Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...
 Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...
 Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata

Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...
 Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...

Lada frigorifica vs congelator

Rezerve periuta de dinti Woya
 

Cresterea curcanilor

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1503 replies to this topic

#127
boss77

boss77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.02.2010

View PostCOSTICAN, on 29th August 2010, 10:39, said:

Gabriel ,de unde ai putut face rost de instalatia pt adapat, aia cu pipe pt pui ma refer , mie mi-ar trebui undeva o lungime de 45-50de metri. Cam cate pipe se pun la 1m liniar?
ati primit mesaju meu

#128
Dollar2010

Dollar2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.06.2010
Referitor la hrana Agroland am facut ieri un experiment pe curcani :am luat 2 Kg de hrana am pus robotul de bucatarie in functiune si am facut-o praf ca uruiala .Ce credeti ?Nu s-au atins de ea desi am pus-o in acelasi recipient cu care sunt hraniti seara .Pur si simplu de mici sunt invatati pe acele granule .

De cateva zile le-au aparut curcanilor si curcilor niste bube rotunde  pe gat cu "cojita".Cojita este cum avem noi cand ne avem o rana .Aveti idee ce poate fi ?Necesita tratament?
In rest  curcanii mei au crescut bine

#129
COSTICAN

COSTICAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.10.2007
Multumesc da am primit mesajul.Sunt din zona Galatiului D-voastra ? In hala intra in jur de 2800 de  pui .  Zic eu , undeva  macar  50--60  pupite. Acum daca puteti preciza ce mai contine o astfel de linie. Banuiesc ca un rezervor de echilibrare a temperaturii cu cea din hala , un regulator depresiune,presiunea fiind cea de la retea -4 atm si ce ar fi interesantpt o astfel de instalatie -----aplicarea tratamentelorin apa de baut,Cred ca folosind-o d-v.aveti idee , poate ar prinde bine si noua.          

      IN  legatura cu pustulele alea de pe capul curcanilor,am avut necazuri si eu cu asa ceva....Varsat de vant....se numeste dar la mine aparusera si pesub aripi. Pustulele se usuca si fac cojite. La d-l doftoru......cit mai repede, ca-i mai bine.  NU mai retin medicamentul, dar daca este asta ma interesez,..

#130
boss77

boss77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.02.2010

View PostCOSTICAN, on 29th August 2010, 18:30, said:

Multumesc da am primit mesajul.Sunt din zona Galatiului D-voastra ? In hala intra in jur de 2800 de  pui .  Zic eu , undeva  macar  50--60  pupite. Acum daca puteti preciza ce mai contine o astfel de linie. Banuiesc ca un rezervor de echilibrare a temperaturii cu cea din hala , un regulator depresiune,presiunea fiind cea de la retea -4 atm si ce ar fi interesantpt o astfel de instalatie -----aplicarea tratamentelorin apa de baut,Cred ca folosind-o d-v.aveti idee , poate ar prinde bine si noua.          

      IN  legatura cu pustulele alea de pe capul curcanilor,am avut necazuri si eu cu asa ceva....Varsat de vant....se numeste dar la mine aparusera si pesub aripi. Pustulele se usuca si fac cojite. La d-l doftoru......cit mai repede, ca-i mai bine.  NU mai retin medicamentul, dar daca este asta ma interesez,..

este o firma in Brasov www.adinter.ro si la Sibiu care au lini de apa cu toata instalatia de care ai nevoie dar ati inceput afacerea sau acum vreti sa incepeti care este spatiul

#131
COSTICAN

COSTICAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.10.2007
Da, este interesanta adresa,cred ca o sa ma interesez pt un pret total la ceia ce-mi trebuie mie. multam frumos!!!!!!. afacerea o am de cativa ani,am adapostul construit nou, cu toata infrastructura[ apa, 380,incalzire,acum lucrez la un micro FNC], iar desfacerea este  sigura.Am optat pt transe nu mai mari de2500- max 3000 buc,[aceasta este cantitatea ce-mi incape in masina, apoi in hala,plus 2-3zile de cazare] dupa care la vanzare.Ultimii sant cazati curcanii, ca se mai incalzeste si afara.Suprafata :  100 - 110M2.

#132
boss77

boss77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.02.2010

View PostCOSTICAN, on 30th August 2010, 13:24, said:

Da, este interesanta adresa,cred ca o sa ma interesez pt un pret total la ceia ce-mi trebuie mie. multam frumos!!!!!!. afacerea o am de cativa ani,am adapostul construit nou, cu toata infrastructura[ apa, 380,incalzire,acum lucrez la un micro FNC], iar desfacerea este  sigura.Am optat pt transe nu mai mari de2500- max 3000 buc,[aceasta este cantitatea ce-mi incape in masina, apoi in hala,plus 2-3zile de cazare] dupa care la vanzare.Ultimii sant cazati curcanii, ca se mai incalzeste si afara.Suprafata :  100 - 110M2.


desfacerea unde o ai si la ce preturi pui ii cresti de mici furajele la ce preturi
ati acesat foduri europene
adapostul il aveti in afara localitati
aveti toate autorizatile a fost greu la cxe costuri va ajuns adapostul si de cati ani ati inceput

#133
COSTICAN

COSTICAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.10.2007
Ca idee:in zona aceasta preturile la terenuri sunt mult mai mici[este o zona sateasca] , fata de alte parti.
    am inceput in 2004 cu:
     0,41HA.---                                                        10000  [  totul exprim in  RON ]
     cladire----proiect,  aut constr ... aproximativ        32000  [cladirea  terminata ]
     380, apa s.a.m.d.                                              6000
     moara ciocanele, inst incalzire[centrala lemn
     cu gazeificare, tun caldura, tip aer --apa              11390
     construit in regie proprie[ munca  bruta  cu zilieri , iar restul--- familia a dus greul ]  

    constructia facuta pe persoana fizica, [avizele se obtin mult mai usor], dupa care contract de comodat cu PFA
    pui : de o zi ---la inceput co firme din RO,acum si din import___ carne , mixt, curca uneori si rata la comanda
    DA este in localitate,  vecinii pe la 80-100m [ 2 mai sunt] ,iar locuinta mea vecina cu cladirea
    furaje: pana la 40-42zile ---nucleu proteic ,nu-l pot afisa sa nu se considere reclama , dar bun raportat calitate pret.        
         Fonduri--- nu am accesat nimic. totul facut in decursul celor 5 ani cu resurse proprii . in perioada aia nu prea aveam noi loc, iar acum  .........?

#134
boss77

boss77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.02.2010

View PostCOSTICAN, on 1st September 2010, 10:30, said:

Ca idee:in zona aceasta preturile la terenuri sunt mult mai mici[este o zona sateasca] , fata de alte parti.
    am inceput in 2004 cu:
     0,41HA.---                                                        10000  [  totul exprim in  RON ]
     cladire----proiect,  aut constr ... aproximativ        32000  [cladirea  terminata ]
     380, apa s.a.m.d.                                              6000
     moara ciocanele, inst incalzire[centrala lemn
     cu gazeificare, tun caldura, tip aer --apa              11390
     construit in regie proprie[ munca  bruta  cu zilieri , iar restul--- familia a dus greul ]  

    constructia facuta pe persoana fizica, [avizele se obtin mult mai usor], dupa care contract de comodat cu PFA
    pui : de o zi ---la inceput co firme din RO,acum si din import___ carne , mixt, curca uneori si rata la comanda
    DA este in localitate,  vecinii pe la 80-100m [ 2 mai sunt] ,iar locuinta mea vecina cu cladirea
    furaje: pana la 40-42zile ---nucleu proteic ,nu-l pot afisa sa nu se considere reclama , dar bun raportat calitate pret.        
         Fonduri--- nu am accesat nimic. totul facut in decursul celor 5 ani cu resurse proprii . in perioada aia nu prea aveam noi loc, iar acum  .........?
bravo si felicitari

#135
COSTICAN

COSTICAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.10.2007
http://img707.images.../dsc08339z.jpg/

amplasarea acesteia

#136
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostDollar2010, on 29th August 2010, 17:21, said:

...
De cateva zile le-au aparut curcanilor si curcilor niste bube rotunde  pe gat cu "cojita".Cojita este cum avem noi cand ne avem o rana .Aveti idee ce poate fi ?Necesita tratament?
...

Asa, la exprimarea matale pe net, eu as zice: diftero-variola ... (??!!).

Daca e sa fie asa ceva, tratamentul vizeaza stoparea complicarii leziunilor datorita infectiilor bacteriene. Eu as recomanda ceva simplu, gen iod povidona (de la farmacia umana) - se badijoneaza leziunile de doua ori pe zi, abundent. Sau glicerina iodata.

Plus un amestec de vitamine AD3E in apa de baut, timp de 7-10 zile (participa la reconstructia epiteliilor).

#137
boss77

boss77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.02.2010

View PostCOSTICAN, on 2nd September 2010, 09:42, said:

aceasta este ferma

#138
vio123456

vio123456

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.09.2010

View PostChaitan, on 5th May 2010, 19:49, said:

Te rog sa ma crezi ca nu am vazut la tara curcan de 10kg.Si eu am crescut curcani comuni si mai mult de 6kg nu au avut. curcile cam 4 kg.
Acum cresc curci de carne in sistem liber cu un adapost simplu din lemn si cu o gradina cu iarba unde pasc nu folosesc concentrate pentru ele.Folosesc un amestec de boabe pentru ele si au in jur de 20kg bucata si fi atent sunt curci nu curcani.Curcile mele mai oua si acum si cand vor stagna vor sfarsi la cuptor.
Eu cred ca, curcile de carne Big6 se preteaza foarte bine si la o crestere in gospodarii la tara.

Curcile mele la 4 luni
Ma numesc  Viorel ,cresc curcani albi de carne pt. familie pana la 8 kg cu concentrat ,dupa care trec la furaj normal.Perioada de trecere la un furaj normal este dificila ,curcile nu prea mananca furajul normal ,daca imi poti da o solutie cum sa procedez .  Furaj normal insemnand porumb ,grau ,ovaz.

#139
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006
Am fost la un vecin, a livrat la Codlea, cel mai nou abator de curca din tara.

Attached Files



#140
Schimbul3

Schimbul3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 22.01.2009

View Postwiseguy76, on 13th September 2010, 18:41, said:

Am fost la un vecin, a livrat la Codlea, cel mai nou abator de curca din tara.

Ce profil de adevarati lucratori in avicultura au aia din poza 2 dai ales ala in sortul cu Barcelona  :coolspeak:

#141
boss77

boss77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.02.2010

View Postwiseguy76, on 13th September 2010, 19:41, said:

Am fost la un vecin, a livrat la Codlea, cel mai nou abator de curca din tara.




la ce pret a livrat si cine ii valorifica

#142
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006

View Postboss77, on 14th September 2010, 09:35, said:

la ce pret a livrat si cine ii valorifica


Iti dai seama ca nu spune nimeni asa ceva.

#143
mucificatorul

mucificatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 31.03.2009

View Postvio123456, on 11th September 2010, 20:55, said:

Ma numesc  Viorel ,cresc curcani albi de carne pt. familie pana la 8 kg cu concentrat ,dupa care trec la furaj normal.Perioada de trecere la un furaj normal este dificila ,curcile nu prea mananca furajul normal ,daca imi poti da o solutie cum sa procedez .  Furaj normal insemnand porumb ,grau ,ovaz.

Trecerea o faci treptat iar daca tot ai adus aminte de alimentatie, obligatoriu o masa pe zi trebuie sa fie compusa din masa verde (sfecla, lucerna, urzici, etc.).Ma refer la curcile crescute la curte si nu in mod industruial!
Personal nu le-am dat concentrate decat in primele 6 saptamani si nici macar atunci nu le-am dat exclusiv concentrate, o portie de masa verde plus branza de vaca dulce si oua fierte (din gospodarie).Acum am uruiala (porumb, ovaz, orz, mazariche si tarata de grau) care o inmoi cu zer de vaca, foarte bun pentru ele!
In 6 luni le-am adus la 12 Kg bucata, rasa T9.Nu am avut pierderi prin imbolnavire.

Edited by mucificatorul, 18 September 2010 - 19:17.


#144
1024

1024

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 16.02.2006
Am taiat zilele trecute un curcan ( big 6 ) , statea cam bleg . Ficatul era marit si avea pungi galbene cu lichid. Un veterinar mi-a spus ca le-am dat prea multa proteina ??? ( el le-am dat 5 parti porumb , 3 grau si 1 floarea soarelui ) . Altul ca este de la grau , adica prea mult amidon . Cine ma ajuta ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate