Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie
 Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma
 Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat
 RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML
 

Cresterea curcanilor

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1503 replies to this topic

#91
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postfymays, on 5th June 2010, 18:45, said:

Deci o parte dintre ei vor fi folositi pentru reproductie
...

In cazul asta, te orientezi catre rase pure. Hibrizii gen "big" sunt pt. broileri...

Referitor la rase, citeste cat de mult poti despre ele si alegele pe cele mai rezistente la factorii de mediu.

N-ar fi rau chiar sa iei doua sau trei rase diferite si sa le metisezi intre ele. Pentru ca tu nu vei avea nevoie sa vinzi pui rasa pura ci pui rezistenti si care se dezvolta frumos, iar metisii - in primii ani dupa metisare - au astfel de calitati.

#92
fymays

fymays

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.09.2008

View Posthoria66, on 5th June 2010, 22:33, said:

N-ar fi rau chiar sa iei doua sau trei rase diferite si sa le metisezi intre ele. Pentru ca tu nu vei avea nevoie sa vinzi pui rasa pura ci pui rezistenti si care se dezvolta frumos, iar metisii - in primii ani dupa metisare - au astfel de calitati.

Dar trebuie sa fiu atent si sa pastrez si pentru reproductie exemplare pure, nu?

#93
fymays

fymays

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.09.2008
Heritage Turkey definition by Cackle Hatchery is - birds that can mate naturally within a flock, live for several years and are biologically fit for being raised on range/foraging for additional foods.

Conform acestei definitii se potrivesc 100% pentru free range bourbon red, black spanish, royal palm

#94
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
bine bine... dar in tara de unde cumperi asa ceva? adica rase din astea

#95
fymays

fymays

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.09.2008
Dupa ce am mai cautat pe internet ce am mai descoperit : rasele ameliorate gen Broad Breasted (white broad breasted, bronze broad breasted) nu sunt recomandate pentru
free range. Acestea nu se pot inmulti pe cale naturala.
Dintre cele cinci rase pure : black spanish (norfolk) , bourbon red, white holland, standard bornze si royal palm ultima nu prea renteaza pentru ca atinge atinge o greutate mica.
Primele patru (black spanish (norfolk) , bourbon red, white holland, standard bornze) au greutati relativi egale cu un mic minus pentru bourbon red.
Ramane sa mai caut (dar nu prea gasesc - cel putin pe site-uri romanesti nimic) informatii despre boli , alimentatie etc.



View Postkatilinus, on 6th June 2010, 11:17, said:

bine bine... dar in tara de unde cumperi asa ceva? adica rase din astea

chiar sa nu avem asa ceva in tara????
mai am pe cineva care aduce din afara hibrizi, banuiesc ca poate aduce si rasa pura

#96
fymays

fymays

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.09.2008
toate rasele heritage cu poze
http://www.feathersi.../BRKTurkey.html

#97
Dollar2010

Dollar2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.06.2010
Va salut!
Am cumparat vreo 15 curcani de o zi acum 2 luni ...2 au murit de mici ...i-am vaccinat in ochi la 4 saptamani contra pseudopestei ...cand trebuie sa-i mai vaccinez?Pana acum i-am hranit cu furaje de la agroland -f bune!!!-dar acum vreau sa-i trec usor,usor  pe hrana normala.Am vazut o reteta pt un coleg crescator ...imi puteti recomanda o alta reteta bazata in special pe grau si porumb...de unde pot cumpara srot de soia avand in vedere ca locuiesc in jud Dolj ?Multumesc
Am cantarit unul la 7 saptamani si avea 4,5 Kg ...toti sunt in intervalul de crestere specificat pe site-ul agroland dar acum vreau sa-i trec pe furaje traditionale.Pe sacul agroland scrie asa :porumb,grau,srot soia,OMG,VITAMINE ,MINERALE,LASALOCID COCCIDIOSTATIC ...ma gandesc ca as putea sa fac si eu un furaj asemanator ...vitamine le administrez polivit...ce este OMG? .Acum am observat ca un pui de curcan este lovit de ceilalti la gat ...sa-l izolez pt o perioada ?Multumesc

#98
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

View PostDollar2010, on 6th June 2010, 14:40, said:

.ce este OMG?

OMG poate insemna odata :"O My God" si pe urma "Organism Modificat Genetic", ambele avand acelasi sens! :D

Adica exact ce toata lumea interzice, voi dati de mancare la animale si pe urma ziceti ca ale voastre sunt crescute la tara si plesnesc de sanatate.

#99
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostAkomar, on 6th June 2010, 17:21, said:

...
Adica exact ce toata lumea interzice, ...

Lasa, ca nu mai interzice toata lumea ...

Quote

European fields could be planted with genetically modified (GM) crops from next month, under a European Union plan to overhaul its approval system for the biotech products.

Under proposals due to be adopted on 13 July, the European Commission will be given greater freedom to approve new GM varieties for cultivation. In return EU governments would be able to decide whether to grow them.

Commercial GM planting in Europe last year covered less than 100,000 hectares, compared with 134 million hectares globally. In Europe, the GMs are mostly in Spain, one a high starch potato, the other maize.

Sursa

#100
Dollar2010

Dollar2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.06.2010
Ma gandesc la formula:
-35%-porumb
-32%-grau
-30%-srot soia (daca gasesc)
-2%CaCO3
-1% premix

Ce spuneti?

Edited by Dollar2010, 06 June 2010 - 18:39.


#101
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

View Posthoria66, on 6th June 2010, 15:51, said:

Lasa, ca nu mai interzice toata lumea ...

Ma refeream la toata lumea buna :D

Glumesc desigur pana nu imi zice vre-un spaniol ca ma iau de ei.. :)
Am impresia ca mai era o discutie pe tema asta chiar pe aici pe softpedia, nu mai stiu pe unde am vazut-o.
Daca vreti putem sa o mai disecam si aici la noi, pana la urma tot din agricultura pleaca...

Oricum cert este ca treaba se extinde mai ales acum cu criza asta...

Personal, cata vreme mai am posibilitatea sa aleg, merg pe traditionalo/naturalo/bio cat ma tine bugetu' si balamalele.

#102
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostDollar2010, on 6th June 2010, 19:38, said:

Ma gandesc la formula:
-35%-porumb
-32%-grau
-30%-srot soia (daca gasesc)
-2%CaCO3
-1% premix

Ce spuneti?

Dupa 10 saptamani varsta, poti sa mai reduci srotul de soia la cca. 25% si sa cresti proportional la cereale. Ii musai sa gasesti srot de soia. N-ai cu ce altceva sa asiguri proteina...

#103
Dollar2010

Dollar2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.06.2010
Mai am o intrebare cam nepotrivita :unii fac gainatul moale si de culoare inchisa ...trebuie sa le dau un tratament ?Nu mi se pare normal ,poate au vreo boala ...ce ziceti ?

#104
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostDollar2010, on 8th June 2010, 23:27, said:

...moale si de culoare inchisa ...

Ca^t de inchisa ? Neagra ca smoala ? Poti sa precizezi o nuanta ? (nu glumesc...)

#105
Dollar2010

Dollar2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.06.2010

View Posthoria66, on 9th June 2010, 00:16, said:

Ca^t de inchisa ? Neagra ca smoala ? Poti sa precizezi o nuanta ? (nu glumesc...)


Este un maron spre negru ...sau maron



Uite acum am observat si un maron deschis de cand i-am trecut si pe cereale

Edited by horia66, 09 June 2010 - 23:04.


#106
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostDollar2010, on 9th June 2010, 21:06, said:

Este un maron spre negru ...sau maron

Uite acum am observat si un maron deschis de cand i-am trecut si pe cereale

Cauta un anti-diareic sub forma de pulbere solubila si un complex vitaminic AD3E tot pentru pus in apa de baut - 7 zile sa aiba la dispozitie numai apa medicamentata.
Toate astea de la o farmacie veterinara.

#107
alin_on

alin_on

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.07.2010
imi poate spune si mie cineva cum recunosc sexul la puii de curca si cam pe la ce varsta, si metode ,ai mei au 7 sapt,

#108
megatron-celular

megatron-celular

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.06.2010
curcile mănîncă bine mărar taiat mărunt și amestecat cu păsat sau alt amestec,sexul îl observi dupa corp,cap mai ales el e mai mare mai căpos e la fel ca la pisici,ei sunt mai văluroși pe cap cred că înțelegi și nuanța culorii dacă sunt sănătoși toți la ei e mai puternica

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate