Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce se taie unii cu lama?

Întrebare de noob

Rezistenta la caldura vara

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...
 JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...
 COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...
 macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces
 

gingie rupta

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
dana789

dana789

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.01.2010
Am observat de vreo 2 saptamani ca o bucatica din gingia de pe un incisiv central lipseste. Care poate fi cauza? Si ce-i mai important - mai creste aceasta la loc???
Acum cativa ani imi sangerau dintii, am fost la medic si in urma unei igiene bucale intense nu mi-au mai sangerat dintii decat foarte foarte rar. In ultimul an, am cam neglijat dantura - nu am carii netratate insa nu am mai facut detartraj si ma spal pe dinti o singura data pe zi seara insa destul de intens, aproximativ 5 minute. Nu imi mai sangereaza dintii decat asa cum am precizat foarte foarte rar.
Se poate sa se fi desprins acea bucata din gingie ca urmare a periajului?? Mentionez ca dau cu periuta pe dintii frontali si in pozitie verticala, nu doar orizontala. E posibil sa fie din cauza unei gingivite? Dintele de pe care s-a desprins gingia nu este mobil deloc si nici ceilalti dinti din gura.

Vreau sa stiu daca se mai poate recupera cumva gingia pierduta. Nu pot sa ajung la medic decat dupa 23 octombrie.

Multumesc

#2
DrDMX

DrDMX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 17.01.2007
Dintii nu sangereaza ( aici nu vorbim de fracturi dentare etc) , gingiile insa pot sangera! Cel mai bine este sa te vada un medic stomatolog . E posibil ca gingia sa se fi retras in zona incisivului, cauzele pot sa fie multiple, medicul o sa stabileasca cauza , gingia nu creste de una singura, in cazul unor retractii gingivale, exista anumite interventii care pot aduce gingia in locul dorit. DAR fara o igiena fff buna , investitia nu merita !! Toate nenorocirile din cavitatea bucala se intampla datorita factorului microbian iar pacientii trebuie sa inteleaga asta !!

#3
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Un periaj agresiv traumatizeaza gingiile si favorizeaza retractia lor.

#4
dana789

dana789

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.01.2010

 Ana_Karr, on 10 octombrie 2012 - 09:03, said:

Un periaj agresiv traumatizeaza gingiile si favorizeaza retractia lor.

Si mai exista posibilitatea sa creasca la loc sau se poate acoperi cumva chirurgical? Si daca da, este costisitor?

Mersi

Edited by dana789, 10 October 2012 - 12:05.


#5
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Se poate acoperi chirurgical, dar niciodata nu va mai arata ca inainte. Este costisitor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate