Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

programare CNC

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#19
primejdie_06

primejdie_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 20.02.2007

View PostPazvante, on Apr 1 2009, 08:08, said:

taia si cu laser si prin stantare?

... avea posibilitate de a stanta table pana la 6.4 mm si putea taia cu laser pana la 6 mm otel si 4.5 mm inox... o masina fantastica pentru anii 90 care functioneaza si acum!!! (are 40000 h functionare pe stanta si 25000 h functionare pe LASER)... din pacate LASER-ul a picat din neglijenta (nu au fost schimbate la timp bateriile pentru PROM si s-au dus informatiile din el) iar cei de la TRUMPF au ridicat din umeri (banuiesc ca au solutia dar vor nenumarate parale pentru un fisier care l-au vandut odata)... ca veni vorba stiti vreun 240 LaserPress in Romania caruia sa-i functioneze LASER-ul? dau o bere mare...

#20
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006
Buna
Cautam pe google programare CNC si am dat de softpedia  B)

Trebuie sa scriu cam 2 pagini despre programarea cotata si programarea geometrica a profilului stie cineva unde pot gasi ceva de genu?
mersi anticipat

#21
danby

danby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 20.12.2005

View PostImDrunk, on 4th June 2009, 20:11, said:

Buna
Cautam pe google programare CNC si am dat de softpedia  B)

Trebuie sa scriu cam 2 pagini despre programarea cotata si programarea geometrica a profilului stie cineva unde pot gasi ceva de genu?
mersi anticipat

despre ce fel de programare?!...da mai multe detalii...programare cotata, geometrica...nu prea imi da nimic de inteles...daca e vorba despre programare cnc in sistem ISO (Gcode) trebuie sa dai detalii despre masina, echipament, piesa, origine, scule...numai din aceste detalii umpli 2 pag

#22
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006

View Postdanby, on 4th June 2009, 20:40, said:

despre ce fel de programare?!...da mai multe detalii...programare cotata, geometrica...nu prea imi da nimic de inteles...daca e vorba despre programare cnc in sistem ISO (Gcode) trebuie sa dai detalii despre masina, echipament, piesa, origine, scule...numai din aceste detalii umpli 2 pag

sa iti explic pe scurt
is student la poli in anu 4 dar is la inginerie electrica nu am prea facut noi chesti de genu
am primit acuma o tema ca sa ii zic asa am o schema cu tot felu de cote la care trebuie sa ii fac programarea cu minuni de genu



N10 G90 G0 X70 Y75 Z2 etc...

si la teorie am primit "Programare cotata si programarea geometrica a profilului"

users.utcluj.ro/~csmartis/SFF/SFF-curs6.ppt

pe linku de mai sus ai un curs sa vezi cam despre ce ii vorba



Quote

Programarea manuala, in functie de generatia careia apartine sistemul de comanda numerica, se poate realize in cod ISO (varianta standard), parametric (pentru loturi de piese de acelas tip), utilizand un procesor geometric pentru pentru descrierea contururilor (programare geometrica in profil), structurat (utilizand instructiuni PASCAL pentru salturile sau buclele relative la blocuri in cod ISO) sau in limbaj specializat.

si o mica parte din ce am gasit in carte legat de programarea geometrica dea cea cotata nu am gasit nimic :(

sper ca te-am lamurit acuma si ca ma poti ajuta
mersi mult

#23
danby

danby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 20.12.2005
De ce naiba nu-si vad astia de linia lor de materii pentru electro ..se baga si in tehnologie de programare cnc..treaba de tehnolog mecanic. Am inteles ce vor ...daca vrei un program la o anume piesa sau la un tip de piese pentru parametrizare cred ca te poate ajuta oricine de pe forum...dar teoretic nu stiu cum poate face. Tot prin exemple e cel mai bine, functie de echipamentul CNC pe care-l foloseste.

#24
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006

View Postdanby, on 6th June 2009, 15:18, said:

De ce naiba nu-si vad astia de linia lor de materii pentru electro ..se baga si in tehnologie de programare cnc..treaba de tehnolog mecanic. Am inteles ce vor ...daca vrei un program la o anume piesa sau la un tip de piese pentru parametrizare cred ca te poate ajuta oricine de pe forum...dar teoretic nu stiu cum poate face. Tot prin exemple e cel mai bine, functie de echipamentul CNC pe care-l foloseste.

pai na baga si ei materii cat mai multe ca sa castige cat mai multi banii chiar daca pe noi nu ne ajuta ... am mai facut si logistica care nu are nici o treaba cu ingineria ... am facut si rezistenta materialelor care iara nu prea are nici o treaba si marketing si multe altele ....in fine

am reusit sa imi fac programarea ce o aveam de facut in CNC simulation sau ceva de genu .... teorie nu am prea gasit pe net da na cata am atata duc
mersi mult

#25
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,850
  • Înscris: 01.11.2005
off: Asa e, nu iti vor folosi in masura directa unele materii, dar le studiezi ca sa te formezi tu ca inginer, nu ca ti-ar trebui neaparat....si niciodata nu se stie. Vb din propria experienta.

#26
octaviani

octaviani

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.06.2009

View Postdanby, on 1st April 2009, 17:26, said:

E drept ca am lucrat doar pe masini de frezat...3axe in mod curent...5axe rar. Dupa parerea mea , frezele dau cea mai mare satisfactie in prelucrare, gandindu-ma la o matrita mare... sau la o pala de nava. E drept ca si strungurile au ajuns destul de sofisticate, si chiar am facut o piesa destul de frumusica pentru un beneficiar, ca proba. Nu am lucrat pe masinile de stantat, indoit, laser. Nu le vad mai complexe ca celelalte. Prin 86, faceam primul program impreuna cu centrul de calcul pentru o suprafata neregulata definita prin curbe Bezier. Era o masina in 2,5 axe pe care o modificasem sa mearga in 3...si aveam doua role de banda cam 250mm dia....am luat 300 lei premiu. Prin 88 am avut un centru cu CNC600..boierie..puteam face subrutine de calcul pe 3 axe. Abia prin 94 , dupa cursul de EUCLID, am aratat de ce e in stare un CNC600...faceam modele de turnare pentru tot felul de piese complexe.
Perioada pana la programe CAD-CAM o petreceam langa masina. Am ajuns mai tarziu sa-i invat si pe operatori ..sa spunem programare. Le faceam mici subprograme parametrizate pentru anumite tipuri de operatii care erau mai des folosite, schimbau doar parametrii dimensionali si tehnologici...si eu aveam mai mult timp de studiu pentru CAM...si zic acum..CE FOLOS!?...mai schimbam cate o parere pe forum..ca de..ne intelegem ca lucram in breasla. Daca ceri suplimentare la salariu nu te baga nimeni in seama..si ce daca stii tot felul de softuri in domeniu..nu-i intereseaza. Acum am observat ca tehnologii programatori sunt si operatori pe masina...stiu multi ingineri, programatori buni care sunt operatori pe CNC prin tari staine. Sunt de acord ca se leaga lucrurile, dar timpul de studiu scade. Cred ca am divagat mult ... altul era subiectul. Pentru cei care vor sa devina programatori...CITITI cu atentie manualul de programare, functiile speciale ale masinii. INVATATI bine sa lucrati cu corectii de scula, decalaje de origine, subrutine specifice. E mai greu la inceput, dar daca invatati bine o masina, urmatoarea va fi mai usor de inteles. Toate CNC-urile sunt aprox la fel, pe zone tehnologice. Se schimba doar abordarea programului ...si functiile speciale. Pe FANUC am livrat un CARUSEL, acum am o masina portal in desfasurare...documentatie am doar cea data de firma..de acolo am invatat-o si eu...daca mai este valabila cererea de doc.
salut.am ceva experienta in programare operare(iso)strung cnc (6ani) dar nu mai gasesc de lucru.ma puteti ajuta cu un sfat?

#27
42miticutza

42miticutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 25.12.2008
Ma poate ajuta cineva sa modific parametri unui motor dintr-un CNC - prelucrare lemn ? nu am pregatire de specialitate dar am ceve experienta pe masina. de cand a fost adusa in tara m-am ocupat de intretinere. Acum nu mai reusesc sa aduc scula principala de frezare la turatia de lucru - 18000 rot/min. Motorul este trifazic, pe 300Hz, alimentat dintr-un convertor se pare destul de sofisticat pt anii 80. Parametri de lucru ai motorului au fost resetati la volorile implicite si nu mai reusesc sa le refac.

#28
Daniel_Craciun

Daniel_Craciun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 10.01.2008
Salut, am si eu o nelamurire legata de configuratia unui calculator pentru aplicatii CAM.

Se stie ca porocesoarele core 2 duo au 2 nuclee iar quad core au 4, acestea din urma fiind recomandate pentru multitasking.   Generarea unei operatii in EdgeCAM ia uneori calculatorului (de regula la profilare sau rest-degrosare) mai mult de 30 de minute si acest lucru e nasol fiinca s-ar putea sa faci mici modificari programului si sa mai stai iarasi o jumate de ora pentru re-generare.
Acuma ma intreb ce procesor ar fi mai bun ca si un upgrade la vechiul meu core2 duo E6420 (2.13MHZ) pentru a scurta timpul de generare.   Un E8400 care are frecventa mai mare (3GHZ) sau un Quad core? (placa de baza le suporta pe ambele).
Placa video am Nvidia Quadro Fx, RAM 4Gb, destul de bune.

       Ps: Nivel de conostinte Hardware sub medie vazand ce stiu majoritatea userilor de pe softpedia.

#29
danby

danby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 20.12.2005

View Postoctaviani, on 25th June 2009, 10:51, said:

salut.am ceva experienta in programare operare(iso)strung cnc (6ani) dar nu mai gasesc de lucru.ma puteti ajuta cu un sfat?
Curios..stiu ca asa ceva se cauta..probabil criza face ca si acest tip de loc de munca sa nu mai trebuiasca. Nu te pot ajuta cu un loc de munca de acest tip...totusi daca esti de prin zona Bacau poti incerca la REM, AEROSTAR care au dotari si stiam ca si cauta operatori CNC. Mult succes!

#30
primejdie_06

primejdie_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 20.02.2007

View Post42miticutza, on 4th September 2009, 10:31, said:

Ma poate ajuta cineva sa modific parametri unui motor dintr-un CNC - prelucrare lemn ? nu am pregatire de specialitate dar am ceve experienta pe masina. de cand a fost adusa in tara m-am ocupat de intretinere. Acum nu mai reusesc sa aduc scula principala de frezare la turatia de lucru - 18000 rot/min. Motorul este trifazic, pe 300Hz, alimentat dintr-un convertor se pare destul de sofisticat pt anii 80. Parametri de lucru ai motorului au fost resetati la volorile implicite si nu mai reusesc sa le refac.

... am intalnit motoare cu protectie la vibratii... si anume daca ceva este in neregula (rulmenti uzati, scule dezechilibrate etc.) nivelul turatiei de lucru este automat limitat la un nivel de "avarie"... daca nu are un astfel de sistem cel mai probabil nivelul turatiei de lucru se seteaza din meniul convertizorului (daca este electronic)... de folos ar fi daca ai da niste informatii mai detaliate asupra utilajului si a tipului de comanda numerica/convertizor

#31
southmex

southmex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.09.2009

View Postoncete83, on 5th March 2009, 13:30, said:

salut tuturor ,
    

  dupa cum se vede sunt nou aici si se pare ca sunt multe de invatat de pe acest forum . sunt un tanar absolvent al UPB , masini unelte, dar se pare ca facultatea nu m'a invatat prea multe despre comanda numerica, care se fol pe toate masinile si fara nu se poate lucra .
   as dori sa ma ajute si pe mine cineva cum sa invat comanda numerica , de preferabil ar fi FANUC . am avut legatura cu cateva carti de CNC de la Fanuc , dar din pacate nu mi'au fost de prea mult folos .

multumesc anticipat

cam ce stii pana acum despre programarea cnc? pe freza si strung pentru metal ca restul vin de la sine.

ultimul racnet de la okuma: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kS9oxp0mlw8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by southmex, 19 October 2009 - 18:58.


#32
42miticutza

42miticutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 25.12.2008

View Postprimejdie_06, on 17th October 2009, 21:10, said:

... am intalnit motoare cu protectie la vibratii... si anume daca ceva este in neregula (rulmenti uzati, scule dezechilibrate etc.) nivelul turatiei de lucru este automat limitat la un nivel de "avarie"... daca nu are un astfel de sistem cel mai probabil nivelul turatiei de lucru se seteaza din meniul convertizorului (daca este electronic)... de folos ar fi daca ai da niste informatii mai detaliate asupra utilajului si a tipului de comanda numerica/convertizor


Masina se numeste JNIOR 7NC, de productie italiana, a functionat in Germania intr-un atelier scoala. Nu am gasit nimic pe net la producator. Prin 2004 a fost casata si astfel a ajuns la noi intr-un atelier de productie mobilier. Poate gauri in plan orizontal si vertical cu un set de 8 spirale si freza in plan orizontal. Freza este actionata de un motor trifazic la 300Hz, 18000 rot/min. Alimentarea motorului se face cu un convertor pe care l-am vazut aici http://sew-eurodrive...df/09229116.pdf . Convertorul a fost montat pe masina cu multi ani in urma in Germania si este legat de masina dpdv electric doar pe partea de alimentare forta si un semnal start/stop. Din acest motiv aplicatia instalata pe calculatorul masinii nu poate da un diagnostic. Legatura cu motorul fiind pe cele 3 faze, motorul neavand vreun encoder sau senzor, convertorul masoara doar curentul absorbit de motor si inductia magnetica la decelerare .
Problema a aparut cand pe display a aparut mesajul ''brake chopper'' . Am demontat motorul, un rulment atat de violet nu vazusem, camasa bilelor am adunat-o bucati dintre tolele statorului, am facut curatenie, am schimbat rulmentul, mesaje nu mai apar dar turatia motorului nu creste peste 700 rot/min. Cand mai ajung acolo am sa fac o poza la eticheta motorului.

#33
princeigor

princeigor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.03.2007
Salutare.Sunt nou in programarea CNC.Sunt ultimul an la facultate (Poli) si am fost angajat de curand (norocul meu cred).Voi invata sa programez in Gcode pe o masina de ascutit freze in 5 axe.Seful meu are de gand ca dupa ce voi invata sa trec la strung si apoi freza.Well cu experienta care o am in domeniu (aproape zero - in facultate se invata putin despre programare) ,fiind si un domeniu foarte "frumos" (in special ca se invata atat programarea cat si procesul tehnologic de prelucrare) - pur si simplu sa zic pas ar fi o mare neglijenta din partea mea.Ceea ce m-a cam "deranjat" este ca patronul m-a primit instant la lucru,fiind si dispus sa ma primeasca cu jumatate de norma de lucru (inca mai am un semestru pana devin inginer).Ideea este ca m-a intrebat ce bani doresc...eu inca nu i-am zis nimic deoarce nu stiu ce sa zic.As dori sa aflu niste parerei ca sa nu cer nici prea mult,dar nu vreau nici "sclav" sa fiu...dat fiind experinta mea in forta de munca ieftina (ex ajutor,apoi mecanic auto).Proiectul de diploma doresc sa-l fac in acest domeniu (o masina de gaurit in coordonate).Va multumesc.

#34
danby

danby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 20.12.2005

View Postprinceigor, on 8th March 2010, 16:34, said:

Salutare.Sunt nou in programarea CNC.Sunt ultimul an la facultate (Poli) si am fost angajat de curand (norocul meu cred).Voi invata sa programez in Gcode pe o masina de ascutit freze in 5 axe.Seful meu are de gand ca dupa ce voi invata sa trec la strung si apoi freza.Well cu experienta care o am in domeniu (aproape zero - in facultate se invata putin despre programare) ,fiind si un domeniu foarte "frumos" (in special ca se invata atat programarea cat si procesul tehnologic de prelucrare) - pur si simplu sa zic pas ar fi o mare neglijenta din partea mea.Ceea ce m-a cam "deranjat" este ca patronul m-a primit instant la lucru,fiind si dispus sa ma primeasca cu jumatate de norma de lucru (inca mai am un semestru pana devin inginer).Ideea este ca m-a intrebat ce bani doresc...eu inca nu i-am zis nimic deoarce nu stiu ce sa zic.As dori sa aflu niste parerei ca sa nu cer nici prea mult,dar nu vreau nici "sclav" sa fiu...dat fiind experinta mea in forta de munca ieftina (ex ajutor,apoi mecanic auto).Proiectul de diploma doresc sa-l fac in acest domeniu (o masina de gaurit in coordonate).Va multumesc.

Sa sti ca programarea MUCN este strans legata de procesul tehnologic...nu se despart niciodata. Modul de realizare al programului pe masina il da traseul tehnologic pe care il gandesti la inceput...operatii, scule, regimuri de aschiere. De obicei programatorii au salarii bune...acum depinde si de zona, depinde si de tine cat de mult timp ai ca sa inveti programare.

#35
selo

selo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 21.09.2007
Daca stie cineva unde se pot urma cursuri de programare CNC utilizand diverse programe CAM in Bucuresti eu am gasit pe net numai undeva in IASI. Multumesc anticipat.

#36
free_2_joy

free_2_joy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.11.2005
Sal.
De unde pot sa descarc sau sa cumpar o carte despre programarea CNC utilizand limbajul Fanuc?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate