Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Rulouri exterioare

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
806 replies to this topic

#91
aledar1199

aledar1199

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.04.2006
Confirm.

#92
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007

View Postkimi_ro, on 25 septembrie 2012 - 11:02, said:

Buna ziua,

Vreau sa montez rulouri din aluminiu (lamele din aluminiu cu spuma poliuretanica in interior), cu actionare manuala. Precizez ca geamurile termopan sunt deja montate. Din pacate, nu exista profil de inaltare si de latire. Este vorba de un apartament intr-un bloc comunist din Bucuresti.

Am urmatoarele nelamuriri:

1. Nu imi e clara diferenta intre cele suprapuse si cele aplicate.
   a. Inteleg eu gresit sau in cazul celor suprapuse nu se mai gaureste tamplaria?
   b. Daca in ambele cazuri este necesara gaurirea tamplariei, ce varianta e recomandata? Tind spre cele suprapuse;

2. Pe tamplarie sunt deja montate plase pt tantari, pe balamale, si vreau sa le pastrez. Nu am ales varianta tip rulou din urmatoarele 2 motive:
   a. diferenta de pret;
   b. in cazul in care plasa se rupe/dezlipeste pe vreo margine, trebuie inlocuit tot sistemul ceea ce mi se pare total aiurea si ineficient dpdv financiar;
Prin urmare, ma gandeam la varianta ca partea superioara a plasei existente sa o fac fixa (se separa cele doua parti printr-o bagheta sau ceva asemanator), iar partea inferioara (partea de sub caseta), ramane pe balamale (eventual se monteaza inca o balama).  Singurul dezavantaj ar fi ca nu voi putea deschide plasa inferioara decat daca ruloul e ridicat dar asta chiar nu e o problema. Deci, se poate asa ceva?

3. Care varianta de actionare manuala e mai buna? Cu panglica, cu snur, cu arc, cu manivela?

4. Exista vreo varianta de rulou cu actionare electrica care nu presupune gaurirea tamplariei?

5. Caseta inteleg ca trebuie sa fie din PVC?

6. Ce dimensiune recomandati pentru lamele?

7. Un aspect foarte important: exista vreo varianta de rulou antiefractie?

Multumesc,

Imi poate raspunde cineva, va rog?

#93
SilviuDan

SilviuDan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.08.2006
Buna ziua,

Si eu vreau sa-mi montez rulouri exterioare la apartament cu actionare automata. Este o lucrare mai mare.
Cunoasteti vreo firma mai serioasa care se ocupa cu asa ceva?

Pe internet gasesc destul de multe, dar nu am referinte asupra lor.

Multumesc

#94
SimonaSC

SimonaSC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.10.2012
Buna!
Sunt agent al unei firme care produce (nu cumpara) rulouri. Firma este din Bucuresti. Nu pot da detalii despre furnizori sau producator pentru a nu face reclama. Sunt noua pe forum si nu cunosc conditiile forum-ului. Presupun ca imi poti lasa un mesaj privat pentru detalii.

#95
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
Am si eu nevoie de rulouri exterioare la 3 ferestre + un balcon.
problema este la ferestre (140 l X 110 h) pe care le vreau aplicate la exterior zidariei (ferestrele sunt si asa mici si nu vreau sa mai iau din lumina).
Am vorbit cu o firma si zicea ca nu prea se baga ca trebuie sa gaureasca buiandrugul de deasupra geamului si ca e foarte greu si ca e mai bine sa le montez pe tamplaria existaenta ca ar da gaura pt. snur in rama de PVC sau sa pun unele electrice ( depasesc bugetul).
Chiar asa nu se pot monta rulourile cu snur in exterior? blocul este din prefabricate si are si izolatie de 10cm polistiren la exterior.

#96
SilviuDan

SilviuDan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.08.2006
Si eu discutasem cu domnul Filip Octavian Sorin de niste rulouri precum si de niste alte mici modificari. Ramasese sa treaca pe la mine saptamana trecuta, dar de atunci nu am mai reusit sa iau legatura cu el si nici nu-mi mai raspunde la telefon. Nu stiu ce sa zic.

#97
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Hello,

reinviu si eu topicul asta pt ca intentionez sa imi pun niste rulouri exterioare.
Am sunat acum cateva firme la intamplare de pe google, dar nu am hotarat nimic.

Ce sa aleg? Din pvc sau aluminiu?
Se merita diferenta dubla de bani la cele din aluminiu?
Care ar fi avantajele?

Multumesc anticipat pt raspunsurile voastre.

Di.

#98
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Post-Diana-, on 01 aprilie 2013 - 14:09, said:

Hello,

reinviu si eu topicul asta pt ca intentionez sa imi pun niste rulouri exterioare.
Am sunat acum cateva firme la intamplare de pe google, dar nu am hotarat nimic.

Ce sa aleg? Din pvc sau aluminiu?
Se merita diferenta dubla de bani la cele din aluminiu?
Care ar fi avantajele?

Multumesc anticipat pt raspunsurile voastre.

Di.

Am văzut la un prieten rulouri de plastic pe niște ferestre pe care bate soarele de la 12 până la apus. După o vară erau deja deformate dar nu oricum ci deformate rău de tot. Așa că ori îți pui de aluminiu ori îți tragi niște obloane clasice de lemn.

#99
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Multumesc frumos pt raspuns.
Culmea este ca la cele 2 firme la care sunasem pt ca pe site aveau preturi mai mici, am si vorbit la telefon cu reprezentantii lor, ambii nu m-au mai sunat inapoi cum stabilisem pt detalii si pretul final.
Asa se fac afacerile in Romania? Astia erau interersati zero.
Am vazut de curand in drum sper casa o firma d-asta, nu am avut timp sa opresc acolo, dar o sa ma adresez lor, macar mai bag la bugetul local niste taxe si impozite.

Rulouri de PVC am avut la vechiul domiciliu si au tinut ani de zile, fara a se strica nimic, nu s-au deformat etc, doar sfoara aia de trageai de ea, se innegrea cu trecerea anilor, atat.

#100
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca plasticul e de calitate nu se deformeaza, nu se ingalbeneste (prea mult). Incearca sa iei de la cei care fac geamuri termopan de calitate gen Casa Noastra (QFort), etc.

#101
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postrelu_24, on 20 octombrie 2012 - 11:13, said:

Am si eu nevoie de rulouri exterioare la 3 ferestre + un balcon.
problema este la ferestre (140 l X 110 h) pe care le vreau aplicate la exterior zidariei (ferestrele sunt si asa mici si nu vreau sa mai iau din lumina).
Am vorbit cu o firma si zicea ca nu prea se baga ca trebuie sa gaureasca buiandrugul de deasupra geamului si ca e foarte greu si ca e mai bine sa le montez pe tamplaria existaenta ca ar da gaura pt. snur in rama de PVC sau sa pun unele electrice ( depasesc bugetul).
Chiar asa nu se pot monta rulourile cu snur in exterior? blocul este din prefabricate si are si izolatie de 10cm polistiren la exterior.
Caseta cu snurul de actionare se poate monta si pe exterior. Intre tamplarie si rulou prins de tamplarie. Problema e ca din cauza ploii lamela din interiorul casetei care strange snurul rugineste si nu isi mai face bine treaba, adica nu mai trage bine snurul in caseta. Eu asa am avut la apartament.

Edited by Clovis, 07 April 2013 - 12:46.


#102
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,822
  • Înscris: 03.02.2007
Eu văd o problemă că trebuie să dechizi geamul iarna să tragi de șnur, când ar putea fi montat la interior.

Și firma mea produce rulouri, plase, etc. Vă stau la dispoziție pentru oferte.

Edited by Digix, 16 April 2013 - 00:06.


#103
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Dacă pui la interior, vara nu mai izolează de razele soarelui. Din punctul meu de vedere acesta este motivul principal pentru care trebuie să pui rulouri. Mă interesează și pe mine dar nu știu dacă se pot monta pe o casă cu siding. Bănuiesc că va fi nevoie să se scoată o parte din lamelele sidingului ceea ce presupune o manoperă prea laborioasă. Am trei camere cu expunere sud în care bate un soare cumplit pe timpul verii. Am auzit că la rulourile cu casetă se adună apă in casetă și se umezește zidăria.

#104
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,822
  • Înscris: 03.02.2007
Se pot monta rulourile peste ferestre, nu peste zid, iar în acest caz este posibil montajul rulourilor fără a se strica/demonta nimic.

#105
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View PostDigix, on 17 aprilie 2013 - 10:20, said:

Se pot monta rulourile peste ferestre, nu peste zid, iar în acest caz este posibil montajul rulourilor fără a se strica/demonta nimic.
Aha, mersi de informație, habar nu aveam că se pot monta doar pe toc.

#106
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,822
  • Înscris: 03.02.2007
De cele mai multe ori așa se montează, pentru că zidul mai mereu nu e prea drept și e foarte greu să le montezi pe perete dacă aplasamentul este la etaje superioare, fără schelă.

#107
nellusb

nellusb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 19.02.2008
Vreau si eu sa schimb geamurile si nu stiu cum sa fac rulourile atsate sau incastrate (deasupra geamului). Dimensiunile la geamuri sunt: latime 1970mm - inaltime 1260mm.
Se simt pierderile de caldura la ruloul incastrat datorita casetei ce are contact atat cu exteriorul cat si cu interiorul apartamentului?
Pierderile de lumina la cel incastrat nu ma deranjeaza, problema se pune la izolatia fonica si termica  a casetei.

Multumesc.

#108
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,822
  • Înscris: 03.02.2007
Recomand aplicate. Se micșorează prea mult geamul pe înălțime dacă se pun rulouri suprapuse. Nu sunt probleme de izolație nici cu casetele rulourilor suprapuse. Caseta suprapusă are izolație din polistiren la interior(în casetă) și se poate îmbrăca cu polistiren și pe exterior(cu termoizolația fațadei).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate