Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 

frauda ciudata prin telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#19
centralistul

centralistul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 654
  • Înscris: 10.01.2009

 kaytar, on 19th December 2009, 15:19, said:

la orange conteaza numarul actului de identitate, alea 6 cifre de dupa serie. aceea este parola ceruta la reincarcarea unui cont prepay.
Corect...dar cel care "se da" ca este de la Orange are in fata lui un computer si stie macar cum te cheama.
Nu strica sa verifici daca este sau nu de la Orange...Intreaba-l cum te cheama cel putin..verifica-l.
Eu sunt pe Cosmote si sa stiti ca si acolo sunt probleme doar ca sunt mai operativi si mai comunicativi.
De ex...am primit diverse mesaje ca am castigat bla bla bla si am sunat la cosmote si au blocat cartela aluia. Deci se poate.
Orange poate se bucura mai mult cand "prind" o astfel de "gasca" (gasca=pasare) care nu are incotro si trebuie sa plateasca.
Si tatal meu de 71 de ani a fost sfatuit de "cineva din Orange" sa sune la un numar care incepea cu 1515 si dupa cateva minute a platit 4 milioane . Era vre-un numar cu suprataxa probabil gen 89.89.89 (erotic). Este la fel ca in targ....nu-i prost cine cere, e prost cine da.

#20
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
un alt aspect. in urma reclamatiilor, orange va anula numarul reincarcat. pagubitul va fi obligat sa plateasca suma reincarcata. ce se intampla cu creditul ?!?

de ce nu se considera plata in avans in contul abonatului pagubit?

Edited by kaytar, 19 December 2009 - 15:37.


#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003
Ce spuneti voi cu oprirea numarului & stuff sunt lucruri din dorinta in realitate e ilegal, nu se poate face asa ceva. In cel mai rau caz ar trebui sa se poata bloca creditul incarcat la prezentarea reclamatiei cum e la tranzactii bancare in asteptare, credit care in final sa fie returnat victimei la o eventuala ancheta (nu altfel) care dovedeste ca nu a avut intentia de a reincarca si ca a fost pacalita. Orange nu are voie sa intrerupa aiurea numere, poate e o greseala sau un abuz, o falsa victima.

Edited by andreic, 19 December 2009 - 15:45.


#22
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
@andreic eu am castigat ba o dacie, ba 3000 de euro, ba un N95 si am reclamat toate numerele la serviciul clienti. crezi ca a ramas vreunul activ? nu vreau sa zic ca-s miezu, dar au fost anulate. ma rog... cand sunam la nr respectiv, nu aparea 'numar nealocat' , dar pur si simplu apelul era intrerupt.

orange ar putea macar sa anuleze creditul respectiv si sa considere plata in avans suma aia de 200 euro. totusi, sunt 200 de euro, nu 3-4-5.

inca o intrebare pentru cel care a deschis topicul: sotia s-a trezit cu 1000 lei in plus la factura. daca in timpul apelului nu a citit de pe ecran si nu si-a dat seama ca reincarca un cont prepay, nu a citit nici mesajul de confirmare ca numarul cutare a fost reincarcat cu 100 / 200 de euro? e de rasu plansu...
io mor cand vad cum apar pagubiti pe forum. altii s-au plans de 20 - 25 euro. azi 200 euro. vai vai. parca vad ce-o fi de craciun si de revelion.

#23
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 24.05.2006
Eu am dat click de plictiseala pe un banner care facea reclama la loteria vizelor pentru America. Am completat chestionarul, nr. de tel, etc, pana la plata, cand, evident, am renuntat.
Dupa vreo trei zile ma suna unu' cu nr. ascuns, in americaneste (vorbea perfect) si ma ia cu felicitari, tralala, ati fost selectat, etc, nu tre' sa dau nici un ban, ma rog, gargara vreo 5 minute. Dupa care, incepe sa ma intrebe ce fel de card am, daca numele meu e scris cu litere mari, din cate cifre e codul de pe card, chestii d-astea. Cand i-am zis ca nu pot sa-i dau astfel de detalii, mi-a zis ca i se pare ca nu inteleg engleza, si sa nu inchid, ca ma transfera la un operator roman. I-am explicat ca vb foarte bine, si sa nu ma mai deranjeze, a insistat, pana i-am inchis telefonu'. A doua si a treia zi m-au sunat iar, da' n-am mai raspuns.

 kaytar, on 19th December 2009, 15:54, said:

orange ar putea macar sa anuleze creditul respectiv si sa considere plata in avans suma aia de 200 euro. totusi, sunt 200 de euro, nu 3-4-5.


Orange n-are de unde sa stie ca ce spui tu e adevarat. Ai validat tranzactia, la revedere. Poate e femeia ta, si dupa ce i-ai transferat banii, ai prins-o ca te inseala...Ce vina are Orange?

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003

 kaytar, on 19th December 2009, 15:54, said:

@andreic eu am castigat ba o dacie, ba 3000 de euro, ba un N95 si am reclamat toate numerele la serviciul clienti. crezi ca a ramas vreunul activ?
Aici e cu totul alta problema, nu e de castiguri sau altele. Exista un program antifrauda la care acele numere se reclama, se face verificarea interna si se inchid. Insa daca numarul incarcat nu are antecedente legal nu poate fi inchis. Poate sa dea unu numarul tau si sa zica ca i-ai dat teapa...

Edited by andreic, 19 December 2009 - 16:19.


#25
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
daca te suna unul de pe numar ascuns si zice ca e de la loteria americana si sa-i dai nevasta sa se distreze cu ea, ca o sa castigi 1 mil de dolari dupa aceea, eu zic sa-i urmezi sfatul, ca nu se stie, poate obtii un mil de dolari, ce, strica sa incerci?

(oamenii nu ar trebui sa foloseasca dispozitive mai inteligente decat ei; tehnologia avanseaza prea rapid pentru multi oameni, mai bine ramaneti la tel fix, e mai simplu)

m-a sunat si pe mine unul odata, tot asa, numar ascuns, e de la orange si s-a facut nush ce greseala de 400 de euro in factura mea, si eu, care de abia platisem factura am zis: asa, si? si el, ca nu intelegeti, aveti nush cate sute de euro peste, si eu zic: asa, si, ce vrei ca nu inteleg? si ala nu intelegea ce nu inteleg eu, eu nu intelegeam de ce nu intelege ca eu nu am ce sa inteleg, si pana la urma, exasperat, idiotul ala, ca sa nu mai consume credit ca prostul, a inchis, ha ha ha, ce dobitoc, daca ar lua teapa de la toti asa pe care vrea sa-i tepuiasca, ar da faliment si s-ar lasa de chestii de astea

Edited by ever_forever, 19 December 2009 - 16:47.


#26
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

 centralistul, on 19th December 2009, 15:17, said:

Dar apeluri de la diversi care iti dadau la m.. nu ai primit???
Eu nu... încă. Dar tu? Oricum pot să ceară cnp că parola e alta încă din prima zi. Să se spele cu cnp pe cap. Și să facă și clăbuci.  :lol:

#27
centralistul

centralistul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 654
  • Înscris: 10.01.2009

 andreic, on 19th December 2009, 15:42, said:

Ce spuneti voi cu oprirea numarului & stuff sunt lucruri din dorinta in realitate e ilegal, nu se poate face asa ceva. In cel mai rau caz ar trebui sa se poata bloca creditul incarcat la prezentarea reclamatiei cum e la tranzactii bancare in asteptare, credit care in final sa fie returnat victimei la o eventuala ancheta (nu altfel) care dovedeste ca nu a avut intentia de a reincarca si ca a fost pacalita. Orange nu are voie sa intrerupa aiurea numere, poate e o greseala sau un abuz, o falsa victima.
Cand folosesti masina proprie la comiterea unei infractiuni nu cumva ti se confisca ???
Dece sa nu-i blocheze cartela infractorului???
Legile astea...fiecare le intelege cum vrea
La fel e si cu hotul care-ti intra in casa dar pe care n-ai voie sa-l bati...Doamne fereste...te mai capeti si cu un dosar penal.
Legi facute cu curul de niste oameni care-l poarta in loc de cap. Scuze de expresie.

Edited by centralistul, 19 December 2009 - 18:00.


#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003

 centralistul, on 19th December 2009, 17:48, said:

Dece sa nu-i blocheze cartela infractorului???
Pentru ca infractorul trebuie dovedit mai intai :) Se pare ca nu ai citit ce am mai scris, daca unu da numarul tau si zice ca i-ai facut ceva, iti place sa te trazesti cu numarul blocat "din greseala" ?

Edited by andreic, 19 December 2009 - 18:32.


#29
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

 ever_forever, on 19th December 2009, 16:37, said:

m-a sunat si pe mine unul odata, tot asa, numar ascuns, e de la orange si s-a facut nush ce greseala de 400 de euro in factura mea
Asa si? Daca venea factura supraincarcata urat ii dadeam in judecata nu trebuia sa imi spuna el ce sa fac. Nu au pic de imaginatie.

#30
centralistul

centralistul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 654
  • Înscris: 10.01.2009

 andreic, on 19th December 2009, 18:32, said:

Pentru ca infractorul trebuie dovedit mai intai :) Se pare ca nu ai citit ce am mai scris, daca unu da numarul tau si zice ca i-ai facut ceva, iti place sa te trezesti cu numarul blocat "din greseala" ?
E o vorba din batrani..."cand doi iti spun ca esti beat atunci mergi acasa si te culci"
Tu crezi ca cei de la Orange sau alta companie de telefonie mobila nu pot vedea ca "infractorul" a incarcat cartela aia de la mai multi fraieri intr-un timp foarte scurt ?....am zis eu ca trebuie blocata din prima ???si apoi nici ala nu e infractor pana nu e judecat de o instanta...dar nici Orange nu a comis vre-o ilegalitate DOAR blocand cartela in urma a cel putin 3 reclamatii impotriva respectivului...am zis 3 doar ca exemplu...anularea e ilegalitate...nici tu nu esti atent :P
Blocatu' e blocat iar anulatul e anulat...grea e limba romana da-i asa frumoasaaaaa :)

Edited by centralistul, 19 December 2009 - 18:56.


#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003

 centralistul, on 19th December 2009, 18:51, said:

anularea e ilegalitate...nici tu nu esti atent :P
Eu nu ma iau niciodata dupa vorbele din batrani si nu recomand nimanui, trebuie sa iesim din cliseul asta :)
Usor acuma poate ne intelegem, bon un numar x este a lui y, z face o teapa si incarca nr lui y pacalind pe unu cu un teren pe luna foarte valoros desi ala nu a cerut niciodata sa cumpere asa ceva. Legal vorbind poti bloca accesul clientului y la numarul x ? Ca sa nu te obosesti, NU. Intreaba orice casa de avocatura din alea mai experimentate care pierd max 2% din procese si alea din vicii de procedura nu din vina lor. Persoana care a creat prejudiciul este z, nu y... (cel putin pana la proba contrarie). Cine poate determina in acest caz daca y este vinovat legal vorbind, operatorul ? Scrie in contul aluia ca e tepar ?

Edited by andreic, 19 December 2009 - 20:48.


#32
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,450
  • Înscris: 01.12.2001
Totusi e ceva putred aici:

Quote

... sa introduca un anumit cod cu diez pe care i-la dictat,
Inseamna ca stia si parola de pe telefon (sau nr de serie la CI daca nu a schimbat parola)

Pt a preveni se poate face asa:
Eu am setat telefonul sa refuze automat apelurile fara ID apelant (cu nr ascuns).

#33
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003
N-o sa mai poti primi apeluri de la majoritatea firmelor si celor care suna de pe telefoane de firma care nu-si dau numarul. Solutia e alta, raspunzi si faci misto de ala :)

Edited by andreic, 19 December 2009 - 20:55.


#34
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,450
  • Înscris: 01.12.2001
De cand am setat refuzul automat al nr fara ID, a scazut si numarul acestor apeluri (imi apar doar ca nr respinse, fara ca telefonul sa sune).
Cel ce apeleaza are ton de ocupat instantaneu.
Iar daca e cineva ce doreste neaparat sa ma contatcteze de la vreo firma, sa sune cu nr real. sau sa trimita un mesaj. Dar nici ala parca nu se mai poate acum trimite fara ID.

Revenind la problema topicului: cel ce a sunat stia foarte bine cu cine vorbeste si seria de la CI al respectivului abonat si tipul de abonament. (nu poti incarca cu 100E la un abonament de Delfin 6 E).
Si totusi care e secventa de reincarcare dintr-o singura formare?
Stiu doar pe cea cu apel la 200 dar trebuie sa asculti acolo ce spune robotul si cea cu *100# dar tot tebuie sa apesi dupa ce le citesti ce scrie pe ecran. Sau la aceasta poti sa apesi toata secventa de numere pe tastatura si se face transferul automat?
Oricum la final vine si un mesaj de confirmare a transferuluyi (sau a pacalelii)

Si tot ma macina o intrebare: ce face respectivul "tepuitor" cu un credit de 200E sau mai mult? Banuiesc ca face asta zilnic. Ca nu cred ca ii poate transforma in cash

Edited by dorin_2k, 19 December 2009 - 21:18.


#35
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003
Asta e suspect, sa cunoasca ala toate datele, posibil sa fie cineva cunoscut.

#36
centralistul

centralistul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 654
  • Înscris: 10.01.2009
@andreic
Awwww...esti moderator.....mi-a mai dat unul ban 30 de zile si warn10% doar fiindca nu am fost de acord cu parerile lui adanc imprimate pe asa zisul creier...scuze sefu'...sa traiti. Eu nu am postat aici cu intentia de a ma certa cu cineva anume...am vrut doar sa ajut pe cineva care avea o problema. Eu vorbeam din experienta mea de 42 de ani de viata. Sa nu te iei dupa vorbele din batrani e o mare greseala. Si ceea ce e si mai grav e sa-l asculti pe unul tinerel care-ti recomanda calduros sa ignori sute de ani de experienta transmisa din tata in fiu...hai ca nu va mai plictisesc.
Codul penal se poate citi si de pe net....infractorul e infractor indiferent unde "isi desfasoara activitatea".Intr-adevar e mai greu de dovedit,  dar tot infractor este, chiar daca doar a avut intentia sa fure si nu a dus la bun sfarsit "buna intentie" de a-ti goli buzunarele sau cardul...adica tentativa bre.
O seara buna .Ma retrag...

Edited by centralistul, 19 December 2009 - 21:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate