Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lungime minima traseu frigorific ...

Restaurante pescaresti prin impre...

De ce se taie unii cu lama? Non-s...

Întrebare de noob
 Rezistenta la caldura vara

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

Revolut, crypto si taxe
 Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...
 Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner
 

programare CNC

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#73
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,228
  • Înscris: 08.12.2006
Cosmin....deci, ai un con pe care vrei sa pui un filet pe fata exterioara. Cum prinzi asta pe masa masinii  cu mandrina verticala si sa prelucrezi? Folosesti o freza profilata ? Poti te rog sa atasezi o schita cu piesa in sine?

#74
cosmin_albu

cosmin_albu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.08.2012
nu stiu sa atasez poza, poti sa-mi dai adresa de mail si-ti pot trimite desenul

http://www.fileshare.ro/e30498582 l-am uploadat pe fileshare, sper sa fie bun

#75
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 01.11.2005
sper ca am inteles ce vrei sa fac....vrei o spirala in plan orizontal cu pasul de 7,2 , diametrul interior de 88,9 si exterior de 128,9
cand ajung acasa o sa incec sa vad daca reusesc sa iti fac g-codul si modelul piesei in Artcam 2010...sper sa mearga pentru ce ai tu acolo...dar totusi nu stiu care este diametrul frezei tale.

L.E . incearca sa faci un desen in acad si sa incerci sa folosesti postprocesorul lazycam....nu stiu cat de mult merge.

Edited by tehnics, 06 May 2014 - 14:49.


#76
cosmin_albu

cosmin_albu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.08.2012
Spre rusinea mea, nu stiu sa lucrez in Autocad, folosesc CatiaV5 pentru proiectare, iar cat despre postprocesor, nu folosesc.
Programele mi le fac in CimcoEdit (folosesc Cimco pentru terminatia .NC, care imi este recunoscuta de masina), restul programului il gandesc si scriu singur (de asemenea pentru traseele sculelor, folosesc tot Catia.
Freza pe care o folosesc este de O3.6 (am gandit ca diametrul frezei imi da exact distanta dintre "dintii" filetului, distanta pe care de altfel am masurat-o si este 3.6)

#77
danby

danby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 20.12.2005

View Postcosmin_albu, on 02 mai 2014 - 12:44, said:

....folosesc o freza verticala CNC, MCS 116VC cu soft Fanuc).
Ma poate ajuta cineva cu o parere, un program? Pot sa trimit si desenul tehnic eventual.
....
ce fel de echipament FANUC are masina?...la unele echipamente exista o functie pentru interpolare in spirala...daca nu exista functia...doar G2 sau G3 functie de cum vrei sa incepi, de pe diam interior sau cel exterior, in prealabil cu o pregaurire la inceput...daca folosesti freza exact la dimensiunea canalului ( fara corectii de echidistanta)

#78
cosmin_albu

cosmin_albu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.08.2012
am cautat prin cartile masinii, deocamdata nimic. mai caut poate gasesc ceva....

#79
vw2003mk4

vw2003mk4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.08.2010
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un program? Am nevoie sa fac o bila gen pion de sah, bila e 40mm in diametru iar trebuie sa am 25 mm partea unde incheie bila (raza) si sa merg cu 25 mm pe distanta de 60 mm. Masina este un index ge65 iar comanda e sinumerik (cred ca e Siemens). Adresa de email [email protected] . Va multumesc anticipat!

#80
mihaelaplantos

mihaelaplantos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.12.2014
Buna ziua,

Cautam programatori / operatori CNC pentru Belgia .

Cerinte:
- peste 2 ani experienta in programare CNC;
- bune cunostinte desen tehnic;
- bune cunostinte de engleza sau franceza.

Nu se lucreaza pentru productia de serie, sunt unicate de dimnesiuni de minim 2 metri.

Cei interesati sunt rugati sa trimita Cv-ul la : [email protected] .
Mai multe informatii puteti obtine la tel: 0372 705 792 .

#81
Scaiete

Scaiete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 12.08.2008
Salut
De curand incerc sa invat sa lucrez intr-un  atelier unde se fac stampi-matrite pentru plastic zamac si aluminium presofuziune, m-ar interesa ceva documentatie despre G, M code in romana sau italiana daca aveti ceva.
Atelierul are 3 freze, una trebuie sa fie livrata in curand un DMG DMC 1150V, doua au HEIDENHAIN inclusiv ce-a care este in asteptare sa fie livrata, mai mult programare la dialog si CAM si o alta cu Supermill Plus unde se programeaza numai DIN/ISO, plus alte masini electroeroziune, rectificare, strung universal, pe toate aste lucreaza un singur om, eu incerc sa invat ceva de 2 saptamani desi mi se pare foarte greu.
Daca ma puteti ajuta cu ceva documentatie cum am scris si mai sus mi-ar fi de mare ajutor. Multumesc

#82
exeron

exeron

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.06.2015
poate cineva sa ma ajute cu un manual sinumerik 840d ptr.strung daca se poate sa imi trimita pe [email protected]

#83
Victor122005

Victor122005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.12.2012
Salut
Ma poate ajuta cineva cu un manual pt. Chevalier fsg-3a1224 ? sau pt. ceva asemanator.
sunt la inceput, iar orice tine de CNC mi.ar fi de folos( cursuri, etc).

email: [email protected] sau mesaj aici.

Multumesc

#84
alexbv3000

alexbv3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 16.12.2009
Cine de-aici cunoaste Mazaku?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hUJweVHqMhs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
https://www.google.r...436040575376596

#85
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,228
  • Înscris: 08.12.2006
Eu am lucrat pe o freza  CNC in 3 axe, Mazak.

De ce?

#86
nicuni

nicuni

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.07.2015

View Postalexbv3000, on 12 octombrie 2012 - 01:11, said:

Daca mai esti interesata de manuale cnc ti le pot trimite eu pe mail daca imi lasi adresa pe privat.
Buna ziua ! Am cumparat de curand o freza MAHO 500 Ws second hand. M-ar interesa si pe mine orice fel de manual ptr aceasta freza inclusiv manual de depanare daca se poate contra cost contra schimb cu ceva etc orice varianta !

#87
kharloss

kharloss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 21.04.2004
Salut. Doresc sa cumpar cateva programe pentru biesseworks.

printr-o imprejurare sunt nevoit sa fac niste programe in Biesseworks. Sunt niste programe simple vizual ( complicate pentru mine, desigur- referindu-ma la porgramarea masinii). Sunt niste frezari care se aplica la niste usi din lemn, in general forme simple, triunghiuri, patrate, arce de cerc ( am niste simulari facute in autocad). Specializarea mea nu este de rogramator CNC si nici nu doresc sa practic, este doar o situatie de conjunctura. Aceste programe trebuie sa fie parametrizate, nu statice -  doresc un arc mai mare, pe o piesa mai mare .. sa introduc parametri necesari si atat, fara sa umblu la formula/program.
In alta ordine de idei, daca este posibil si un pret pentru un  training pentru o persoana care va folosi acea masina - un Rover 35 L .

Astept niste preturi pe PM. sau email   kharloss at gmail dot com.

#88
danby

danby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 20.12.2005
Salut si LA MULTI ANI!

As dori un ajutor cu un program de schimbare de scula pentru o masina de frezat cu un ATC de 24 de pozitii pentru SIEMENS 808,828,840... Am o masina care nu functioneaza corect si poate fac o analogie cu un alt program de la o alta masina.
Merci!

#89
BGride

BGride

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.04.2013
Buna ziua ! Sunt nou tot cea ce priveste cnc-ul si masinariile. Vreau sa incep o mica afacere cu magneti de frigider lucrati prin pirogravura si as vrea sa stiu daca exista vreo masina care sa fie foarte usor de utilizat, cu cunostinte aproape 0 in domeniu. Am gasit ceva pe youtube si pare foarte simplu dupa imagini. Multumesc !

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OX_Pw8XPYMs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
De la minutul 2:45

#90
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 01.11.2005
Depinde cati bani iti permiti sa aloci unui CNC.
Magnetii de frigider sunt dintr-un material moale deci nu e o problema nici cu sculele aschietoare nici cu puterea CNC-ului.
Cea mai ieftina pe e-bay am gasit-o pe asta.
Acolo trebuie sa mai adaugi un motor de aschiere cu tot cu sursa, si un controler pentru motoarele axelor.
Apoi trebuie sa te mai gandesti si la scule aschietoare de diferite dimensiuni.

Sau daca esti istet, iti poti face singur CNC-ul. Eu am facut unul, cu dimensiuni destul de mari pentru aria de lucru, undeva la 1000x1000mm. Ca sa iti faci o idee, uite incepand de aici

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate