Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat upgrade ram și ssd

Sonoma 14.3 iMac i5 Late 2013

Reclama peste imagine Samsung 32M...

Radu Stefan Banica ft. Juno - Sam...
 Întrebare

Grupul de firme Paysera Bulgaria ...

Upgrade Ryzen 9 5900X -> Ryze...

Priza aplicata cu intrerupator cu...
 Tor cu IP de UK

Sugestii road trip Moldova + Mara...

Recomandare apartament 3 camere

Casa in constructie la tara, ce s...
 Procesor cu pini indoiti, vandut ...

Examene competența lingvisti...

Probleme vw golf 7

laptop acer nu merge tastatura
 

(automatic) Casa duplex S+P+E in mahalaua Rahovei

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
187 răspunsuri în acest subiect

#1
automatic

automatic

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 408
  • Înscris: 19.01.2009
Desigur ca inainte de a deschide acest subiect nou am citit mai multe jurnale de succes de pe acest forum. Am fost impresionat de jurnalele lui: vimp, ingineru bv, toshiba, insurer, casuta_papusilor, feitosak1 si inca multi alti useri. Desigur ca le multumesc pe aceasta cale pentru sfaturile si invatamintele lor!

Acum sa incep cu inceputul: TEMA E vorba de o casa pentru o familie cu doi copii si o bunica. Copii in "foarte scurt timp" isi v-or lua zborul, am in vedere ca timpului trece parca mai rapid ca niciodata si durata pana la finalizarea proiectului  poate fi din ce in ce mai indelungata. Copii cresc si poate pt studii vor parasi cuibul parintesc deci se pune problema in viitor de a ramane cu o casa mare, cu o gramada de camere nefolosite pt doi parinti singuri. Bunica e batrana si cu siguranta noi copii ei ii v-om lua locul intr-un moment dat in  casa mica, suficienta pt doi batrani abandonati. Stop, ca sa nu fim chiar asa de pesimisti... poate v-om locui impreuna cu cel putin un copil care sa ne accepte vecinatatea, sau vinzi/inchiriezi o parte si pastrezi ceea ce e necesar momentului.
E clar ca si costul investitiei e mai mare, dar daca este sa faci ceva in viata cu folos atunci aceasta ar fi momentul, sa ai sanatate si putere de munca pentru a finaliza dorinta.

LOCATIE dupa cum zice si titlul e Mahalaua Rahovei. Ca sa nu supar pe nimeni definitia o gasiti aici:"Din punct de vedere etimologic, mahalaua este un termen de origine arabă, preluat prin intermediul limbii turce. Termenul avea semnificația de “cartier”, aflat în circulație paralelă cu cel de “parohie”. Termenul, care nu cunoștea sensul actual definea cartierul de locuințe,  indiferent dacă acestă era marginal sau central. Degradarea sensului va avea loc începând cu a doua jumătate a secolului al XIX-lea."
De ce aici? dupa multe cautari in mai toate sectoarele capitalei europene Bucuresti, aici a fost disponibil un teren virgin, suficient de mare(690 mp) ca sa-ti faci de cap, pret/mp relativ ok, cu utilitati la poarta adica luxul de a avea canal apa gaze si curent, relativ aproape de scoli si mijloace de transport in comun accesibile copiilor, adica in Bucuresti.

AUTORIZATII Am reusit cu greu sa obtin certificatul de urbanism. De ce? nu stiu? probabil ca fiind un oras si in special un cartier care abunda de investitii, timpul de eliberare a urbanismului s-a prelungit pana la patru luni si jumatate evident functionarii primariei fiind total coplesiti. In sfarsit! daca tot a durat atat as fi vrut sa am satisfactia ca semnatura de pe certificat sa fie originala a primarului si nu o stampila!?! dar dezamagire, stiu eu o fi greu cu semnatu....
Multe avize cerute prin urbanism, consider inutile, dar care pt cineva cu timp si rabdare in max o luna se pot obtine. Campionul birocratiei fiind Radet iar al nesimtirii Enel.
Intre timp am depus pentru autorizatie de construire, inarmat cu multa rabdare si calm. Cred ca nu poate face un pronostic al termenului de eliberare nimeni dar asteptam...linistiti, poate trece "iarna" asta si facem si treaba direct in vara. Sa bagam un pariu ca sa nu ne plictisim?.....o fi iar stampila la semnatura?....

PLANURI Atasez schite de principiu ca sa respect copyrigtul arhitectului dar apreciez sugestii pe marginea lor.

Fișiere atașate



#2
v1rus

v1rus

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 880
  • Înscris: 31.07.2012

View Postautomatic, on 29 martie 2013 - 15:16, said:

Desigur ca inainte de a deschide acest subiect nou am citit mai multe jurnale de succes de pe acest forum. Am fost impresionat de jurnalele lui: vimp, ingineru bv, toshiba, insurer, casuta_papusilor, feitosak1 si inca multi alti useri. Desigur ca le multumesc pe aceasta cale pentru sfaturile si invatamintele lor!

Acum sa incep cu inceputul: TEMA E vorba de o casa pentru o familie cu doi copii si o bunica. Copii in "foarte scurt timp" isi v-or lua zborul, am in vedere ca timpului trece parca mai rapid ca niciodata si durata pana la finalizarea proiectului  poate fi din ce in ce mai indelungata. Copii cresc si poate pt studii vor parasi cuibul parintesc deci se pune problema in viitor de a ramane cu o casa mare, cu o gramada de camere nefolosite pt doi parinti singuri. Bunica e batrana si cu siguranta noi copii ei ii v-om lua locul intr-un moment dat in  casa mica, suficienta pt doi batrani abandonati. Stop, ca sa nu fim chiar asa de pesimisti... poate v-om locui impreuna cu cel putin un copil care sa ne accepte vecinatatea, sau vinzi/inchiriezi o parte si pastrezi ceea ce e necesar momentului.
E clar ca si costul investitiei e mai mare, dar daca este sa faci ceva in viata cu folos atunci aceasta ar fi momentul, sa ai sanatate si putere de munca pentru a finaliza dorinta.

LOCATIE dupa cum zice si titlul e Mahalaua Rahovei. Ca sa nu supar pe nimeni definitia o gasiti aici:"Din punct de vedere etimologic, mahalaua este un termen de origine arabă, preluat prin intermediul limbii turce. Termenul avea semnificația de “cartier”, aflat în circulație paralelă cu cel de “parohie”. Termenul, care nu cunoştea sensul actual definea cartierul de locuințe,  indiferent dacă acestă era marginal sau central. Degradarea sensului va avea loc începând cu a doua jumătate a secolului al XIX-lea."
De ce aici? dupa multe cautari in mai toate sectoarele capitalei europene Bucuresti, aici a fost disponibil un teren virgin, suficient de mare(690 mp) ca sa-ti faci de cap, pret/mp relativ ok, cu utilitati la poarta adica luxul de a avea canal apa gaze si curent, relativ aproape de scoli si mijloace de transport in comun accesibile copiilor, adica in Bucuresti.

AUTORIZATII Am reusit cu greu sa obtin certificatul de urbanism. De ce? nu stiu? probabil ca fiind un oras si in special un cartier care abunda de investitii, timpul de eliberare a urbanismului s-a prelungit pana la patru luni si jumatate evident functionarii primariei fiind total coplesiti. In sfarsit! daca tot a durat atat as fi vrut sa am satisfactia ca semnatura de pe certificat sa fie originala a primarului si nu o stampila!?! dar dezamagire, stiu eu o fi greu cu semnatu....
Multe avize cerute prin urbanism, consider inutile, dar care pt cineva cu timp si rabdare in max o luna se pot obtine. Campionul birocratiei fiind Radet iar al nesimtirii Enel.
Intre timp am depus pentru autorizatie de construire, inarmat cu multa rabdare si calm. Cred ca nu poate face un pronostic al termenului de eliberare nimeni dar asteptam...linistiti, poate trece "iarna" asta si facem si treaba direct in vara. Sa bagam un pariu ca sa nu ne plictisim?.....o fi iar stampila la semnatura?....

PLANURI Atasez schite de principiu ca sa respect copyrigtul arhitectului dar apreciez sugestii pe marginea lor.


Cine sta sa citeasca atata ?! Posted Image

#3
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.579
  • Înscris: 10.05.2007
Cei care stiu sa citeasca...

#4
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.759
  • Înscris: 15.04.2012
Exact!

#5
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.992
  • Înscris: 02.09.2011

View Postv1rus, on 29 martie 2013 - 15:38, said:




Cine sta sa citeasca atata ?! Posted Image

Si cine poate. Te-a obosit cititul, este?

#6
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.759
  • Înscris: 15.04.2012
Asta nu e obisnuit cu postarile Astrul-ui....

Editat de BodCasa, 29 martie 2013 - 17:00.


#7
automatic

automatic

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 408
  • Înscris: 19.01.2009
Sincer a reusit sa parcurg cu rabdare pierzand chiar nopti jurnalele celorlalti useri si a meritat. Pana la urma e un forum nu un banal messenger.
Oricum astept cu placere parerile tuturor si le v-oi multumi pt orice informatie sau critica constructiva.
Desigur ca am nevoie de multe informatii, de recomandari furnizori si calitate materiale, echipe de constructori orice. In viata pana mori ai de invatat si tot nu vei sti totul.

Multumesc!

Am calcat deja toti marii furnizori de materiale si sunt foarte dezamagit. Am constatat ca otel betonul romanesc e pe cale de disparitie si inclusiv depozitul Mechel vinde otel din import Ukraina. Se mai gasesc doar sectiuni de peste 16 mm romanesc in rest e jale. Stiu ca s-a mai dezbatut problema dar personal nu am reusit sa trag o concluzie asupra calitatii. Am gasit otel care venea din Grecia si poate sa cred ca ar fi mai de calitate avand in vedere ca e vorba de o tara EU si nu bananiera ca Ukraina? Voi constructorii de pe aici ce parere aveti? La un moment dat cineva undeva pe forum a pus poze cu striatiile de pe otel ca sa poti sa identifici otelul romanesc si ii raman dator.
Caramida cred ca e deja aleasa Briks cu siguranta avand in vedere caracteristica de rezistenta.
Am nevoie de betoane, agregate, as fi recunoscator vecinilor pt recomandari.
Sunt la inceput si poate ma coplesesc intrebarile si necunoscutele. As vrea sa pocnesc din degete si sa fie totul gata dar asta -i doar un vis.

#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.785
  • Înscris: 27.01.2009
Ia constructor de pe forum

#9
automatic

automatic

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 408
  • Înscris: 19.01.2009
@BodCasa Va rog sa  respectati userii cum si eu si Dvs. ar trebui sa le acordati intreg respectul.! Personal la varsta si educatia mea nu mi-as permita sa va zic "asta"

Cu cea mai mare placere de aceea am deschis acest jurnal ca sa dau si sa primesc informatii inclusiv in alecerea  constructorilor dar in limita regulamentului forumului. Asadar ca astept pe PM oferta si nu in ultimul rand RECOMANDARI.

#10
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.759
  • Înscris: 15.04.2012
Nu am intentionat sa jignesc pe nimeni!
Desi persoana in cauza nu zice nimic!

#11
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.785
  • Înscris: 27.01.2009
Trimite mesaje alora pe care ii stii constructori si cu asta basta
Ei nu or sa vina la tine sa te rupa in oferte ,tu trebuie sa ceri


#12
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 586
  • Înscris: 26.12.2012
O parere ...  Sa ai bafta :D Posted Image

Editat de dan_4_you2003, 29 martie 2013 - 17:49.


#13
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.759
  • Înscris: 15.04.2012
@automatic- daca este o problema ca sunt si eu aici .....imi zici, si ma retrag in liniste!

#14
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.579
  • Înscris: 10.05.2007

View Postautomatic, on 29 martie 2013 - 17:10, said:

@BodCasa Va rog sa  respectati userii cum si eu si Dvs. ar trebui sa le acordati intreg respectul.! Personal la varsta si educatia mea nu mi-as permita sa va zic "asta"
Cred ca postul cu pricina ii era adresat lui Virus.
Referitor la otel beton, nu mai exista romanesc pe piata, cine mai are, doar din stocuri foarte vechi de anul trecut.
Ucraina nu, e sub standarde, incearca sa gasesti produs de Promet, este facut dupa aceleasi norme iar la teste a iesit chiar putin peste cel romanesc, asa ca n-ar trebui sa fie probleme.

#15
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.992
  • Înscris: 02.09.2011
Eu cred ca fierul grecesc nu prea e de cautat..................in general, cam tot ce tine de industria grecilor cam e de evitat. Chiar daca sunt in UE.  Mie ala ucrainean mi s-ar parea mai de incredere, aia mai au totusi un istoric din acest punct de vedere.

Editat de feitosak1, 29 martie 2013 - 20:01.


#16
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.579
  • Înscris: 10.05.2007
Nici spaniol. Eu stiu doar de Promet ca e ok, l-am testat personal anul trecut cand nu se gasea PC de 8 romanesc.

#17
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.992
  • Înscris: 02.09.2011
Apropo.........cine a vazut pe vreun obiect industrial, electronic, electric, tehnic, sau cum vreti sa-i mai spuneti, marca Made in Greece sau Made in Hellas, vreodata, sa mi-l arate si mie Posted Image Cam asa sta treaba cu industria lor.

Editat de feitosak1, 29 martie 2013 - 20:03.


#18
automatic

automatic

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 408
  • Înscris: 19.01.2009
@feito si astrul
feito ai mare dreptate cu Hellasu! Din experienta proprie pot sa confirm ca pe greci ii doare-n basca de agrement CE pt produsele industriale. Oricum sunt stat in statul EU in multe privinte. dar poate fierul ala era din Suedia via Grecia fara taxe......
@astrul s-ar putea sa nu ai dreptate si sa fie poate singura sursa de incredere Spania care a construit mult si are ceva bun simt in constructii. Daca zici ca si l-ai testat e mare lucru! poti un pic detalia?
Ukraina e o catastrofa din toate pct de privire si intradevar cred ca nu sunt in stare sa produca de calitate otel decat femei frumoase...
@ bod scuze eu am inteles ca "asta" eram eu

Acum concluzia cere-i? As fi folosi cu incredere pe cel romanesc avand in vedere ca structuristii nostri si constructorii s-au obisnuit cu acesta a trecut prin ceva cutremure ca sa-l incerce pe cand celelalte ?...

A folosit cineva extrudatul asta turcesc briotherm? Problema e ca numai cel de 5 cm e cumva ok dar cel de 10, 8 cm e de fapt placa de 5 cu 5 sau 5 cu 3 lipite pe marginea santului. Adica ei fabrica numai de max 5 si la cerere fac figura cu lipitul care e inegal si evident nu mai iese nut si feder. Am impaturit eticheta in doua ca sa nu ma lipesc cu adezivul ei.

Fișiere atașate


Editat de automatic, 29 martie 2013 - 21:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate