Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 

programare CNC

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#37
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
Gasesti informatii aici.

#38
pulsor

pulsor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 04.07.2011
Buna.Eu acum sunt la un curs operare CNC,daca cineva are link-uri sau alte materiale care mi-ar fi de folos,as primi f. fericit.MS anticipat

#39
anditaru

anditaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.02.2011

 pulsor, on 30th September 2011, 17:45, said:

Buna.Eu acum sunt la un curs operare CNC,daca cineva are link-uri sau alte materiale care mi-ar fi de folos,as primi f. fericit.MS anticipat
Daca nu te superi ,unde faci acest curs de operator CNC?Dacavrei poti sa-mi raspunzi la adresa de email [email protected]  La sfarsitul cursului primesti vreo hartie ceva?Sunt foarte interesat sa urmez un astfel de curs,dar pana acum nu am gasit unde.am lucrat 10 ani ca strungar,dar tehnologia avanseaza si se cauta mai mult acum operatorii cnc si mai putin cei manuali.Multumesc pt.eventualul raspuns

#40
zaciu

zaciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 13.06.2007

 pulsor, on 30th September 2011, 16:45, said:

Buna.Eu acum sunt la un curs operare CNC,daca cineva are link-uri sau alte materiale care mi-ar fi de folos,as primi f. fericit.MS anticipat

Da o adresa de email,. iti trimit un manual de operare in l. romana. Pt. masini de frezat sau strunguri?

#41
Cosi_alex

Cosi_alex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.02.2012

 zaciu, on 31st October 2011, 16:15, said:

Da o adresa de email,. iti trimit un manual de operare in l. romana. Pt. masini de frezat sau strunguri?
  



Imi poti trimite si mie te rog pt masini de frezat    [email protected]

#42
petrutor

petrutor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.07.2008

 Cosi_alex, on 6th February 2012, 22:07, said:

Imi poti trimite si mie te rog pt masini de frezat    [email protected]
poti sa imi trimiti si mie pe strunguri      [email protected]

#43
alexbv3000

alexbv3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 16.12.2009
Salutare, lucrez si eu in domeniu pe o freza cu heidenhain. Pe langa Heidenhain, la servici mai sunt cu Fanuc, Sinumerik. Daca are cineva manuale si pt freze, dar si pt strunguri il rog sa mi-l trimita pe adresa de mail [email protected]. Imi puteti trimite si programe pt piese.

Edited by alexbv3000, 06 June 2012 - 19:51.


#44
bassu86

bassu86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.07.2007
http://cncmanuals.blogspot.ro/   toate manualele posibile

#45
ciiiprian

ciiiprian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.07.2010
salut.

m am angajat de curand pe un cnc doosan puma 800 am cautat pe net ceva manuale nu am gasit nimik
ma puteti ajuta ? sau sa caut de la alt cnc care se potriveste cu puma ?

#46
alexbv3000

alexbv3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 16.12.2009

 ciiiprian, on 1st August 2012, 19:18, said:

salut.

m am angajat de curand pe un cnc doosan puma 800 am cautat pe net ceva manuale nu am gasit nimik
ma puteti ajuta ? sau sa caut de la alt cnc care se potriveste cu puma ?

Ne poti spune ce soft are masina? Lucrezi pe freza sau strung?

#47
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,203
  • Înscris: 08.12.2006

 alexbv3000, on 12th August 2012, 19:45, said:

Ne poti spune ce soft are masina? Lucrezi pe freza sau strung?
Raspund eu daca imi permiti.

Puma 800 e un strung cnc de dimensiuni mari, echipamentul de pe aceasta masina e Fanuc de tip 15 sau 18 , nu mai stiu exact.
Doumentatie la ea...chiar nu stiu de unde , acum depinde si ce documetatie, de cinematica, de soft (aici se poate studia echipamentul fanuc), de electica.....e relativa treaba cu documentatia pentru un cnc. Plus de asta, masina o inveti vrand nevrand, daca lucrezi pe ea, asa ca, nu prea vad la ce iti trebuie documentatie, daca zici ca te-ai angajat deja.

#48
alexbv3000

alexbv3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 16.12.2009
Ar putea sa mearga la servici cu un caiet sau sa le ceara cartea masinii.

#49
ciiiprian

ciiiprian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.07.2010
asta am facut am laut caiet am notat tot ce sa putut nota am dat din coate am facut rost de o carte de programare cu g-coduri si M-urii am urmarit programul cu atentie sa vad ce face
chiar ieri am desat pe o foaie un inel simplu  si am incercat sa fac un program mic .cand am facut treaba asta am starnit cateva rasete ironice din partea "veteranilor " dar asta m-a ambitionat si mai tare si acuma caut softul cu care programatori fac programele am inteles k ei au solid works am cautat pe net da nuj ce soft sa iau :(  

orice informatie imi este buna din partea voasta anumite persoane din colectiv am observat cu mirare k inu imi raspund deloc la unele intrebari sau chiar dak imi raspund ma incurca nu vor sa ma invete adika sa ma mentina la un nivel sub ei mereu trag cu ochiu la ei se foiesc se feresc sa nu vad ce fac ei

sunt ambitios si vreau sa ii depasesc acuma vreau sa ma concetrez pe programare am timp si ambitie
imi poate spune cineva de unde pot sa iau solid works trial si ce varianta

multumesc

#50
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 31.07.2011
Cred ca te referi la solidcam de fapt.
- solidworks il iei evident de pe site-ul oficial in varianta 2012 inca.. urmeaza 2013.

#51
ciiiprian

ciiiprian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.07.2010

 cammelia08, on 24th August 2012, 20:18, said:

Cred ca te referi la solidcam de fapt.
- solidworks il iei evident de pe site-ul oficial in varianta 2012 inca.. urmeaza 2013.

multumesc
pe mine ma intereseaza un program mai usor de folosit si in care sa fac programe pt flanse ...


am gasit solidworks softuri pe isohunt dar nu shtiu pe care sa il lau

#52
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,203
  • Înscris: 08.12.2006
Ciprian, la felul in care scrii si te exprimi, ori ai o scoala profesionala facuta degeaba, ori pe la scoala nu prea ai dat pentru ca nu ti-a placut, scuza-ma ca iti zic dar asa lasi impresia.

Deexemplu, ma uit in ultimul tau post, la ultima ta propozitie...."am gasit solidworks softuri pe isohunt dar nu shtiu pe care sa il lau "......Ce naiba inseamna asta, chiar nu pot sa deslusesc ce ai zis acolo.

Tu vrei o aplicatie care sa iti genereze programul cnc, avand deja un model 3d, sper ca intelegi ce spun aici. Toate programele de acest tip, spre exemplu, solidcam, edgecam, delcam, hypermill etc....toate, in mare, sunt cam la fel, nu poti spune ca unul e mai simplu sau mai usor de asimilat, ca altul, toate duc la acelasi rezultat, adica programul cnc  care de fapt este un fisier text. Pana la urma, ce iti trebuie tie? O flanse simpla o poti face si din softul masinii, nu e neaparat sa te complici cu aplicatii dedicate.

Si ca sa iti raspund cat de cat la intrebare, da, poti merge pe olidcam, e destul de bun.

Acum, ca sa te intreb si eu ceva, din cate inteleg, lucrezi intr-un atelier si vrei sa devii programator cnc, dar colegii tai vechi, ce aplicatie cam au implementata acolo, ei cu ce fac programele cnc?

#53
ciiiprian

ciiiprian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.07.2010

 cuculea, on 25th August 2012, 08:23, said:

Ciprian, la felul in care scrii si te exprimi, ori ai o scoala profesionala facuta degeaba, ori pe la scoala nu prea ai dat pentru ca nu ti-a placut, scuza-ma ca iti zic dar asa lasi impresia.

Deexemplu, ma uit in ultimul tau post, la ultima ta propozitie...."am gasit solidworks softuri pe isohunt dar nu shtiu pe care sa il lau "......Ce naiba inseamna asta, chiar nu pot sa deslusesc ce ai zis acolo.

Tu vrei o aplicatie care sa iti genereze programul cnc, avand deja un model 3d, sper ca intelegi ce spun aici. Toate programele de acest tip, spre exemplu, solidcam, edgecam, delcam, hypermill etc....toate, in mare, sunt cam la fel, nu poti spune ca unul e mai simplu sau mai usor de asimilat, ca altul, toate duc la acelasi rezultat, adica programul cnc  care de fapt este un fisier text. Pana la urma, ce iti trebuie tie? O flanse simpla o poti face si din softul masinii, nu e neaparat sa te complici cu aplicatii dedicate.

Si ca sa iti raspund cat de cat la intrebare, da, poti merge pe olidcam, e destul de bun.

Acum, ca sa te intreb si eu ceva, din cate inteleg, lucrezi intr-un atelier si vrei sa devii programator cnc, dar colegii tai vechi, ce aplicatie cam au implementata acolo, ei cu ce fac programele cnc?

programele in uzina  se  fac cu solid works

da vreau sa invat programare sau mai exact sa shtiu sa folosesc un program cum ai zis tu solidcam,edgecam. etc
am gasit programul solidworks pe ishohunt dar sunt multe variante si nu shtiu pe care sa le descarc  ,dar o sa le le iau pe toate si o sa vad care imi trebuie
ideea e simpla sunt angajat ca operator masini cnc ,stiu in proportie de 70% ce am de facut
si acuma vreau sa shtiu si un pic din programare cnc-ului problema e ca nu stiu de unde sa incep

#54
alexbv3000

alexbv3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 16.12.2009
Pentru moment e bine ca ai inceput de la operare cnc. Ai putea sa copiezi programele din memoria masinii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate