Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lungime minima traseu frigorific ...

Restaurante pescaresti prin impre...

De ce se taie unii cu lama?

Întrebare de noob
 Rezistenta la caldura vara

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

Revolut, crypto si taxe
 Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...
 Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner
 

Rulouri exterioare

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
809 replies to this topic

#127
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 29.06.2008
Salut,

Uite aici o poză. Mulțumesc !

P.S: întrebarea mea este dacă se poate modifica sistemul de ridicare, cu unul care să nu mai roadă, să nu mai am probleme de genul acesta.

Attached Files



#128
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,843
  • Înscris: 03.02.2007
Se poate pune motor. De ros se roade pentru că ceva e prost montat la rulou, Trebuie să existe un arc între rulou și rola respectivă prin interiorul căruia trece șnurul. poți verifica existența lui dacă desfaci cele două șuruburi care țin rola și să o tragi afară foarte ușor. Capătul arcului trebuie să fie prins de suportul rolei. Se mai poate verifica existența arcului dacă dai jos capacul ruloului.

Mai normal era ca gaura să fie dată pe la partea de jos a casetei, pe când la tine e dată sus. În rulou se află un tambur, iar șnurul este rulat pe el astfel încât să iasă pe la partea lui de jos( cum te uiți din poză spre tamburul din casetă, care nu se vede decât dacă se dă jos capacul casetei ruloului, în sensul acelor de ceasornic). Având gaura sus, șnurul face un unghi  acolo unde intră pe gaură, adică el vine de la partea de jos a tamburului spre în sus unde este gaura și se freacă de colțul găurii, sau de arc.

Se poate da altă gaură mai jos, iar atunci șnurul nu va mai face niciun unghi când intră în casă, sau se poate pune motor la rulou.

Edited by Digix, 17 June 2013 - 11:53.


#129
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 29.06.2008
Mulțumesc de informație.

Din câte știu, există un arc prin care intră șnurul în casă. Arcul este prins (prin infiletare) de carcasa ruloului, și intră prin termopan (au dat gaură cu o bormașină), până la rola de sus. Din câte am înțeles, din cauza greutății ruloului, în timp se roade șnurul.

Unde s-ar putea pune motorul, și eventual un cost ? Când mi-au pus eu rulourile, costul unui mecanism acționat de motor, era MARE !

Mulțumesc !

#130
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,843
  • Înscris: 03.02.2007
Ruloul se pune în axul ruloului, în interiorul casetei. Lamelele se înfășoară pe un ax octogonal de 40, 60 sau 70 mm, iar acolo se bagă motorul. Actualmente axul este gol, deci motorul va avea loc acolo.

Practic, e nevoie de dat jos totul, demontat caseta, eliminat tamburii, arcurile, șnurul băgat motorul în casetă. Evident că va trebui să fie alimentat ruloul, trasă alimentare și montate întrerupătoare lângă ferestre. E o manoperă destul de laborioasă.

Prețul motorului va fi în funcție de proveniență, China, sau motoare mai bune gen Somfy, Nice, etc și în funcție de greutatea covorului de lamele, de putere mai mică sau mai mare.  Trebuie cunoscute tipul lamelei (37, 39, 40, 55 mm) și suprafața covorului de lamele(adică lațimea X înălțimea ruloului).

Sunt destul de bune și cele chinezești.

Edited by Digix, 17 June 2013 - 15:29.


#131
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 29.06.2008
Mulțumesc de răspuns.

Oricum o să dau jos totul, deoarece doar așa se schimbă șnurul. O să vorbesc cu cei care mi l-au montat, și o să cer un preț estimativ.

Mulțumesc !

P.S: ca și dimensiune, un rulou are cca. 200cm x 120cm, iar lamela are cca. 40 mm lațime. Care ar fi costurile, estimative ?

#132
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,843
  • Înscris: 03.02.2007
Dar totuși nu sunt chiar atât de mari rulourile tale, se putea și fără manivela respectivă. Tot ce e sub 3 mp se poate acționa manual, cu tabacheră obișnuită (vezi poza), fără sistemul tău mai "ciudat". E ceva prost făcut, în mod normal nu se strică așa repede sfoara, agață undeva în armătura termopanului, sau în arc. Am unele rulouri cu șnur montate de 6-7 ani fără astfel de probleme.  

Cred că prețul duce la circa 100-120 euro/rulou cu tot cu motor(China), sau 120-150 cu motor din occident. Se poate să găsești și mai ieftin(sau evident și mai scump). Eu am dat un preț estimativ.

Attached File  P1050609.JPG   105.6K   417 downloads

#133
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 29.06.2008
Mulțumesc de răspuns.

Inițial, când le-au montat, au vrut să pună tabacheră, însă soția nu reușea să le ridice. Astfel, am optat pentru sistemul cu manivelă, doar la bucătărie am lăsat cu tabacheră (120 cm x 120 cm).
Până acum, am schimbat doar la bucătărie de 2 ori, însă după 5 ani, s-au ros și la camere. Trebuie să menționez că le folosim zilnic, adică le ridicăm și lăsăm de cca. 3-4 ori pe zi, indiferenc că e vara sau iarnă. Orientarea apartamentului e la sud, așa că bate soarele de dimineața, până la ora 17-18 vara.
Este un apartament foarte călduros. Iarna e bine, dar vara ...

#134
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,843
  • Înscris: 03.02.2007
OK, sper  să se rezolve cumva.

 Digix, on 17 iunie 2013 - 15:24, said:

RuloulMotorul se pune în axul ruloului, în interiorul casetei.
De fapt asta am vrut să spun, abia acum am observat greșeala, când nu mai puteam corecta primul post.

Edited by Digix, 17 June 2013 - 22:14.


#135
Daniel26

Daniel26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 12.08.2008
Salut,

Vreau sa imi comand rulouri de aluminiu pentru mai multe ferestre de la o casa si vroiam sa stiu mai multe daca se poate despre furnizorii de materiale. In afara de Aluprof cu ce se mai lucreaza?

Am niste cotatii care difera cu 250-300 de eur pt aceleasi dimensiuni si aceeasi culoare standard si nu prea imi explic diferenta. Am fost si am vazut aseara pe cel care il face la pretul cel mai mic si lucreaza tot cu Aluprof...

Digix imi poti face o cotatie daca iti dau dimensiunile?

Multumesc,

#136
redovidiu

redovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 24.11.2005
Salut!

Digix, am o rugaminte....imi poti spune de unde pot cumpara componentele unui sistem de rulou? Exista magazine specializate (Bucuresti si imprejurimi...) sau se discuta doar cu producatori/importatori si pe cantitati mari? Cred ca ti-ai dat seama, este vorba de DIYPosted Image .... vreau sa incerc sa vad cum iese....

Multumesc!

#137
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,843
  • Înscris: 03.02.2007
Există și vând doar la firme. Încearcă la Exalco, dar nu știu dacă te bagă în seamă pentru cantități mici,

De exemplu, Aluprof vinde lamelele doar la pachet de 60 de lamele X 6 m  = 360 m și doar la firme. Toți vând doar profile la 6 m de casetă, ax, etc.

Dacă ai câteva rulouri, două, trei restul de materialele care își râmân pot face ca să nu merite efortul.  Adică poți ajunge să economisești 50 de lei și să rămâi cu profile. Dacă nu ai unde depozita barele de 6 m(restul de lamele), iar e  o problemă.

Merită doar dacă ai 10- 20 de rulouri de făcut.

#138
redovidiu

redovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 24.11.2005
Cam pe acolo....am de facut 12 jucarii. Multumesc mult pentru raspins!....O zi buna!

#139
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Căutând pe gogle i-am găsit pe Rollite Shadows. Știți ceva de firma asta? Sunt serioși, merită să fac lucrarea cu ei? Eu stau în provincie și ei au zis că pot veni să monteze.

#140
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
salut
Pun si eu o intrebare ce poate parea un pic diferita:exista vreun sistem de rulou cu ajutorul caruia sa se poata obtine o izolare fonica buna.
Mentionez ca locuiesc intr-un bloc langa o strada intens circulata.Din cauza zgomotelor de afara, am considerat ca tamplaria de aluminiu montata acum 8 ani nu mai face fata.
Am inlocuit-o anul trecut cu un rehau briliant, geamuri "bune", dar se pare ca efectul este acelasi, adica zero.
Va multumesc anticipat pentru orice sfat in aceasta privinta

#141
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,843
  • Înscris: 03.02.2007
Problema izolării fonice e una din cele mai spinoase, pentru că se poate realiza doar cu costuri relativ mari, asta presupunând geam special antifonic, dublarea ferestrelor, rulouri.  Se poate încerca cu rulouri cu lamela mai groasă, de 55 - 77 mm, dar vei avea doar o îmbunătățire, nu o eliminare a problemei.

#142
pfer

pfer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 17.01.2006
Buna ziua!

Mi-am montat de curand rulouri exterioare de aluminiu si am o nelamurire.
Este normal sa patrunda lumina printre profilul de ghidaj lateral si covorul de lamele?
Cei ce le-au montat sustin ca e normal.

#143
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,843
  • Înscris: 03.02.2007
Un pic acolo poate să mai intre. Poţi diminua mai mult lumina care pătrunde  înlocuind periile cu unele mai groase.

Apropo, ai ambele perii montate la ghidaj(interior+ exterior) ?

#144
chitinuta

chitinuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.08.2008
Buna

Care ar fi cea mai buna solutie de rulouri exterioare pentru doua geamuri, fiecare de 1.5m inaltime / 2m latime FIXE (nu se deschide nici macar 1 cm din geam)?
Din cate am inteles de pe acest forum sigur trebuie sa fie de aluminiu. Si avand in vedere ca sunt asa mari cred ca le fac electrice (cu buton).
Am o jardiniera lunga de 80cm pe partea exterioara a geamului (si vreau s-o pastrez acolo), prin urmare, asa-i ca asta ma obliga sa pun rulouri din acelea cu caseta spre exterior? in acest caz cam cati centimetri ar trebui sa fie intre geam si rulou, aprox?

Multumesc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate