Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi aduce pe piața din Ro...

Ariana 22 ani din Ploiesti are ne...

Noul BMW seria 3:Sedan și To...

Tractor prin programul rabla
 Care cada de baie e mai buna?

Sfat upgrade ram și ssd

Sonoma 14.3 iMac i5 Late 2013

Reclama peste imagine Samsung 32M...
 Radu Stefan Banica ft. Juno - Sam...

Întrebare lichid de frana pe saboti

Grupul de firme Paysera Bulgaria ...

Upgrade Ryzen 9 5900X -> Ryze...
 Priza aplicata cu intrerupator cu...

Tor cu IP de UK

Sugestii road trip Moldova + Mara...

Recomandare apartament 3 camere
 

Casa solara, minimalista, eco

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#163
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 27.02.2008
Se pot  gasi si ceva solutii pt spatii vitrate mai mari care sa mai tempereze pierderile termice: obloane..rulouri termice..mai de calitate..

Si eu is de parere ca se pierde caldura multa iarna prin spatiile vitrate mari..si eu simt pe pielea mea.. Am incalzire in pardoseala..si in bucatarie (care e pe nord-vest) am vrut spatii vitrade mai decente (motivat de view..etc): usa  e de 2.3 cu 0.9 latime, un geam fix de 1.6 pe 1.9 inaltime..plus inca unu de 0.9 pe 1.4. Fata de alte camere..bucataria parca cere mai multa caldura..(mai bine zis..merge IPAT-ul mai mult din cauza bucatariei)..Am si rulouri la geamurile/usile de pe nord si sud..si la temperaturi extreme le inchid..deci mai ajuta si ele un pic.

#164
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Se pote face o casa bine izolata termic si cu deschidere in sticla pentru lumina naturala,soare si nu in ultimul rand,acea placere a ochiului.
O continuare a peisajului exterior la casa interioara ...si..cand esti in casa,oriunde te-ai uita, sa vezi peisajul de afara,daca esti in pozitia sa iti permiti asa ceva,altfel vei vedea gratarul vecinuilui si/sau alte pereti si ferestre.

Banuiesc un compromise intre ferestre standard si usi rabatabile care sa iti deschida vederea.
Apoi,pe afara,un fel de terasa la usi,dar sa aiba un fel de gard din sticla sau plexiglass gross,de o inaltime de 1.5m care sa mai blocheze din vanturile tari si reci.
La geamuri,am vazut pe undeva in copilarie ceva care sa poate fi inchise noapte sa tina cald si putin zgomot ...si..ziua sa poate fi deschise,ridicat complet sau deschis ca o jaluzea cu piese mici orizintale care sa lase lumina.ochiul dar sa devieze vantul !??

Ca o extrema.. aici:
Acel proiect este fabulous si eu lucrez pe hartie la asa ceva
Cateva puncte:
-este o filozofie de viata,deci nu este pentru toti
-nu este perfecta si inca este expusa la frig si caldura,deci treba izolatie si incalzire / racire
-principalul scop nu este sa devii la zero cu cheltuielile dar rather sa reduci numarul de luni friguroase la cateva ,poate ianuarie - martie.
-lucrezi cu natura ,soare si pomi/vegetabilele


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/30ghnDOFbNQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by EmeraldCountryHouse, 07 October 2018 - 12:10.


#165
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
nu mai pot edita

As fi interesat sa aflu daca fabrica de sticla de la Medias / Sibiu ar putea furniza sticla securizata la acel volum ?
Cred ca fierul este standard,nimic special ?

Lemnul de casa,din cauza ca ne este ploaie sau vant poate fi tratat de la soare foarte usor,dand multi ani resistenta.

Nu am vazut electricitate,panouri solare sau tuburi,dar poate fi adaugate ,facand casa si mai "self-sustainable"

Interesant...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate