Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lungime minima traseu frigorific ...

Restaurante pescaresti prin impre...

De ce se taie unii cu lama?

Întrebare de noob
 Rezistenta la caldura vara

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

Revolut, crypto si taxe
 Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...
 Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner
 

Achizitionare GPS

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
M-am hotarat sa-mi cumpar si eu un gps, dupa o lunga perioada de timp aproximativ jumatate de an de cand folosesc sistemul de navigatie al unui prieten, un Blaupunkt TravelPilot Lucca 3.3:) Acum va rog pe cei care va pricepeti mai bine ca mine, ce gps sa-mi cumpar pana in 700 750 lei?
Prima intentie a mea e sa iau tot un Blaupunkt TravelPilot Lucca 3.3 avand in vedere ca m-am obisnuit cu el, dar din cate am auzit nu prea poti sa ii pui harti pe el actualizate.
Din ce am vazut in banii astia as gasi Blaupunkt TravelPilot Lucca 3.3 sau MIO C250

#2
tudor1966

tudor1966

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 29.06.2006

View PostDoru_Neo, on Jul 22 2008, 01:38, said:

M-am hotarat sa-mi cumpar si eu un gps, dupa o lunga perioada de timp aproximativ jumatate de an de cand folosesc sistemul de navigatie al unui prieten, un Blaupunkt TravelPilot Lucca 3.3:) Acum va rog pe cei care va pricepeti mai bine ca mine, ce gps sa-mi cumpar pana in 700 750 lei?
Prima intentie a mea e sa iau tot un Blaupunkt TravelPilot Lucca 3.3 avand in vedere ca m-am obisnuit cu el, dar din cate am auzit nu prea poti sa ii pui harti pe el actualizate.
Din ce am vazut in banii astia as gasi Blaupunkt TravelPilot Lucca 3.3 sau MIO C250


Cu siguranta Mio spune mai multe .Ai mai putea sa iti achizitionezi si un Smailo.avantajul ar fi ca ecranul este de 4,3" si poti sa instalezi pe el orice fel de harta.Este brand romanesc si eu zic ca isi merita banii.Il gasesti pe site-ul lor www.gps-auto.ro

#3
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Din ce am cititi da pot sa zic ca lumea inclina spre mio dar sincer am butonat un pic si un mio C250 si parca mi s-a parut mai usor de utilizat un blaupunkt, meniu mai intuitiv mai accesibil. Plus la mio cam toata lumea incerca sa ii schimbe softul sa bage alte harti iar eu am gasit GPS Blaupunkt TravelPilot Lucca 3.3 full IGO EU+RO [TravelPilot Lucca 3.3 iGO EE + WE] http://www.altshop.r...uro-p-1214.html. Tot ce ma intereseaza de la gps e sa se descurce bine in romania.

#4
Xanax

Xanax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 07.04.2007
Eu am achizitionat un Mio P360, care este un PDA, cumparat de pe net cu 750RON. Ma declar multumit de ce stie. Daca vrei un PDA pt. GPS, eu il recomand, pt GPS este f. bun. Daca vrei si wirelles, si bluetooth, Mio P560, pe la 1000-11000RON. PArerea mea ;). Cu un PNA, ex. Mio C250, este mai greu de lucrat, tr. deblocat daca vrei alte programe de navigatie si daca nu stii ce sa faci, risti sa-l transformi intr-o caramida scumpa.

#5
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Am cumparat pana la urma Blaupunkt TravelPilot Lucca 3.3 la 700 lei cu harta europei de Vest(card 2GbSD) si Est + RO. Foarte multumit de aparat nici o problema pana acum se misca repede e ok

#6
rivanol

rivanol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 21.06.2007
Intrebare !  :D
E mai scump daca cumpar de pe net , decat daca as cumpara de la magazin ?

#7
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Nu va entuziasmati prea tare cu Blaupunkt-ul. Or fi ei renumiti pe sisteme audio, dar pe GP sunt cam noname.

Plus ca jucaria asta ieftina de care vorbiti aici e un PNA pe care nu stiu daca va poate cineva sa-l transformati in PDA prea usor.

Ceam mai buna alegere pana in 7 mil ramane tot MIO P360.

#8
markappa

markappa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 29.01.2007
pentru Romania garmin cu road-ul si ptr afara tom tom clar nici nu se discuta

#9
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Pentru cel mai bun GPS de 7 mil CLAR Mio P360 nici nu se discuta.

#10
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Ok, o fi nu contrazic pe nimeni dar la pda-ul asta mai cumperi si hartile. Blaupunkt-ul l-am avut pe mana 5 luni, m-am obisnuit am vazut ce poate este intuitiv nu am avut probleme, vazand toate astea am mers tot pe Blaupunkt pentru ca sunt multumit. Modelul asta a fost testat si in revista xtrempc

Edited by Doru_Neo, 14 August 2008 - 07:19.


#11
markappa

markappa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 29.01.2007
ma repet garmin ptr Romania cu road(adica ROmania Atlasul Digital)preferabil 2008

#12
attilar1

attilar1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.08.2008

View Postmarkappa, on Aug 21 2008, 10:36, said:

ma repet garmin ptr Romania cu road(adica ROmania Atlasul Digital)preferabil 2008
Este deja 2008

#13
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Aveti grija de la cine luati sfaturile sa nu va pacaliti mai rau.

Road 2008 din cate stiu trebuia sa se lanseaze abia azi. Deci pana va deveni disponibil pe piata sau la liber mai este.

Din partea mea poti sa iei un PDA si apoi sa pui IGO, Garmin, tomtom si toate softurile care vrei pe el, ca de aia e PDA. Decat sa iei un symbian sau un PNA si sa ramai cu un singur soft agatat de el ca o piatra de moara.

Edited by flaviand, 29 August 2008 - 22:04.


#14
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 05.04.2006

View Postflaviand, on Aug 29 2008, 23:02, said:

...sa iei un PDA si apoi sa pui IGO, Garmin, tomtom si toate softurile care vrei pe el, ca de aia e PDA...

Si sa aiba 128MB RAM sau mai mult.

#15
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
128 de RAM pentru ce ?

Vrei sa le rulezi cumva pe toate odata ?

Sunt aparate care merg fara probleme cu 64RAM asta in conditiile in care folosesc si rezolutie VGA.

Pentru un ecran QVGA este destul in majoritatea cazurilor un 64RAM cat are un PDA mai ieftin.

#16
forza-stiinta

forza-stiinta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 20.05.2007
dap, Mio P360 si este super tare. Printre cele mai bune.
Mai mult, este PDA. Poti pune pe el ce soft de navigatie vrei.

#17
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 05.04.2006

View Postflaviand, on Aug 30 2008, 20:24, said:

128 de RAM pentru ce ?...

Eu am mai avut probleme cu iGO8 (out of memory). Banuiesc ca ruleaza in mod VGA, acum am aflat ca pot pune doua linii in sys.txt sa fortez modul QVGA.
Nu vreau sa polemizez, am vazut cu surprindere ca toate produsele Mio si Asus (poate totusi gresesc) au doar 64 MB RAM, credeam ca s-a depasit momentul asta si doar al meu fiind ceva mai vechi are atat de putin. Oricum la pretul din ziua de azi al memoriilor e cam aiurea sa afisezi QVGA pe un ecran VGA si alte minuni in sys.txt doar ca sa mearga 1 program. Cred ca intr-un an 128 MB (daca nu chiar 256 MB) va fi standard la PDA-uri.

#18
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Da, la IGO8 mai apar probleme de genul asta daca mergi cu setarile 3D la maxim.

Pentru ca generatia "veche" de PDA-uri a fost gandita sa ruleze cu IGO2006 sau Miomap 3.3 si acum lumea incearca sa le forteze nitzel cu softuri mai noi si mai performante.

Vad ca HTC a inceput sa faca "risipa" la memorie cu generatia actuala Diamond si Touch Pro, nu ramane decat sa speram ca Asus si Mio le vor urma exemplul cand vor scoate noile lor aparate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate