Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare/transfer Android<...

Tableta cu SnapDragon 8 Plus Gen ...

Ielele

Fiscal / viza pe contract vanzare...
 La multi ani @nicu131!

procura?

Xiaomi aduce pe piața din Ro...

Ariana 22 ani din Ploiesti are ne...
 Noul BMW seria 3:Sedan și To...

taxe si cheltuieli cu masini suv

CIV RAR parc auto

Tractor prin programul rabla
 Care cada de baie e mai buna?

Sfat upgrade ram și ssd

Sonoma 14.3 iMac i5 Late 2013

Reclama peste imagine Samsung 32M...
 

frauda ciudata prin telefon

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
106 răspunsuri în acest subiect

#55
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.610
  • Înscris: 01.12.2001
E telefonul nevestei, abonementul ei, asa ca nu prea am sanse sa il pot schimba EU.
Si ea sigur nu are rabdarea sa treaca prin toate meniurile si sa astepte cu telefonul lipit la ureche pana raspunde un operator. Dar pe orange.ro nu exista la meniul "contul meu" o astfel de optiune? (de schimbare a parolei).

#56
Jaxy981

Jaxy981

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 04.07.2009

View Postkineceler, on 19th December 2009, 15:01, said:

Nesimțiții de la orange și vodafone stau cu mâinile în sân. De câte ori se întâmplă treburi ca asta stau cu mâinile în sân și îl iau pe nu se poate în brațe. Dacă le mai spui și că este număr ascuns nu ai nici o șansă. Prin tribunale îi târăști degeaba că nu ai câștig de cauză. Singura soluție este să tai răul de la rădăcină adică să renunți la serviciile lor cum și merită pentru dezinteresul acordat problemelor pe care unii din clienții lor le fac altor clienți. Nu vor să fie mediatori, să nu mai furnizeze servicii să se apuce de panificație, de copt cozonaci. Dacă ar fi după mine i-aș arde pentru favorizarea infractorului de n-ar mai sta în ro. Ce e aia că mail, că informarea clienților. Nu, cine vrea în mod special să reîncarce cartele să facă abonament special. Nu îmi bagă ei pe gât implicit opțiunea asta să reîncarce oricine oricât dacă mi se fură telefonul. Limita de reîncărcare o pun ei cât vrea mușchiul lor. Eu am cerut să îmi fie micșorată, parcă am vorbit cu pereții.


Ce ar trebuii sa faca cei de la orange ? A facut reincarcarea cu mana ei !!!! Dupa ce a reincarcat prima data a primit si sms de confirmare (gen " ati reincarcat cu *e nr *****)

Dupa ce vezi sms-ul nu iti pui niste intrebari ? .... aaaa nu ... u trimiti inca 100E ca doar este de unde ....

Telenovele !!!

parerea mea : DACA NU AVETI CE FACE ACASA NU UMPLETII FORUMURILE CU TOATE BASMELE VOASTRE !!!!

#57
tgm77

tgm77

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 19.12.2009
Multumesc pentru informatii si scuze pentru intarzierea raspunsului.  Marturisesc ca nici eu, ca utilizator normal pt care tel mobil este un mijloc si nu un scop in sine, nu auzisem de acest tip de frauda. Cea cu "ati castigat un premiu pentru a intra in posesia lui trebui sa cumparati cartele in valoare de .." imi este cunoscuta , stiu si cateva cazuri, dar de aceasta nu auzisem. Dupa reactia celorlalti clienti care erau la sediul Orange cand am raportat problema sunt sigur ca nici ei nu stiau de asa ceva. Iar in ceea ce priveste anunturile din media majoritatea sunt un blah , blah semidoct din care afli ca "sant oarece fraude prin telefon" si "ar trebui sa avem grija" fara sa ti-se spuna clar ce trebuie si ce nu trebuie sa faci.
La intrebarea de ce nu a vazut mesajul prin care era informata ca tocmai a reincarcat o cartela cu XX Eur, raspunsul e ca faptasul a avut grija sa-i spuna sa stearga aceste mesaje  "pentru a putea merge mai departe".
Cea mai mare teama a mea era ca poate a fost clonat SIM-ul (dupa cum am citit pe net ca s-ar putea intampla) caz in care ar fi trebuit sa renuntam la numar, dar din raspunsurile voastre inteleg ca nu este cazul.
In ceea ce priveste reteaua cu siguranta ca ii voi penaliza prin metoda "economica" si perfect legala a neprelungirii contractului deoarece sunt cel putin coautori la fapta prin nepasarea si modul in care (nu) isi protejeaza clientii impotriva fraudelor de orice fel. Fac o comparatie cu internet bankingul unde la orice accesare ti se spune clar cu litere de-o schioapa "Banca nu va solicita niciodata informatii confidentiale clientului ... etc."
In ceea ce priveste "omorul" am sa-l iau ca si o gluma. Nu cred ca relatiile familiare ar trebui cuantificate in bani.

Toate cele bune

#58
Florin_lou

Florin_lou

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.560
  • Înscris: 26.03.2006

View Posttgm77, on 21st December 2009, 00:16, said:

Multumesc pentru informatii si scuze pentru intarzierea raspunsului.  Marturisesc ca nici eu, ca utilizator normal pt care tel mobil este un mijloc si nu un scop in sine, nu auzisem de acest tip de frauda. Cea cu "ati castigat un premiu pentru a intra in posesia lui trebui sa cumparati cartele in valoare de .." imi este cunoscuta , stiu si cateva cazuri, dar de aceasta nu auzisem. Dupa reactia celorlalti clienti care erau la sediul Orange cand am raportat problema sunt sigur ca nici ei nu stiau de asa ceva. Iar in ceea ce priveste anunturile din media majoritatea sunt un blah , blah semidoct din care afli ca "sant oarece fraude prin telefon" si "ar trebui sa avem grija" fara sa ti-se spuna clar ce trebuie si ce nu trebuie sa faci.
La intrebarea de ce nu a vazut mesajul prin care era informata ca tocmai a reincarcat o cartela cu XX Eur, raspunsul e ca faptasul a avut grija sa-i spuna sa stearga aceste mesaje  "pentru a putea merge mai departe".
Cea mai mare teama a mea era ca poate a fost clonat SIM-ul (dupa cum am citit pe net ca s-ar putea intampla) caz in care ar fi trebuit sa renuntam la numar, dar din raspunsurile voastre inteleg ca nu este cazul.
In ceea ce priveste reteaua cu siguranta ca ii voi penaliza prin metoda "economica" si perfect legala a neprelungirii contractului deoarece sunt cel putin coautori la fapta prin nepasarea si modul in care (nu) isi protejeaza clientii impotriva fraudelor de orice fel. Fac o comparatie cu internet bankingul unde la orice accesare ti se spune clar cu litere de-o schioapa "Banca nu va solicita niciodata informatii confidentiale clientului ... etc."
In ceea ce priveste "omorul" am sa-l iau ca si o gluma. Nu cred ca relatiile familiare ar trebui cuantificate in bani.

Toate cele bune
cum se pot sterge mesajele de atentionare pt. a merge mai departe??
simplu, doar cu confirmarea operatiuni.

#59
popa.florian

popa.florian

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 330
  • Înscris: 31.03.2007
Eu primesc regulat mesaje cu "tata te rog incarca-mi urgent cu 10 euro numarul asta ******, ca sa pot sa te sun, multumesc".  
Il sun pe individ pe ambele numere (cel de pe care a dat sms-ul si pe cel care vrea sa fie incarcat contul) si nu raspunde, deci teapa.

#60
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.691
  • Înscris: 09.01.2007

View Posttgm77, on 21st December 2009, 01:16, said:

fraudelor de orice fel. Fac o comparatie cu internet bankingul unde la orice accesare ti se spune clar cu litere de-o schioapa "Banca nu va solicita niciodata informatii confidentiale clientului ... etc."

prietene, nu iau apararea nimanui, dar si orange te informeaza destul de clar ca urmeaza sa efectuezi o reincarcare. sotia ta a confirmat ca este de acord prin comanda USSD apasand tasta 1, apoi a trimis solicitarea, a mai confirmat (!) introducand parola, a introdus suma, a introdus numarul de telefon, a confirmat si finalizarea. sa nu mai zic ca a repetat acesti pasi de cel putin doua ori (2x100 euro), daca am inteles bine. cam cat de mare sa fie fontul pe ecranul telefonului? sunteti buni de plata pentru o astfel de greseala. invatare de minte pe viitor. iti mai recomandam inca o data sa faci reclamatie la politie, la opc.

#61
hyperyon

hyperyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.776
  • Înscris: 19.12.2003
o curiozitate...azi am fost sunat de un labar de asta..ca e de la cosmote...bla bla...nu s-a inregistrat plata ultimei facturi [i-am zis ..pai nici nu am facuto]
aaa nu..ultima...nici cea anterioara :)) ..mda m-am prins cu cine aveam de'a face...asa ca eram curios unde duce discutia...imi cere ultimele 6 cifre de la cnp...sa ma verifice ...
bineintles ca i-am dat niste numere din cap...la care dupa vreo 10 secunde de "verificari" imi zice ca nu e corect :)))
ca sa il blochez il intreb daca stie cum ma cheama macar...sau ce valoare are factura ce apare neachitata...si imi inchide telefonul ...logic
acum ce ma intreb eu...ce dracu fac ei cu acele 6 cifre ...cum pot ei sa isi incarce o cartela daca imi stiu numarul de telefon si ultimele 6 cifre de cnp

#62
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.610
  • Înscris: 01.12.2001

View Posthyperyon, on 21st December 2009, 16:47, said:

acum ce ma intreb eu...ce dracu fac ei cu acele 6 cifre ...cum pot ei sa isi incarce o cartela daca imi stiu numarul de telefon si ultimele 6 cifre de cnp
Nu pot face nimic. Nici cu CNP nici cu seria de la CI
Se pot gasi (usor sau greu - depinde de cine cauta si unde) aceste date

#63
bogdan78

bogdan78

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 874
  • Înscris: 29.06.2005

View Postdarkangelo, on 19th December 2009, 15:25, said:

te rog! pe mine m-a sunat unul intr-o sambata la 8 dimineata, am raspuns inca adormita, m-a anuntat ca am castigat nu stiu ce excursie nu stiu unde, mi-a cerut datele, i-am dat adresa, cnp, seria de la buletin, firma unde lucrez si cred ca i-am zis si ce salariu am si pun pariu ca i-am si multumit ca m-a sunat  :lol: . am inchis, am adormit la loc, m-am trezit peste vreo ora, am intrat in panica, evident apelul fusese cu numar ascuns, mi-am sunat prietenii de la vomafone, am dat de individ,un scam, vindeau excursii pe viata sau ceva de genul asta. din fericire au trecut 2 ani prostia mea n-a avut niciun fel de urmari. sau ma rog, nu inca.

Se pare ca baietii astia suna in momente nepotrivite. M-a sunat unul intr-o seara pe la vreo 22.30 cand mergeam la un chef. In alta zi apoi la o ora rezonabila cand i-am dat niste coduri prepay asa din cap, apoi imi cere tipul seria de pe prepay. Nici nu stiam la momentul respectiv ca are si o serie, nu ma interesa. Ii dau din nou un numar din cap. Si tipul imi zice ca nu sunt destule cifre si mai adaug cateva. L-am tot dus de nas pana mi-a zis sa mai reincarc inca o cartela. Ii dadeam ocupat, dar insista individul. Poate am dat eu de unul mai incet la minte. Puteti inregistra convorbirea dar nu stiu daca e acceptata ca proba in instanta.

View Postever_forever, on 19th December 2009, 16:37, said:

(oamenii nu ar trebui sa foloseasca dispozitive mai inteligente decat ei; tehnologia avanseaza prea rapid pentru multi oameni, mai bine ramaneti la tel fix, e mai simplu)

Au aparut mai nou tepele si pe telefon fix. A primit maica-mea unul de genul asta si vorbea o tipa pe care nu o puteai intrerupe de nici un fel. Parca era robot. Ii tot zicea sa sune la nu stiu ce numar. Si am dat din curiozitate cautare pe google cu numarul respectiv si erau mesaje cu tepe. Deci solutia pentru cazul prezentat de tine ar fi ca oamenii sa nu aiba telefon de nici un fel.

View Postdorin_2k, on 19th December 2009, 21:14, said:

Si tot ma macina o intrebare: ce face respectivul "tepuitor" cu un credit de 200E sau mai mult? Banuiesc ca face asta zilnic. Ca nu cred ca ii poate transforma in cash

Cum s-a zis mai sus vand creditul pe internet mai ieftin, ca altfel nu l-ar putea vinde. Face transferul pe cartela cumparatorului si cumparatorul transfera banii in contul teparului. Simplu.

#64
centralistul

centralistul

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 654
  • Înscris: 10.01.2009
Singurele vinovate sunt companiile astea de telefonie mobila.
Nu e vinovat omul de rand care nu are timp sa se uite la televizor sau pe internet (daca are) sa vada ce tepe noi au inventat infractorii romani.
Romanul de rand este preocupat sa-si castige existenta ducandu-se la munca, spaland, calcand, ingrijind de copii, taind lemne...
Dece sunt vinovate companiile de telefonie mobila...pentru ca au hotarat cu de la ei putere un plafon foarte mare de transfer de bani printr-un simplu SMS ....
Pai 2-5 euro nu erau de ajuns sa-ti ajuti un prieten la nevoie sa mai poata vorbi si el cu x si cu y?...si daca vrei sa-l ajuti pe "pretenul" tau cu bani, atunci apelezi la transfer bancar, ii trimiti bani prin posta, ii bagi bani pe un card, ii lasi o mostenire, ii dai femeia sa o dea la produs...etc
Probabil o sa urmeze SMS-ul prin care sa-ti transferi dreptul de proprietate asupra masinii, SMS-ul prin care iti dai de bunavoie casa catre Y sau Z, SMS-ul cu care-ti cumperi mobila, si multe altele. Sa vezi atunci Tepe.
Daca-ti iei o teapa de 2-3 euro nu-i sfarsitul lumii daca esti limitat la un singur SMS pe zi, si, poate vezi ca ai fost prost si te inveti minte. Dar sa trimiti SMS-uri cu sute de euro pana te lasa acumulatorul telefonului NU MI SE PARE CORECT.

Editat de centralistul, 23 decembrie 2009 - 04:13.


#65
bogdan78

bogdan78

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 874
  • Înscris: 29.06.2005
Multi sunt vinovati, dar nu ne putem astepta sa ne faca ei dreptate. Singurul lucru pe care-l putem face este sa deschidem ochii si sa ne pazim de asemenea inselatorii si sa continuam sa postam aici despre modul lor de operare si astfel sa nu dam curs initiativelor lor.

#66
hyperyon

hyperyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.776
  • Înscris: 19.12.2003

View Postdorin_2k, on 21st December 2009, 17:50, said:

Nu pot face nimic. Nici cu CNP nici cu seria de la CI
Se pot gasi (usor sau greu - depinde de cine cauta si unde) aceste date
atunci spune-mi si mie cum de unei cunostiinte de ale mele care a luat tzeapa in timpul convorbirii cu x-ulescu dupa ce i-a dat cele 6 cifre de cnp...primeste un mesaj care l-a anuntat ca a incarcat contul unui numar cu 10 euro
sau spune-mi de ce le cer daca nu au ce face cu ele...
insa eu nu inteleg..unde ...cum?

#67
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.691
  • Înscris: 09.01.2007
probabil te intreaba care sunt ultimele 6 cifre din cnp sau numarul buletinului, dupa care te tot abureste cu una, cu doua, apoi iti dicteaza secventa de reincarcare, secventa ce contine si alea 6 cifre dictate (parola) :D

Editat de kaytar, 23 decembrie 2009 - 16:02.


#68
centralistul

centralistul

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 654
  • Înscris: 10.01.2009
Pai ce e CNP-ul?... din ce e compus?...nu-i OFFtopic
CNP=saallzzxxxxxx        (awwww 13 cifre...13 e nr. cu ghinion.)
s=        sexul...1=barbat, 2=femeie
aa=      anul nasterii
ll =       luna nasterii
zz=      ziua nasterii
xxxxx=serial number personal...un fel de CD-Key
s, aa, ll, zz se pot afla repede....dintr-o oarecare baza de date prost protejata, daca respectivul te cunoaste personal, daca ti-ai introdus datele personale la inscrierea pe un site, chiar si un Admin de pe SP le poate afla din datele tale personale...(aww ce-am zis)...cu numarul de telefon e cam la fel + ai dat un anunt pe net, ai pus o casa de inchiriat, etc
xxxxx le poate afla infractorul foarte simplu de la tine....te intreaba, si tu, baiat bun, i le spui.

Editat de centralistul, 23 decembrie 2009 - 16:14.


#69
hyperyon

hyperyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.776
  • Înscris: 19.12.2003
NU CERE ALTE DATE...NU TE PUNE SA FACI O SECVENTA DE COD SA II INCARCI
asa si sa revin fara caps lock
stim cu totii ce e cnp-ul....curiozitatea mea e cum dracu ii incarca contul lui x-uluescu doar cu aceste 6 cifre...fara sa faci tu nimic altceva..doar zici cnp-ul si ala stie doar numarul evident
unde le introduce ca sa aiba acces la contul tau?

#70
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.346
  • Înscris: 18.09.2007

View Postkineceler, on 19th December 2009, 15:01, said:

Nesimțiții de la orange și vodafone stau cu mâinile în sân.
Te pripesti cu acuzatiile.

Am prins si eu un dobitoc din asta, ce incerca sa ma fraudeze de pe un numar ascuns. Dupa de m-am plictisit cat l-am tinut de vorba, i-am urat ceva ma-sii.

Regulile sunt simple, plus ca sunt o groaza de mesaje de avertizare din partea celor doua firme:
- bagati-l in vulva ma-sii pe nemernicul ce se da "oficial" Orange, Vodafone and stuff, dar suna de pe numar ascuns;
- tot in vulva ma-sii sa-i bagati si p'aia ce va trimit mesaje cum ca ati castigat nu's ce premiu;
- nici-un operator nu-ti va cere prin telefon parole sau sa butonati telefonul;
- nici-un operator nu iti va spune ca: "s-a comis o greseala si trebuie sa...". Daca sesizeaza o astfel de greseala o vor remedia ei, fara sa te mai anunte si pe tine.
Si e la mintea cocosului ca nu are nici-o logica sa te sune pe tine sa butonezi la telefon, cand o pot face bine-mersi din "butoanele" lor.
E ca si cum un moderator de pe aici sa-ti ceara parola contului ca sa-ti scoata un warn dat din greseala. :lol:

Si cum nu sufar hotii, profit de ocazie sa le urez multa m#!ță, lor si famiilor lor.

#71
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.969
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcentralistul, on 23rd December 2009, 16:10, said:

s=        sexul...1=barbat, 2=femeie
Asta e veche, nu prea mai e asa, e cam incomplet, s-a ajuns la cifre gen 5 si 6 la inceput si 5 e sigur barbat :)

Editat de andreic, 26 decembrie 2009 - 01:55.


#72
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.697
  • Înscris: 13.12.2006

View Posthyperyon, on 23rd December 2009, 15:44, said:

atunci spune-mi si mie cum de unei cunostiinte de ale mele care a luat tzeapa in timpul convorbirii cu x-ulescu dupa ce i-a dat cele 6 cifre de cnp...primeste un mesaj care l-a anuntat ca a incarcat contul unui numar cu 10 euro
sau spune-mi de ce le cer daca nu au ce face cu ele...
insa eu nu inteleg..unde ...cum?
ca si tare greu de inteles e... :thumbup:
unul din primele lucruri pe care le-am aflat dupa ce am semnat contractul cu orange a fost ca am o parola pe care o pot folosi la reincarcarea cartelelor prepay, la schimbarea abonamentului, etc...si acel cod e format din 6 cifre care prima data sunt definite ca fiind ori numarul de la seria buletinului, ori ultimele 6 cifre ale CNP-ului personal.

daca ai parola unui abonat, poti face cam ce vrei cu abonamentul lui.


cat despre patania din primul post, cu parere de rau si fara nici o urma de jignire sau ironie iti dau un sfat: las-o frate sa-si vada de viata ei la cat e de proasta.

Editat de VipeR85, 26 decembrie 2009 - 02:20.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate