Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei Freebuds 5i vs OPPO Enco A...

Recomandare dezumidificator silen...

Lungime minima traseu frigorific ...

Restaurante pescaresti prin impre...
 De ce se taie unii cu lama? Non-s...

Întrebare de noob

Rezistenta la caldura vara

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...
 JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...
 COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...
 

Este dureroasa plombarea?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Sal!
Am cel putin o masea gaurita, pentru ca simt durere cand ajunge ceva dulce la ea sau apa rece.
Este dureroasa plombarea?
Multumesc!

#2
mngx

mngx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 30.07.2009
cred ca ai 27 de ani (sorin 84).....deci, la varsta asta sa-ti fie frica de un dentist ??? Asa era si eu ca tine, pana am facut puroi la o masea si m-a costat 250 lei operatia. Dupa aceea, am pus ban de la ban si mi i-am plombat pe toti (circa 10 dinti). :blush: In legatura cu durerea, acum depinde si cat de cariata este maseaua...o sa-ti faca anestezie locala...o sa simti putin, dar suportabil. All the best !!!

#3
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Am mai suferit interventii chirurgicale, dar la dantura doar extractii.
All the best to you too! :)

Edited by Sorin84k, 10 August 2011 - 17:05.


#4
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
maseaua nu e gaurita "pentru ca simti durere la dulce sau la rece."
maseaua e gaurita daca are o gaura de la o carie.
daca o sa te doara? unii lesina la aceeasi durere pe care altii o considera intepatura de tantar.
si depinde fooooarte mult de ce ai tu acolo.
oricum dentistul nu mai doare de multa vreme...

Edited by onlyone, 10 August 2011 - 17:08.


#5
Jo3y

Jo3y

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 09.08.2007
Si eu am stat cu frica vreo 3 saptamani pana sa ajung la programare :)) . Nu e mare lucru! Stiam in ce consta "operatiunea" si stiam ca imi va face anestezie (injectie) in gingie si cu toate ca la analize merg destul de rar ca lesin pe acolo de frica , am trecut peste. Sincer e durerea de 100 de ori mai mare cand te chinuie maseaua decat atunci cand iti lucreaza dentistul.
Fii barbat !!! :thumbup:

#6
Cetatean_Roman1

Cetatean_Roman1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 05.05.2011
Nu e deloc dureroasa plombarea .
La extractia nervului poate sa te doara un pic ( depinde de anestezie )

#7
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Spre deosebire de medicul de familie, nu am un dentist personal, care sa stiu cum lucreaza, nu ma pot baza decat pe parerile a fosti pacienti, pana ajung sa vad personal cat se pricepe.
Multumesc de incurajari! :)

Edited by Sorin84k, 10 August 2011 - 17:13.


#8
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Suntem siguri ca o sa supravietuiesti. Intr-un fel sau altul  :coolspeak:

#9
5lei

5lei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 28.06.2011
Eu am 14 ani si mi-am facut 10 plombe intro saptamana :D toate cu anestezie ( cu seringa , nu cu spray-ul) iar la fiecare dinte imi facea cam 2 doze de anestezie ... Si sa stii ca durerea nu se compara cu cea fara anestezie X_X. De asemenea am auzit cazuri in care pacientul a rezistat cu brio la scoaterea nervului iar cand stomatologul i-a aratat nervul pacientului acesta a lesinat... :mellow:

Edited by 5lei, 10 August 2011 - 17:57.


#10
if_ionut

if_ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 27.02.2011
Este mai putin dureros sa mananci fara dinti. Doar cu gingiile. Asa ... ca babele si ca moshii, care, de la bautura probabil, au ramas "baba-n gura".

Serios vorbind, este o frica generala de dentisti, dar sper ca ti-am facut o idee ca, daca nu te duci sa simti chiar si putina durere pe scaunul dentistului, o sa ajungi sa nu mai ai dinti in gura.

Asa ca sfatul meu, daca se poate numi asa, este: Du-te la dentist cat mai curand posibil, ca sa te repare, ca sa nu ajungi la situatii mai grave cand va trebui sa extraga toata maseaua sau mai rau sa ai parte de o interventie chirurgicala in gura.

#11
bfg2008

bfg2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 15.08.2008
De obicei se face anestezie, locala cu un shpray dupa aia te inteapa in gingie cu un ac mare.
Ai de ales intre durere si intepatura aia care nu prea se simte.

#12
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Ceri sa-ti faca anestezie si n-o sa simti nimic.

Am curatat topic-ul, urmatorii troli care posteaza - direct suspend!

#13
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Depinde de cat de cariata e maseaua, daca te duci din timp nu o sa simti aproape nimic.
Eu am avut 2 carii profunde care m-au durut tare de tot (erau pana aproape de nerv), si am mai avut inca 2 carii medii la care nu am simtit aproape nimic, desi doctorul nu mi-a facut nici un fel de anestezie.
La tine daca a inceput sa doara inseamna ca e cam nasol, si s-a ajuns probabil la nerv.O carie profunda nu e intodeauna vizibila, eu am avut carie care la suprafata avea un punct, iar in interior era varza.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate