Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce se taie unii cu lama?

Întrebare de noob

Rezistenta la caldura vara

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...
 JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...
 COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...
 macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces
 

Xp sau Vista pt un Dual core?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
37 răspunsuri în acest subiect

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.818
  • Înscris: 15.06.2004

Citat

Athlon x2 4000+, xp sp2, 32 bit.

In primul rand tie iti trebuie driverele de X2 de pe AMD de pe site + Dual Core Optimizer, tot de-acolo:
http://www.amd.com/u...1_13118,00.html

Ptr Patch-ul Microsoft:
http://support.microsoft.com/kb/896256

#20
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.408
  • Înscris: 09.09.2006
Saru-mana!

#21
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.284
  • Înscris: 24.02.2007
Dupa parerea mea un program bun cu care se poate testa performanta in acest caz ar fi FFMpeg. E un program pentru transformare de fisiere video dintr-un format in altu (deci consumator mare de resurse) si permite utilizatorului sa specifice cate threaduri simultane sa foloseasca.
As fi curios daca cineva cu un quad core ar cronometra cat dureaza o transformare a unui film pe xp/vista folosind odata 2 threaduri si odata 4.

#22
crysys

crysys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 09.11.2007
Ce fel de dual core ? Quad ? Pe quad sigur merge dar eu nam vrut sa puna pentru ca inca mai are bugurui vista!  :unsure:

#23
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.402
  • Înscris: 15.06.2006
Au disparut niste posturi off-topic. za_kyd sunt cu ochii pe tine!

#24
mircioc502

mircioc502

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 03.04.2007
Salut.Mi-am cumparat un sistem cu procesor dual core, dar am observat ca in XP exista o intarziere la deschiderea fisierelor de aproximativ 1 sec. iar in Vista se deschid instant.Am instalat driverele de la AMD si patch-ul de la Microsoft dar nu se vede nici o imbunatatire.Nu vreau sa renunt la XP, asa ca va rog sa-mi dati o solutie. Multumesc.
Sistemul meu : AMD 64x2 4200+ , M2N-E SLI ,2x1024 ram DDR2 Geil, restul nu cred ca mai conteaza.

#25
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.408
  • Înscris: 09.09.2006
Ai sistem mai bun decat al meu, insa mie mi se deschid f repede fisierele. Umblu usor si cu fisiere foto de 40-80 mb (bmp-uri). Bine, un fisier de 100 mb il deschide cam in 4 secunde cu windows picture  and fax viewer. In rest mere excelent. Nu ai vreun virus mic pe undeva?

#26
mircioc502

mircioc502

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 03.04.2007
Nu.Se intampla de la instalarea Windowsului.Oricum pe vechiul sistem (procesor AMD 2600+ Barton) mergea ok.De aceea imi pare rau ca l-am scimbat.

#27
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.284
  • Înscris: 24.02.2007
Ce fel de fisiere? Ce antivirus ai instalat?

#28
mircioc502

mircioc502

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 03.04.2007
Avast.Referitor la fisiere...kituri,muzica,filme, nu prea conteaza nici macar marimea lor. Agata in toate.

#29
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.284
  • Înscris: 24.02.2007

Vizualizare mesajmircioc502, pe Nov 13 2007, 22:45, a scris:

Avast.Referitor la fisiere...kituri,muzica,filme, nu prea conteaza nici macar marimea lor. Agata in toate.

Incearca cu antivirusul disabled sa vezi daca face la fel. Sau poate ai ceva virusi. Eu am un sistem similar si nu am asemenea probleme.
Sigur nu e din cauza dual-core'ului

Editat de dani.user, 13 noiembrie 2007 - 23:45.


#30
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.402
  • Înscris: 15.06.2006
Ai instalat driverele pentru placa de baza?

#31
mircioc502

mircioc502

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 03.04.2007
Da, de la nvidia nForce4/500 series - Windows 2000/XP vers.6.86 . Pe acestea le recomanda si cei de la nvidia. Curios dar cred ca aici e problema. Dupa ce instalez driverul merge mai prost.Fara driver e ok. ???!!!

#32
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.818
  • Înscris: 15.06.2004
Da, e ok fara driverul IDE care cred ca l-ai instalat. Restul ( SMBus, ethernet ) e bine sa-l instalezi. Nici eu nu folosesc driverul respectiv ptr ca apar erori.

#33
mircioc502

mircioc502

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 03.04.2007
Nu este de la IDE driver, ci de la SMBus driver. Le-am luat pe rand si cand il instalez windowsul merge prost, desi in device manager imi arata ca e ok. Nu mai inteleg nimic.

#34
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.284
  • Înscris: 24.02.2007
Legat de subiectul topicului, am realizat un program pentru a testa asa ceva.
Sunt curios de rezultatele unui test realizate pe un quad-core.

http://forum.softped...howtopic=326106

#35
Krim

Krim

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 08.01.2009
Salut,mi-am tras si eu un calculator,ca tot omul,momentan am xp,dar ma bate gandul sa pun Vista,xp-ul nu imi vede toti ramii si mi se pare cam lent...Configuratia sta cam asa: Intel pentium Dual-core [email protected],4 gb ram,500 hdd Sata 2,Sapphire X1550 256 Mb.Pe viitor ma gandesc la un overclocking,sa duc procesorul undeva la 2.8,dar sa lasam asta.Ce imi recomandati?Xp sau vista? :notangel:

#36
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.710
  • Înscris: 01.01.2008

Vizualizare mesajKrim, pe Jan 8 2009, 18:59, a scris:

Salut,mi-am tras si eu un calculator,ca tot omul,momentan am xp,dar ma bate gandul sa pun Vista,xp-ul nu imi vede toti ramii si mi se pare cam lent...Configuratia sta cam asa: Intel pentium Dual-core [email protected],4 gb ram,500 hdd Sata 2,Sapphire X1550 256 Mb.Pe viitor ma gandesc la un overclocking,sa duc procesorul undeva la 2.8,dar sa lasam asta.Ce imi recomandati?Xp sau vista? :notangel:

Chiar daca bagi xp sau vista(sau orice sistem de operare pe 32 de biti) nu ii va recunoaste pe toti.Ai nevoie de ceva x64.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate