Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Grupul de firme Paysera Bulgaria ...

Upgrade Ryzen 9 5900X -> Ryze...

Priza aplicata cu intrerupator cu...

Tor cu IP de UK
 Sugestii road trip Moldova + Mara...

Recomandare apartament 3 camere

Casa in constructie la tara, ce s...

Procesor cu pini indoiti, vandut ...
 Examene competența lingvisti...

Probleme vw golf 7

laptop acer nu merge tastatura

De ce ca Freelancer caștigi ...
 La mulți ani @hvz!

La mulți ani @cotzi!

Probleme testosteron scazut

Capac culbutori fisurat
 

panou electric?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
10 răspunsuri în acest subiect

#1
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 801
  • Înscris: 05.02.2006
As vrea sa va intreb ce solutii se pot gasi astfel in timpul verii cand avem un consumator in plus(aer conditionat) pe langa ceilalti(frigider, masina de spalat, tv, calculator) sa nu se intample sa sara sigurantele sau sa avem alte neplaceri cu tabloul electric si cu instalatia electrica?

Sa incercam sa le folosim pe cat posibil pe rand?

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.704
  • Înscris: 26.11.2001
1. Pune niste sigurante mai mari
2. Pune AC-ul pe un fir de forta dedicat, cu siguranta dedicata

#3
ieseanul

ieseanul

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 261
  • Înscris: 20.06.2008
Incearca ce a zis Courage sau foloseste pe rand masina de spalat si AC-ul, de ex. nu spala rufe la amiaza, ca atunci e cald afara si AC-ul mere la greu.

#4
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.513
  • Înscris: 20.09.2007
O instalatie bine construita nu va fi afectata de folosirea simultana sa zicem a unui aparat de aer conditionat si a unei masini de spalat (cca 1,2 KW AC si cca 2 KW masina de spalat cand incalzeste apa). Asta ar insemna un curent de aprox 14,5 A care va fi suportat  fara probleme de un conductor de cupru de 2,5 mmp (poti ajunge pe el pana la aproximativ 24 A fara probleme). Acum daca instalatia e veche si intr-o stare mai proasta sunt 2 solutii: refacerea instalatiei sau o priza trasa separat pentru consumatorii mari. Sigurantele ar trebui sa fie de 20-25 A. Daca sunt mai mari decat consumul maxim admis pe conductori (cam max 24 A pentru 2 mmp si max 17 A pentru 1,5 mmp) e foarte posibil ca respectivele conductoare sa se topeasca inainte sa sara siguranta.

Editat de nightmare392, 25 iunie 2008 - 01:06.


#5
ieseanul

ieseanul

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 261
  • Înscris: 20.06.2008

View Postnightmare392, on Jun 25 2008, 02:06, said:

O instalatie bine construita nu va fi afectata de folosirea simultana sa zicem a unui aparat de aer conditionat si a unei masini de spalat (cca 1,2 KW AC si cca 2 KW masina de spalat cand incalzeste apa). Asta ar insemna un curent de aprox 14,5 A care va fi suportat fara probleme de un conductor de cupru de 2,5 mmp (poti ajunge pe el pana la aproximativ 24 A fara probleme). Acum daca instalatia e veche si intr-o stare mai proasta sunt 2 solutii: refacerea instalatiei sau o priza trasa separat pentru consumatorii mari. Sigurantele ar trebui sa fie de 20-25 A. Daca sunt mai mari decat consumul maxim admis pe conductori (cam max 24 A pentru 2 mmp si max 17 A pentru 1,5 mmp) e foarte posibil ca respectivele conductoare sa se topeasca inainte sa sara siguranta.

De unde ai luat cifrele astea? 12A/mm2 ??? (24A/2mm2 si 17A/1,5mm2) da ce conductor folosesti? din aur? O fi bun ce ai spus da cifrele is aiurea ..... (fara suparare).

Editat de ieseanul, 25 iunie 2008 - 01:30.


#6
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.513
  • Înscris: 20.09.2007
Nu stiu daca sunt chiar asa aiurea cifrele astea. Eu m-am referit la curentii maxim admisi la temperatura maxima admisa a conductorului de 65oC. Datele le gasesti Aici sau in tabelul atasat. Si nu sunt 12A/mm2 ci 9,6 A/mm2 (24/2,5 nu la 2).

Fișiere atașate


Editat de nightmare392, 25 iunie 2008 - 19:16.


#7
ieseanul

ieseanul

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 261
  • Înscris: 20.06.2008
Ok, ca m-am saturat sa ma cert.
AI MARE DREPTATE!
Pune tu acasa la tine instalatia ta sa functioneze la aceste valori !
Succes!

#8
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.513
  • Înscris: 20.09.2007

View Postieseanul, on Jun 26 2008, 11:59, said:

Ok, ca m-am saturat sa ma cert.
AI MARE DREPTATE!
Pune tu acasa la tine instalatia ta sa functioneze la aceste valori !
Succes!

Nici eu nu vreau sa ma cert si nu te contrazic ca acele valori mi se par exagerate putin. Ele sunt valorile maxime admise probabil in conditii ideale. Oricum in practica nu prea ai cum sa ajungi niciodata la 24 A (5280 W) intr-o locuinta. Cel mai mult am solicitat un cablu de 2,5 mm2 cu un aparat de sudura, 2 televizoare aprinse, o combina frigorifica si cateva becuri aprinse (max 3000 W in total) si nu am avut vreo problema cu el. Toata instalatia electrica din apartamentul meu a fost refacuta de mine cu 2,5mm2 pe prize si 1,5 mm2 pe lumini pe vremea cand aveam vreo 14 ani si dupa 11 ani inca functioneaza.

Editat de nightmare392, 26 iunie 2008 - 11:57.


#9
jim30

jim30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 45
  • Înscris: 10.09.2006
Interesanta discutia voastra; intrebarea mea este: intr-o locuinta in care NU s-a schimbat instalatia electrica ( stiu ca am cabluri de aluminiu,caci am schimbat prizele cand am zugravit) pot sa folosesc  o masina de spalat automata si un aer conditionat pe instalatia existenta fara probleme?
Mentionez ca blocul este construit in 1980.
Desigur,ar fi recomandat sa trag separat alimentare pt ele,dar, ar duce si instatia electrica existenta?

#10
ieseanul

ieseanul

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 261
  • Înscris: 20.06.2008

View Postjim30, on Jul 3 2008, 14:44, said:

Interesanta discutia voastra; intrebarea mea este: intr-o locuinta in care NU s-a schimbat instalatia electrica ( stiu ca am cabluri de aluminiu,caci am schimbat prizele cand am zugravit) pot sa folosesc o masina de spalat automata si un aer conditionat pe instalatia existenta fara probleme?
Mentionez ca blocul este construit in 1980.
Desigur,ar fi recomandat sa trag separat alimentare pt ele,dar, ar duce si instatia electrica existenta?

Gata cu smecheriile :lol: , baga cifre si mai discutam:
  • AC-ul consuma ......amperi;
  • Masina de spalat consuma ........ amperi, sau:
  • AC-ul are puterea nominala de ....wati;
  • Masina de spalat are putearea nominala de ..... wati;
  • Conductorul din perete din Al are sectiunea de ......mm2 sau
  • Conductorul din perete are diametrul de ....... mm
OBS. NU PUNE SUBLERUL PE CONDUCTOR CAND PE ACESTA SE AFLA TENSIUNE ELECTRICA!


#11
elfos

elfos

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 684
  • Înscris: 12.02.2007

View Postjim30, on Jul 3 2008, 15:44, said:

Interesanta discutia voastra; intrebarea mea este: intr-o locuinta in care NU s-a schimbat instalatia electrica ( stiu ca am cabluri de aluminiu,caci am schimbat prizele cand am zugravit) pot sa folosesc  o masina de spalat automata si un aer conditionat pe instalatia existenta fara probleme?
Mentionez ca blocul este construit in 1980.
Desigur,ar fi recomandat sa trag separat alimentare pt ele,dar, ar duce si instatia electrica existenta?
Un meserias nu se risca sa iti monteze un AC pe o instalatie veche. Daca tu promiti ca il folosesti numai vara, cateva ore pe zi, nu are mai mult de 9000 btu, masina de spalat este pe alt circuit (valabil pentru aprtamente cu 3-4 camere) - eu zic ca nu ai risca prea mult.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate