Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cresterea curcanilor

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1503 replies to this topic

#1495
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Revin din nou cu o problema pentru a mai putea dezlega unele mistere.
Ieri dimineata cand m-am dus la curcan unul era mort. Cu o seara inainte toti au mancat dar acesta statea de vreo 2 saptamani cu gatul stramb.
Am zis ca atat timp cat mananca il mai las.
Varsta este de 5-6 luni.
Fiind curios ce a avut l-au deschis si am constat ca ficat era marit la fel si splina (cred ca nu gresesc cand spun splina la organul din imagine de langa ficat) Aceasta din urma parca era in putrefactie cand o luai in mana.
Pentru a mai invata ceva si sa nu ma trezesc cu altul mort fara nici un alt semn ati putea sa identificati posibile cauze pentru un tratament preventiv?
Atasez cateva imagini sa vedeti cum aratau organele si cum arata gainatul din intestin.
Multumesc.

Attached Files


Edited by vdingo11, 21 October 2020 - 08:37.


#1496
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Nu mai sunt crescatori de curcani in zona care ar putea (evident daca doresc) sa-si exprime o parere?

#1497
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
Si eu am patit cu 2 curcani exact ca tine,eu am avut noroc,eram linga ei si am vazut cind au  inceput sa dea din arip tare de tot,si la un moment dat au cazut pe spate.Am luat un cutit si i am taiat pe amindoi.La fel ca la tine ficatul imens,am aruncat tot ce era in interior.Carnea a fost curata am bagat o la congelator.Zilele astea ma duc la un doctor veterinar cu pozele sa vad ce spune si va spun si voua.

#1498
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Sunt curios si eu ce iti spune. La mine tehnicienii veterinari pe care i-am intrebat au dat din umeri - cica ar fi transmitere genetica dar nu stiu ce este.
Am mai taiat inca 2 si unul tot asa organe interne imense dar fara pete, altul cu organe imense si cu pete (chisturi) galbene.
Problema la mine este ca majoritatea au aceasta problema cu organele. Clar este o boala. Poate ii da de cap cineva si impartasesti si cu noi.

Edited by vdingo11, 21 November 2020 - 15:15.


#1499
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013
"tehnicienii veterinari" ar trebui sa puna mana pe o carte de Boli infectioase inainte sa se foloseasca de genetica pentru a fenta un diagnostic...

Holera aviară (HA), denumită şi pasteureloza aviară, este o boală contagioasă care afectează păsările domestice şi sălbatice: găini, curci, raţe, gâşte, porumbei, păuni, fazani, lebede, potârnichi şi vrăbii. Această boală este produsă de Pasteurella multocida.
Mortalitatea poate ajunge la 100%, curcile fiind cele mai sensibile, urmate de palmipede.
Receptivitatea la HA este mult influenţată de factori externi, precum umiditatea, frigul, supraaglomerarea şi variaţiile bruşte de temperatură.
Atât tineretul galinar şi palmiped cu vârsta peste 2-3 luni, cât şi păsările adulte sunt mai receptive. Epizotiile majore de HA apar toamna, dar evoluează şi iarna, inclusiv în primăverile răcoroase.
Sursele de infecţie sunt reprezentate de păsările bolnave sau de diverse alte surse contaminante secundare, cum ar fi apa, furajele, vehiculele, şoarecii, şobolanii, căpuşele, muştele, vrăbiile şi chiar oamenii. O particularitate a HA este că poate să apară spontan prin autoinfecţie a pasteurelelor care se găsesc în mod uzual pe mucoasele păsărilor.
Simptomatologie
HA poate evolua supraacut (septicemic), caz în care debutează brusc cu febră, abatere, învineţirea crestei şi a bărbiţelor, convulsii şi moarte, după 5-6 ore sau chiar câteva minute. Păsările aparent sănătoase se zbat şi mor rapid.
Forma acută a bolii este cel mai des întâlnită, cu diaree sau/şi tulburări respiratorii, iar creasta şi bărbiţele se învineţesc, moartea survenind în 1-2 zile.
În forma cronică apar diareea continuă, apetitul capricios, slăbirea progresivă, tusea, jetajul, strănutatul, artritele şi abcesele în sinusuri sau subcutanat.
În general, dacă într-o gospodărie individuală mor şi galinaceele, şi palmipedele se poate suspiciona HA, iar dacă mor masiv doar galinaceele, care nu sunt vaccinate contra pseudopestei aviare (PPA), iar palmipedele rezistă, se poate suspiciona PPA.
Leziuni
În formele supraacute şi acute apar hiperemia generală pasivă şi congestia întregii carcase, însoţite de hepatosplenomegalie. Pe epicard, apar petesii şi echimoze: aspect de „cord stropit cu fucsina“.
Prognosticul este foarte grav în formele supraacută, acută şi subacută şi rezervat în celelalte forme.
Diagnosticul se face prin examenul anatomopatologic şi de laborator (bacteriologic).

#1500
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Salut!
Ce stiti despre creșterea curcanilor pe care ii cumparam din magazine?
Sunt crescuți tot in sistem intensiv precum puii? Sunt ei mai sigur de consumat decat puii?Cresc la fel cu miile in hale insalubre, sa se calce in picioare unii pe altii? Practic cum sunt crescutii curcanii pe care ii gasim in magazine, in ce conditii traiesc pana sunt sacrificati.

Multumesc!

#1501
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013
Din punctul meu de vedere sunt si mai de evitat...necesita un % mai mare de proteina in hrana si sunt mult mai sensibili.


Personal, singurul mod in care as mai creste curcani este doar free-range si doar "bronzati" dupa primele 60 de zile si fara alte pasari langa.

#1502
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Imi poate spune cineva care sunt vaccinurile care se fac la curcani in primele 30 de zile? (am intrebat la farmacia de la mine si mi-a spus ca nu stie ca nu poate aduce)
Multumesc.

#1503
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Am vazut pe net o imagine cu niste curcani de la o ferma banuiesc care au in cioc o chestie rosie.
Ce este si care este rolul ei?

Attached Files



#1504
ivamariusss

ivamariusss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 19.08.2016
https://www.fermavan...u-păsări.html

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate