Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai exista in tara canale de tip ...

Huawei Freebuds 5i vs OPPO Enco A...

Recomandare dezumidificator silen...

Lungime minima traseu frigorific ...
 Restaurante pescaresti prin impre...

De ce se taie unii cu lama? Non-s...

Întrebare de noob

Rezistenta la caldura vara
 JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...
 Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...
 

Mercedes-Benz A 170 cdi

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#55
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 05.11.2005
ai prins iepurele  :D
Eu cu o dacie in 90 l-am gatit la mare.Eram in drum spre mare si l-am luat , s-a strambat putin  bara, era dintr-aia nichelata, am cautat o ora dupa iepure pe camp, dar l-am gasit,   si a fost delicios gatit in camping.

#56
anhdhrew

anhdhrew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.10.2007
:)
toata lumea m-a intrebat asta. nu l-am cautat ca l-as fi gasit la vreo 3-400 de metri mai inspate si probabil pe mijlocul sensului de mers, pe autostrada. si nu m-as aventura acolo dupa nici un iepure, tin destul de mult la viata mea.

#57
anhdhrew

anhdhrew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.10.2007
azi am fost si sa mi se monteze pragul. l-am lasat luni dimineata la service iar azi a fost gata, este deja pe masina. baiatul de acolo a facut o treaba f. buna cu lipitul si vopsitul, nu se mai cunoaste nimic, decat daca te uiti f. atent si stii ca a fost acolo. asa cum am zis si data trecuta, 200 ron a fost afacerea asta, se intelege ca nu am apelat la casco pana la urma.

altceva mai placut vreau sa povestesc. aseara prietena mea a venit acasa cu un Renault symbol nou - nout de la firma unde lucreaza. motor 1.5 diesel, 85 de cai, 18km la bord cand a ajuns acasa, ea l-a luat de la reprezentanta cu 5 km! si hai sa mergem sa fecm plinul si sa ne plimbam putin. am facut cateva ture si vreau sa spun ca sunt si mai incantat si mandru de masina mea, care este mult superioara acestei masini noi - noute. mult mai puternica masinuta mea, directia mult mai fina, pozitia la volan mult mai comoda samd.
oricum, misto si symbolul asta, mai ales senzatia ca mergi cu o masina noua. adica pt. mine e prima data cand o astfel de ocazie. ca avantaje am observat franele mai bune (fine) la acest symbol. de fapt cred ca masina mea nu sta grozav la capitolul frane, am observat acest lucru si cand am mers acum vreo luna cu o octavia. alt avantaj la symbolul asta este portbagajul imens. dar asta nu ma intereseaza, nu am familie si chiar daca aveam tot m-as fi descurcat.
tin sa precizez ca am facut aceasta comparatie nu sperand sa incep o discutie contradictorie cu fanii renault, nu vreau sa fie un subiect de versus, randurile de mai sus le-am scris pentru a scoate in relief avantajele masinii mele in comparatie cu o masina noua, care are doar cu 10 CP mai putin si care s-a nimerit sa fie renault.

vineri o sa plec la predeal si pana atunci as vrea sa o duc pe la spalatorie. dupa, promit sa pun si niste poze cu ea :)

sa auzim de bine!

#58
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 05.11.2005
Schimba placutele de frana.
Eu am luat unele ecologice italiene, dar primii 200 km scartaiau cand puneam frana, mai ales pe timp umed.
Ia unele germane chiar daca sunt scumpe.

#59
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 02.09.2005
mirciulica, e aproape un an de cand nu ne-a mai vizitat...crezi ca iti mai poate da vreun sfat? :)

#60
ovidiu7020010

ovidiu7020010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 16.01.2008
Salutare.Sper ca mai ai masinuta A clase. Am tot bantuit pe forumuri cautand sa discut si eu cu cineva despre aceasta masina si  nu am gasit pe nimeni.Astazi am descoperit topicul tau. Eu mi./am luat de cateva zile un B clase. Aceeasi platforma cu a ta si cam acelasi lucru ca A clase.Daca ai timp si vrei sa mai discuatm despre M.B. micute dar fooarte dragute iti las si adresa de mail.Am bantuit pe forumul mercedesclub dar sunt dezamagit de lipsa de comunicare.Se disvuta doar daca ai ceva de vanzare care sa/i intereseze pe membrii forumului. In rest, acolo , fiecare cu masina lui, tine pentru el si nu-l intereseaza nimic altceva.Iar administratorii de la clasele de Mercedes cred ca sunt ....decedati.Uite, daca te intereseaza, ma gasesti la [email protected] bucura sa/mi impartasesti din experienta ta cu masina pe care o ai tinand cont ca ai capatat ceva experienta din octombrie 2007 si pana acum.Sa ne auzim cu bine.

#61
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 05.11.2005

 mircea_tdo, on Jun 19 2008, 19:32, said:

M-am hotarat si eu sa imi cumpar un A Class.Ce sfat poti sa-mi dai???sper ca intr-o luna de zile sa-l am.
Ia A170 , 1,7CDI, vezi sa fie versiunea lunga, "lang version", verifica planetarele, sunt scumpe de noi aprox, 25 mil una, la mine am rezolvat-o schimband capatul cu unul sh.(planetara sh. 4 mil. toata).
Piese scumpe la A classe pana acum am intalnit :
-planetara noua 25 mil. toata, cap nou de planetara 5 mil. gasit dupa ce l-am cumparat pe cel sh.
-alternatorul
Restul sunt mult mai ieftine ca la Renault, de ex mi-au spart geamul de la pasager si mi-au luat detectorul, la mine 1,8 mil. cu tot cu montaj , la un Megane in aceeasi situatie 3,8 mil..
Filtrul de motorina fara senzor de apa 700 mii, 2 telescoape fata sachs 3,5 mil. impreuna, filtru ulei 350 mii., rulment fata +2 role intinzatoare+curea agregate -1,6 mil.
Garda la sol este mica, am rezolvat-o montand cauciucuri 185/65/15, jantele cele mai bune sunt de aliaj, cele de tabla sunt moi,atentie sa fie 5 1/2 J.
   Suspensia cam rigida, se cam duce telescopul dreapta fata dupa 5 ani.
   An minim 2002, are imbunatatiri fata de anii anteriori.
   Ai loc in spate , la picioare, ca in autobuz.
   Distributie pe lant, 4,5 l ulei, tip MB 229.1 sau 229.3., eu folosesc
ELF,am gasit la bidon de 5l.  Daca mai ai intrebari, un mail si se rezolva.
Imi cam face cu ochiul un B classe de 1,8/2,0 CDI, chiar daca in spate este loc mai putin ca in A classe,consum mai mare, dar este mai nou si mai interesant.
A uitasem, are un consum de invidiat, la drum intins 4-4,5l, cel mai mare consum in oras iarna, fara sa opresti deloc clima si motorul, ca sa stai la caldura :D , 8l/100km.

Edited by valyvis10, 21 June 2008 - 12:35.


#62
anhdhrew

anhdhrew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.10.2007
sunt aici... scuze ca nu am mai trecut sa raspund la intrebari. eu stiam sa daca mai scrie cineva aici primesc notificare pe mail. nu am primit nimic si mi-am inchipuit ca nu e nimeni interesat de acest topic...
revin curand sa mai povestesc despre masina mea - o am in continuare ;)

#63
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Poze ... ? :)

#64
anhdhrew

anhdhrew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.10.2007

 GlobalMods, on Aug 31 2008, 21:15, said:

Poze ... ? :)
pozele la care am acces acum contin, pe langa masina, si diverse persoane (prieteni) si nu imi permit sa ii pun pe net. o sa mai caut sau o sa fac niste poze noi doar cu masina.

#65
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

 valyvis10, on Jun 21 2008, 13:29, said:

Suspensia cam rigida, se cam duce telescopul dreapta fata dupa 5 ani.


Poti sa detaliezi un pic cu privire la amortizor? Am impresia ca imi bate cel dreapta fata, speram sa fie doar o impresie dar ma pune pe ganduri ceea ce spui tu.

Oricum are doar trei ani si sub 60 000KM.

Vezi ca am postat si dincolo pe Mercedes, poate imi raspunzi si acolo, multumesc.

#66
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 05.11.2005

 StGermain, on Sep 7 2008, 10:49, said:

Poti sa detaliezi un pic cu privire la amortizor? Am impresia ca imi bate cel dreapta fata, speram sa fie doar o impresie dar ma pune pe ganduri ceea ce spui tu.

Oricum are doar trei ani si sub 60 000KM.

Vezi ca am postat si dincolo pe Mercedes, poate imi raspunzi si acolo, multumesc.

Ai mailul meu pe privat, amortizorul era curs si bineinteles nu retinea oscilatia sus-jos pe drepta fata.

#67
anhdhrew

anhdhrew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.10.2007
mi-am facut programare pt. revizie - marti 30 sept. la auto klass. voi reveni dupa, sa povestesc... sper sa fie bine :rolleyes:

#68
anhdhrew

anhdhrew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.10.2007
iata ca reusesc sa imi fac timp sa va povestesc despre revizie!
de fapt nici nu am prea multe de povestit.
s-a intamplat la autoklass-ul de pe mihai bravu. am ajuns marti dimineata (30 sept) la ei pe la 7, aveam programare la 7.10. m-au gasit prin caietele lor si pe la 7.30 mi-au luat masina. au zis ca ma suna cand e gata, pe la 9.30 - 10.
la 9.30 a fost gata. schimbat filtre + ulei + manopera = 1200 ron.

am facut apoi un drum de 1500 km dus-intors. am mers "la consum", mai mult ca sa o testez, si anume: jumate de drum cu 90-100-110 km/h pt. care am avut un consum de 4.9%; a doua jumatate ceva mai repede, amn urcat spre 120-130 km/h, aici am scos 5.5%. per total  cam 5.2, consum de care sunt multumit.
probleme nu am avut deloc.
asta a fost cam cel mai lung drum pe care l-am facut cu masina asta si a fost foarte bine, pozitie buna la volan, a fost o calatorie lejera. de revelion sper sa reusesc sa fiu liber si sa merg pana budapesta. pana acum am mai iesit o singura data cu ea din tara si asta a fost in bulgaria.

#69
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 05.11.2005
schimbat filtre + ulei + manopera = 1200 ron.

Ce filtre ai schimbat?
Se pare ca manopera este destul de scumpa.
Acum vad cat economisesc facand aceste schimburi singur, :D  este adevarat ca ma si pasioneaza.


am facut apoi un drum de 1500 km dus-intors.
Nu ti-se par incomode scaunele???
Mie  la drum lung mi-se par foarte incomode, buretele lor este foarte dur, iti batuceste fundul :lol:  .

Referitor la consum asa este, cu 1 exceptie, atunci cand este incarcata full, persoane si bagaje, la o viteza de 140 km/h, continuu, pe o distanta de 300 km, mie mi-a consumat 7%.
Pe aceeasi distanta, in aceleasi conditii, dar cu 110 km/h, mi-a consumat 5,6%.

#70
anhdhrew

anhdhrew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.10.2007
al dracu' de scump!!
pai am schimbat filtrele de aer, polen, ulei, motorina (toate, nu?). ulei 5l - mobil 5w-40 parca si cam atat  :cigar:
pai au fost vreo 650 ron piesele ca sa zic asa si vreo 550 de ron manopera. o sa atasez si o poza cu factura curand, acum nu o am la indemana.
evident ca data viitoare nu mai apelez la ei. n-o sa le schimb chiar singur pt. ca nu prea ma pricep si mai ales nu am scule, dar voi gasi o solutie mai ieftine.

scaunele nu mi se par incomode, imi place ca sunt un pic mai rigide.

si apropo de consum, ai dreptate. eu la drumul asta mai eram in masina cu inca o persoana doar si fara multe bagaje.
eu cel mai mult merg pe A2, de obicei cu masina plina si atunci imi cam consuma. plus ca eu am impresia ca pe A2 consum mai mult conbustibil decat daca as merge in aceleasi conditii pe un alt drum extraurban...
abia dupa acest drum mi-am dat seama ca masina mea nu are de fapt nici o problema cu consumul asa cum aveam eu impresia. si sunt bucuros  :D

#71
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 05.11.2005
plus ca eu am impresia ca pe A2 consum mai mult conbustibil decat daca as merge in aceleasi conditii pe un alt drum extraurban...



Nu este impresie, ci realitate.

#72
crockus

crockus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.01.2006
Buan ziua tuturor,

Vad ca nu s-a mai scris demult ceva pe aici.
Am mai gasit cateva informatii ajutatoare, sper, pentru unii:
http://www.carfolio..../car/?car=77297
http://www.autoevolu...97-170-cdi.html

Incerc si eu sa aflu cat mai multe despre acest model de Mercedes deoarece nu am masina si incepe sa imi placa tot mai mult acest model. In plus, pare sa devina, ca si masina second, ceva mai des vizibila pe strazile noastre, ceea ce ar putea insemna, teoretic, ca se pot gasi si piese (mai) usor si (mai) ieftine.

Desi am vrut sa evit intrebari enervante si seci, totusi trebuie sa intreb cateva lucruri:
1. Cam care ar fi o suma anuala pentru mentenanta unui 170? Nu am un salar prea-prea si as vrea sa stiu daca imi pot permite o astfel de masina (desi incepe sa imi placa tot mai mult).
2. Cam ce piese trebuie schimbate (stiu, in functie de vechine si kilometri) si cam are ar fi costurile?
3. Ce piese "cad" primele (costuri)?

Multumesc frumos.

Ovidiu A.

Edited by crockus, 18 January 2009 - 11:01.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate