Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024
 Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia
 Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata
 Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...
 

DVD Recorder

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006
As dori sa cumpar un DVD Recorder.
Rog pe cei care au fost in cautarea unui DVD Recorder  sa imi spuna si mie ce modele le-au atras privirea si ce si-au cumparat pana la urma.
Il voi folosi pentru a inregistra diferite emisiuni de pe TV, pentru redarea atat a DVD-urilor  cat si a divx-urilor.
Buget 10.000.000 Lei (1000 RON)
Am un E-boda 777 de care sunt foarte multumit.
Daca stiti ceva similar ca si facilitati (sau macar pe aproape) dar care sa fie si recorder ar fi excelent.

#2
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View Postvp-emanuel, on Sep 21 2007, 14:55, said:

As dori sa cumpar un DVD Recorder.
Rog pe cei care au fost in cautarea unui DVD Recorder  sa imi spuna si mie ce modele le-au atras privirea si ce si-au cumparat pana la urma.
Il voi folosi pentru a inregistra diferite emisiuni de pe TV, pentru redarea atat a DVD-urilor  cat si a divx-urilor.
Buget 10.000.000 Lei (1000 RON)
Am un E-boda 777 de care sunt foarte multumit.
Daca stiti ceva similar ca si facilitati (sau macar pe aproape) dar care sa fie si recorder ar fi excelent.

Nimeni !?!?!?!?!?!?!?!?!?!? :huh:

#3
kimi

kimi

    Pândar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,575
  • Înscris: 04.05.2005
in banii aia, cu ASTA vei fi foarte multumit.

#4
s1mplu

s1mplu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 06.04.2006
Pe HDD inregistrarea este comprimata ?

#5
dorgab

dorgab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 10.01.2006

View Posts1mplu, on Sep 24 2007, 22:50, said:

Pe HDD inregistrarea este comprimata ?

da, mpeg2.

#6
dorgab

dorgab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 10.01.2006

View Postkimi, on Sep 22 2007, 17:04, said:

in banii aia, cu ASTA vei fi foarte multumit.

kimi, te-ai "jucat" cu acest recorder?

#7
dorgab

dorgab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 10.01.2006
E ok recorderul Samsung HR750.
Singurul lucru care nu-mi place este ca nu stie sa scrie dvd-uri cu "+", in rest este "super" (inclusiv pretul: 7.300.000 lei)

#8
Manu72

Manu72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 05.05.2006
Eu il am pe asta: Grundig cam de vreun an si jumatate. Nu stiu daca mai e de gasit pe piata, dar eu sunt foarte multumit de el. La vremea respectiva m-a costat 330 de Euro, insa merita. Inregistreaza si dvd+r, si dvd-r, calitatea la 1-2 ore pe un dvd e foate buna, daca fortezi catre 4-6 ore pe dvd deja te apropii de calitatea vhs. Transferul de pe dv-camcorder e joaca de copii, eu pentru asta l-am si luat in primul rand: infigi cablul firewire in el si in camcorder, faci setarile de calitate si de lungime a capitolelor si ii dai drumul - rezultatul e foarte bun, si poti face usor si editare, ca si meniuri sumare. De cand il am, la cateva zeci de dvd-uri scrise mi-a facut o singura data eroare la scriere, cu un dvd de o marca ciudata... Tunerul tv da o imagine foarte buna, iar inregistrarea de pe tv e usor de programat, mai ales prin showview.
Pe partea de redare divx a inghitit cam tot ce i-am dat (exceptie vreo doua fisiere mpeg, care au mers si alea dupa reencodare); sufera totusi de boala mai tuturor plaxerelor cu exceptia vacii sfinte nationale eboda, in sensul ca are subtitrarile cam mici, problema pe care eu am rezolvat-o definitiv cu ajutorul amicului AviSub. Oricum nu e deloc mofturos la divx-uri, cd-uri si dvd-uri pe care alte playere le-au blocat in unitate el le citeste fara probleme...
Nu suporta comparatie cu playerele de 100 de lei in ce priveste calitatea finisarii, silentiozitatea in functionare, modul "uns" in care iese si se inchide tavita dvd-ului etc...
Singurul minus: mi-ar fi placut sa aiba usb, sa il pot conecta cu un hdd extern de pe care sa vad direct filmele; solutia de rezerva este: intotdeauna cateva dvd-rw-uri la indemana, si cand vreau sa fac o seara cinefila scriu cu juma de ora inainte un dvd-rw cu filmele pe care vreau sa le vad, si gata... si respectivul dvd-rw il pot apoi refolosi...

#9
dorgab

dorgab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 10.01.2006
Interesant este si Grundigul. Samsungul de care am pomenit anterior are hdd de160G, editarea este multumitoare, pe partea de player este loc de mai bine dar pe mine ma intereseaza doar inregistrarea. Pentru redare folosesc Eboda 555.
Mentionez ca mai am un DVD recorder CDV 103 care este mult mai slab la multe capitole decit Samsungul.

#10
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,584
  • Înscris: 01.02.2007
Vreau si eu un dvd recorder si vreau sa-l folosesc pt a inregistra diferite emisiuni / filme de la tv pe care ulterior le voi sterge si o sa inregistrez altceva si tot asa. As dori un produs cu tunner propriu si care sa faca poata sa faca inregistrarea cu programare, adica daca vreau vreau sa intregistreze miine noapte la ora 4 si nu sint acasa sa ii fac o programare in acest sens. Recomanda cineva ceva? As dori sa stiu ce mediul de inregistrare ar fi mai bun: HDD sau CD/DVD.

Edited by dacibesti, 08 October 2007 - 08:46.


#11
p_remix

p_remix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 07.09.2006
Salutare  :D ,
Mai baieti, pune-ti mana si luati asa ceva: DVD Recorder Sony RDR HX 750. Este super  la inregistrare, redare (si divx).Plus hard disk de 160Gb. Vazut, incercat si testat cam ce exista pe piata pana acum; am stat si l-am asteptat o luna pana sa-mi vina randul sa-l cumpar. Pt. redat am un E-boda 777. Va recomand din suflet aparatul, e cam 10.5 mil.; l-am luat de la e-mag. Oricum, cred ca e mai mult decat evidentu ca cine vrea sa-si ia un recorder sa sape net-ul; cercetati cu incredere si acest aparat, nu o sa va para rau! :rolleyes:

#12
dorgab

dorgab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 10.01.2006

View Postdacibesti, on Oct 8 2007, 09:38, said:

Vreau si eu un dvd recorder si vreau sa-l folosesc pt a inregistra diferite emisiuni / filme de la tv pe care ulterior le voi sterge si o sa inregistrez altceva si tot asa. As dori un produs cu tunner propriu si care sa faca poata sa faca inregistrarea cu programare, adica daca vreau vreau sa intregistreze miine noapte la ora 4 si nu sint acasa sa ii fac o programare in acest sens. Recomanda cineva ceva? As dori sa stiu ce mediul de inregistrare ar fi mai bun: HDD sau CD/DVD.

Fara discutie HDD.
Ai deja doua optiuni, ambele cu hdd de 160GB, Samsung la 7.3 mil si Sony la 10.5 milioane lei.

#13
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006
Pana la urma mi-am luat DVD recorder Philips DVDR3440H  :rolleyes:

#14
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005
Salutare.

Repede ca luni as face o comanda, daca sunt 100% sigur de ceva.
Vreau sa achizitionez un DVD Recorder si am 2 variante principale plus 2 secundare.

Principalele ar fi :
http://www.sony.ro/v...VD Recorder#tab

si:

http://panasonic.ro/...57ep-k/455.html
http://panasonic.ro/...cordere/26.html

Mai sunt 2 rezerve:

http://www.consumer...._58_RO_CONSUMER

si:

http://www.shopix.ro...0-GB_25210.html


Pe viitor nu stiu ce TV o sa-mi iau, oricum o sa fie un LCD de 106cm, dar dupa chestia asta ma simt ca unu care isi cumpara potcoavele la cal si dupa aia cauta calul de rasa.
Cat de serioase mai sunt firmele astea ? Am un Sony facut in Slovenia si e pe duca. Oare Panasonicul a ramas o firma mai putin globalizata si face lucruri mai bune ?

IN FOND SI LA URMA URMEI, dintre SONY si PANASONIC, care are mai multe functii, ca eu dupa denumire nu le cunosc.
Marea dilema : DIGA VIERA sau BRAVIA ? :)
Multumesc mult si va rog sa-mi spuneti niste sfaturi corecte chiar daca unii dintre voi aveti in casa mai multe produse dintr-o firma de asta?
Stiu cum e ;) Si eu cateodata inclin sa fiu partinitor si stiu ca nu e sanatos. Toate sunt limitate, nimic nu e perfect, indiferent de brand sau firma.

Sarbatori fericite tuturor !!!

Edited by Gabryel, 23 December 2007 - 00:12.


#15
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005
Apropo, recorderele astea, in general, "incarca" subtitrarile in cazul redarilor in format DviX ?

#16
nicu201

nicu201

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 10.08.2005

View PostGabryel, on Dec 22 2007, 23:46, said:

Apropo, recorderele astea, in general, "incarca" subtitrarile in cazul redarilor in format DviX ?

CDV-103MS incarca manual subtitrarea la fisiere divx

Edited by nicu201, 23 December 2007 - 15:21.


#17
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005
Da, am vazut, dar vreau unul cu HDD.
E muuuult mai lejera treaba.
Ma enerveaza la alea doua niste chestii.
Panasonicul nu inregistreza direct pe DVD-DL, Sony da.
Panasonicul inregistreaza DVD-RAM, Sony nu.
Sony inregistraza in toate formatele DVD cunoscute, Panasonicul numai cu "-".
Sony inregistreaza o idee mai mult si in mai multe tipuri de rezolutii.
Panasonicul in schimb ..... etc.

Nu stiu ce sa fac.
Inclin balanta spre Sony, nu ma intrebati de ce.
Daca sunt pe cale sa fac o greseala ajutati-ma repede sa o repar.
Maine dimineata fac comanda.
Merci mult.

#18
mociani

mociani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 26.12.2006
salut, pun si eu problema ca unul care nu a avut in viata lui dvd recorder:

am nevoie de unul:
pret......pana in 7-800 ron
de preferat cu hdd dar nu obligatoriu
in principal il voi folosi la inregistrarea unei cutii pline de svhs-uri pe dvd, in secundar o emisiune tv, doua


acuma am si eu cateva intrebari:
spre ce marca ar trebui sa-mi indrept atentia, din punct de vedere al raportului calitate pret?
inregistrarea pe hdd in ce format se face?
la ce caracteristici ar trebui sa fiu atent in cautarile mele?

multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate