Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Rulouri exterioare

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
804 replies to this topic

#73
RingTheBell

RingTheBell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 08.11.2007
Salut,

M-am hotarat sa-mi montez si eu rulouri exterioare. Am analizat o oferta de la Peda A.......t din Bucuresti care mi se pare ok.
Ma intereseaza sa stiu daca a lucrat vreunul din voi cu ei si daca da, cum vi s-au parut?

Multumesc anticipat

Edited by adi_master, 02 May 2012 - 03:27.
usor cu link extern SP


#74
mennen_2012

mennen_2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.03.2012

View Postandrei_mgs2007, on 30th April 2012, 12:59, said:

Salut,

M-am hotarat sa-mi montez si eu rulouri exterioare. Am analizat o oferta de la Peda A.......t din Bucuresti care mi se pare ok.
Ma intereseaza sa stiu daca a lucrat vreunul din voi cu ei si daca da, cum vi s-au parut?

Multumesc anticipat
Daca doresti iti pot face si eu o oferta de pret si poate e chiar mai buna decat ai momentan.

#75
say

say

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.07.2007
Intradevar nu se poate pune automatizare la un rulou ce are latimea de 55cm?
Am cerut astazi o oferta la o firma si mi-a venit cu povestea asta, dar nu-mi prea vine sa cred si de acea va intreb.

#76
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007

View Postadi_master, on 25th April 2012, 00:05, said:

Profilul nu se decupeaza!!!
In rama geamului nu se gaureste si nici nu se insurubeaza,sa nu uitati asta.
Profilele laterale sunt profile H de imbinare cu armatura iar cel de inaltare este profil patrat cu armatura decupata.

1. Corect, nu se decupează(ar fi și greu spre imposibil să mai faci asta dacă este deja montat), dar se găurește. Cum poți pune rulou la un geam deja montat(nemontat de tine) și care nu are niciun fel de profile de adaos? Prin găurirea ramei odată pentru trecerea șnurului, iar a doua pentru fixarea ghidajelor ruloului de tâmplărie.

2. Dacă nu se găurește rama, atunci cum se face montajul propriu zis al lor, sau cum se prind plasele contra insectelor de ele?

3. Nu e nevoie de profile cu armătură pentru extensia ramelor lateral sau pe înălțime. Se poate face cu profile simple, fără armătură. Profilele verticale cu armătură se folosesc pentru îmbinarea ramelor cu înălțime mai mare de 2 m ca să la rigidizeze.

4. Dacă se pun rulouri suprapuse, nu e nevoie de nicio extensie pe înălțime a ferestrei și funcție de configurația ferestrei nici pe lateral nu trebuie neapărat, dacă ai geam fix acolo unde ar trebui să ai tabachera și panglica.

Am experiență teoretică și practică de vreo 10 ani în tâmplărie, rulouri, uși de garaj automate, balustrade, plase și nu o spun din răutate ci doar ca să aduc niște clarificări. Cine are argumente contra este rugat să le expună! :peacefingers:

View Postsay, on 11th May 2012, 23:37, said:

Intradevar nu se poate pune automatizare la un rulou ce are latimea de 55cm?

Ba se poate, există motoare speciale mai scurte, dar cu un preț în consecință.

Edited by Digix, 12 May 2012 - 01:32.


#77
say

say

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.07.2007

View PostDigix, on 12th May 2012, 01:35, said:

Ba se poate, există motoare speciale mai scurte, dar cu un preț în consecință.
  

De la ce firma? Cum se numesc? Cine le comercializeaza? Cat inseamna pretul in consecinta (o marja de la - pana la)?
Daca dai o informatie dao completa.

#78
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View PostDigix, on 12th May 2012, 01:35, said:

1. Corect, nu se decupează(ar fi și greu spre imposibil să mai faci asta dacă este deja montat), dar se găurește. Cum poți pune rulou la un geam deja montat(nemontat de tine) și care nu are niciun fel de profile de adaos? Prin găurirea ramei odată pentru trecerea șnurului, iar a doua pentru fixarea ghidajelor ruloului de tâmplărie.

2. Dacă nu se găurește rama, atunci cum se face montajul propriu zis al lor, sau cum se prind plasele contra insectelor de ele?

3. Nu e nevoie de profile cu armătură pentru extensia ramelor lateral sau pe înălțime. Se poate face cu profile simple, fără armătură. Profilele verticale cu armătură se folosesc pentru îmbinarea ramelor cu înălțime mai mare de 2 m ca să la rigidizeze.

4. Dacă se pun rulouri suprapuse, nu e nevoie de nicio extensie pe înălțime a ferestrei și funcție de configurația ferestrei nici pe lateral nu trebuie neapărat, dacă ai geam fix acolo unde ar trebui să ai tabachera și panglica.

Am experiență teoretică și practică de vreo 10 ani în tâmplărie, rulouri, uși de garaj automate, balustrade, plase și nu o spun din răutate ci doar ca să aduc niște clarificări. Cine are argumente contra este rugat să le expună! :peacefingers:



Ba se poate, există motoare speciale mai scurte, dar cu un preț în consecință.
Dragul meu,
Dupa cum spuneam,este numai vina clientului daca comanda fara profile de adaus.
Faptul ca producatorii romani nu folosesc armatura la extensii ma face sa cred ca se economiseste armatura.Daca vorbim exclusiv de ferestre standard fara adaus de rama pe inaltime sau latime se poate folosii si fara armatura.Daca e vb de adaus de rama pe latime sau inaltime cel care nu foloseste armatura o sa fie mai tot timpul la reglaje.
Ramele se gauresc in strat si nu complet,e clar,cel putin asa credeam.Daca nu s-ar gaurii deloc nu am mai avea feronerie.
Metodele de prindere sunt 2 la numar:
1)suruburi pt zidarie cu cap ingropat la vedere.
2)conexpanduri.Se gaureste primul strat in procestul de fabricatie cu fi 10 si al 2 strat cu fi 12.Gaurile de montaj de acopera cu dopuri de fi 12.
Ce anume am vrut eu sa explic este ca producatorul roman(majoritatea) nu foloseste profile de adaus nici daca se comanda de la bun inceput cu roleta.In cazul celor cu geamuri montate deja,trebuie sa faceti compromise sau sa va ganditi la obloane laterale.In germania inca se folosesc si arata si bine la case.

#79
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007

View Postsay, on 12th May 2012, 20:53, said:

De la ce firma? Cum se numesc? Cine le comercializeaza? Cat inseamna pretul in consecinta (o marja de la - pana la)?
Daca dai o informatie dao completa.

Ia de-aici, uite aici!

http://www.rollladen...wt-c-22_60.html

sau vezi atașamentul.

Attached Files



#80
bogdan_mm

bogdan_mm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.09.2007
salut, de ceva vreme tot caut sa-mi pun rulouri exterioare.

sper sa-mi rezolve problema cu temperatura interioara atat pe timp de iarna cat si pe timp de vara, cel putin la etaj unde am destul de multe ferestre.
aveti idee daca culoarea rulourilor afecteaza transferul de caldura vara ? geamurile mele sunt mahon si mi-ar placea sa am si rulourile apropiate de nuanta lor, cu toate ca ma gandesc ca unele albe o sa se incinga mia putin si nu o sa lase temperatura exterioara sa 'se transfere' la interior. De exemplu cand am ales culoarea casei am cautat o culoare care reflecta cat mai mult razele solare (un alb de andaluzia)
am pus o poza cu dimensiunea si nr. ferestrelor (mai sunt si doua panouri de la terasa unde inca nu vreau rulouri)

poate imi recomandati o firma de incredere, m-am cam speriat de ce povesti am auzit cu meseriasi care fac treaba doar pe jumatate si cu greseli de montaj. [email protected] adresa mea de mail.

inca ma documentez la
- partea cu gauritul geamurilor pentru snur... mi se pare cam ciudata (bani de automat nu am si mi se pare complicat sa tragi si atatea cabluri pentru curent)
- la infiltratiile care pot aparea intre caseta ruloului si perete/geam (de ex, la unul dintre geamuri nu s-a montat bine picuratorul si toata ploiaia mi se scurge pe geam ...acum trebuie sa repar si e mult mai costisitor...)
- nu imi este clar cum se actioneaza sistemul de securitate, practic dupa ce inchizi geamul nu mai ai acces la rulou decat prin snur...
- nu imi dau seama cat de scumpe sunt plasele de tantari incorporate, la geamurile cu deschidere oblica ma gandeam sa imi pun si plase si daca sunt rezistente
- este o diferenta atat de mare intre rulourile de aluminiu vs cele din pvc (legata de nivelul de izolare si durabilitate in timp)

Attached Files


Edited by bogdan_mm, 22 July 2012 - 00:49.


#81
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
poate cineva sa imi dea detalii despre diferenta dintre rulouri si obloane ??
nu sunt hotarat ce sa pun, sa fie rulouri sau obloane?
la rulouri aventaje care le vad eu
- inchid mai bine si izoleaza mai bine pe timp de iarna
la obloane
- le poti da deschiderea cum vrei
- arata mai bine ( pt mine )
multumesc

#82
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
la obloane pretul este de 200 euro mp ???? asa am primit informația de la o firma. multumesc

#83
mennen_2012

mennen_2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.03.2012

View Postdl_dr25, on 21st August 2012, 21:38, said:

la obloane pretul este de 200 euro mp ???? asa am primit informația de la o firma. multumesc
Asadar: obloanele au ca principal atu " aspectul" si posibilitatea de a fi deschise in moduri diferite, in schimb pentru o izolare termica si fonica mai buna recomandate sunt rulourile, care dealtfel sunt si mai accesibile ca pret.

#84
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
in unele situatii eu zic ca sunt mai bune obloanele, dar sa fi avut si ele un pret de max 120euro pe mp.
dar 200 imi pare chiar exagerat, asa mai bine scimb tam
plaria si pun tripan si

#85
cata.r

cata.r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 03.01.2005
Am si eu o intrebare: daca incastrezi caseta ruloului in golul geamului, nu pierdi din izolatia termica oferita de acel geam? Spre deosebire de termopan si de sticla, caseta respectiva nu e foarte bine izolata, plus e deschisa in partea de jos pe unde iese ruloul, pe acolo circuland cam liber aerul de afara (negand astfel o eventuala izolatie cu polistiren aplicata in exterior peste caseta).

Exista oare o alta varianta de montaj care imi scapa?

Edited by cata.r, 31 August 2012 - 09:49.


#86
aledar1199

aledar1199

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.04.2006
Mare atentie la userul mennen_2012. Se numeste Filip Octavian Sorin si este tepar. Am si acum de recuperat de la el un avans de 200 euro. Evident ca nu mai raspunde la telefon.

Am primit mesaj acum ca nu poate vorbi si ca cel mai tarziu miercuri o sa am banii in cont. Va tin la curent.

Edited by aledar1199, 31 August 2012 - 15:34.


#87
aledar1199

aledar1199

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.04.2006
Am recuperat avansul dat.

#88
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
Buna ziua,

Vreau sa montez rulouri din aluminiu (lamele din aluminiu cu spuma poliuretanica in interior), cu actionare manuala. Precizez ca geamurile termopan sunt deja montate. Din pacate, nu exista profil de inaltare si de latire. Este vorba de un apartament intr-un bloc comunist din Bucuresti.

Am urmatoarele nelamuriri:

1. Nu imi e clara diferenta intre cele suprapuse si cele aplicate.
   a. Inteleg eu gresit sau in cazul celor suprapuse nu se mai gaureste tamplaria?
   b. Daca in ambele cazuri este necesara gaurirea tamplariei, ce varianta e recomandata? Tind spre cele suprapuse;

2. Pe tamplarie sunt deja montate plase pt tantari, pe balamale, si vreau sa le pastrez. Nu am ales varianta tip rulou din urmatoarele 2 motive:
   a. diferenta de pret;
   b. in cazul in care plasa se rupe/dezlipeste pe vreo margine, trebuie inlocuit tot sistemul ceea ce mi se pare total aiurea si ineficient dpdv financiar;
Prin urmare, ma gandeam la varianta ca partea superioara a plasei existente sa o fac fixa (se separa cele doua parti printr-o bagheta sau ceva asemanator), iar partea inferioara (partea de sub caseta), ramane pe balamale (eventual se monteaza inca o balama).  Singurul dezavantaj ar fi ca nu voi putea deschide plasa inferioara decat daca ruloul e ridicat dar asta chiar nu e o problema. Deci, se poate asa ceva?

3. Care varianta de actionare manuala e mai buna? Cu panglica, cu snur, cu arc, cu manivela?

4. Exista vreo varianta de rulou cu actionare electrica care nu presupune gaurirea tamplariei?

5. Caseta inteleg ca trebuie sa fie din PVC?

6. Ce dimensiune recomandati pentru lamele?

7. Un aspect foarte important: exista vreo varianta de rulou antiefractie?

Multumesc,

#89
aledar1199

aledar1199

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.04.2006
Precizare. Avansul a fost recuperat pe data de 5 septembrie. Motivul intarzierii initiale a fost faptul ca omul a fost plecat din tara (urgenta) si nu a avut cum sa ma contacteze.

#90
mennen_2012

mennen_2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.03.2012

View Postaledar1199, on 25 septembrie 2012 - 10:04, said:

Am recuperat avansul dat.
Pentru toti cei de pe acest forum legat de acest subiect: in primul rand aledar1199 daduse un avans de 300 euro nu 200 cum a zis el ,pentru o lucrare de 5000 euro; i-am spus ca nu pot suporta restul de plata si a zis sa-i dau avansul inapoi,fapt pe care l-am si facut; nu am dat teapa nimanui in viata mea,am clienti de pe acest forum care pot confirma;el confirma ca i-am dat avansul inapoi dupa ce trec saptamani,iar eu par ca un tepar pe aici;si ce mai "teapa" dadeam de 300 euro.
Il rog sa confirme sau sa infirme daca ce am scris este adevarat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate