Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 

frauda ciudata prin telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#37
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,451
  • Înscris: 01.12.2001

View Postkaytar, on 19th December 2009, 15:35, said:

un alt aspect. in urma reclamatiilor, orange va anula numarul reincarcat.

Si inca un alt aspect  :naughty:
Daca suna "cineva" de pe un nr ascuns pe un "fraier" si imi ncarca mie contul cu 200E. Eu nu-s implicat deloc.
Nu e corect sa-mi anuleze mie numarul de telefon.
Doar faptuitorul daca e prins si dovedit va raspunde. Cu dovedirea e cam greu deoarece nu cred ca TOATE convorbirile sunt inregistrate. Se poate presupune ca respectivul a facut o donatie din proprie initiativa si nu ca a fost pacalit.
Si concluzia mea: cine nu deschide ochii (urechile) va deschide punga.

#38
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007

View Postdorin_2k, on 19th December 2009, 22:14, said:

Revenind la problema topicului: cel ce a sunat stia foarte bine cu cine vorbeste si seria de la CI al respectivului abonat si tipul de abonament. (nu poti incarca cu 100E la un abonament de Delfin 6 E).
Si totusi care e secventa de reincarcare dintr-o singura formare?

te inseli :D eu am abonament de 3 euro si pot reincarca de la 1 pana la 200 euro.
daca cineva ma suna si imi stie seria, cnp si mai stiu eu ce dracu, nu are cum sa incarce el. reincarcarea o pot face doar eu de pe telefonul meu.
reincarcare dintr-o singura formare? *100*4*1*?*1*S*1*N*1# , unde
? = parola
S = valoare
N = numarul prepay.

#39
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,894
  • Înscris: 25.01.2007

View Postdorin_2k, on 19th December 2009, 21:14, said:

Si tot ma macina o intrebare: ce face respectivul "tepuitor" cu un credit de 200E sau mai mult? Banuiesc ca face asta zilnic. Ca nu cred ca ii poate transforma in cash


cum sa nu? fa o cautare pe net cu
'vand credit orange'.
o sa fii surprins de cate anunturi gasesti. ca sa nu spun ca o sa gasesti si topicuri pe forumuri cu subiectul asta.
creditul luat asa se vinde la 3ron/euro, in loc de 5 ron sau mai mult oficial.

'p.s. concurenta e mare, fraieri inseamna ca sunt destui, deci vad ca gasesti si mai ieftin:

Quote

Vand credit orange
Vand cartele reincarcabile, cu credit de 20 euro. pentru fiecare cartela, primiti 3 euro bonus. mai multe detalii pe messenger, id: kara_m_l2002
Data adaugarii: 17 Jun 2008
Telefon: 0748431606
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Pret: 50,00 RON

daca mai sapi pe net, gasesti si mai ieftin, poate.

ERA UN PROVERB TARE ADEVARAT... PENTRU A TRAI IN ROMANIA SUNT NECESARE 3 LUCRURI: APA, AERUL SI FRAIERUL.

#40
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
OFFTOPIC
@centralistul Daca scrie sub avatar moderator, nu e neaparat sa fie si moderatorul acestui topic..... la urma urmei suntem toti useri, doar ca unii dintre noi, trebuie sa faca o munca neplatita.
On
Si eu am fost sunat de un tip ce imi cerea datele personale, pretinzand ca e de la Orange.
I-am zis ca daca e de la orange macar sa imi zica cum ma cheama, nu tot "stimate domn"
s-a suparat si a inchis. I-am tras o reclamatie la orange dar nu stiu ce s-a intamplat de atunci.
Acum insa am un program ce imi inregistreaza toate convorbirile pe telefon (lucru dovetit foarte util in multe situatii- de ex cineva vroia sa imi dea teapa de vre-o 1300 de lei si dupa ce l-am amenintat cu judecata si l-am anuntat ca am inregistrate toate convorbirile in care isi recunoaste vina pentru defectarea unu bun...... a cedat )

#41
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,738
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcentralistul, on 19th December 2009, 21:23, said:

@andreic
Awwww...esti moderator
Unul corect care respecta parerile altora si mai ales nu moderez zona asta deci fii fara frica :lol:

View Postcentralistul, on 19th December 2009, 21:23, said:

Codul penal se poate citi si de pe net....infractorul e infractor indiferent unde "isi desfasoara activitatea".Intr-adevar e mai greu de dovedit,  dar tot infractor este, chiar daca doar a avut intentia sa fure si nu a dus la bun sfarsit "buna intentie" de a-ti goli buzunarele sau cardul...adica tentativa bre.
Este dar asa cum ai mentionat, trebuie dovedit, aici vroiam sa ajung, prezumtia de nevinovatie, nu trebuie sa o incalcam mai ales ca putem gresi cand o facem. Infractor este cel dovedit, in rest e suspect.

Edited by andreic, 19 December 2009 - 21:49.


#42
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007

View Postdorin_2k, on 19th December 2009, 22:33, said:

Si inca un alt aspect  :naughty:

am zis 'in urma reclamatiilor'. urmeaza o investigare din partea orange, nu? :D apoi se trece la blocarea numarului. si daca nu se blocheaza numarul, suma transferata (daca nu a fost epuizata), sa fie anulata si trecuta in contul pagubitului ca plata in avans. si sa fim sinceri... cine dracu face <donatie> prin sms de 200 de euro? donatie prin sms se face la un numar cu suprataxa (posibil nr scurt), iar banii ajung intr-un cont..... in urma cercetarilor, orange ar <vedea> ca reincarcarea a fost efectuata in timpul unui apel.

View Postslai, on 19th December 2009, 22:36, said:

cum sa nu? fa o cautare pe net cu
'vand credit orange'.
o sa fii surprins de cate anunturi gasesti. ca sa nu spun ca o sa gasesti si topicuri pe forumuri cu subiectul asta.
creditul luat asa se vinde la 3ron/euro, in loc de 5 ron sau mai mult oficial.

reincarcari permise in decursul a 30 de zile: 5 x 3. sau sunt si alte modalitati de a scoate banii de pe un prepay? :D
creditul mai poate fi folosit la dan diaconescu :D , plata unor servicii, abonamente, concursuri...

#43
anca13

anca13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 03.06.2007
credeti ca orange-ul e prost sa anuleze acea incarcare? WRONG
e ff multumit ca le-a facut vanzare (mai ales cand vanzarile le-au scazut dramatic).
a fost greseala ei, pe viitor sa fie mai precauta.
priviti si partea buna: a acumulat un numar frumusel de puncte OTY, pe care le poate folosi luna viit sa ii se scada din valoarea facturii si astfel sa mai salveze niste banuti.
asta daca mai apuca ...da nu si-a luat vreun omor de la sotz... :death:

#44
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,451
  • Înscris: 01.12.2001

View Postkaytar, on 19th December 2009, 21:43, said:

in urma cercetarilor, orange ar <vedea> ca reincarcarea a fost efectuata in timpul unui apel.
Asta cum mai e? In timpul unui apel? Inseamna ca pgubitul "lucreaza" la 2 telefoane simultan. Am mai auzit faza asta. Ceva identic. Vorbea cu fraierul pe un telefon si fraierul incarca de pe alt telefon. Asta ca sa nu se incurce fraierul in tastare.

Legenda: am numit "fraierul" persoana pagubita din diverse motive. Adica numai dintr-un singur motiv in acest caz.  :naughty:

#45
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
pai cam asa e: te sun si in timp ce noi vorbim, te pun sa tastezi, sa zicem *100*4# si apesi tasta de apel. hop! ai ajuns la ramura de reincarcare :D

View Posttgm77, on 19th December 2009, 15:46, said:

Sotia mea a patit de curand urmatoarele: a fost sunata de o voce 'oficiala' de pe un numar ascuns care s-a prezentat ca fiind de la Orange si i-a spus ca din greseala pe factura ei s-ar fi inregistrat o convorbire de 4 h efectuata de o firma si pentru a sterge costul respectiv sa introduca un anumit cod cu diez pe care i-la dictat, apoi va aparea un anumit mesaj pe care sa-l stearga.....

oare ce se intampla cu cel care a scris patania? sau cu sotia acestuia? :D au trecut mai bine de 6 ore si nu a dat niciun semn.

Edited by kaytar, 19 December 2009 - 21:56.


#46
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,894
  • Înscris: 25.01.2007

View Postkaytar, on 19th December 2009, 21:58, said:

oare ce se intampla cu cel care a scris patania? sau cu sotia acestuia? :D au trecut mai bine de 6 ore si nu a dat niciun semn.

LA STIRILE DE LA ORA 5 NU A FOST NIMIC?

#47
anca13

anca13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 03.06.2007
cum am zis...cred ca i-a dat vreun omor sotiei :chair:
:ciocan:
:bandit:
:argue:

#48
centralistul

centralistul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 654
  • Înscris: 10.01.2009

View Postanca13, on 19th December 2009, 22:17, said:

cum am zis...cred ca i-a dat vreun omor sotiei
Decat sa-si bata sotia mai bine ar invata-o cum sa se fereasca de astfel de fraude pe viitor ....eventual sa-l intrebe inainte sa ia o decizie...sau sa-l lase pe el sa tasteze si astfel sa fie vina lui .
Degeaba sunt pe forumul asta reclamele alea impotriva violentei domestice pentru ca nu le citeste nimeni :(

#49
anca13

anca13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 03.06.2007
frate, poti sa fi si DALAI LAMA...cand patesti o faza de asta, te apuca crizele...mai ales daca nu esti chiar DONALD TRUMP sa-ti permiti sa faci cadouri din astea in prag de sarbatori.
oare a zis bodaproste ala, pt bani...sau BA-DA-prost-e!!!?  :unsure:

Edited by anca13, 19 December 2009 - 22:50.


#50
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,451
  • Înscris: 01.12.2001

View Postkaytar, on 19th December 2009, 21:58, said:

pai cam asa e: te sun si in timp ce noi vorbim, te pun sa tastezi, sa zicem *100*4# si apesi tasta de apel. hop! ai ajuns la ramura de reincarcare :D
Am invatat si eu ceva: am tastat respectiva secventa (cam greu de pe tel meu ca e touch screen -LGKU990) si m-a dus in meniul USSD nu direct in cel de reincarcare.
Dar banuiesc ca exista o astfel de secventa completa fara a cere confirmare.
Totusi trebuie sa se stie parola de la respectivul cont.

Dar la ab meu de 6 E Delfin pot doar max 25 E sa reincarc. Am fost la abonament free pana acum 1 luna. Dar chiar azi am reincarcat un prepay si doar 25 E i-a aratat ca am voie.

#51
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
parola a bagat-o chiar doamna :D

L.E: oricat ai incerca sa faci o reincarcare directa fara sa introduci parola sau sa sari peste parola, esti intampinat de mesajul 'Ai inceput reincarcarea unui cont'......... si esti invitat sa (1) confirmi, (2) sa refuzi. dupa confirmare ti se cere parola. doamna a facut exact cum i-a cantat cocosul.


o rugaminte la domnul tgm77 . sa scaneze factura sau sa faca o poza si sa o urce pe softpedia sau oriunde doreste.

Edited by kaytar, 19 December 2009 - 23:08.


#52
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005

View Postdorin_2k, on 19th December 2009, 22:53, said:

Totusi trebuie sa se stie parola de la respectivul cont.
Pai de ce credeti ca omul a cerul datele de contact pentru confirmare? In majoritatea cazurilor parola este reprezentata de seria buletinului. Nevasta nici nu si-a dat seama ce tasteaza fiind farmecata de operatorul care ii opera bugetul familial

#53
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,451
  • Înscris: 01.12.2001

View PostIuliutz, on 19th December 2009, 23:31, said:

In majoritatea cazurilor parola este reprezentata de seria buletinului.
Ia sa schimb parola de la abonamentul nevestei mele. Dar cum pot face acest lucru? In vreun meniu la*100# sau undeva in contul meu pe net se poate?
Sa fiu sigur ca nu voi avea surprize.  :nonobad:

#54
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
apel la 411. un operator iti va schimba parola.
suna dimineata ca acum e taxabil apelul ;)

Edited by kaytar, 19 December 2009 - 23:51.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate