Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024
 Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia
 Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata
 Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...
 

nmirela

- - - - -
  • Please log in to reply
232 replies to this topic

#91
nmirela

nmirela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.02.2008

View PostDoris-Pepe, on Sep 1 2008, 22:55, said:

Buna Mirela,

Daca vrei iti pot recomanda eu pe seful meu de echipa...

Multumesc mult, deocamdata am ramas la echipa cu care discutasem, au venit ieri si au trasat. Azi au inceput cu decopertarea si o sa sape santurile. Mi se pare mie ca nu se misca prea rapid... Adica ma asteptam ieri deja sa se vada ceva sapat dar pana seara era doar marcat terenul de casa cu un mini-sant de vre-o 10 cm andancime si vre-o 20 latime, dar e si terenul foarte tare.... Ma rog... ieri au venit doi azi sunt trei. Azi au si intarziat si au ajuns la 10 jumate.... Vorba vecinului meu (care tocmai a ajuns la turnat centuri peste mansarda)... arata ca niste domnisoare... "Seful" are vre-o 25 de ani iar ceilalti doi...cred ca nici 20 n-au... Deocamdata nu vreau sa fiu carcotasa. Sa vad cum se misca de acum incolo.


In alta ordine de idei. Se pare ca a trecut vremea huzurului nostru de vara :D si trebuie sa incepem cumparatul materialelor.
Am avea cam urmatoarele necesitati:
Fier           - 2130 kg
Porotherm  - 23 m3
Ciment      - 30 saci
Var            - 10 saci
Sarma       - 50 kg
Cherestea  - 4 m3
Plasa sudata 4 bucati

Stie cineva fier in zona SUD mai jos de 45/kg (cu TVA inclus) ? Ca ieri am fost pe la vre-o 4-5 depozite de aici prin jur si toate au numai la pretul asta.
Cherestea am gasit la 480 m3, Porotherm la 370 m3, Ciment 25,5 / sac, var 11/sac, sarma la 5,5/ kg si plasa sudata la 95 bucata.
Transportul la toate astea este gratuit, depozitele fiind foarte aproape.

So, I need input :) Daca stiti mai ieftin, chiar am nevoie. Cel mai tare m-a speriat fierul!

Edited by nmirela, 02 September 2008 - 10:41.


#92
gabsy

gabsy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 17.11.2007
buna mirela,

Imi pare rau ca abia acum am citit topicul tau si am vazut pretul cu care ai tocmit oamenii. Daca mai tii minte eu tot in berceni incepusem. Am terminat la rosu si aveam oameni care lucrau cu 65 /mp. Ai fi vazut si ce au facut la mine si iti puteai face o idee. La mine, la inceput pt sapaturi, au adus nici mai mult nici mai putin de 10 oameni :) este etapa de hei-rup.. in 3 insi o sa dureze ceva.

Mult spor si bafta. Inarmeaza-te cu rabdare si calm :D

#93
nmirela

nmirela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.02.2008

View Postgabsy, on Sep 2 2008, 15:47, said:

buna mirela,

Imi pare rau ca abia acum am citit topicul tau si am vazut pretul cu care ai tocmit oamenii...

Chiar imi pare rau ca nu te-am sunat (mai am telefonul tau de cand mi-ai recomandat oamenii cu putul)... Ma gandisem sa te sun ca ultima varianta, sa te intreb si pe tine daca astia n-ar fi dat semne ca vin sa inceapa... Dar, au aparut  :huh: Asta e acum! vad mai departe cum se vor misca.

In schimb ma intereseaza foarte mult de unde te-ai aprovizionat cu materiale? Care sunt mai de incredere dintre cei din zona la livrari, la corectitudine?

#94
nmirela

nmirela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.02.2008
Cateva poze de ieri de la masuratori si breaking ground ;) -  si de azi. Stadiul final la ora 18 -  trei laturi incepute si sapat pana la vre-o 60 - 70 cm in jos. Mai au inca de inceput o latura si sapaturile din mijloc.

Attached Files



#95
gabsy

gabsy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 17.11.2007

View Postnmirela, on Sep 2 2008, 19:33, said:

Chiar imi pare rau ca nu te-am sunat (mai am telefonul tau de cand mi-ai recomandat oamenii cu putul)... Ma gandisem sa te sun ca ultima varianta, sa te intreb si pe tine daca astia n-ar fi dat semne ca vin sa inceapa... Dar, au aparut  :huh: Asta e acum! vad mai departe cum se vor misca.

In schimb ma intereseaza foarte mult de unde te-ai aprovizionat cu materiale? Care sunt mai de incredere dintre cei din zona la livrari, la corectitudine?

eu am luat caramida de la camserv, beton de la arcom, maruntisuri de la depozitul din fata bisericii, fier de la arabesque si de la depozitul de la intrarea in berceni, pe stanga. E intr-o curte si se ocupa pe acolo unul Bebe si una Caty. Nu am avut probleme cam cu nici unii din cei enumerati. La arabesque daca ai nevoie iti recomand un agent de vanzari f serviabil si prompt, super de treaba tipul. Mie mi-a parut rau ca nu am avut mai multe de luat de acolo ca m-as fi descurcat snur cu el.
Lemne am luat de la intersectie, de la rromi ca sa nu zic altfel. Dar tre sa ai grija cu ei la cubaj si pret, sunt tot timpul pusi pe tras teapa. Pe final m-am orientat catre depozitul de la intersectia Popesti cu centura. Ti-as recomanda acolo sa mergi ca sa nu ai batai mari de cap. Pt nisip si balast pot sa-ti dau un nr de telefon al unuia de aduce in zona cu camionul.

Da-mi tel daca crezi ca te mai pot ajuta cu ceva.

Numai bine!

#96
mihai_prd

mihai_prd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 22.01.2008
Eu tot in Berceni am inceput casa. Excavatia am facut-o cu excavatorul la 100 ron per ora, in 2h 30 de min a terminat.
Baietii mi-au venit pe 3 sept, pe 5 s-au apucat, sambata am terminat cu fundatia, de joi ma apuc de ziduri.
Cost aproximativ fundatie cu totul, + materiale ramase :300 de milioane.

In alta ordine de idei, stie cineva de unde se pot inchiria popi metalici la un pret acceptabil, sa zicem 5 ron/pop/luna?

Edited by mihai_prd, 16 September 2008 - 10:45.


#97
mcasa

mcasa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 760
  • Înscris: 23.01.2007
Salut.
Cu cine ai facut excavatia mecanizat, ma intereseaza si pe mine, daca poti sa-mi dai nr. de tel ceva detalii.
Multumesc.

#98
mihai_prd

mihai_prd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 22.01.2008
Am tel patronului, dar daca vrei sa excavezi in Berceni, iti dau diseara direct tel baiatului de pe utilaj, poate iesi mai ieftin.

#99
nmirela

nmirela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.02.2008
@mihai... si eu stau sa ma gandesc cate-o data ca poate era bine sa fi facut altfel....  la cei 7x5 m cat are casa mea amprenta,  cred ca terminau in juma' de ora cu excavatorul :D dar asta e! acuma ce sa fac?

De-abia ieri erau "aproape gata" cu fiarele de pus in santuri. Au fost si niste probleme ca nu le-au facut cum trebuie in sensul in care trebuiau indoite la capete si ei nu le-au indoit.... Am trimis poze proiectantului si ne-a trimis niste planse de corectura cu niste L-uri... ma rog, habar n-am cat de grav e... Faza cea mai nasoala e ca dupa ploile astea de ieri si alataieri... am ajuns la vorba lui vimp cu betonierele pe drum prafos.... (ooooof!) si chiar daca azi vor termina cu corectatul fiarelor, tot nu cred ca putem turna pt ca nu are cum sa ajunga betoniera.

mihai, tu in ce parte a Berceniului construiesti?

Attached Files



#100
mihai_prd

mihai_prd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 22.01.2008
Cartierul Nou-in spatele vilelor mari aflate pe dreapta  la intrarea in comuna.
Attached File  Imag020.jpg   202.38K   380 downloads
poza de pe 6 septembrie
Attached File  Imag036.jpg   219.93K   437 downloads
poza de pe 13 septembrie

Edited by mihai_prd, 16 September 2008 - 12:22.


#101
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,982
  • Înscris: 30.08.2005
Nmirela, la cum au inceput armarea fundatiei, mai bine renunti la ei acum. O zic la modul cel mai serios. Ciocurile alea sunt destul de importante pentru ca otelul sa-si faca treaba la intinderi.

#102
nmirela

nmirela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.02.2008

View PostCRG, on Sep 16 2008, 15:58, said:

Nmirela, la cum au inceput armarea fundatiei, mai bine renunti la ei acum. O zic la modul cel mai serios. Ciocurile alea sunt destul de importante pentru ca otelul sa-si faca treaba la intinderi.

Stiu :(( .... adica am aflat de la structurist ! Dar seful de echipa a motivat ca din plan a inteles alte alea.... si ma rog, cand am venit cu solutia de corectura de la structurist n-a zis ca nu face, s-a apucat imediat... Adica nush' cum sa zic nu s-a certat, s-a apucat de treaba. Acuma cum sa-l dau afara daca a fost doar o "neintelegere a planului"? (oricum, e si eterna problema... il dau afara pe asta si stau si caut inca o luna alta echipa, ca in final sa ma trezesc cu alti habarnisti care la prima observatie isi iau jucariile si pleaca.... macar astia nu fac scandal  :argue:  daca ii pui sa repare ceva....)

chiar sunt intr-o mare dilema  :wallbash:

#103
mihai_prd

mihai_prd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 22.01.2008
Nu renunta deloc, au inceput cu stangul si o sa termine cu dreptul. Daca au remediat pana sa torni betonul, nu e o problema. E posibil sa fi inteles altceva, mai ales ca structuristul ulterior a facut corectura. Pune mana pe ata si ruleta si verifică-i mereu.

#104
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,982
  • Înscris: 30.08.2005
Ideea e ca eu n-am vazut (nu ca m-as pricepe) capete de armatura care sa nu aiba ciocuri pana acum, adica chiar daca ar fi inteles altceva, facand parte din ABC-ul in constructii, ar fi trebuit sa faca cum corect sau macar sa traga un semnal de alarma.

Oricum ar fi, tine ochiul pe ei..

Succes si sa pui poze tot timpul ;)

#105
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
pune-i sa scoata fiarele si sa le refaca ....sunt foarte importante ciocurile alea , fiindca la un cutremur alea tin toata structura in piciare si nu lasa fiarele sa se dezbine . Nu e de joaca cu ele , iar L -urile alea e frectie la picior de lemn . Si eu am patit acelasi lucru , i-am pus sa le scoata , au facut altele cum trebuia , iar fierul care l-am scos l-am folosit in alta parte si nu s-a pierdut !

#106
mihai_prd

mihai_prd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 22.01.2008
daca iti cumperi porotherm, sa iti iei si cateva zeci de bucati de 30 si 1/2, sunt importante la ramele geamurilor si chiar si la stalpi, nu mai stai sa spargi caramida normala.

#107
chemio

chemio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.05.2008
Buna,
Mirela, vrei sa pui in jurnal schitele finale ale casei?
Eu sunt in faza de proiect si ma tot framanta gandul ca parca as fi vrut casa mai micuta si, pe de alta parte, faptul ca nu prea am spatii de depozitare.
Astazi trebuie sa revin la proiectant ca sa-i dau OK-ul si nu stiu ce sa fac.
Mi-ar prinde bine o parere!
O sa-i cerem sa ataseze la parter, cu intrare prin baie, o camera pt. centrala.
Sau, ma gandesc ca putem micsora baia de jos si in felul acesta ar aparea un hol pt. acces in camera centralei.

Attached Files


Edited by chemio, 10 October 2008 - 23:20.


#108
nmirela

nmirela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.02.2008

View Postchemio, on Oct 11 2008, 00:14, said:

Buna,
Mirela, vrei sa pui in jurnal schitele finale ale casei?
Eu sunt in faza de proiect si ma tot framanta gandul ca parca as fi vrut casa mai micuta si, pe de alta parte, faptul ca nu prea am spatii de depozitare.
Astazi trebuie sa revin la proiectant ca sa-i dau OK-ul si nu stiu ce sa fac.
Mi-ar prinde bine o parere!
O sa-i cerem sa ataseze la parter, cu intrare prin baie, o camera pt. centrala.
Sau, ma gandesc ca putem micsora baia de jos si in felul acesta ar aparea un hol pt. acces in camera centralei.

Scuza-ma ca nu am raspuns mai repede.... intru mai rar pe internet in ultima vreme! Proiectul in faza finala nu stiu cum sa-l pun pentru ca n-am scanner si de pozat am incercat, dar nu stiu cum sa-l pozez incat sa se si inteleaga ceva. Adica iese totul o negreata cetoasa de nu pricepi nimic din desenele alea. Oricum, a ramas practic exact ca in schitele mele, doar ca arata altfel desenul tehnic. De-aia nici nu m-am mai chinuit prea tare, pentru ca nu era nici o diferenta.

Cat despre casa mica si spatiile de depozitare... Eu ma bazez pe cele doua dulapuri/sifoniere de 3 m lungime din "sufragerie" si camera de deasupra plus unul mai mic (din cauza grupului sanitar) al camerei de deasupra bucatariei. Cu varza si cu muraturile se pare ca va fi o "problema" :D dar vad eu cum o rezolv ;) , casa sa iasa!

in rest... spor la construit!

Edited by nmirela, 19 October 2008 - 23:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate