Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lungime minima traseu frigorific ...

Restaurante pescaresti prin impre...

De ce se taie unii cu lama?

Întrebare de noob
 Rezistenta la caldura vara

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

Revolut, crypto si taxe
 Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...
 Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner
 

Cum reinstalez un bios?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
gabyaby

gabyaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.07.2013
Salut! Imi pare rau ca deschid un nou topic pe aceasta tema. Acum ceva timp am creeat un topic in legatura cu calculatorul meu care booteaza de pe floppy, iar voi mi-ati spus sa reinstalez biosul. Acum cum pot face asta? :D  
Placa de baza este Matsonic. Astept raspunsurile voastre. Multumesc!

#2
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,202
  • Înscris: 18.04.2008
nu se reinstalează, ci se setează.
ce BIOS ai?

#3
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
@gabyaby Va să zică, actualizare de BIOS, în fine, nu contează. Ne poți spune și modelul plăcii de bază? Și eu am Asus. Caută-mi un BIOS pentru ea.

LE:
Presupunând că ai citit regulamentul forum-ului, ar trebui să ne dai un minim de detalii.

Edited by 10nut, 25 August 2013 - 21:47.


#4
gabyaby

gabyaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.07.2013

 KyKyKyKy, on 25 august 2013 - 21:37, said:

nu se reinstalează, ci se setează.
ce BIOS ai?
Imi pare rau, eu l-am setat sa nu mai booteze de pe floppy dar tot face asa. Este de la bios. Iar baietii de la topicul acela asa mi-au zis. Sa pun dinnou biosul. SI este versiunea 1.21.12

 10nut, on 25 august 2013 - 21:40, said:

@gabyaby Va să zică, actualizare de BIOS, în fine, nu contează. Ne poţi spune şi modelul plăcii de bază? Şi eu am Asus. Caută-mi un BIOS pentru ea.
Matsonic MS9327

#5
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
baietii de la topicul acela asa mi-au zis.”


Își băteau joc de naivitatea ta. Deconectează unitatea flopy de la tensiune sau măcar scoate discheta din unitate ca să nu mai booteze de pe aceasta.

#6
sorinsidesmoke

sorinsidesmoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 21.11.2010
Macar ai dat seve si dupa reboot? incearca sfatul de mai sus si in ultima instanta iti iei bios-ul in functie de chipset de aici:http://www.wimsbios....es/matsonic.jsp

#7
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
Cu "D" sau "E" la sfârşit?

 sorinsidesmoke, on 25 august 2013 - 21:48, said:

Macar ai dat seve si dupa reboot? incearca sfatul de mai sus si in ultima instanta iti iei bios-ul in functie de chipset de aici:http://www.wimsbios....es/matsonic.jsp
Nu cred că o să plătească pentru un BIOS.

#8
gabyaby

gabyaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.07.2013

 10nut, on 25 august 2013 - 21:51, said:

Cu "D" sau "E" la sfârşit?


Nu cred că o să plătească pentru un BIOS.
Litera "E"

 spider_zero_sapte, on 25 august 2013 - 21:47, said:

baietii de la topicul acela asa mi-au zis.”


Își băteau joc de naivitatea ta. Deconectează unitatea flopy de la tensiune sau măcar scoate discheta din unitate ca să nu mai booteze de pe aceasta.
Sincer, nu cred. Dar mi-au zis sa deconectez si cablurile din floppy dar sincer. Habar nu am Posted Image)

Edited by gabyaby, 25 August 2013 - 22:00.


#9
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
După câte văd, nu se găsesc prea multe pentru această placa de bază. Singurul lucru care-ţi rămâne de făcut este să urmezi sfatul lui Mos_Ilie din topicul anterior, resetând BIOS-ul. Este foarte veche placa de bază, prea veche. Nici măcar un manual n-am găsit, fiindcă nici eu nu prea ştiu cu ce se mănâncă.

#10
gabyaby

gabyaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.07.2013

 10nut, on 25 august 2013 - 22:00, said:

După câte văd, nu se găsesc prea multe pentru această placa de bază. Singurul lucru care-ţi rămâne de făcut este să urmezi sfatul lui Mos_Ilie din topicul anterior, resetând BIOS-ul. Este foarte veche placa de bază, prea veche. Nici măcar un manual n-am găsit, fiindcă nici eu nu prea ştiu cu ce se mănâncă.
Stiu ca este veche. Dar revin. Cum resetez biosul ? :)

#11
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
Poți face o poză la placa de bază? Îți putem spune exact unde se află pin-ul "CLRCMOS" (dacă are) și-ți explicăm.
Attached File  Matsonic_MS9327E_Series_Users_Manual.pdf   283.61K   10 downloads Citește manualul. În manual ți se explică ce și cum.

Edited by 10nut, 25 August 2013 - 22:19.


#12
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Bios-ul il poti reseta si prin scoaterea bateriei de pe placa de baza si asteptarea a 30 de minute sa zicem, ca sa fii sigura. De asemenea poti seta First Boot Device: CD-ROM, Second boot device: harddisk (posibil sa iti apara numele harddiskului gen toshiba, samsung) 3: floppy, si ai rezolvat problema.

#13
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007

 gabyaby, on 25 august 2013 - 21:45, said:

Imi pare rau, eu l-am setat sa nu mai booteze de pe floppy dar tot face asa. Este de la bios. Iar baietii de la topicul acela asa mi-au zis. Sa pun dinnou biosul. SI este versiunea 1.21.12
Matsonic MS9327

Mai exact, ce nu face sistemul tau?


 spider_zero_sapte, on 25 august 2013 - 21:47, said:

baietii de la topicul acela asa mi-au zis.”


Își băteau joc de naivitatea ta. Deconectează unitatea flopy de la tensiune sau măcar scoate discheta din unitate ca să nu mai booteze de pe aceasta.
Daca scoti unitatea floppy de sub tensiune, controller-ul acesteia ramane activ si se va cauta boot-area de pe floppy. Din BIOS, setezi sa nu se intample acest lucru si anume, dai Disable la controller-ul FDD...

@ initiator: sistemul tau este mai batran ca tine.... Ca sa nu mai ceara boot de pe floppy, ai doua optiuni:
1) Schimbi bateria de BIOS - La tine este CR2032 si refaci setarile in BIOS.
2) In BIOS, setezi ca unitate de boot hdd.. Sau ODD daca vrei sa reinstalezi windox..

Edited by c14h3r, 25 August 2013 - 22:18.


#14
gabyaby

gabyaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.07.2013

 10nut, on 25 august 2013 - 22:05, said:

Poţi face o poză la placa de bază? Îţi putem spune exact unde se află pin-ul "CLRCMOS" (dacă are) şi-ţi explicăm.
Matsonic_MS9327E_Series_Users_Manual.pdf Citeşte manualul.
Da pot face. Dar CLRCMOS este practic biosul lui nu? Pe acela il scoteam si il bagam la loc cand se reseta si boota de pe floppy.

 potae, on 25 august 2013 - 22:11, said:

Bios-ul il poti reseta si prin scoaterea bateriei de pe placa de baza si asteptarea a 30 de minute sa zicem, ca sa fii sigura. De asemenea poti seta First Boot Device: CD-ROM, Second boot device: harddisk (posibil sa iti apara numele harddiskului gen toshiba, samsung) 3: floppy, si ai rezolvat problema.

Faza cu bateria am sa incerc. Si chestia cu setarea din bios o fac mereu si se reseteaza.

 c14h3r, on 25 august 2013 - 22:13, said:

Mai exact, ce nu face sistemul tau?



Daca scoti unitatea floppy de sub tensiune, controller-ul acesteia ramane activ si se va cauta boot-area de pe floppy. Din BIOS, setezi sa nu se intample acest lucru si anume, dai Disable la controller-ul FDD...

@ initiator: sistemul tau este mai batran ca tine.... Ca sa nu mai ceara boot de pe floppy, ai doua optiuni:
1) Schimbi bateria de BIOS - La tine este CR2032 si refaci setarile in BIOS.
2) In BIOS, setezi ca unitate de boot hdd.. Sau ODD daca vrei sa reinstalezi windox..
Multumesc! Am sa incerc si asta!

#15
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
"CLRCMOS" este jumperul pentru resetarea BIOS-ului sau aducere la setările iniţiale (default). Dacă revine la loc, ar trebui să schimbi şi bateria de pe placa de bază, nemaiputând să păstreze setarile pe care le faci. Altă întrebare, când umbli pe acolo, scoţi din priză calculatorul, nu?

#16
gabyaby

gabyaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.07.2013

 10nut, on 25 august 2013 - 22:24, said:

"CLRCMOS" este jumperul pentru resetarea BIOS-ului sau aducere la setările iniţiale (default). Dacă revine la loc, ar trebui să schimbi şi bateria de pe placa de bază, nemaiputând să păstreze setarile pe care le faci. Altă întrebare, când umbli pe acolo, scoţi din priză calculatorul, nu?
OK. Si da normal ca il scot din priza..

#17
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Teoretic nu poate "boot-a" de pe floppy atat timp cand nu este infipta o discheta bootabila in floppy disk.
Daca spui ca ai dat clear cmos normal ca la Boot order se pune prima data floppy, apoi hdd, apoi cd-rom

Pana la urma tu ce vrei sa faci??

Verifica daca placa ta de baza are condensatori umflati

Attached Files


Edited by xxvirusxx, 25 August 2013 - 22:38.


#18
Maneleist

Maneleist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 11.07.2009

 gabyaby, on 25 august 2013 - 21:36, said:

Salut! Imi pare rau ca deschid un nou topic pe aceasta tema. Acum ceva timp am creeat un topic in legatura cu calculatorul meu care booteaza de pe floppy, iar voi mi-ati spus sa reinstalez biosul. Acum cum pot face asta? Posted Image  
Placa de baza este Matsonic. Astept raspunsurile voastre. Multumesc!


Te salut. Ce ai Calculator Taur (birou) s-au Laptop? Te ajut eu fara sa imi dai nimica. Eu ajut pe toata lumea. Daca esti Din bucuresti te voi ajuta eu asta incazul daca nu te pricepi. Da nu trebuie rstartat Biosul. Ci trebuie sa il modifici unde ai dat sa booteze de la DVD-RW la Flopy. Ok. daca esti din bucuresti ti-l comut eu casa nu mai booteze. E ok? Nu imi dai nimic sincer

Edited by Maneleist, 25 August 2013 - 22:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate