Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Restaurante pescaresti prin impre...

De ce se taie unii cu lama?

Întrebare de noob

Rezistenta la caldura vara
 JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...
 Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...
 Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...
 

Biserica Unita cu Roma

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
32 răspunsuri în acest subiect

#1
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.114
  • Înscris: 11.06.2004
Stiu din start ca voi fi acuzat de intoleranta, ca nu urmez o "politica, corecta" dar inainte de a revendica cu vehementa proprietatile bisericii unite cu roma, nu ar trebui intai sa isi ceara scuze de la poporul roman sau macar sa recunoasca asuprirea crunta a ortodoxilor din ardeal?

dau cateva citate din pr. staniloaie:

"«Cerem ca împotriva preotilor si persoanelor bisericesti, care nu voiesc sã asculte de episcopi si de mai marii bisericesti, când nu pot fi potoliti sau redusi la ascultare altfel si fac cereri de anchetã la autoritãtile superioare ale provinciei, sã se foloseascã bratul secular» 43. Iar episcopul Grigore Maior scrie la 19 aprilie 1782 comandantului general din Sibiu: «Dacã fac abstractie de Schitul Silvasul de Sus în districtul Hateg, nu mai existã pe cât stiu nicãieri altundeva eremit sau cãlugãr de acest fel sub jurisdictia mea. Dar mã întorc la mânãstirea neunitã de rit grec de la Sâmbãta de Sus, cel mai mare luptãtor contra întregii uniri si reamintesc cu plecãciune Excelentei Voastre cele ce am scris adesea, cerând dãrâmarea din temelie a acestui locas din pãdure. Nu mã îndoiesc, Excelenta Voastrã, cã veti ajuta la împlinirea acestei cereri, dacã acum o sprijinã si dorinta mai înaltã». Aceste stãruinte au fãcut ca mânãstirile ortodoxe românesti din. Transilvania sã fie dãrîmate toate.
Daca Manãstirea de la Sâmbãta de Sus a fost dãrîmatã în noiembrie 1785, celelalte mânãstiri din Þara Oltului, fuseserã dãrâmate mai înainte, la ordinul generalului Bucow din 13 iunie 1761, care suna: «Mânãstirile de lemn sã fie arse pretutindeni, cele de piatrã sã se distrugã si sã se facã raport Excelentei Sale Generalului atât despre restituirea bisericilor (cãtre uniti) cât si despre demolarea manãstirilor. Iar dacã cineva s-ar opune în mod temerar prea înaltei porunci regale, sã fie pedepsit numaidecât cu moartea prin spînzurãtoare, sau prin tãierea capului, ca unii care dispretuiesc poruncile regesti si tulburã pacea si ordinea publicã» "

unde erau drepturile ortodoxilor romani acum 100 de ani? De ce nu fac greva unitii sa restituie si ei bisericile pe care le-au luat de la ortodocsi?

sau luarea unei biserici acum 50 de ani era incorect, dar sa iei o biserica acum 100 de ani, in plus omorand pe care se impotriveau, este corect si nu mai necesita nu numai reparatii dar nici macar justificare?

si alt exemplu despre ce parere au despre romani:

O directiva exemplarã pentru exploatarea slãbiciunilor episcopului si clerului unit o dã cardinalul Colonici iezuitului Neurauter, pus ca «teolog» pe lânga episcopul Atanasie: «Cu toatã sîrguinta sã aibã grije sã se foloseascã pasiunile (dorintele) episcopului si ale clerului («ut affectuum Episcopi et cleri lucretur»); fãcând asa, usor va cîsliga pentru planurile sale, o populatie atât de rusticã, de necivilizatã, care-si mãsoarã prieteniile dupã utilitate, si si-i va face binevoitori si va putea obtine de la ei toate» "

Citat din N. Nilles, op. cit. , p. 310.

#2
rakoczy

rakoczy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.395
  • Înscris: 11.03.2005

data, on Jun 3 2005, 23:29, said:

Stiu din start ca voi fi acuzat de intoleranta, ca nu urmez o "politica, corecta" dar inainte de a revendica cu vehementa proprietatile bisericii unite cu roma, nu ar trebui intai sa isi ceara scuze de la poporul roman sau macar sa recunoasca asuprirea crunta a ortodoxilor din ardeal?

dau cateva citate din pr. staniloaie:

"«Cerem ca împotriva preotilor si persoanelor bisericesti, care nu voiesc sã asculte de episcopi si de mai marii bisericesti, când nu pot fi potoliti sau redusi la ascultare altfel si fac cereri de anchetã la autoritãtile superioare ale provinciei, sã se foloseascã bratul secular» 43. Iar episcopul Grigore Maior scrie la 19 aprilie 1782 comandantului general din Sibiu: «Dacã fac abstractie de Schitul Silvasul de Sus în districtul Hateg, nu mai existã pe cât stiu nicãieri altundeva eremit sau cãlugãr de acest fel sub jurisdictia mea. Dar mã întorc la mânãstirea neunitã de rit grec de la Sâmbãta de Sus, cel mai mare luptãtor contra întregii uniri si reamintesc cu plecãciune Excelentei Voastre cele ce am scris adesea, cerând dãrâmarea din temelie a acestui locas din pãdure. Nu mã îndoiesc, Excelenta Voastrã, cã veti ajuta la împlinirea acestei cereri, dacã acum o sprijinã si dorinta mai înaltã». Aceste stãruinte au fãcut ca mânãstirile ortodoxe românesti din. Transilvania sã fie dãrîmate toate.
Daca Manãstirea de la Sâmbãta de Sus a fost dãrîmatã în noiembrie 1785, celelalte mânãstiri din Þara Oltului, fuseserã dãrâmate mai înainte, la ordinul generalului Bucow din 13 iunie 1761, care suna: «Mânãstirile de lemn sã fie arse pretutindeni, cele de piatrã sã se distrugã si sã se facã raport Excelentei Sale Generalului atât despre restituirea bisericilor (cãtre uniti) cât si despre demolarea manãstirilor. Iar dacã cineva s-ar opune în mod temerar prea înaltei porunci regale, sã fie pedepsit numaidecât cu moartea prin spînzurãtoare, sau prin tãierea capului, ca unii care dispretuiesc poruncile regesti si tulburã pacea si ordinea publicã» "

unde erau drepturile ortodoxilor romani acum 100 de ani? De ce nu fac greva unitii sa restituie si ei bisericile pe care le-au luat de la ortodocsi?

sau luarea unei biserici acum 50 de ani era incorect, dar sa iei o biserica acum 100 de ani, in plus omorand pe care se impotriveau, este corect si nu mai necesita nu numai reparatii dar nici macar justificare?

si alt exemplu despre ce parere au despre romani:

O directiva exemplarã pentru exploatarea slãbiciunilor episcopului si clerului unit o dã cardinalul Colonici iezuitului Neurauter, pus ca «teolog» pe lânga episcopul Atanasie: «Cu toatã sîrguinta sã aibã grije sã se foloseascã pasiunile (dorintele) episcopului si ale clerului («ut affectuum Episcopi et cleri lucretur»); fãcând asa, usor va cîsliga pentru planurile sale, o populatie atât de rusticã, de necivilizatã, care-si mãsoarã prieteniile dupã utilitate, si si-i va face binevoitori si va putea obtine de la ei toate» "

Citat din N. Nilles, op. cit. , p. 310.

<{POST_SNAPBACK}>



eeeeiiii...... iti place sa contribui la zanzanie!
:nonobad:

sa citesti intai care a fost rolul greco-catolicismului ardelean!
cum in regimul feudal de la anii 1700, a fost singura speranta si sprijin al romanilor in ardeal, - cum prin aderare la unire cu roma, au devenit cetateni cu drepturi depline ( in limita dreptului feudal....).
au devenit NATIUNE recunoscuta oficial de imperiu!
unirea cu roma NU a modificat cu nimic ritualul ortodox, dar a deschis cale afirmarii romanilor in politica si cultura ardeleana!
de altfel, in anii 1920 ortodoxi erau MAI PUTINI CA GRECO-CATOLICII in ardeal.
dupa 1948, la desfiintarea acestei biserici, s-au produs chiar crime si preluari abuzive de biserici, case. terenuri, arestari, batai, etc....
mii de preoti si credinciosi au fost arestati si au murit la sziget ori la canal , pt. ca nu au renuntat la unire!
farul LATINISMULUI in ardeal, UNIREA CU ROMA, l-a aprins!!!!
macar ai stima pentru asta!

#3
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.114
  • Înscris: 11.06.2004
rolul greco-catolicismului ardelean a fost sa dezbine romanii.
si pentru asta i-au momit cu recompense legate de situatia sociala si materiala.

iar faptul ca nu le-au schimbat credinta, mai taie; ce vrei sa spui ca sunt ortodocsi?

si te plangi ca au fost abuzuri la trecerea bisericilor la ortodocsi.
dar de ce nu spui si cum au ajuns ortodocsii sa treaca la uniatie, trecerea facandu-se  de obicei prin forta cu ajutorul autoritatilor ungare.

"Daca Manastirea de la Sambata de Sus a fost darimata in noiembrie 1785, celelalte manastiri din Tara Oltului fusesera; daramate mai inainte, la ordinul generalului Bucow din 13 iunie 1761, care suna:”Manastirile de lemn sa fie arse pretutindeni, cele de piatra sa se distruga si sa se faca raport Excelentei Sale Generalului atat despre restituirea bisericilor (catre uniti) cat si despre demolarea manastirilor. Iar daca cineva s-ar opune in mod temerar prea inaltei porunci regale, sa fie pedepsit numaidecat cu moartea prin spanzuratoare sau prin taierea capului, ca unii care dispretuiesc poruncile regesti si tulbura pacea si ordinea publica"" tot din Parintele Staniloaie

De asta de ce nu te plangi?

#4
rakoczy

rakoczy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.395
  • Înscris: 11.03.2005
[quote name='data' date='Jun 4 2005, 18:56']
rolul greco-catolicismului ardelean a fost sa dezbine romanii.
si pentru asta i-au momit cu recompense legate de situatia sociala si materiala.

iar faptul ca nu le-au schimbat credinta, mai taie; ce vrei sa spui ca sunt ortodocsi?

si te plangi ca au fost abuzuri la trecerea bisericilor la ortodocsi.
dar de ce nu spui si cum au ajuns ortodocsii sa treaca la uniatie, trecerea facandu-se  de obicei prin forta cu ajutorul autoritatilor ungare.

"Daca Manastirea de la Sambata de Sus a fost darimata in noiembrie 1785, celelalte manastiri din Tara Oltului fusesera; daramate mai inainte, la ordinul generalului Bucow din 13 iunie 1761, care suna:”Manastirile de lemn sa fie arse pretutindeni, cele de piatra sa se distruga si sa se faca raport Excelentei Sale Generalului atat despre restituirea bisericilor (catre uniti) cat si despre demolarea manastirilor. Iar daca cineva s-ar opune in mod temerar prea inaltei porunci regale, sa fie pedepsit numaidecat cu moartea prin spanzuratoare sau prin taierea capului, ca unii care dispretuiesc poruncile regesti si tulbura pacea si ordinea publica"" tot din Parintele Staniloaie


chiar nu inteleg ce urmaresti de fapt.....
zanzanie? e destula.
unirea cu roma a fost propusa de intelectuali romani, tocmai pentru a asigura aceleasi drepturi cu celelalte natiuni ardelene!
ti-am mai spus, pana la 1948 romanii creco-catolici erau majoritari.
trecerea la ortodoxie a fost fortata, prin mijloace barbare specific securist-comuniste. mai informeaza-te si din alte surse, nu numai prelati ortodocsi.

ok. nu polemizez cu tine , e dreptul tau de a vedea in greco-catolicism pe satana insusi......hm!
alti colegi de forum, pe alte topicuri, au fost mai realisti ca tine. au sesizat potentialul de PUNTE intre occident si rasarit pe care il are greco-catolicismul, mai ales in perspectiva unirii intregii crestinatati.
inca o data: au mai fost topicuri despre asta pe forum. nu reiau.
numai bine.

#5
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.114
  • Înscris: 11.06.2004
Uite cum puneti voi problema:

un post despre nedreptatirea unitilor de catre ortodocsi = "politic corect", democratie, drepturile minoritatilor etc.

un post despre nedreptatirea ortodocsilor de catre uniti = atatare la ura, zanzanie, totalitarism si in general toate relele din lume.

#6
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 113.024
  • Înscris: 13.06.2004
și ce vroiați, să rămână românii sclavi în continuare?

#7
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.114
  • Înscris: 11.06.2004
nu, sa ramana ortodocsi si sa isi capete libertatea altfel, nu prin compromisuri; poate ca nu le consideri asa, dar ca sa renunti la credinta pe care o ai ca sa fii avansat in functie nu cred ca este un lucru de lauda.

#8
rakoczy

rakoczy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.395
  • Înscris: 11.03.2005

data, on Jun 6 2005, 09:07, said:

nu, sa ramana ortodocsi si sa isi capete libertatea altfel, nu prin compromisuri; poate ca nu le consideri asa, dar ca sa renunti la credinta pe care o ai ca sa fii avansat in functie nu cred ca este un lucru de lauda.

<{POST_SNAPBACK}>



:w00t:
de cand ortodoxia e garanta libertatii?
sa zica ortodocsii rusi..... cum e cu capul plecat fata de puterea laica. si la tzarism si la comunism....

#9
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.114
  • Înscris: 11.06.2004
ori esti prost, ori te faci ori amandoua. :death:

Romanii sunt ortodocsi, au venit ungurii si in colaborare cu catolicii i-au convertit la unirea cu Roma, o stii foarte bine si cand nu stii ce sa raspunzi bati campii si arunci cu acuzatii ca sa uite fraierii despre ce era vorba.

aplici cu consecventa principiul din Murphy, daca nu ii convingi zapaceste-i.

raspunsul tau nu are nici o legatura cu ce am spus eu, incerci doar sa distragi atentia de la un subiect care nu iti convine pentru ca va pune intr-o lumina proasta.

#10
balalau

balalau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 156
  • Înscris: 14.04.2005

data, on Jun 6 2005, 12:06, said:

ori esti prost, ori te faci ori amandoua. :death:

Romanii sunt ortodocsi, au venit ungurii si in colaborare cu catolicii i-au convertit la unirea cu Roma, o stii foarte bine si cand nu stii ce sa raspunzi bati campii si arunci cu acuzatii ca sa uite fraierii despre ce era vorba.

aplici cu consecventa principiul din Murphy, daca nu ii convingi zapaceste-i.

raspunsul tau nu are nici o legatura cu ce am spus eu, incerci doar sa distragi atentia de la un subiect care nu iti convine pentru ca va pune intr-o lumina proasta.

<{POST_SNAPBACK}>



? dumneata cred ca nu prea ai idee de ce spui.
mama mea e romanca din mehedinti si e catolica din mosi-stramosi. sora mea mai mare a fost botezata catolic, iar eu ortodox si ne intelegem foarte bine, in familie neexistand probleme.
stiai ca campulung si curtea de arges sunt episcopii catolice inca de la anul 1200? si numai romai sunt acolo.
la fel si in moldova sunt 300.000 catolici care inca din evul mediu-timpuriu sunt de aceasta confesiune, inca de la prima cetate de scaun si de la fondarea cetatii baia.
romani. e adevarat ca sunt si ciangai catolici, dar ei au venit din ardeal mai tarziu.
a fi roman nu e similar cu ortodox!
contesti asta? iar unirea cu roma, in ardea , a fost un fapt pozitiv, atunci.

#11
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.114
  • Înscris: 11.06.2004
am spus ca uniatia din ardeal a fost rezultatul colaborarii dintre autoritatile catolice si autoritatile ungare; si daca ai alta parere poti sa ma contrazici.

cine a spus ca unitii nu sunt romani? eu nu cred asa ceva si nici nu am scris asa ceva, reciteste topicul. am spus ca uniatia a fost o miscare pusa la cale din afara neamului romanesc ca sa ii dezbine.

si da stiam ca exista catolici, am au venit pe la 1200, pe urma au fost alungati de slavi, nu imi aduc aminte tot dar pot sa caut din nou.

ceea ce nu inteleg este de ce toata lumea se ataca atunci cand vorbesc de cum au fost asupriti ortocsii romani in ardeal; asta este un subiect interzis, nu stii ce vorbesti etc

zici ca unirea cu roma a fost un fapt pozitiv; OK este parerea ta si ai tot dreptul la ea.

dar si eu am dreptul sa cred ca a fost un lucru rau; si in cazul de fata voi sunteti cei intoleranti care nu acceptati si punctul de vedere al celuilalt

#12
cineva

cineva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 209
  • Înscris: 16.03.2005

data, on Jun 4 2005, 18:56, said:

rolul greco-catolicismului ardelean a fost sa dezbine romanii.
si pentru asta i-au momit cu recompense legate de situatia sociala si materiala.

De asta de ce nu te plangi?

<{POST_SNAPBACK}>


Nu-i adevarat!
Biserica greco-catolica a fost singura scapare a romanilor spre a nu fi asimilati de stim noi cine.
Datorita acestei biserici, care nu a schimbat foarte mult din ritualul ortodox, romanii au putut studia la Roma. Romanii ardeleni plecati acolo au realizat ca vorbim o limba de origine latina, datorita similitudinilor (nu neaparat lexicale, dar mai ales gramaticale) limbii romane cu latina.

#13
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.868
  • Înscris: 18.09.2004
despre ce vorbiti voi aici?  :huh: eu nu inteleg o boaba  :deadtongue:

#14
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.114
  • Înscris: 11.06.2004
nu am spus ca unitii au actionat impotriva interesului national (din contra) ci ca procesul prin care au aparut in neamul romanesc a fost pus la cale de catolici si unguri (catolicii ca sa isi mareasca numarul credinciosilor, ca tocmai pierdusera protestantii, iar imperiul austro-ungar ca sa ii dezbine pe romani si sa ii stapanesca mai usor).

si ce au studiat romanii la Roma, teologie ortodoxa? :nonobad:

vorba lui Caragiale nu au schimbat mult, doar pe ici pe colo prin punctele esentiale.

#15
cineva

cineva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 209
  • Înscris: 16.03.2005

data, on Jun 6 2005, 14:33, said:

nu am spus ca unitii au actionat impotriva interesului national (din contra) ci ca procesul prin care au aparut in neamul romanesc a fost pus la cale de catolici si unguri (catolicii ca sa isi mareasca numarul credinciosilor, ca tocmai pierdusera protestantii, iar imperiul austro-ungar ca sa ii dezbine pe romani si sa ii stapanesca mai usor).

si ce au studiat romanii la Roma, teologie ortodoxa? :nonobad:

vorba lui Caragiale nu au schimbat mult, doar pe ici pe colo prin punctele esentiale.

<{POST_SNAPBACK}>


Oricare ar fi fost motivul, dupa cum observi nu au reusit.
Ideea era ca romanii nu s-au mai dus sa studieze la Budapesta si Viena ci s-au dus la Roma unde au intrat in contact cu scrierile latine, cu istoria Imperiului Roman etc...
In contact cu istoria Imperiului Roman, cu limba latina ei au afirmat (ceea ce noua acum ni se pare firesc) ca suntem un popor latin in consecinta ne distingem de unguri, de nemti  si de alte popoare din Ardeal. Asta a condus la ideea ca suntem un popor care are la fel de multe drepturi ca si ungurii si germanii. Deasemenea afirmarea latinitatii noastre a contrazis teoriile lui Roessler pe care banuiesc ca le cunosti.

#16
bufteanu34

bufteanu34

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 279
  • Înscris: 16.04.2005

cineva, on Jun 6 2005, 14:47, said:

Oricare ar fi fost motivul, dupa cum observi nu au reusit.
Ideea era ca romanii nu s-au mai dus sa studieze la Budapesta si Viena ci s-au dus la Roma unde au intrat in contact cu scrierile latine, cu istoria Imperiului Roman etc...
In contact cu istoria Imperiului Roman, cu limba latina ei au afirmat (ceea ce noua acum ni se pare firesc) ca suntem un popor latin in consecinta ne distingem de unguri, de nemti  si de alte popoare din Ardeal. Asta a condus la ideea ca suntem un popor care are la fel de multe drepturi ca si ungurii si germanii. Deasemenea afirmarea latinitatii noastre a contrazis teoriile lui Roessler pe care banuiesc ca le cunosti.

<{POST_SNAPBACK}>



aicia ai dreptate!
uite, la buftea e biserica romano-catolica si vin si cativa greco-catolici, oameni ca lumea, unu nu e ungur..... si sunt cu totul cam la 150 persoane, poate mai mult, isi vad de ale lor si nu suna la usa ca pocaitii aia si martorii lu iehova care incearca sa te traga la secta lor :puke:
eu am toata stima pentru catolicii astia si mai ales pentru preotul lor care e italian, il cheama ANNIBALE si ajuta pe toata lumea cu pachete si ajutoare. ca aici e si lume amarata....
domle, eu unul cred ca m-as face catolic! cand vad ce pacatos sunt eu si popa ortodox de la noi..... mi-e rusine ca nu sunt catolic. pe cuvantul meu. am participat la slujbele lor si mi-au placut, e ordine, nu e fojgaiala si barfa ca la noi, e k-lumea!
daca am ceva cu ungurii, atuncea sigur nu am nimic cu catolicii! pazea! sunt de partea lor!

#17
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.114
  • Înscris: 11.06.2004
@bufteanu34

din cate inteleg eu unitii spun ca sunt ortodocsi de vreme ce trecerea la uniatie s-a facut fara schimbari importante in credinta.

daca este cineva greco-catolic poate ne lamureste cum se considera ei, in carti eu asa am citit.

#18
cineva

cineva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 209
  • Înscris: 16.03.2005

data, on Jun 6 2005, 16:25, said:

@bufteanu34

din cate inteleg eu unitii spun ca sunt ortodocsi de vreme ce trecerea la uniatie s-a facut fara schimbari importante in credinta.

daca este cineva greco-catolic poate ne lamureste cum se considera ei, in carti eu asa am citit.

<{POST_SNAPBACK}>


Bunicul meu este greco-catolic si el se considera ortodox. Intotdeauna mi-a zis ca nu este mare diferenta intre ortodocsi si greco-catolici.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate