..Tre sa-mi fac timp si buget si pt un concediu pe anu' asta.

Intre timp tot testez UPS-ul asta si celulele lifepo cu BMS-ul pe ele..pana apare vreo oferta sa-l vand. Daca stau cu consumatori pe el, se pare ca tine tot timpul bateria in 26.8V..nu mai urca la 27.1V cum facea cand mergea 'in gol' fara consumatori. Celulele stau in 3.356V..si am si ciclat o data bateria..cred ca atunci cand am dus-o spre 80%

Attached Files


Edited by manghels, 12 July 2022 - 08:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate